Časopis 112 ROČNÍK XVIII ČÍSLO 2/2019
V rubrice POŽÁRNÍ OCHRANA rozebereme zásah u požáru ubytovny v Plzni. Informujeme vás o proběhlé odborné přípravě KIP týmu v Karlovarském kraji. Přečtete si analýzu usmrcených osob v přímé souvislosti s požárem. V rubrice INTEGROVANÝ ZÁCHRANNÝ SYSTÉM vás seznámíme s prací operátorů na lince TCTV 112. Informujeme vás o projektu „Zvýšení připravenosti HZS ČR k řešení rizik způsobených změnou klimatu“. V rubrice OCHRANY OBYVATELSTVA A KRIZOVÉHO ŘÍZENÍ vás hasiči z hlavního města Prahy seznámí s průběhem taktického cvičení Základna 2018. Dále jsme připravili náhled mimořádných událostí řešených na úrovni EU a současně představujeme nového zástupce na pozici operačního důstojníka ve Středisku pro koordinaci odezvy na mimořádné události. Představíme nanomateriály a jejich možné využití v ochraně obyvatelstva. V INFORMACÍCH se dočtete o charitativních akcích uspořádané pro Nadaci policistů a hasičů.
- OBSAH č. 2/2019 ROČNÍKU XVIII
- Vlny veder a nedostatek hasební vody
- Požár ubytovny
- Odborná příprava KIP týmu v Karlovarském kraji
- Analýza usmrcených osob v přímé souvislosti s požárem
- Dobrovolní hasiči a defibrilátory
- Uvedení dokumentárního seriálu již v březnu
- Linka TCTV 112. Kdo na linku volá a o čem musí operátoři rozhodovat?
- HZS ČR v roce 2018 zvýšil připravenost k řešení a řízení rizik způsobených změnou klimatu
- Taktické cvičení Základna 2018
- Mimořádné události řešené na úrovni EU
- Nanomateriály a jejich možné využití v ochraně obyvatelstva
- Česko a Evropa 100+
- Mimořádné události 2018 versus ochrana obyvatelstva
- Postřehy z konference Hazmat Protect 2018
- Divadelní představení pro nadaci
- Hokejový zápas pro nadaci
- Lednové požáry si už vyžádaly osm životů
Po dobu jednoho roku natáčel štáb České televize u Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje šestidílný dokumentární seriál. Od 6. března, kdy cyklus na programu ČT 1 startuje, mohou diváci každou středu po 21:00 hodině sledovat, jak liberečtí hasiči pracují, žijí a připravují se být vždy tam, odkud ostatní utíkají.
Celý rok byli dokumentaristé s hasiči takřka denně a zaznamenávali, co všechno musí umět, co musí obětovat, co vlastně znamená být hasič a jaké je to žít s přísahou, že pro záchranu ostatních jsem ochoten kdykoliv položit i vlastní život. V mnoha případech se dokumentaristům podařilo zachytit i provázanost profesionálních hasičů s dobrovolnými hasiči na území celého Libereckého kraje.
Proniknout do života profesionální hasičské stanice v Liberci nebylo nic jednoduchého. Každý její pracovní den je úplně jiný, práce je to nesmírně těžká, nebezpečná, psychicky náročná a výrazně ovlivňuje i běžný, soukromý život všech předem vybraných osobností ze sboru, kterým byl štáb neustále v patách.
Seriál sleduje životy příslušníků v různých služebních zařazeních:
- hasič – nováček ve sboru,
- dlouholetý profesionální hasič technik (strojní služba, chemická služba),
- hasič instruktor – práce ve výšce (neboli lezec),
- velitel čety,
- operační důstojník,
- tisková mluvčí.
Připravovaný pořad ukáže nejen zásahy hasičů proti živlům – ohni, vodě, větru, ale i neustálou a důkladnou přípravu. Protože, když jde o lidské životy, hasič nesmí zaváhat, nesmí ani na vteřinu nevědět, co a jak má dělat. Každodenní cvičení a tréninky zvyšují šance všech – tedy nejenže zachrání cizí životy, ale sami se z akce vrátí živí a zdraví.
por. Bc. Pavlína BÍLKOVÁ, DiS., HZS Libereckého kraje, foto archiv HZS Libereckého kraje