Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK XIX ČÍSLO 6/2020

V rubrice POŽÁRNÍ OCHRANA nabízíme rozbor požáru v Kladně. Dále se dočtete, jaké využití mají termokamery pro účely zjišťování příčin vzniku požárů. Ve Chrudimi mají nový vyšetřovací automobil. Informujeme vás o využití CFD simulací při vyšetřování kriminálních činů. Smrtící bílý prášek fentanyl, co vše o něm (ne)víme? V rubrice INTEGROVANÝ ZÁCHRANNÝ SYSTÉM přinášíme informace z mezinárodní konference v Kalifornii. V rubrice OCHRANA OBYVATELSTVA A KRIZOVÉ ŘÍZENÍ si přečtete o tom, že HZS ČR převzal darem 130 000 speciálních nanofiltrů do textilních roušek. Co nám přinese dohoda o automatizované výměně dat? Dále si přečtete, jaká byla přijata opatření proti pandemii Covid-19 v Evropě i ve světě. ERCC řešilo repatriace občanů EU ze třetích zemí a pomoc státům s cyklónem v Oceánii. V rubrice INFORMACE vás pod titulkem „Hasí celá rodina“ budeme seznamovat s rodinami hasičů. V Příloze časopisu vychází Poválečný vývoj profesionální požární ochrany a vznik HZS ČR 

Ve dnech 4. a 5. března 2020 se v americkém státě Kalifornie ve městě Sakramento uskutečnil další ročník mezinárodní konference hašení lesních požárů. Šlo o tematickou akci, která se koná každoročně, a to za přítomnosti zástupců států celého světa. Za Českou republiku se jako delegát konference zúčastnil kpt. Ing. et Ing. Jan Pecl z odboru IZS a výkonu služby z oddělení jednotek požární ochrany MV­-generálního ředitelství HZS ČR.
Obr. 1 CH-47 D Chinook (Zdroj: https://www.flashover.com.au)Obr. 1 CH-47 D Chinook (Zdroj: https://www.flashover.com.au)
Během dvoudenního programu ­akce, která byla vhodně umístěna v areálu letiště využívaného speciální vzdušnou flotilou leteckých prostředků s určením pro hlídkovou a hasební činnost, byly prezentovány příspěvky z mnoha různých oblastí. Všechny se však týkaly problematiky boje s požáry v přírodním prostředí, a to se zaměřením právě na leteckou techniku a taktiku jejího nasazení. K dané problematice současně probíhala v oddělené hale prezentace produktů a technologií společností působících na poli požární ochrany (PO). Mezi nejzajímavější vystavovatele patřily firmy nabízející různé typy speciální letecké techniky od běžných vrtulníků přes malá lehká letadla až po velkokapacitní letouny. Efektivita nasazení letecké techniky s ohledem na možnosti plnění hasivem, dostupnost letiště a vodních zdrojů nebo rozsáhlost souvislých porostů zasažených požárem velmi závisí na geografických podmínkách daného regionu. Jiné možnosti nasazení letecké techniky skýtá území v relativní blízkosti moře či oceánu, kde je možné efektivně využít leteckou podporu čerpající hasební vodu přímo z hladiny za letu, jiné pak území kontinentálního vnitrozemí s členitým povrchem a relativně malými vodními plochami, které náběr z vodní hladiny umožňují pouze malým letounům s malou kapacitou vody a nízkou letovou rychlostí.

Vrtulníky s podvěsným vakem
V podmínkách České republiky je známý a hojně využívaný vrtulník Letecké služby Policie ČR typu Bell 412 s podvěsným vakem o kapacitě kolem 1 000 litrů hasební vody. V současné nabídce vodních vaků pro závěs pod vrtulník je na trhu velká škála provedení v kapacitách stovek litrů až po 10 000 litrů vody. Možnost využití daných kapacit závisí mimo jiné na výkonu vrtulníku. K nejvýkonnějším strojům v této kategorii, které jsou k tomuto účelu v současné době používány a byly prezentovány v rámci konference, patří americký stroj CH-47 D Chinook, který byl nasazen při požárech na území USA, Jižní Ameriky i Austrálie, s nosností kolem 8 000 litrů vody čerpající vodu do podvěsného vaku nebo pomocí přídavné palubní vodní pumpy. Dalším velmi výkonným a často používaným vrtulníkem je Erickson S-64E, kterému se přezdívá „létající jeřáb“. Tento stroj byl speciálně vyvinutý pro transport těžkých břemen.

