Časopis 112 ROČNÍK X ČÍSLO 1/2011
V TOMTO ČÍSLE: Ohlédnutím za rokem 2010 završujeme seriál věnovaný vzniku HZS ČR v nové organizační struktuře. V bloku POŽÁRNÍ OCHRANA analyzujeme zásah na požár výrobní haly v průmyslové zóně v Otrokovicích, představujeme skupinu střelmistrů HZS ČR, věnujeme se nestandardním technologiím hašení požárů. Využití technologií GIS je náplní části zaměřené na IZS. V bloku OCHRANA OBYVATELSTVA informujeme o využití plynového analyzátoru GDA 2, seznamujeme s projektem zaměřeným na vzdělávání dětí a mládeže v oblasti ochrany člověka, jeho zdraví a majetku. V části KRIZOVÉ ŘÍZENÍ se zaměřujeme na problematiku zpracování dokumentace u obcí ohrožených zvláštní povodní v Plzeňském kraji. V časopisu dále najdete například poznatky o možnostech antidotní léčby při zasažení nervově paralytickými látkami, závěry z mimořádných tematických kontrol bezpečnosti odkališť v ČR. PŘÍLOHA obsahuje přehled oborových veletrhů a výstav pořádaných v roce 2011.
- Reorganizace vzdělávacích zařízení HZS ČR
- Hasiči bojovali s požárem více než týden
- Střelmistři HZS ČR patří ke špičce
- Měří plynový analyzátor GDA 2 spolehlivě?
- Chraň svůj svět, chraň svůj život
- Zasedání CTIF Hazmat komise se poprvé konalo v Praze
- Mimořádné tematické kontroly odkališť
- Vznikl Český svaz požárního sportu
- Standard bezpečí v Bezpečné lokalitě
- V tištěné podobě časopisu ještě najdete
V souvislosti s únikem toxických kalů z nádrže hliníkárny poblíž maďarské obce Kolontár a na základě úkolu uloženého místopředsedou vlády a ministrem vnitra byl 12. října 2010 vydán rozkaz generálního ředitele HZS ČR k provedení mimořádných tematických kontrol ohledně řešení bezpečnostní problematiky odkališť v České republice.
I když pro ohrožení životů a majetků jsou podstatná vodní díla posuzována dle I. až III. kategorie (dle vodního zákona), byly provedeny kontroly i vybraných odkališť spadajících do IV. kategorie, přestože tato odkaliště, stejně tak jako malé vodní rybníky a nádrže, nemají charakter vodních děl významných pro posuzování z hlediska technicko-bezpečnostního dohledu.
Tematické kontroly se předem nenahlašovaly a byly zahájeny bezprostředně po obdržení výše uvedeného rozkazu a ukončeny 19. října 2010. Kontroly proběhly dle § 31 zákona č. 133/1985 Sb., o požární ochraně, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o požární ochraně“) a dle § 45 odst. 1 písm. b) vyhlášky č. 246/2001 Sb., o stanovení podmínek požární bezpečnosti a výkonu státního požárního dozoru (vyhláška o požární prevenci). Cílem kontrol bylo vyhodnotit zajištění podmínek bezpečnosti odkaliště (dle uvedených předpisů). Současně při každé kontrole byla vlastníkům a provozovatelům odkališť zdůrazněna jejich odpovědnost za bezpečné provozování odkaliště.
Při kontrole byla věnována pozornost zejména (ustanovení dle zákona o požární ochraně):
→ volným příjezdovým komunikacím a nástupním plochám pro požární techniku (§ 5 odst. 1 písm. b),
→ dodržování technických podmínek a návodů (§ 5 odst. 1 písm. c),
→ označování pracovišť a ostatních míst příslušnými bezpečnostními značkami, příkazy, zákazy a pokyny (§ 5 odst. 1 písm. d),
→ pravidelným kontrolám prováděným prostřednictvím odborně způsobilé osoby (§ 5 odst. 1 písm. e),
→ obsahu a vedení dokumentace požární ochrany (§ 15 odst. 1),
→ školení a odborné přípravě zaměstnanců o požární ochraně (§ 16).
Celkem bylo provedeno 45 kontrol. U žádné z provedených kontrol nebyly zjištěny závady (z hlediska zákona o požární ochraně a dle zadaného zaměření kontrol).
Závěrem je nutné vysvětlit, co se pod pojmem technicko-bezpečnostní dohled odkališť (dále jen „TBD“) představit. TBD je systematizovaná činnost, která má v ČR padesátiletou tradici a zahrnuje značné množství činností z řady vědních oborů. Při provozu se sestává zejména z pozorování a měření, sběru dat – meteorologických a provozních veličin, výsledků speciálních měření a vyhodnocování všech výsledků a zjištěných skutečností. Je zaměřena zejména na bezpečnost a stabilitu vzdouvacího prvku (u odkališť – hrázového systému) a s ní souvisejících objektů. Provádí se převážně sledováním a hodnocením deformací hráze a jejího podloží, tlakového a průsakového režimu hrázového systému jakož i jeho podloží a sledováním provozních i meteorologických poměrů. Nedílnou součástí TBD je vizuální kontrola při periodických obchůzkách a prohlídkách.
V článku byly použity informace získané od společnosti Vodní díla – TBD, a.s.
pplk. Ing. Libuše SEDLÁKOVÁ, MV-generální ředitelství HZS ČR