HZS Jihočeského kraje  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

150 let profesionálních hasičů v Českých Budějovicích

S nástupem roku 2001 došlo u profesionálních hasičů nejen v Českých Budějovicích k zásadním změnám. K uvedenému datu nabyl účinnosti zákon č. 238/2000 Sb., o Hasičském záchranném sboru ČR a o změně některých zákonů, který znovuobnovil krajské zřízení u profesionálních hasičů, a to zřízením Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje s celokrajskou působností.  HZS Jihočeského kraje (je organizační složkou státu a účetní jednotkou) měl a dodnes má řídicí složku – krajské ředitelství. Nadále až do současné doby fungují dříve vybudované stanice v Nádražní ulici a v Suchém Vrbném. Nová právní úprava zavedla i změnu v poměru zaměstnanců k zaměstnavateli; byl zřízen služební poměr a z pracovníků se stali příslušníci.

Další změnou v činnosti profesionálních hasičů v celé ČR, Č. Budějovice nevyjímaje, byla aplikace zákonů č. 239/2000 Sb., o integrovaném záchranném systému a o změně některých zákonů, č. 240/2000 Sb., o krizovém řízení a o změně některých zákonů (krizový zákon) a č. 241/2000 Sb., o hospodářských opatřeních pro krizové stavy a o změně některých souvisejících zákonů. Všechny tyto zákony rozšířily působnost HZS Jihočeského kraje o další oblasti, a to ochranu obyvatelstva, krizové řízení, integrovaný záchranný systém a civilní nouzové plánování. Zákon č. 133/1985 Sb., o požární ochraně, ve znění pozdějších předpisů, byl znovu podstatně změněn zákonem č. 237/2000 Sb., kterým se mění zákon č. 133/1985 Sb., o požární ochraně, ve znění pozdějších předpisů. Požární ochrana zůstala tradičně i nadále v gesci HZS ČR. Všechny tyto změny se promítly i do práce hasičů v Č. Budějovicích.

Změny se dotkly také personální oblasti. Ke krajskému ředitelství HZS Jihočeského kraje byli převedeni pracovníci zajišťující doposud agendu týkající se ochrany obyvatelstva na referátu obrany a ochrany okresního úřadu v Č. Budějovicích. Celkem se jednalo o 8 pracovníků. Tím, že k 31. 12. 2000 byl zrušen regionální úřad a finanční úřad civilní ochrany v Č. Budějovicích, byli pracovníci těchto úřadů rovněž převedeni do stavu HZS Budějovického kraje a HZS Jihlavského kraje. Na krajské ředitelství HZS JčK přešlo 16 zaměstnanců z regionálního a finančního úřadu v Č. Budějovicích. Tím byly i personálně přeneseny do pravomoci a působnosti orgánů požární ochrany důležité oblasti ochrany obyvatelstva vč. vyrozumění a varování obyvatelstva, zejména ve vztahu k Jaderné elektrárně Temelín.

Po personálním rozšíření HZS JčK o výše uvedené pracovníky institucí zabývajících se CO došlo rovněž ke sloučení operačních středisek obou orgánů (HZS JčK a Regionálního úřadu CO v Č. Budějovicích) a s tím souvisejícího i jejich programového vybavení (do OPIS HZS JčK bylo implementováno dohledové krajské pracoviště jednotného systému varování a vyrozumění CAS 100, původně provozované Regionálním úřadem CO v Č. Budějovicích). OPIS HZS JčK umístěné na krajském ředitelství obsluhovalo pouze okres Č. Budějovice.

V tomto roce, na základě účinnosti právních předpisů z oblasti tzv. krizové legislativy, následných usnesení vlády ČR a Pokynů generálního ředitele HZS ČR bylo zahájeno stahování tzv. materiálu CO (jednalo se především o ochranné masky, ochranné filtry, dětské vaky a dětské kazajky) ze skladů u obcí a organizací k roztřídění, repasím a následnému uložení funkčního materiálu v zařízeních HZS ČR. Tento materiál je u HZS ČR uložen do současné doby a je určen pro použití v případě válečného stavu pro určené skupiny obyvatelstva. Tato činnost u HZS JčK byla koordinována a organizována zejména příslušníky a zaměstnanci oddělení ochrany a přípravy obyvatelstva HZS JčK. Stahování materiálů CO z původních úložišť pokračovalo až do r. 2005.

