Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK XV ČÍSLO 12/2016

Prezident republiky jmenoval dva nové hasičské generály. Slavnostně se tak otevírá letos poslední číslo časopisu 112. Rubrika POŽÁRNÍ OCHRANA rozebírá požár prodejny v Kopřivnici. Další článek otevírá možnosti spolupráce hasičů s vězeňskou službou. Rubrika INTEGROVANÝ ZÁCHRANNÝ SYSTÉM sleduje předání nového nakladače CAD 973D v Hlučíně. O vzdělávání prostřednictvím simulačního programu XVR se dočtete na další straně. V rámci vzdělávání se uskutečnilo IMZ pro vojáky Jordánska s HZS Libereckého kraje. Ve třetí rubrice OCHRANA OBYVATELSTVA A KRIZOVÉHO ŘÍZENÍ se dočtete o cvičení pracovníků chemických laboratoří HZS ČR. Další téma se věnuje postupu nakládání s vysokým počtem obětí v havarijním plánu. V poslední rubrice naleznete rozhovor se starostou dobrovolných hasičů. Slavnostní předávání medailí a plaket z rukou genmjr. Ing. Drahoslava Ryby vybraným příslušníkům a občanům České republiky zaplnilo s fotografiemi i ty poslední stránky. Přílohou je Obsah ročníku XIV časopisu 112. 

Situaci dobrovolných hasičů řešili s generálním ředitelem HZS ČR genmjr. Ing. Drahoslavem Rybou a starostou Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska (SH ČMS) Ing. Karlem Richterem předseda vlády Bohuslav Sobotka a ministr vnitra Milan Chovanec, kteří letos v červnu navštívili sídlo SH ČMS.

Jednali o finanční dotaci na modernizaci nebo stavbu požárních zbrojnic a nákup dopravního automobilu. Výsledkem je dokument „Řešení některých oblastí u jednotek sborů dobrovolných hasičů obcí a spolků působících na úseku požární ochrany“. Dotace ve výši 250 milionů Kč, která zlepší podmínky pro dobrovolné hasiče, byla schválena. Předseda vlády poděkoval dobrovolným hasičům za neocenitelnou pomoc při likvidaci nedávných lokálních povodní a zdůraznil, že si zaslouží, aby se vláda postarala o zvýšení kvality požární techniky a úrovně zabezpečení dobrovolných hasičů. Ministr vnitra přislíbil opatření, které by přimělo zaměstnavatele dobrovolných hasičů k jejich uvolňování na nezbytné vzdělávací akce a výcvik.

  • Zeptali jsme se starosty SH ČMS Ing. Karla Richtera, k jakému zlepšení podmínek k činnosti dobrovolných hasičů dochází.

Máme dotace na lepší materiální zabezpečení a novou požární techniku. Na finanční podporu se mohou těšit i jednotky požární ochrany malých obcí, které nemají prostředky na pořízení požární techniky, a mnohdy se na ni hasiči skládají ze svého. I malé sbory jsou velké svými činy. Stále vyjednáváme o určitých výhodách také pro zaměstnavatele soukromého sektoru, kteří mají s uvolňováním členů jednotek SDH často velké problémy. Vláda schválila sto procent nemocenské dávky pro člena jednotky SDH, který byl zraněn nebo onemocněl v důsledku zásahové činnosti. Jsem tomu rád, protože mnohdy dobrovolný hasič vykonává stejně náročnou práci jako ten profesionální, zvláště například při povodních.
V současné době máme celkem 372 558 členů, z toho 68 294 jsou děti a mládež do 18 let a k zásahům je určeno a pravidelně připravováno 70 503 hasičů v 7077 jednotkách PO obcí a 144 jednotkách PO podniků.

  • Často si dobrovolní hasiči stěžují, že jejich činnost hasiči profesionálních jednotek nedoceňují, jak se s tím vyrovnáváte?

Víte, kdysi jsem dostal velkou facku od svého táty, když jsem mu řekl, že něčemu z hasičiny nemůže rozumět, protože je jenom „dobrák“. Poté, co jsem se zvedl ze země, jsem slíbil, že už to nikdy nebudu opakovat. Později jsem pochopil, co to znamená, když někdo dělá něco srdcem. Někdy ten hlavní rozdíl mezi základní záchrannou složkou a dobrovolníky je v ochranných pomůckách a vybavení. Dnes také říkám, že ten, kdo zachraňuje, potřebuje dobré prostředky a musí být chráněn. Proto k ohni mohou hasiči jednotek PO (JPO II a JPO III, ve své obci i kategorie JPO V), které jsou zařazeny v rámci poplachového plánu regionu, a byla jim přidělena příslušná požární technika. Ostatní se velmi dobře uplatní v činnostech, na které profesionální hasiči nemají dostatek sil. Při povodních odstraňovat z vodních toků naplavené předměty, plnit pytle s pískem pro protipovodňové zábrany, pomáhat starším a hendikepovaným lidem, zejména při evakuaci do bezpečí, postarat se o zázemí zasahujících hasičů a zabezpečit další potřebné práce při likvidaci následků přírodních katastrof, požárů a dopravních nebo jiných nehod. Důležitá je správná koordinace činností, a aby každý věděl, co je jeho úkolem. Vzájemný respekt všech hasičů a složek integrovaného záchranného systému je hlavním předpokladem k úspěšné součinnosti při cvičení i při zvládání reálné mimořádné události.

