Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK XXIII ČÍSLO 11/2024

HZS Ústeckého kraje je zapojený do procesu přípravy stavby Krušnohorského tunelu, který bude součástí nové železniční vysokorychlostní trati Drážďany–Praha. Technický ústav požární ochrany nově řeší dva výzkumné projekty, které byly získány v rámci veřejné soutěže „Program bezpečnostního výzkumu ČR“ s označením SECTECH. Typová činnost složek integrovaného záchranného systému při poskytování psychosociální pomoci vychází z předpokladu, že při řešení mimořádných událostí je potřeba brát v potaz i její možné psychosociální dopady na osoby zasažené danou událostí, na záchranáře a na další zasahující a pomáhající osoby. Statické narušení domu po výbuchu komplikovalo vyšetřování příčiny vzniku požáru 

Ministerstvo vnitra – generální ředitelství Hasičského záchranného sboru České republiky (MV-generální ředitelství HZS ČR) je podle § 14 vyhlášky č. 328/2001 Sb., o některých podrobnostech zabezpečení integrovaného záchranného systému, ve znění vyhlášky č. 429/2003 Sb., zpracovatelem dokumentace integrovaného záchranného systému (IZS). Dokumentací IZS jsou také typové činnosti složek při společném zásahu, které obsahují postup složek při záchranných a likvidačních pracích s ohledem na druh a charakter mimořádné události (MU).

jesenik347.jpg

Typová činnost složek IZS při poskytování psychosociální pomoci (STČ 12/IZS) vychází z předpokladu, že při řešení MU je potřeba brát v potaz i její možné psychosociální dopady na osoby zasažené danou událostí, na záchranáře a na další zasahující a pomáhající osoby. Tato typová činnost byla vytvořena v roce 2012 a poprvé aktualizována v roce 2015.
Národní centrum pro ošetřovatelství a nelékařské obory podalo v roce 2022 podnět k jednání na základě vývoje systému intervenční psychosociální služby zdravotnictví, a tak tento systém již není začleněn pouze do organizační struktury zdravotnické záchranné služby (ZZS), ale jeho součástí jsou nově rovněž interventi v nemocničních zařízeních. Dalším podnětem pro aktualizaci byly závěry z vyhodnocení, jak poskytovat psychosociální pomoc při událostech velkého rozsahu (např. tornádo), které kladly specifické požadavky na koordinační činnosti. V průběhu let se zvýraznila také potřeba zřizovat asistenční centra pomoci (ACP). 
Pro účely aktualizace byla vytvořena pracovní skupina, kterou koordinovalo MV-generální ředitelství HZS ČR. V ní spolupracovali příslušníci HZS ČR, Policie ČR (PČR), zástupci Ministerstva zdravotnictví (MZ), Armády ČR (AČR) a vybraných nestátních neziskových organizací. Výsledkem činnosti pracovní skupiny je aktualizace STČ 12/IZS, která zahrnuje úpravu postupů a úkolů pro spolupráci složek IZS.Nové znění reflektuje dobrou praxi z MU posledních let s akcentem na koordinaci psychosociální pomoci při MU velkého rozsahu. Významné změny doznal společný list, který vymezuje pojmy a popisuje samotný průběh poskytování psychosociální pomoci během MU a také způsob její evidence. Ke společnému listu byly přidány dvě nově zpracované přílohy. Jedna se týká zřizování a způsobu fungování ACP a druhá úkolů a činností koordinačního týmu. Významně byl novelizován i list nestátních neziskových organizací. V něm je popsána koordinace psychosociální pomoci ve vazbě na humanitární pomoc a také postup předání do střednědobé pomoci. STČ 12/IZS dále obsahuje list velitele zásahu, list operačních středisek IZS, list jednotek požární ochrany, list PČR, ZZS a AČR. Po konzultaci s MZ nebylo za současné legislativní úpravy vytvoření samostatného listu pro nemocniční interventy doporučeno, nicméně v nové příloze byla popsána možnost zřídit ACP i ve vyčleněném prostoru poskytovatele akutní lůžkové péče, přičemž psychosociální pomoc mohou poskytovat zejména jeho zaměstnanci.
IMG_1200.JPGJednotlivé listy STČ 12/IZS jsou schváleny a podepsány generálním ředitelem HZS ČR, policejním prezidentem, pověřeným zástupcem MZ a náčelníkem Generálního štábu AČR. Typová činnost byla předložena na 86. schůzi Výboru pro civilní a nouzové plánování jako informativní materiál.
Schválený soubor STČ 12/IZS je uveřejněn v katalogu typových činností na  www.hzscr.cz v záložce Integrovaný záchranný systém / Dokumentace IZS.
Složky IZS, kterým z uvedeného materiálu vyplývají povinnosti, byly MV‑generálním ředitelstvím HZS ČR požádány, aby zajistily zveřejnění a proškolení svých příslušníků v rámci své oblasti působnosti. Příslušníci HZS ČR jsou o nové typové činnosti informováni během pravidelné odborné přípravy.

plk. Mgr. Martina WOLF ČAPKOVÁ, kpt. PhDr. Zuzana DITTRICHOVÁ, MV-generální ředitelství HZS ČR, foto archiv HZS ČR

vytisknout  e-mailem