Předcházíme rizikům

Časopis 112 ROČNÍK IX ČÍSLO 4/2010

V úvodu přinášíme druhý díl seriálu věnovaného 10. výročí vzniku nového Hasičského záchranného sboru České republiky. V části věnované POŽÁRNÍ OCHRANĚ analyzujeme zásah na požár skláren v Heřmanově Huti v Plzeňském kraji. Dále informujeme o vývoji tvorby předpisů pro čištění komínů v roce 2009. V části věnované IZS seznamujeme s činností hasičů při nálezech neznámých látek. V tematickém bloku KRIZOVÉ ŘÍZENÍ seznamujeme se zkušenostmi s využíváním geografického informačního systému HZS Olomouckého kraje v oblasti krizového řízení. Dále INFORMUJEME o zasedání Správní rady Nadace Policistů a hasičů – vzájemná pomoc v tísni, která projednala především Výroční zprávu Nadace za rok 2009. V březnu se také v Bílých Poličanech uskutečnilo slavnostní vyhodnocení nejlepších sportovců – jednotlivců a kolektivů z řad profesionálních a dobrovolných hasičů v požárním sportu. Příloha je tentokrát zaměřena na Rozhodování v krizových štábech.

Za rok skvělých výkonů, nových rekordů a vynikajících mezinárodních výsledků byl označen rok 2009 při zahájení slavnostního dekorování nejlepších sportovců – jednotlivců a kolektivů z řad profesionálních a dobrovolných hasičů v požárním sportu, které se uskutečnilo 19. března na zámku v Bílých Poličanech v Královéhradeckém kraji.

Cenu pro reprezentační družstvo žen SH ČMS předal Josefu Netíkovi ředitel HZS Královéhradeckého kraje plk. Ing. František Mencl. Vrcholnou událost bezesporu představovaly červencové Mezinárodní hasičské soutěže CTIF v Ostravě, které přinesly našim reprezentacím bohatou žeň cenných kovů ve všech kategoriích a disciplínách, ověnčenou překonáním několika národních rekordů. Druhý mezinárodní vrchol – mistrovství světa v požárním sportu v ruské Ufě, přinesl reprezentačnímu družstvu HZS ČR historicky první stříbro v celkovém hodnocení. Svědky vynikajících výkonů a řady překonaných rekordů jsme však byli i na domácích soutěžích, ať již na republikových mistrovstvích nebo v seriálu závodů Ligy ČR ve výstupu na věž.

To vše se samozřejmě odrazilo v nárůstu počtu adeptů na nejvyšší příčky v anketě o nejlepšího sportovce a nejlepší kolektiv České republiky v požárním sportu za rok 2009, jejíž v pořadí již šestý ročník vyhlásily redakce Hasičských novin a časopisu 112 v únoru letošního roku. Záštitu nad celou akcí převzali Český národní výbor CTIF, generální ředitel HZS ČR genmjr. Ing. Miroslav Štěpán a starosta SH ČMS Ing. Karel Richter.

Z rukou plk. Ing. Františka Zadiny převzal cenu pro reprezentační družstvo HZS ČR jeho vedoucí Emil Dopirák.Rozuzlení tajenky v podobě vyhlášení výsledků předcházelo tradiční uvítání přítomných sportovců a hostů Ing. Josefem Kubešem, předsedou představenstva a generálním ředitelem Hasičské vzájemné pojišťovny, a.s., která byla generálním sponzorem ankety. Za dosažené výsledky sportovcům a za podporu a pomoc sponzorům poděkovali náměstek generálního ředitele HZS ČR plk. Ing. František Zadina a náměstek starosty SH ČMS Josef Netík.

Přesvědčivě reprezentantky Chválenic

Byť v předchozích ročnících patřilo družstvo žen z SDH Chválenice vždy mezi oceňované kolektivy, ziskem přesvědčivě největšího počtu hlasů letos stanulo v anketě na příčce nejvyšší.

Na mistrovství ČR družstev SDH SH ČMS získalo družstvo již posedmé v řadě mistrovský titul. Ve štafetě na 4x 100 m s překážkami jeho členky vytvořily v Jablonci nad Nisou nový halový rekord časem 66,70 s,  a na již zmiňovaném mistrovství ČR nový národní rekord časem 63,16 s. Devět závodnic z SDH Chválenice startovalo  v české reprezentaci na mezinárodní hasičské soutěži CTIF v Ostravě.

Zástupci vítězného družstva žen z SDH Chválenice Vlasta Michalovičová, Ing. Karel Nolč a Alena Kaslová.Po pětiletém kralování v anketě se současní vicemistři světa – reprezentace HZS ČR, umístili na druhém místě. K jejich dalším úspěchům lze přiřadit vystoupení na mezinárodní hasičské soutěži CTIF v Ostravě, kde se profesionální hasiči představili ve dvou družstvech a v kolektivním hodnocení byli první v požárním útoku a druzí celkově.

Zisk čtyř zlatých, čtyř stříbrných a tří bronzových medailí na téže soutěži vynesl na třetí příčku v anketě reprezentační družstvo žen SH ČMS.

O vítězi rozhodly dva hlasy

Na rozdíl od kategorie kolektivů byly rozdíly mezi prvními třemi umístěnými sportovci naprosto minimální a o konečném vítězi rozhodly pouhé dva hlasy. Tím se stal Jakub Pěkný. V minulém roce se stal mistrem ČR (SH ČMS) v běhu na 100 m s překážkami. Byl členem štafety HZS Moravskoslezského kraje, která v běhu na 4x 100 m s překážkami vytvořila národní rekord časem 54,68 s, a členem reprezentace SH ČMS, která na mezinárodní hasičské soutěži CTIF vybojovala první místo. Na mistrovství světa vybojoval historicky nejlepší umístění našeho závodníka – v běhu na 100 m s překážkami obsadil páté místo. V prvním závodě Českého poháru Velkopopovického Kozla v běhu na 100 m s překážkami vytvořil národní rekord časem 15,46 s.

Jakub Pěkný, vítěz v kategorii jednotlivců.Druhé místo obsadil vítěz dvou posledních ročníků ankety Karel Ryl. Na mistrovství ČR družstev HZS ČR získal titul ve výstupu do 4. podlaží cvičné věže. V této disciplíně obsadil čtvrté místo na mezinárodní hasičské soutěži CTIF, kde překonal devatenáct let starý národní rekord časem 13,58 s. Potřetí za sebou obhájil prvenství v Lize ČR ve výstupu na věž. Byl členem úspěšné reprezentace HZS ČR.

Na třetí příčku vynesly získané hlasy v anketě Pavla Krpce. Na mezinárodní hasičské soutěži CTIF v Ostravě získal v individuálních disciplínách tři zlaté medaile –  byl první ve výstupu do 4. podlaží cvičné věže, vyhrál běh na 100 m s překážkami a zvítězil i ve dvojboji. Byl členem štafety, která překonala národní rekord časem 54,68 s.

Mimořádná cena společnosti Pavliš a Hartmann, s.r.o., generálního partnera ankety, byla udělena Martinu Provazníkovi za jeho dlouholeté, příkladné a úspěšné působení v požárním sportu. Martin Provazník, který je historicky třetím nejúspěšnějším sportovcem v požárním sportu z hlediska počtu získaných individuálních titulů (celkem osm), po deseti letech ukončil své působení v reprezentačním družstvu HZS ČR.