Během roku 2001 se konal již 8. ročník výstavy MOBIL SALON, kterého se pravidelně účastní i hasiči z Českých Budějovic, kteří vytvářejí jednak stacionární expozici, ale i dynamické ukázky ze své činnosti v různých oblastech. Většinou se jedná o ukázky vyprošťování osob z havarovaných vozidel, anebo, ve spolupráci s Policií ČR, ukázky požárního zajištění místa zásahu jednotky Policie ČR.  Poprvé se českobudějovičtí hasiči na výstavě podíleli v roce 2000. V organizaci MOBIL SALONU došlo v průběhu let také ke změnám, z nichž nejvýznamnější nastala v r. 2015, kdy výstava byla přejmenována na „Svět v pohybu“.

 

V závěru roku 2000 byl HZS okresu České Budějovice (tento název platil do konce roku 2000) předán do užívání objekt bývalé výstrojní opravny Armády ČR na Pražské tř. Bylo stanoveno, že první etapa rekonstrukce této budovy bude po schválení projektové dokumentace zahájena v průběhu roku 2001. Druhá etapa probíhala v roce 2002 a po jejím dokončení objekt sloužil a slouží jako správní budova pro krajské ředitelství a operační a informační středisko s prostorami pro zasedání krizového štábu určené obce/obce s rozšířenou působností České Budějovice.

Samostatnou kapitolou v činnosti českobudějovických hasičů byly povodně. Největší povodně od roku 1888 postihly České Budějovice a celou ČR v roce 2002 a napáchaly podstatně větší škody, což bylo způsobeno zejména rozvojem města za 114 let i jeho industrializací. V neposlední řadě škody šly i na vrub nedostatkům v zabezpečení města proti povodním a nedodržování zásad při jejich předcházení.
V noci z 6. na 7. srpna v Č. Budějovicích spadlo 65 mm srážek a 7. srpna přes den dalších 25 mm. Tím v časných ranních hodinách došlo k dramatickému zhoršování situace na Svinenském potoce, řece Stropnici a Zborovském potoce. V 0.30 hod. dne 8. srpna vyhlásil OPIS HZS JčK evakuaci z obcí Doudleby, Plav, Hamr, Roudné a Dolní Stropnice z důvodu plánovaného zvýšeného odtoku z vodní nádrže Římov. Druhá vlna povodní byla dne 11. 8., kdy trvalé srážky, místy doprovázené i bouřkami, začaly v jižních Čechách spadávat v průběhu dne, výrazně pak zesílily ve večerních a nočních hodinách. Evakuace obyvatelstva probíhala podle aktuálně vyhodnocené situace v souladu s rozsahem ohrožení a počtem evakuovaných. Při provádění evakuace byly použity základní složky IZS (tzn. HZS ČR a JSDHO, Policie ČR a ZZS) a ostatní složky IZS (Armáda ČR, obecní policie a další). Dne 12. srpna bylo na Českobudějovicku evakuováno celkem 486 osob, o den později 383 osob.
Při první povodňové vlně ve dnech 7. – 8. srpna přijalo OPIS IZS České Budějovice z území okresu celkem 1 755 volání na tísňové linky a při druhé povodňové vlně ve dnech 12. – 16. srpna 6 966 volání.12 obr_04.jpg
V období od 7. do 31. srpna se na činnostech souvisejících s povodněmi v okrese České Budějovice podílelo celkem 92 JPO se 743 hasiči. Činnost těchto JPO byla zaměřena zejména na organizaci a vlastní provádění záchrany osob a jejich evakuaci, čerpání vody v zatopených oblastech (byty, domy, sklepy, provozní zařízení, studny, laguny, atd.), stavění protipovodňových hrází, rozvoz materiálu humanitární pomoci a další činnosti.
V této souvislosti byl také vyhlášen hejtmanem kraje historicky první „stav nebezpečí“, který trval od 12. srpna do 31. srpna 2002. Následně vláda ČR vyhlásila na stejnou dobu nouzový stav i pro Českobudějovicko. JPO organizovaly a prováděly činnosti související s povodněmi, počínaje varováním obyvatelstva, přes záchranné práce, likvidační práce až po zajišťování (shromažďování a rozvoz) humanitární pomoci.

