Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK VII ČÍSLO 9/2008

V TOMTO ČÍSLE: ROZBOR zásahu složek IZS při tragické železniční nehodě ve Studénce. Vracíme se k výkladu nové VYHLÁŠKY o technických podmínkách požární ochrany staveb, objasňujeme problematiku zřizování OHLAŠOVEN POŽÁRU v obcích. Informujeme o PROJEKTECH, které bude Česká republika řešit v oblasti civilní ochrany v rámci předsednictví v Radě Evropské unie. Připomínáme čtyřicet let vysokoškolského STUDIA požární ochrany a bezpečnosti na VŠB – Technické univerzitě Ostrava. SEZNAMUJEME s problémy Vodní záchranné služby ČČK. Součástí časopisu je i vložená PŘÍLOHA obsahující metodiku pro přípravu členů krizových štábů krajů a obcí.  

V polovině června letošního roku se v hotelu Olympic Tristar konala mezinárodní konference TIEMS 2008 Praha na téma Globální spolupráce v krizovém řízení. Letošní jubilejní 15. ročník se uskutečnil pod záštitou ministra vnitra MUDr. Mgr. Ivana Langera, ministra školství, mládeže a tělovýchovy Ondřeje Lišky a hejtmana Jihomoravského kraje Ing. Stanislava Juránka jako regionálního partnera.

Na konferenci vystoupila řada odborníkůNa konferenci vystoupila řada odborníků
Krizové řízení je v poslední době již velmi často uváděno jako velmi významný obor, pozornost mu věnují jak politici, tak akademická sféra a průmysl. Není divu – řada ničivých přírodních katastrof, hrozba terorizmu s jeho konkrétními projevy, obavy z pandemie a současně stále se zlepšující komunikační prostředky zvyšují povědomí o potřebě systematické aktivity.
Je tu však řada lidí, kteří to věděli již dávno a před 15 lety založili společnost TIEMS - The International Emergency Management Society s cílem propojit odborníky z celého světa, kteří se zabývají krizovým řízením. TIEMS neaspiruje na to být masovou organizací, zaměřuje se spíše na hlubší odborné diskuze a kontakty odborníků z různých zemí a sdílení jejich znalostí a zkušeností.

Každým rokem je pořádána vícedenní konference v různých místech světa (v minulých letech například v USA, v Austrálii, na Faerských ostrovech, v Jižní Korei a Chorvatsku). V letošním roce dostala čest hostit jubilejní 15. ročník této konference Česká republika a Praha. Bylo to sice mimo pořadí, původně byla Praha v plánu v roce 2010, nicméně když se v Chorvatsku tato možnost otevřela, zkušenost s 10 lety pořádání konference „Současnost a budoucnost krizového řízení“ konaná ve spolupráci s TIEMS rozhodla.
Na konferenci v Praze se sešlo více než 130 účastníků, kteří v třídenním programu diskutovali o mnohých tématech jak nadčasového charakteru, tak aktuálních, jako byly v tomto případě katastrofy v Číně a Barmě.
V úvodním vystoupení zdůraznil prezident TIEMS Harald Drager nosné téma tohoto ročníku – globální spolupráci. Její význam se projevuje nejen v poskytování humanitární pomoci při katastrofách, ale stále více i v přípravě a vytváření systémů pro snížení zranitelnosti a omezení škod při krizových situacích. Důležitost tohoto tématu podtrhli ve svých vystoupeních i generální ředitel Českého rozhlasu Václav Kasík, jako hlavní mediální partner konference, hejtman Jihomoravského kraje Ing. Stanislav Juránek i náměstek generálního ředitele HZS ČR plk. Ing. Miloš Svoboda.

Na konferenci vystoupilo několik pozvaných odborníků s významnými tématy v plenárních zasedáních. Byli to například Jean Luc Wybo z Francie na téma organizace v krizovém řízení nebo Alun Evans z Velké Británie k systému boje se slintavkou a kulhavkou – ukázal mimo jiné, jak se konkrétně projevila opatření, která vláda učinila při první vlně této nemoci v loňském roce, kdy byla nákaza opět identifikována.
S velkým zájmem se setkala rovněž simulace případné pandemie, kterou prezentoval Geary Sikich z USA.
Vystoupili rovněž Ji Zhang z Číny s tématem bezpečnostních příprav na olympiádu, Bernd Rohrmann z Austrálie s pohledem na psychologické aspekty vnímání rizika nebo Chantal Bonardi z Francie, reprezentující standardizační organizaci ETSI/EMTEL, se kterou navazuje společenství TIEMS hlubší spolupráci.

Další okruhy témat, které byly diskutovány v plenárním zasedání i v paralelních sekcích, byly zaměřeny například na ochranu kritické infrastruktury, připravenost na krizové situace, bezpečnostní výzkum nebo klasické hrozby jako jsou např. zemětřesení, povodně, rozsáhlé požáry a průmyslové katastrofy. Rovněž se hovořilo o terorizmu, energetické bezpečnosti, výchově odborníků a technických prostředcích pro podporu krizového řízení.
Na konferenci bohužel nemohla přijet početná výprava odborníků z Číny, kteří byli vázáni doma konkrétními úkoly při řešení katastrofy vyvolané zemětřesením. Nicméně organizátoři využili této situace k tomu, že uspořádali velmi zajímavou diskuzi vedenou Haraldem Dragerem, který se těsně před konferencí vrátil z Číny, k praktickým poznatkům, vyplývajícím z aktuální situace při likvidaci následků katastrofy v zemi.
Čínští odborníci budou mít jistě šanci sdělit své bohaté zkušenosti na příští konferenci, která se bude konat v Istanbulu, anebo rok poté v Číně.
Bližší informace o TIEMS a jeho aktivitách se mohou zájemci dozvědět na jeho stránkách www.tiems.org.

Ing. Jaroslav PEJČOCH,
T-SOFT, spol. s.r.o., foto archiv autora

vytisknout  e-mailem