Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK XV ČÍSLO 3/2016

V části zaměřené na POŽÁRNÍ OCHRANU analyzujeme zásah na požár ethylenové jednotky v podniku Unipetrol RPA v Záluží u Litvínova, přinášíme výsledky kontrol požární bezpečnosti v zařízeních sociálních služeb, seznamujeme se změnami evidence příčin vzniku požárů a s novelou zákona o požární ochraně ve vztahu k čištění, kontrole a revizi spalinové cesty. Zkušenosti s nasazením nové verze simulátoru pro výcvik operačního řízení u HZS ČR naleznete v části časopisu zaměřené na oblast IZS. V bloku orientovaném na oblast OCHRANY OBYVATELSTVA A KRIZOVÉHO ŘÍZENÍ informujeme o výsledcích prověřování připravenosti složek IZS a území v systému chemického monitoringu v Moravskoslezském kraji, přinášíme závěry XV. ročníku mezinárodní konference Ochrana obyvatelstva, seznamujeme s přípravou krizových štábů obcí s rozšířenou působností v Jihočeském kraji a se soutěží „Mladý záchranář – hasičem v akci“ pořádanou pro žáky základních škol.  

Požární poplach, zvuk houkajících sirén, divoká jízda červených požárních automobilů a běhající mladí hasiči, kteří bez váhání berou do ruky hadice a hasí. To byl začátek nové formy soutěže pro děti, kterou v rámci preventivně výchovné činnosti pořádal HZS Jihočeského kraje. Jak hasit pevný materiál, jak plyn a jak hořící pánvičku na plotně? Na co použít písek, lopatu nebo vodu? A na co tyto věci v žádném případě nepoužívat? Udělat si v tom jasno bylo motivací všech soutěžících!

Hasičský záchranný sbor Jihočeského kraje (HZS JčK) si plně uvědomuje aktuálnost i důležitost informování obyvatelstva ve vztahu k mimořádným událostem. Dlouhodobě vyvíjí řadu aktivit, které svým zaměřením přímo působí na obyvatelstvo nebo podporují jeho přípravu na mimořádné události. Zaměření preventivně výchovné činnosti HZS JčK reaguje na aktuální možná rizika a na potřeby stále se měnící společnosti. Usiluje o maximální využití všech dostupných forem preventivně výchovné činnosti a systematické předávání informací občanům všech věkových kategorií. Považujeme za významné podporovat edukaci dětí v předmětné oblasti ve školách. Jednou z aktivit v rámci preventivně výchovné činnosti je proto pořádání soutěží pro děti a mládež.

Soutěž v „jiném kabátě“

V roce 2014 připravili příslušníci oddělení ochrany obyvatelstva a krizového řízení pilotní projekt, který je realizován za finanční podpory Jihočeského kraje. Výsledkem se stala facebooková soutěž s názvem „Mladý záchranář – hasičem v akci“ pořádaná pro žáky základních škol v Jihočeském kraji. Záměrem uspořádání soutěže v trochu „jiném kabátě“ bylo zmodernizovat způsob komunikace se žáky a umožnit soutěžním kolektivům plnit jednotlivé disciplíny časově flexibilně. Oblíbená soutěž se v letošním roce dočká již třetího pokračování.

Soutěž probíhá ve dvou kolech. První kolo soutěže je vždy spuštěno přes sociální síť Facebook, kam se hlásí přibližně šest desítek dětských týmů. Družstva plní po dobu dvou měsíců různé úkoly, jež mají vědomostní nebo teoretické zaměření. Prostřednictvím Facebooku jsou soutěžícím zadávány instrukce a úkoly. Základním kritériem všech úkolů je hravé získávání teoretických znalostí a jejich praktické procvičování v terénu. Týmy musí být všímavé ke svému okolí. Musí např. hledat bezpečnostní značky ve škole, vyfotit je a napsat co znamenají, navštívit požární stanice HZS ČR nebo obce, kde jim profesionální nebo dobrovolní hasiči vysvětlí použití požární techniky a získají další informace o činnosti hasičů. Další z dovedností mladých záchranářů nutných pro zvládnutí úkolu je znát topografické značky a orientovat se v mapě, kdy děti pomocí azimutu a značek hledají určené místo. V soutěžním úkolu zaměřeném na evakuaci muselo družstvo zakreslit do plánku školy požární evakuační cesty ze své třídy ven, celou trasu změřit a zjistit za kolik minut ji zvládne projít. Další úkol v terénu byl najít jeden venkovní zdroj požární vody pro hašení požáru (požární nádrž, hydrant nebo jiné použitelné zdroje vody pro hasiče – přírodní zdroje vody), vyfotit se u něj a napsat jeho GPS souřadnice.