 

V souladu se zákonem o požární ochraně byly zpracovány podklady ke třem nařízením kraje, a to ke stanovení podmínek k zabezpečení požární ochrany v době zvýšeného nebezpečí vzniku požáru, k zabezpečení požární ochrany v budovách zvláštního významu a k zabezpečení požární ochrany při akcích, kterých se zúčastňuje větší počet osob. Tato nařízení byla následně schválena radou kraje a vydána formou právních předpisů kraje. V dalších letech byla novelizována, příp. vydána nová. V následujícím období ještě byla zpracována a průběžně novelizována další nařízení kraje, a to požární poplachový plán kraje, nařízení k zabezpečení plošného pokrytí území kraje jednotkami požární ochrany a zdroje vody k hašení požárů. Podklady k nařízením kraje zpracovávali příslušníci krajského ředitelství HZS Jihočeského kraje.

V roce 2002 byla od 1. července realizována podstatná změna v organizačním uspořádání HZS Jihočeského kraje, zejména krajského ředitelství. Byl rozdělen úsek prevence a integrovaného záchranného systému na úsek prevence a plánování, do kterého nově patřil odbor požární prevence a odbor ochrany obyvatelstva a krizového a havarijního plánování. K původně samostatnému úseku operačního řízení (tam mj. patřilo i oddělení krizového a havarijního plánování) byla přiřazena oblast integrovaného záchranného systému, takže nově vznikl úsek integrovaného záchranného systému a operačního řízení, který zahrnoval odbor integrovaného záchranného systému a odbor operačního řízení (tam mj. náleželo i OPIS). Úseku ekonomickému a kanceláři ředitele se tyto organizační změny vyhnuly. Úkoly územního odboru pro okres České Budějovice i nadále plnilo krajské ředitelství.

Ve  společenské oblasti nastala od roku 2002 u hasičů v Českých Budějovicích až do roku 2007 éra pořádání hasičských plesů. V únoru každého roku se konaly (v multifunkčním centru Gerbera nebo Domě kultury Metropol) hasičské plesy, na kterých hrála hudba Hradní stráže a Policie ČR. Po roce 2007 bylo od pořádání plesů upuštěno a do současné doby se tato tradice neobnovila.

V závěru roku 2002 byly dokončeny úpravy budovy, která původně sloužila Armádě ČR. Budova je situována do Pražské třídě a v lednu 2003 byla předána do užívání. Jejím zprovozněním sbor nově získal další vjezd do areálu z této třídy. V nové budově je umístěno ředitelství HZS Jihočeského kraje, úsek prevence a plánování, úsek ředitele kanceláře ředitele HZS Jihočeského kraje a OPIS, jehož součástí je pracoviště telefonního centra tísňového volání, které bylo zapojeno do celorepublikové sítě.

 

 

Na stadionu Sportovního klubu Policie v Českých Budějovicích se v roce 2003 uskutečnil XXXII. ročník Mistrovství ČR v požárním sportu. Soutěže se zúčastnilo 14 družstev ze všech HZS krajů a jedno družstvo, které zvítězilo v celostátní soutěži jednotek HZS podniků. Organizaci soutěže zajišťoval HZS Jihočeského kraje ve spolupráci s MV – generálním ředitelstvím HZS ČR. Na úspěšném průběhu soutěže se podílel i Sportovní klub Policie. Stadion byl po povodních v roce 2002 zrekonstruován a zmodernizován. Reprezentační družstvo HZS Jihočeského kraje obsadilo v této soutěži celkově 5. místo, vítězem se stalo družstvo HZS Plzeňského kraje.

 

V souvislosti s rozšiřováním působnosti HZS ČR od roku 2001 o oblast ochrany obyvatelstva zajišťuje OPIS HZS Jihočeského kraje v Českých Budějovicích obsluhu jednotného systému varování a vyrozumění. HZS Jihočeského kraje dále úzce spolupracoval s Krajským úřadem JčK při zkvalitňování jednotného systému varování a vyrozumění. Investičně byla akce kryta z prostředků Krajského úřadu JčK. HZS JčK převzal na základě darovacích smluv od obcí 15 rotačních sirén. Provedené zkoušky vykázaly 98% provozuschopnost těchto sirén. V roce 2003 došlo ve městě České Budějovice k vybudování místního informačního systému pro město. Varovací systém VISO se průběžně v dalších letech zlepšoval, modernizoval, až pokryl celé území města včetně jeho částí. Varovací a informační systém je ovládán z operačního střediska Městské policie Č. Budějovice a spouštěn OPIS HZS Jihočeského kraje. V Č. Budějovicích jsou na tento městský informační systém napojeny i hlásné profily pro zjišťování výšky hladiny vodních toků ve městě.

