Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK XVII ČÍSLO 8/2018

V rubrice POŽÁRNÍ OCHRANA se dočtete o požáru lesního porostu u obce Kájov. Přinášíme poznatky k vyšetřování příčin vzniku požárů v rámci návštěvy dánského vyšetřovatele požárů. V rubrice INTEGROVANÝ ZÁCHRANNÝ SYSTÉM věnujeme pozornost rozsáhlé pátrací a záchranné misi po uvězněných chlapcích v jeskyni v Thajsku. Dále rozebíráme zkušenosti ze cvičení v Karlovarském kraji při železniční nehodě s hromadným postižením osob. V Rubrice OCHRANY OBYVATELSTVA A KRIZOVÉHO ŘÍZENÍ jsme připravili článek pojednávající o obměně jodové profylaxe v zónách havarijního plánování jaderných elektráren. V INFORMACÍCH vás seznámíme s programem a činnostmi Nadace policistů a hasičů v roce 2017. Ze sportovních událostí měsíce srpna stojí za zmínku Mistrovství České republiky profesionálních a dobrovolných hasičů v požárním sportu v Liberci. 

Obsluha motorových pil v jednotce požární ochrany (PO) je jeden ze specializačních kurzů, který mimo jiné pořádá oddělení vzdělávání Záchranného útvaru HZS ČR. Tento specializační kurz začali lektoři oddělení vzdělávání vyučovat jako jeden z prvních. Z důvodu nabytí předchozí bohaté praxe to byl logický krok.
Ukázka ochrany protipořezových kalhot při doběhové rychlostiUkázka ochrany protipořezových kalhot při doběhové rychlosti
Vzhledem k dostatečnému počtu instruktorů obsluh motorových pil se daří plně obsazovat jednotlivé kurzy v doporučeném počtu účastníků. Při každém praktickém výcviku vždy jeden instruktor dohlíží maximálně na dva účastníky. Ačkoli lektoři Záchranného útvaru HZS ČR plní časovou dotaci počtu vyučovacích hodin beze zbytku, raději by strávili více času praktickým výcvikem, který je stěžejní. Po nezbytné průpravě v teoretické části o délce přibližně tří dnů jsou instruktoři vždy připraveni na výcvik v terénu. Teoretická část není opomíjenou součástí a oddělení vzdělávání Záchranného útvaru HZS ČR ve svých podmínkách udělalo velký krok ke zdokonalení tohoto kurzu. Do prvního pololetí výcvikového roku 2018 vstoupilo s množstvím nových pomůcek. Teoretickou výuku se podařilo obohatit novými výukovými modely. Zejména technickými řezy dvou pil, a to motorovou řetězovou pilou Stihl MS 362 a motorovou rozbrušovací pilou Stihl TS 500i. S těmito „ostrými“ pilami pracují absolventi kurzu při praktickém výcviku. Dále došlo ke zřízení nového zázemí pro teoretickou i praktickou část dvou předmětů – Kontrola a údržba a Konstrukce motorových pil. Jde o novou brusírnu a dílnu pro údržbu motorových pil, která je vybavena potřebným nářadím, náhradními díly a samozřejmě kvalitními elektrickými bruskami, kompresorem a dalším vybavením potřebným pro práci s motorovou řetězovou pilou. Zvláštností je i broušení tzv. speciálních řetězů pro záchranné a likvidační práce, kdy řezná část těchto řetězů je vyztužena karbidem wolframu a kobaltem. Brusný kotouč obsahuje části průmyslového diamantu a je vhodný pro broušení tohoto druhu řetězů.

Praktický výcvik
Také při praktickém výcviku se daří zajistit lokality vhodné pro tento druh specializačního kurzu. Ve spolupráci s Lesy České republiky, s.p., vybíráme lokality, které se nejvíce mohou podobat reálnému zásahu, zejména polomové dřevo, práci v nepřístupném terénu, práci ve svahu, práci na stromech, které jsou například nakažené dřevokaznou houbou, hmyzem nebo jsou vyhnilé či duté. Kaž­dý praktický výcvik je velmi intenzivní a plánuje se tak, aby se jeho náročnost stupňovala. Například u stromů zavěšených či vyvrácených se používá veškeré dostupné pomocné nářadí i mechanizační prostředky tak, aby s nimi hasiči uměli pracovat v reálném místě a čase. Které to jsou? Lanové navijáky na vozidlech, ruční lanové napínače, kladky apod. Velkou výhodou je výskyt lokalit, které nejsou vhodné k jinému zpracování dřeva než na dřevo palivové. Zejména různé zalesněné haldy a lesy v dotčených lokalitách zasažených průmyslem, kde pracujeme se dřevem jehličnatých i listnatých stromů. Další část praktického výcviku se koná také na kovových konstrukcích, případně betonových částech různých konstrukcí s použitím rozbrušovacích pil. Možnosti zkvalitnění výuky stále existují, proto jsou přínosem například i prodlužovací kurzy instruktorů obsluhy motorových pil. Jejich absolventi přináší cenné informace a díky těmto konzultacím získáváme zpětnou vazbu, která přispívá ke zkvalitnění výuky.

Termíny dalších kurzů ve druhém pololetí roku 2018 jsou ve dnech 18. až 27. září a 5. až 14. listopadu.


nprap. Bc. Petr STAŇA, DiS., Záchranný útvar HZS ČR, foto archiv Záchranného útvaru HZS ČR
 

vytisknout  e-mailem