Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK XXII ČÍSLO 10/2023

Ve čtvrtek 20. dubna 2023 byl oznámen požár v průmyslovém areálu firmy Cihelna Kadaň, a. s. Požár byl výjimečný rychlým šířením z důvodu stáří objektu a kvůli dlouhodobě tepelně namáhaným stavebním konstrukcím sušárny. Jedním z hlavních cílů taktického cvičení jednotek Záchranného útvaru Hasičského záchranného sboru České republiky, které proběhlo na parkovišti obce Únanov v Jihomoravském kraji, byla dekontaminace osob a techniky v zóně havarijního plánování jaderné elektrárny Dukovany. Krajské hygienické stanice jsou v České republice součástí integrovaného záchranného systému. Jejich činnost si laická veřejnost většinou představí jako kontroly v restauracích, hotelích nebo vyjádření ke stavbám. Co však není obecně známo, je fakt, že hrají klíčovou roli také v krizovém řízení a ochraně obyvatelstva. Institut ochrany obyvatelstva pokračuje v mezinárodních vzdělávacích aktivitách. Každoročně do Lázní Bohdaneč přijíždějí na výcvik odborníci z celého světa a zároveň lektoři Institutu škol 

V roce 2022 byl Institut ochrany obyvatelstva (Institut) oceněn prestižní cenou OPCW-The Hague Award za dlouhodobé vzdělávání zahraničních specialistů – záchranářů při řešení mimořádných chemických událostí. Toto ocenění posílilo elán týmu instruktorů, kteří dále pokračují ve své vzdělávací činnosti v Africe i na dalších kontinentech.  

28-1.jpg
Výcvikové kurzy pro zahraniční specialisty pořádané pod hlavičkou Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) tvoří tradiční pilíř vzdělávacích akcí Institutu. Od prvního mezinárodního výcviku, uspořádaného v roce 1999, prošly mezinárodní kurzy řadou změn v obsahu, i četnosti. Nejdříve vše probíhalo na bázi základních školení, kurzy byly pětidenní a přinášely základní informace o ochraně před chemickými látkami. V roce 2009 byla Institutu nabídnuta možnost vyučovat sofistikovanější témata, a tak se náplň základního výcviku proměnila na osmidenní akce pokročilé úrovně a následně výcviky nejvyšší úrovně nazvané Train-the-Trainer Course, ve kterých Institut školil instruktory z celého světa. Ačkoliv se v době pandemie covidu-19 nejprve prezenční kurzy naprosto zmrazily, od roku 2020 vypukl boom v oblasti online distančních aktivit. Institut se s novými podmínkami vypořádal skvěle. Čeští odborníci v období 2020–2022 proškolili v mnoha online akcích záchranáře z Afriky, východní Evropy i z dalších kontinentů. V současnosti se četnost distančních výcviků utlumuje a na řadu opět přichází prezenční praktický typ výcviku, při němž je zásah na únik chemické látky trénován přímo na místě události.

1. Prestižní světová cena OPCW-The Hague Award udělena Institutu
Mezinárodní cena OPCW-The Hague Award je udělována po dohodě smluvních států Úmluvy o zákazu chemických zbraní, OPCW a Městské rady města Haagu (Nizozemsko) za účelem vyzdvižení jednotlivců a organizací, které rozhodnou mírou přispěly k zajištění chemické bezpečnosti světa. Tato cena nevznikla náhodně, ale byla vytvořena k zachování odkazu Nobelovy ceny míru, kterou OPCW získala v roce 2013 za rozsáhlé úsilí k odstranění chemických zbraní. 

Je udělována každoročně a nominace jsou podávány online formou. Naši afričtí instruktoři se rozhodli nominovat Institut za jeho mnohaleté úsilí o zvýšení chemické bezpečnosti Afriky. Jejich nominace byla navíc posílena i dalším návrhem, který podalo Velvyslanectví České republiky (ČR) v Haagu. 

Šance na získání ceny se zdály mizivé. Aby byla cena udělena, musí k tomu napomoci mnoho různých profesních, geopolitických i diplomatických faktorů. Vždyť k bývalým vítězům ceny patří například Mezinárodní unie pro čistou a aplikovanou chemii (IUPAC), sdružující 55 národních organizací, nebo profesor Mahdi Balali-Mood, renomovaný specialista a zakladatel Výzkumného centra lékařské toxikologie v Íránu. 