V souvislosti se zánikem okresních úřadů bylo v souladu s novelizací právních předpisů nutné upravit na podmínky kraje i plánovací dokumenty integrovaného záchranného systému. Krajské ředitelství HZS Jihočeského kraje v 1. pololetí roku 2003 upravilo vybrané části nově vzniklého Havarijního plánu Jihočeského kraje jako jednoho ze základních dokumentů integrovaného záchranného systému. Tento plán byl dne 4. července schválen hejtmanem JčK. Ve stejné době se aktualizoval i vnější havarijní plán jaderné elektrárny Temelín podle poznatků z historicky prvního cvičení „ZONA 2002“.

V tomto roce byla provedena analýza území Jihočeského kraje z hlediska jeho pokrytí lezeckými skupinami HZS ČR. Z této analýzy vyplynula nutnost, aby na stanici Č. Budějovice i nadále pracovala lezecká skupina, která byla rozšířena na celkový stav 18 hasičů.

Telefonní centrum tísňového volání „112“, jako součást OPIS, zahájilo v červnu 2004 „ostrý“ provoz. Do uvedeného centra byly přesměrovány hovory z jednotného evropského čísla tísňového volání 112 a následně i z tísňové linky 150 ze všech územních odborů HZS Jihočeského kraje. Telefonní centrum tísňového volání 112 standardně obsluhuje volání v českém, anglickém a německém jazyce.

 

Nová technika na stanici v Českých Budějovicích:

  • nosič kontejnerů na podvozku Mercedes-Benz s označením KA10 Actros 4x2 a chemickým kontejnerem třídy S,
  • dopravní automobil MB Vito na podvozku Mercedes-Benz,
  • osobní automobil Š Fabia combi,
  • terénní vozidlo Nissan X-TRAIL k využití pro šetření na místech požárů ve špatně přístupných lokalitách.

 

V roce 2004 bylo zahájeno budování geografického informačního systému pro OPIS České Budějovice. Jeho cílem bylo vytvoření geografického informačního systému HZS Jihočeského kraje jako podpory operačního řízení a krizového a havarijního plánování.

V areálu stanice v Českých Budějovicích se v roce 2004 konalo krajské kolo soutěže ve vyprošťování osob z havarovaných vozidel.

V oblasti operačního řízení se začal v roce 2005 proces slučování OPIS s cílem zkvalitnit výkon služby a umožnit lepší využívání informačních nástrojů k podpoře jeho činnosti. V tomto roce se sloučilo OPIS územního odboru Český Krumlov s krajským operačním a informačním střediskem HZS Jihočeského kraje. OPIS HZS Jihočeského kraje převzal dnem 2. května všechny povinnosti OPIS územního odboru Č. Krumlov. Ostatních OPIS územních odborů HZS JčK se změna nedotkla.

Účinným nástrojem pro rozhodování orgánů krizového řízení byl od roku 2001 Informační systém plánování civilních zdrojů - IS ARGIS, jako hlavní nástroj informační podpory hospodářských opatření pro krizové stavy v oblasti zajišťování věcných zdrojů. Tento informační systém vyvinula a provozuje Správa státních hmotných rezerv. Od roku 2003 jej naplňuje HZS Jihočeského kraje a v rámci zákonných zmocnění jej od té doby využívá.

Do činnosti HZS JčK dne 4. června 2006 citelně zasáhlo náhlé úmrtí dlouholetého ředitele HZS Jihočeského kraje plk. JUDr. Josefa Blažka. Jeho čtyřicetiletá praxe v požární ochraně se příznivě promítala do celého vývoje uplynulých let. Po náhlém úmrtí plk. J. Blažka byl po jednání s generálním ředitelem HZS ČR genmjr. Ing. M. Štěpánem ustanoven jako zastupující ředitel pplk. Mgr. Zdeněk Kala. Tento stav trval téměř do konce tohoto roku, kdy ve 2. kole výběrového řízení zvítězil pplk. Ing. Lubomír Bureš, který se stal novým ředitelem. V čele HZS Jihočeského kraje je dosud.

