Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK VIII ČÍSLO 5/2009

V TOMTO ČÍSLE: Popisujeme ZÁSAH na požár tří bytů v Karlových Varech, zabýváme se situací SPRINKLEROVÉ OCHRANY v rámci ČR. Představujeme nový LETIŠTNÍ POŽÁRNÍ AUTOMOBIL, přinášíme závěry KONFERENCE Červený kohout, seznamujeme s PROJEKTEM výchova dětí v oblasti požární ochrany a ochrany obyvatelstva. Připomínáme páté výročí vzniku prvního CALL CENTRA 112 v ČR, informujeme o průběhu MODERNIZACE leteckého parku u Letecké služby Policie ČR. Seznamujeme se ZMĚNAMI ve způsobu prověřování tuzemského systému varování a vyrozumění, s průběhem SETKÁNÍ generálních ředitelů civilní ochrany zemí EU. Představujeme PROJEKT výuky první pomoci realizovaný v kraji Vysočina a přinášíme také informace o aktuálních trendech využívání INFORMAČNÍCH a KOMUNIKAČNÍCH TECHNOLOGIÍ ve veřejné správě. Přibližujeme HISTORII OLYMPIÁD CTIF. Součástí časopisu je PŘÍLOHA zaměřená na problematiku nouzového osvětlení objektů. 

Pohled do jednacího sáluPohled do jednacího sáluÚčastníci setkáníÚčastníci setkání

Na pozvání generálního ředitele Hasičského záchranného sboru ČR genmjr. Ing. Miroslava Štěpána zavítali do Prahy nejvyšší představitelé civilní ochrany třiceti evropských států.

Setkání generálních ředitelů civilní ochrany států Evropské unie, Evropského hospodářského prostoru a kandidátských států (dále jen „Setkání“), které se uskutečnilo ve dnech 22. až 24. dubna 2009 v prostorách Top Hotelu Praha, se zúčastnilo více než 90 zahraničních delegátů. Toto setkání se koná pravidelně dvakrát ročně vždy ve členském státě EU, který právě Radě EU předsedá. Setkání se tudíž na území ČR konalo vůbec poprvé. Jednání se zúčastnili také vysocí činitelé krizového managementu Evropské komise – např. generální ředitel Generálního ředitelství pro životní prostředí Karl Falkenberg, který v Evropské komisi zodpovídá i za oblast civilní ochrany. Pan Karl Falkenberg také Setkání řídil.
Setkání zahájili náměstkyně ministra vnitra pro evropské záležitosti Mgr. Lenka Ptáčková Melicharová a generální ředitel HZS ČR genmjr. Ing. Miroslav Štěpán. V prvním bodě byla diskutována problematika chemických, biologických, radiačních a nukleárních (CBRN) látek. Představitelé Evropské komise informovali o záměru přijmout v polovině roku 2009 akční plán CBRN, který by měl vést ke zlepšení připravenosti států Evropské unie na případný únik těchto vysoce nebezpečných látek, např. při teroristickém útoku. Jde o to zmenšit možnosti přístupu k těmto látkám, zdokonalit prostředky jejich detekce a také zlepšit připravenost na řešení  následků případného úniku CBRN látek.

Následně generální ředitelé civilní ochrany evropských států diskutovali o Mechanismu civilní ochrany EU a možnostech jeho využití pro konzulární spolupráci. Prostřednictvím Mechanismu lze totiž pomoci občanům jednotlivých zemí EU, kteří se ocitnou v nouzi při mimořádných událostech velkého rozsahu ve třetích zemích. Mechanismus byl takto využit např. po loňském teroristickém útoku v indické Bombaji, odkud bylo letecky evakuováno několik zraněných Evropanů. V rámci Mechanismu je možné občany v nouzi nejen evakuovat do bezpečí, ale také jim poskytnout materiální pomoc, zdravotnickou pomoc atd. Náměstek generálního ředitele HZS ČR plk. Ing. Miloš Svoboda v této souvislosti přítomným připomenul závěry únorového semináře v Brně, kde odborníci doporučili vzdělávacími kurzy zvýšit informovanost diplomatického personálu zastupitelských úřadů zemí EU na ambasádách v tzv. třetích zemích (tj. mimo EU), a také včlenit do nouzových plánů ambasád informace o Mechanismu civilní ochrany a příslušné aktualizované kontaktní body.