Obr. 2 Erickson S-64E (Zdroj: https://www.heliopsmag.com)Obr. 2 Erickson S-64E
(Zdroj: https://www.heliopsmag.com)
Obr. 3 Boeing 747 Supertanker (Zdroj: https://www.sbsun.com)Obr. 3 Boeing 747 Supertanker
(Zdroj: https://www.sbsun.com)

Schopnost vysoké nosnosti byla následně využita i pro potřeby leteckého hašení, a to montáží vodní nádrže s výkonným čerpacím systémem určeným pro čerpání vody z vodní hladiny hadicovým vedením. Stroj v tomto provedení dokáže nést až 10 000 litrů vody. Bez tohoto provedení je možné hasit také pomocí běžného podvěsného vaku o kapacitě až do 10 000 litrů vody. Další typy vrtulníků se v nosnosti vody pohybují spíše v nižších hodnotách maximálně do 2 500 litrů. Obecně se pro hašení porostů využívají vrtulníky z důvodu jejich velké přesnosti odhozu, možnosti plnění z malých vodních ploch i ze země za asistence pozemních jednotek PO.

Velkokapacitní letouny
Do kategorie velkokapacitních letounů patří zejména Boeing 747 Supertanker s bezkonkurenční kapacitou hasební vody kolem 70 000 litrů. Vzhledem k astronomickým nákladům na jednu letovou hodinu (zhruba 350 000 Kč) je vždy třeba nasazení tohoto letounu pečlivě zvážit. Menšími příbuznými Supertankeru jsou například americký stroj DC 10-30 Air Tanker s kapacitou 45 000 litrů vody nebo jeho ruský protějšek Iljušin Il-76 s kapacitou kolem 43 000 litrů vody. Využití uvedených velkokapacitních letounů připadá v úvahu zejména u požárů extrémně rozsáhlých souvislých zalesněných ploch v nedostupném terénu (Amazonie, Sibiř, Kalifornie apod.). Značnou nevýhodou těchto strojů je nárok na absolutní vyklizení letového koridoru v rozsahu běžného civilního leteckého provozu a vhodnou letištní plochu s výkonnou technologií plnění. Přítomnost jakéhokoli jiného leteckého prostředku v oblasti odhozu vody těchto letounů je nepřípustná a každý jejich přelet znamená nutné zastavení operací všech dalších leteckých prostředků na desítky minut.

Nízkokapacitní letouny
V současné době je na trhu několik typů moderních nízkokapacitních letounů upravených nebo speciálně vyvinutých pro letecké hašení. V Obr. 5 Canadair 515 (Zdroj: https://aeralfirefighter.vikingair.com)Obr. 5 Canadair 515
(Zdroj: https://aeralfirefighter.vikingair.com)
rámci konference byly představeny letouny Canadair 515, a to v nejmodernějším provedení. Tento letoun je celosvětově velmi oblíbený a často využívaný včetně středomořských oblastí Španělska, Itálie a Řecka. Jde o jednoúčelový letoun s plněním do trupu za přímého kontaktu s hladinou a s kapacitou 7 000 litrů vody. Tuto kapacitu je podle výrobce schopen doplnit během přibližně 14 sekund. Kromě relativně nízkých nákladů na letovou hodinu výrobce vyzdvihuje srovnávací parametr s jinými leteckými prostředky, kterým je množství vody dodané za den na požářiště (obr. 6), jež je oproti běžným vrtulníkům uváděno jako čtyřnásobné a oproti velkokapacitním letounům jako dvojnásobné.

Z hlediska geografických podmínek České republiky byl v rámci nabídky představených letounů relativně nejzajímavější moderní stroj AT-802 F Fire Boss nazývaný také Air Tractor neboli „létající traktor“. Tento stroj s kapacitou hasební vody kolem 3 000 litrů a minimálními nároky na přistávací plochu i vodní zdroje vhodné pro plnění je k dispozici jak ve variantě pro plnění ze země za asistence pozemních jednotek PO, tak v provedení pro plnění přímo z vodní hladiny, a garantuje hodinovou dodávku vody na požářiště při 20 plněních kolem 53 000 litrů, což výrobce uvádí ve srovnávací tabulce jako hodnotu téměř dvojnásobnou oproti vrtulníku typu Bell 412.