Ve druhé polovině roku 2006 byl vytvořen prapor Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje, který je používán při slavnostních příležitostech. Na návrh Tomáše Pazourka z územního odboru Tábor HZS Jihočeského kraje jej zhotovila firma v Českých Budějovicích a je trvale uložen na krajském ředitelství HZS Jihočeského kraje. Součástí praporu je znak HZS Jihočeského kraje, jímž jsou označovány dokumenty i výstroj zaměstnanců HZS Jihočeského kraje. Následně Tomáš Pazourek zpracoval návrh loga HZS Jihočeského kraje, které je určené k běžnému použití. 

V prvním lednovém týdnu 2006 zasahovali českobudějovičtí hasiči, stejně jako i hasiči v ostatních částech ČR, na odstraňování popadaných stromů a polámaných větví v souvislosti s vytrvalými a intenzivními sněhovými srážkami. Množství sněhu se projevilo i na zatížení střech domů, z nichž některé tuto tíhu sněhu neunesly a zřítily se. Hasiči preventivně odstraňovali sníh zejména z plochých střech. Na odklízení sněhu v ulicích Č. Budějovic byla využita i těžká technika 153. záchranného praporu Armády ČR z Jindřichova Hradce. Tato technika byla rovněž nasazena i v dalších místech českobudějovického okresu, zejména na zprůjezdnění komunikací blokovaných množstvím polomů.

 

Dne 17. ledna 2006 se na krajském ředitelství HZS Jihočeského kraje uskutečnil slavnostní akt otevření psychologické laboratoře v prostorách stanice České Budějovice. Hlavní činnost psychologické laboratoře spočívá v posuzování psychologické způsobilosti nejen nových uchazečů o vstup do HZS ČR, ale i stávajících příslušníků HZS ČR, kteří se kvalifikovali do funkce strojníka nebo do vyšší služební funkce. Psychologická laboratoř slouží pro potřeby HZS Jihočeského kraje, Plzeňského kraje a Kraje Vysočina.

V posledním lednovém dnu byl zprovozněn WAP server (webové stránky optimalizované pro mobilní telefony) pro informování členů Bezpečnostní rady Jihočeského kraje, starostů ORP a velitelů stanic HZS Jihočeského kraje o vzniku a průběhu mimořádných událostí a krizových situací. Data do systému vkládá OPIS HZS JčK. Z mobilního telefonu je možno se připojit k WAP serveru a získat tak kdykoliv a kdekoliv podrobnější informace o mimořádných událostech na území kraje a případně přijmout neodkladná opatření ke zmírnění následků.

V závěru měsíce března se v roce 2006 v důsledku oteplování a s tím souvisejícím táním sněhu a dešťovými srážkami rozlily řeky a potoky a způsobily povodně. Tyto povodně nebyly takového rozsahu, aby bylo nutné na Českobudějovicku vyhlásit krizový stav. Opětovné nebezpečí povodní na Českobudějovicku se vyskytlo v závěru měsíce června. Rozsah těchto povodní opět nedosáhl takového rozměru, aby bylo nutné vyhlásit krizový stav. Profesionální i dobrovolné JPO na Českobudějovicku se zaměřovaly zejména na čerpání vody ze zatopených prostor obytných domů a ze zatopených komunikací. Rovněž se hasiči podíleli na stavění hrází z pytlů s pískem a stavění protipovodňových zátarasů a v několika případech i na evakuaci obyvatelstva. HZS Jihočeského kraje pomáhal postiženým obcím dodávkami vysoušečů zdiva, dezinfekčních a úklidových prostředků a dalších potřebných komodit.

Dne 3. listopadu 2006 se v pavilonu „Z“ na Výstavišti v Č. Budějovicích uskutečnilo slavnostní zasedání hasičů krajského ředitelství a stanic v Českých Budějovicích u příležitosti oslav 140 let trvání profesionálních hasičů v Českých Budějovicích. K tomuto výročí vydal HZS JčK knihu Vlastimila Lence „140 let profesionálních hasičů v Českých Budějovicích“. Na slavnostním zasedání byl rovněž představen prapor Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje, který byl nově pořízen.

 

Na stanici České Budějovice byla v roce 2006 pořízena základní i speciální technika:

  • CAS 24 4x2 v technickém provedení na podvozku Scania,
  • CAS 20 LP na hašení lesních požárů na podvozku Renault,
  • RZA MB Sprinter 4x2 pro PZ na podvozku Mercedes-Benz,
  • nosič kontejnerů KA 10 Scania 6x4 a technický kontejner.

 

 

 

vytisknout  e-mailem