28-3.jpg
Když se v listopadu 2022 představitelé Institutu dozvěděli, že tuto prestižní cenu získali, bylo to obrovským překvapením a zároveň i satisfakcí za veškerou odbornou práci, kterou instruktoři dlouhodobě odváděli s nadšením a velmi často ve svém volném čase. V roce 2022 byla cena udělena nejen Institutu, ale též další školicí organizaci nazvané Brigáda zvláštních rizik Federální policie Argentiny (Special Risks Brigade of the Federal Police of Argentina) a Koalici Úmluvy o chemických zbraních (Chemical Weapons Convention Coalition). O významu ceny a přímém odkazu na Nobelovu cenu míru svědčí i slova generálního ředitele OPCW Fernanda Ariase: „Poprvé jsou mezi příjemci ceny organizace z regionů Latinské Ameriky a východní Evropy. To také ukazuje, že zajištění chemické bezpečnosti a ochrany je společným cílem a celosvětové úsilí o jeho dosažení je vyvíjeno všude na světě.“ Starosta města Haagu Jan van Zanen ve svém proslovu dodal: „Poslání OPCW zbavit svět chemických zbraní je nyní stejně důležité jako kdysi. Město Haag blahopřeje letošním vítězům za jejich úsilí a odhodlání učinit náš svět bezpečnějším místem. Budoucí generace vám budou vděčné.“

Institut, pyšnící se cenou OPCW-The Hague Award, bude i nadále usilovat o posílení svého renomé v rámci mezinárodních výcviků a specializační činnosti ve všech specifických oblastech svého působení. Získání této ceny zároveň podtrhuje i význam, důležitost a současnou prestiž ČR v oblasti chemické bezpečnosti. 

2. Doplňkový online výcvik pro instruktory Východoafrického společenství
Institut drží patronát nad chemickou bezpečností východní Afriky již od roku 2016, kdy napomohl ke vzniku regionálního výcvikového centra v Ugandě a později zformoval funkční kompaktní tým východoafrických instruktorů. Je všeobecně známo, že znalosti je nutno si opakovat a osvěžovat a online forma výcviků tomuto cíli přímo napomáhá. Za účasti 15 východoafrických lektorů ze států Burundi, Keňa, Rwanda, Uganda a Tanzanie proběhl v dubnu 2023 doplňkový opakovací výcvik znalostí pro východoafrické lektory, kteří ve dvou dnech prezentovali tato témata: detekce, odběry vzorků, ochranná opatření, bojové chemické látky, dekontaminace a činnosti v nebezpečné zóně. Akce byla koordinována OPCW, experti Institutu zde působili jako hodnotitelé přednášek svých bývalých studentů, nyní již vyškolených odborníků. Úvodní řeč přednesla ředitelka oddělení mezinárodní spolupráce a pomoci OPCW (International Cooperation and Assistance Division, OPCW) Kazumi Ikeda-Larhed, která ve svém projevu ocenila jedinečnou úlohu Institutu a ČR ve výcviku odborníků Východoafrického společenství (East African Community). Akce byla úspěšná, prezentace zvládli afričtí lektoři výborně.

3. Mezinárodní výcvik pro velitele zásahu
Další akcí Institutu v roce 2023 byl Mezinárodní výcvik pro velitele zásahu „International Course for Incident Commanders“, který se uskutečnil v Lázních Bohdaneč ve dnech 17.–25. května. Akci absolvovalo 17 specialistů z 15 států světa (Alžírsko, Argentina, Bangladéš, Burundi, Česká republika, Filipíny, Jordánsko, Keňa, Kostarika, Malajsie, Namibie, Nigérie, Panama, Rumunsko a Španělsko). 
Výcvik se skládal ze čtyř hlavních bloků: teoretických přednášek, praktických cvičení, strategických cvičení „table top exercise“ a závěrečných taktických cvičení, ve kterých účastníci komplexně řešili dva typy mimořádných událostí s únikem chemické látky, a to únik jedovatého fosfinu a sebevraždu toxickým kyanovodíkem. Taktické cvičení bylo sestaveno z následujících činností: utvoření záchranných týmů, použití ochranných prostředků, detekce a průzkum kontaminovaného území, odběr vzorků, dekontaminace a závěrečné vyhodnocení. Komplexnost cvičení spočívala ve sjednocení těchto činností do jednoho celku, kdy byl určen velitel zásahu, velitel nástupního prostoru a vedoucí jednotlivých týmů, kteří museli vyřešit scénář reálné události. Účastníci výcviku se také vzdělávali v používání webových aplikací a kontrolních listů velitele zásahu, které velmi ulehčují rozhodování osob zodpovědných za zvládnutí zásahu. 