Žákům v mladší kategorii byly zadávány kreativní úkoly, ve kterých prokazovali svou zručnost nebo literární vlohy. Museli např. vypracovat kreslené vtipy, příběh komiksovou formou s hasičskou tematikou nebo napsat dobrodružný příběh o hasičích, který obsahoval zadaná slova.

Organizace soutěže

V prvním kole soutěže děti plní celkem osm úkolů. Všechny odpovědi na zadané úkoly zasílají družstva na facebookový profil soutěže. Organizátoři účelně využívají profil ke komunikaci se soutěžícími, zveřejňování zajímavých a poučných informací a samozřejmě k okamžitému reagování na kladené dotazy. Po vyhodnocení základní části soutěže postupuje dvanáct nejlepších týmů ze dvou věkových kategorií do finále. Časový prostor mezi prvním a druhým kolem mohou soutěžící využít ke zdokonalení teoretických znalostí. Naši příslušníci pro ně připravují výukové materiály, které obdrží všechny týmy a jsou poskytovány volně ke stažení na webových stránkách HZS JčK.

Druhé kolo soutěže se koná v atraktivním prostředí stanice HZS JčK v Českých Budějovicích a je zaměřeno na praktické procvičení získaných vědomostí soutěžících. Soutěžní týmy se stávají součástí fiktivního zásahu hasičů, a to od přijetí tísňového volání jedním ze členů týmu na vyhrazené lince OPIS HZS Jihočeského kraje, vyhodnocení situace a vyslání jednotek PO. K zásahu je soutěžní jednotka vyslána automobilem s výstražným zařízením. Jízda k místu zásahu s profesionálním hasičem je pro děti vítaným rozptýlením. Děti si musejí poradit v různých situacích, do kterých se mohou dostat i v běžném životě. S praktickým nácvikem budou schopny v budoucnu správně zasáhnout, pomoci zraněným, ochránit sebe i své blízké.

Prokázání fyzické zdatnosti, schopnosti rychle a správně se rozhodovat, ale zároveň prověření teoretických znalostí, to vše rozhoduje o vítězích. Ohlásit požár na tísňovou linku, vyhlásit hasičům poplach, překonat překážky na výcvikovém polygonu jsou adrenalinové zážitky pro všechny soutěžící. Správně sbalit evakuační zavazadlo, rozpoznat označení chemických látek, správně určit třídy požárů a přiřadit k nim odpovídající hasební prostředky nebo vyšetřit příčinu vzniku požáru, se zdá být jednoduché, ale při plnění úkolů děti zjišťují, že zdání klame. Fyzické schopnosti si soutěžící ověřují při hašení požáru ruční džberovou stříkačkou.

Doplňkovými aktivitami jsou střelba ze vzduchovky, návštěva garáží požární techniky s odborným výkladem hasičů a v závěru soutěže ukázka zásahu profesionálních hasičů. Každý z týmů má odborný dohled z řad příslušníků HZS JčK, což je výhodou v aktivní komunikaci dětí s opravdovým hasičem a po ukončení soutěže si s ním týmy mohou vyjasnit problémové části teorie.

Obstát v krizových situacích

Cílem soutěže je, aby účastníci zábavnou formou získávali základní znalosti a dovednosti potřebné ke zvládání běžných rizikových situací i mimořádných událostí. Aby byli připraveni obstát v krizových situacích a postarat se o sebe i své blízké. Současně se prostřednictvím soutěže snažíme přiblížit dětem práci hasičů, ukázat jaké mají hasiči technické vybavení, vystroj a výzbroj a jaké mnohdy nelehké úkoly musí hasiči plnit. Nemalým přínosem soutěže je navázání spolupráce s učiteli základních škol, na jejímž základě se bude postupovat v rámci vzdělávání v oblasti ochrany člověka za běžných rizik a mimořádných událostí. Učitelé vedou týmy zejména v teoretické části soutěže a získávají tím možnost ověřit si vědomosti v problematice požární ochrany, ochrany obyvatelstva a integrovaného záchranného systému.

Prestiž soutěže se odrazila i na zájmu ze strany veřejných médií. O natáčení reportáže z druhého kola soutěže projevila zájem Jihočeská televize, Český rozhlas i novináři z Českobudějovického deníku. Soutěž byla kladně hodnocena a označena za velmi přínosnou i ze strany hostů z Krajského ředitelství Policie ČR a Krajského úřadu Jihočeského kraje.

kpt. Mgr. Jana MEJZLÍKOVÁ, foto archiv HZS Jihočeského kraje

vytisknout  e-mailem