Náměstek ředitele italské civilní ochrany Bernard de Bernardis prezentoval zkušenosti záchranného systému s řešením následků nedávného katastrofálního zemětřesení ve střední části Itálie.

Dalším tématem byl stav zavedení a vůbec budoucnost jednotného evropského čísla tísňového volání 112. V této souvislosti bylo vysoce oceněno technické řešení zavedené v ČR.

Představitelé Evropské komise také informovali o pokroku v oblasti scénářů řešení katastrof velkého rozsahu. Tyto hypotetické scénáře (např. pro likvidaci následků zemětřesení, chemických havárií, pro hašení lesních požárů) nechala vypracovat Evropská komise a měly by napomoci určit současný stav připravenosti EU na různé mimořádné události a definovat prostředky potřebné k úspěšnému a efektivnímu řešení jejich následků.

Představitelé Evropské komise přítomné informovali o pokrocích v oblasti Mechanismu civilní ochrany, který umožňuje poskytnout koordinovanou pomoc občanům jednotlivých zemí EU, kteří se ocitnou v nouzi při mimořádných událostech velkého rozsahu ve třetích zemích. V roce 2008 byl Mechanismus aktivován ve dvaceti případech, v jeho rámci bylo vysláno 11 misí s celkem 34 experty. Příkladnou misí loňského roku v rámci Mechanismu byla bezesporu úspěšná evakuace šesti evropských občanů postižených teroristickým útokem v indické Bombaji.

Genmjr. Ing. Miroslav Štěpán při jednání upozornil na důležitost energetické bezpečnosti a potřebu ochrany kritické infrastruktury, která umožňuje základní fungování státu a společnosti. Ze zpracovaných studií plyne, že případné výpadky plynu nebo elektřiny by měly vážný dopad do prakticky všech sfér života společnosti, a je proto nezbytné udělat maximum pro to, aby evropské státy minimalizovaly veškerá rizika a byly na tyto situace připraveny.

Vedoucí oddělení instruktáží a školení MV-generálního ředitelství HZS ČR plk. Mgr. Eleonóra Tilcerová evropským kolegům prezentovala aktivity v oblasti informování obyvatelstva a zvyšování jeho připravenosti na mimořádné události. Představeny byly dlouhodobé informační kampaně Hasičského záchranného sboru ČR – projekt „Bezpečné cestování“, série klipů s preventivní tematikou „Štěstí přeje připraveným“, a také výuka ochrany člověka za mimořádných událostí, která již několik let probíhá na všech základních a středních školách v ČR.

Experti Evropské komise přítomné rovněž seznámili s pokroky v oblasti modulů civilní ochrany, kterých je v současnosti zaregistrováno 83 (např. týmy pro vyhledávání a záchranu zavalených osob, týmy pro vysokokapacitní čerpání vody, detekce nebezpečných látek, atd.). Do budoucna se počítá s navyšováním počtu těchto specializovaných jednotek, které mohou státy v rámci evropského systému civilní ochrany vysílat na pomoc regionům zasaženým mimořádnou událostí.

Představitelé Evropské komise i členové jednotlivých národních delegací na závěr poděkovali českému předsednictví za vzorné organizační zvládnutí celého setkání, během něhož se našel čas i na krátkou prohlídku Prahy a okolí v rámci nezbytného společenského programu.

Další Setkání generálních ředitelů civilní ochrany států Evropské unie, Evropského hospodářského prostoru a kandidátských států se uskuteční během švédského předsednictví v Radě EU v Göteborgu v termínu 10. až 11. prosince 2009.

kpt. Ing. Daniel DITTRICH, MV-generální ředitelství HZS ČR, foto Milan VÁVRŮ
 

vytisknout  e-mailem