Příměsi do hasební vody
Kromě zásahové techniky byly na konferenci prezentovány také nově vyvíjené příměsi do hasební vody vyvinuté pro letecké hašení, které plní několik úkolů podle jejich předurčení. Reagují tak na potřebu zvýšit efektivitu nasazení leteckých prostředků, které pro hašení běžně používají čistou vodu bez příměsí, což vede ke značnému odparu a výraznému snížení účinnosti hašení. Představen byl produkt BlazeTamer380 určený pro přímý požární útok na začínající požár nebo frontu rozvinutého požáru. Při použití této příměsi garantuje výrobce zvýšení Obr. 8 Produkt společnosti FF Technologies s označením Flying FirefighterObr. 8 Produkt společnosti FF Technologies
s označením Flying Firefighter
hasebního účinku vody na ekvivalent dvojnásobného množství vody bez příměsi, což v konečném důsledku znamená značnou úsporu nákladů na provoz leteckých prostředků. BlazeTamer380 je určen pouze k přímému požárnímu útoku do místa hoření a není tedy vyráběn v barevném provedení. Produkt je garantován jako ekologický a nekorozivní. Podrobnější informace lze nalézt na https://www.blazetamer.com/. K druhému typu příměsí pro letecké hašení patří příměsi převážně barvené, které neslouží k přímému požárnímu útoku, nýbrž k vytváření protipožární bariéry při požární obraně. Právě obsah barvy pak usnadňuje orientaci při řízení zásahu i navigaci odhozu leteckých prostředků. Tyto odhozy s příměsí tak mohou relativně rychle nahradit přírodní překážku, širší komunikaci nebo uměle vytvořenou proluku. Odhozem takto upravené hasební vody vznikne široký pás vegetace neschopné hoření až po dobu 24 hodin. Jde tedy o vhodný doplněk předchozího typu příměsi, která přímo hasí. Jejich nasazení je vhodné především u rychle se rozvíjejících požárů na větších plochách, v terénu špatně přístupném pro pozemní jednotky PO nebo jako akutní opatření k ochraně ohrožených obydlených oblastí nebo objektů kritické infrastruktury. Takovým produktem byl v rámci konference produkt společnosti FF Technologies s označením Flying Firefighter. Výrobce garantuje jak jeho ekologickou nezávadnost, tak jeho předurčení pro vytváření bariér proti šíření požáru a únikových cest pro evakuaci lidí z ohrožených oblastí. Podrobné informace lze najít na ­https://www.fftech.us/copy­ of­ product-1.

Součástí konference byly dále tyto problematiky:

  • simulátory pro výuku pilotů a hasičů k nacvičování taktických postupů při nasazení leteckých prostředků, a to formou virtuální reality za použití realistických trenažérů,
  • systémy avioniky a orientace leteckých prostředků v prostoru při společném nasazení,
  • zkušenosti s hašením lesních požárů v podmínkách „suché“ Kalifornie jako ukázky možného vývoje v jiných částech světa s rostoucí hrozbou vleklého sucha,
  • letka speciálních letounů určených čistě pro poskytování možnosti leteckého hašení v rámci území Kalifornie s dostupností 24 hodin každý den,
  • využití a potřeba prostředků nočního vidění pro úspěšné zvládání rozsáhlých lesních požárů bez nutnosti přerušení hasebních prací, které zamezí šíření v nočních hodinách,
  • zhodnocení vývoje, dopadu a predikce globálního klimatu s následným projevem v možnosti zásobování hasební vodou, zvyšování frekvence a míry následků lesních požárů aj.

Všechny prezentace je možné stáhnout na odkazu: https://tangentlink.com/aerial­ firefighting­ north­ america-2020/ (Heslo: AFFAMERICA20)

Závěrečné zhodnocení
Konference leteckého hašení v roce 2020 potvrdila, že globální proces změny podnebí způsobující v důsledku značné obtíže hasičským sborům, které se musejí potýkat s nárůstem počtu, rozsahu a závažnosti průběhu požárů přírodních porostů, je problémem států celého světa. Fenomén, dodnes vnímaný jako záležitost několika specifických oblastí s tradičním suchým podnebím, se stává každým rokem výzvou pro více a více států dosud relativně požáry nezasažených, které nyní budou muset přijímat odpovídající opatření. Výhodou České republiky je, že může čerpat z bohatých zkušeností států tradičně sužovaných požáry, a to jak z pohledu využívané techniky, tak z pohledu požární taktiky a v neposlední řadě přístupu k preventivním opatřením, která jsou při boji s požáry přírodních porostů stejně důležitá jako příprava na rozsáhlé povodně. Je třeba tedy nejen investovat do moderní techniky a provádět výcvik, nýbrž také zhodnotit stav porostů, lesních komunikací, umístění umělých a přírodních bariér a proluk a přijímat v dostatečném časovém předstihu opatření k minimalizaci možných škod.


kpt. Ing. et Ing. Jan PECL, MV­-generální ředitelství HZS ČR
 

vytisknout  e-mailem