28-2.jpg
Institut pro vysvětlení odborných témat již tradičně využívá také domácí a zahraniční odborníky. Prezentace zaměřená na účinky bojových chemických látek pplk. doc. MUDr. Jaroslava Pejchala, Ph.D., z katedry toxikologie a vojenské farmacie Univerzity obrany, stejně jako odborné přednášky řeckého a německého experta přispěly ke zdokonalení znalostí o možnostech řešení chemické situace. Součástí kurzu byla i návštěva Hasičského záchranného sboru (HZS) Pardubického kraje, kde se účastníci seznámili s činností krajského operačního a informačního střediska a prohlédli si výjezdovou techniku této stanice.

O výjimečnosti celé akce svědčí i závěrečný slavnostní ceremoniál, který proběhl za účasti velvyslanců z Alžírska (H. E. Belkacem Zeghmati) a Filipín (H. E. Eduardo Martin R. Meňez) a kromě zástupců velvyslanectví Argentiny, Malajsie a Rumunska se ho zúčastnili i další významní hosté jako Anton Martyniuk z OPCW, Veronika Stromšíková, ředitelka odboru kontrolních politik Ministerstva zahraničních věcí, brig. gen. Ing. Daniel Miklós, MPA, náměstek generálního ředitele HZS ČR, brig. gen. Ing. Roman Hlinovský a další. Akce byla velmi dobře hodnocena jak představiteli oficiálních institucí, tak samotnými účastníky. Výcvik pro velitele zásahu s přítomností toxické chemické látky byl pilotním kurzem, ve kterém obstál Institut na jedničku.

Role Institutu v mezinárodním měřítku a při posílení strategie ČR v Africe
Každoročně do Lázní Bohdaneč přijíždějí na výcvik odborníci z celého světa. Zároveň od roku 2016 lektoři Institutu školí své kolegy také přímo v jejich domovinách, konkrétně v Ugandě a v Paraguayi. Od roku 1999, kdy začala spolupráce s OPCW, lektoři proškolili téměř 900 účastníků z 90 zemí světa.

Cena OPCW-The Hague Award není jen cenou individuální, ale je oceněním bezpečnostního systému celé ČR. Jednou z priorit současné vládní strategie pro působení v Africe je cíleně se věnovat strategické komunikaci s africkými partnery a zvyšovat vnímání naší země jako zajímavého a perspektivního partnera. Institut svým příkladem pomáhá zvyšovat prestiž ČR, prohlubovat spolupráci, a tedy prosazovat a podporovat evropské a demokratické hodnoty. 

Z diskuzí, probíhajících při cestách po východní Africe, vyplynulo, že český tým nejenže zanechal výborný dojem díky své kvalifikaci a lidskému přístupu, ale ČR je oceňována i za své mezinárodní postavení. Nikdy nebyla koloniální velmocí a naše výrobky mají bohatou historii, kterou si v Africe pamatují. Proto se zástupci Institutu snaží při akcích co nejvíce využívat a propagovat české výrobky, jako jsou detekční prostředky firmy ORITEST, dekontaminační sprchy výrobce GUMOTEX, dekontaminační rámy, vzorkovací soupravy vyvinuté v Institutu, ochranné filtry atd. Snahou je vytvářet dobré povědomí o českých výrobcích, metodice výcviku a našem komplexním bezpečnostním systému. 

Nyní se instruktoři Institutu připravují na zářijové celoafrické dvoutýdenní chemické cvičení CHEMEX Africa. Akce je pořádána v rámci afrického programu OPCW a celé cvičení je sponzorováno dobrovolným fondem kanadské vlády. Jako pozorovatelé se budou účastnit týmy z Kanady, Francie, USA, Evropské unie atd. ČR je společně se Švýcarskem a Velkou Británií jedním ze států, které podporují budování kapacit pomoci a ochrany OPCW přímo v Africe a budou se cvičení aktivně účastnit. Odborníci Institutu budou působit jako mentoři pro svůj východoafrický tým instruktorů, který bude během akce trénovat více než 60 afrických účastníků.

pplk. Ing. Ladislava NAVRÁTILOVÁ, Ph.D., Institut ochrany obyvatelstva, foto autorka a archiv OPCW

vytisknout  e-mailem