  • Všichni víme, že se ve velkém rozsahu věnujete dětem a mládeži. Zajímají se mladí o práci hasiče?

Od počátku loňského roku nám přibylo na 19 tisíc dětí do 18 let. Pořádáme velké množství akcí naučných i sportovních, letní tábory a zábavné soutěže. Chlapci i děvčata se seznamují se zásadami prevence požární ochrany, ochrany obyvatelstva, poskytování první pomoci, učí se správnému a bezpečnému chování v přírodě i ve společnosti, žít zdravě a pomáhat. Každoročně například vyhlašujeme celorepublikovou hru Plamen, která obsahuje soutěže v požárním sportu i ve znalostech v oblasti bezpečnosti a záchranářství. Zaměřujeme se jak na fyzickou přípravu, tak na výchovně vzdělávací aktivity. Možnost sportovního vyžití děti i mladé lidi láká asi nejvíc, chlapce jistě přitahují požární automobily a všechny baví soutěžit, poznávat různé činnosti v praxi a učit se mnohým dovednostem v dobrém kolektivu.

  • Ve funkci starosty sdružení jste již od roku 2000. Jak byste hodnotil vývoj dobrovolné hasičské činnosti za tu dobu?

Já byl mezi hasiči už jako dítě a vím, jak jednoduché bylo jejich vybavení. Ani později stát do hasičů neinvestoval tak, jak by si zasloužily složky, které chrání lidské životy, zdraví, majetek a životní prostředí. Hasičina není jenom o ohni, vždyť co se nás poslední leta natrápily povodně, větrné smrště, sesuvy půdy a těžký sníh na střechách. Všechno, co hasiči potřebují, aby mohli účinně pomáhat, stojí peníze. Dotační programy nebyly dlouho vůbec štědré a v době hospodářské krize hasiči v menších obcích z nich byli vyřazeni. Nyní došlo konečně k jejich oživení. Požární technika a ochranné pomůcky se k nám postupně dostávají. Důležité je však také vzdělávání a výcvik. Pravidelně školíme velitele, strojníky, preventisty a další specialisty. Všichni členové jednotek PO projdou základním čtyřicetihodinovým kurzem. Máme řadu vzdělaných lidí, kterých si vážíme, protože dokáží předávat hodnoty ostatním. Technika se vyvíjí a může být využitelná, když s ní bude hasič umět zacházet, což mnohdy není jednoduché. Řidič se musí sžít s těžkým automobilem, aby ho mohl ovládat v extrémních podmínkách, často v bahně nebo na ledu. V ústředních hasičských školách pořádáme kurzy také například pro práci s motorovými pilami nebo plavidly a výcvik na vodě. Důležitá je počítačová gramotnost a komunikační dovednosti. Potřebujeme odborně zdatné členy, proto mě mrzí, že ne všude ještě umíme zpracovat projekty k podpoře odborného vzdělávání a využít prostředků z fondů Evropské unie. Jednání s politiky je velmi náročné a bohužel, když se nám podaří postoupit o pár kroků, abychom pro hasiče vybojovali lepší podmínky, přijdou volby a my pokračujeme v jednání s jinými tvářemi, a někdy musíme opět i ustoupit.

  • Jaké zkušenosti získáváte od dobrovolných hasičů ze zahraničí? Jsou na tom jinde lépe?

Pokud jde o úroveň požární techniky, pak většinou ano. Ale u nás máme nejlépe fungující preventivně výchovnou činnost, práci s dětmi a mládeží a sportovní aktivity. Na rozdíl od okolních zemí pracuje v dobrovolné požární ochraně také mnoho žen, a dokonce od loňského roku máme 13 žen ve funkci starostky okresu nebo kraje. U nás lidé považují dobrovolnou činnost za svého koníčka, přináší jim radost, proto v ní chtějí být dobří a věnují se jí ve volném čase. Měl jsem možnost například v Německu vidět krásné skvěle vybavené hasičské zbrojnice, ale nechápal jsem, když po 15. hodině všichni odešli domů. Nikdo nesloužil v dalších směnách jako u nás. Pohotovost měli pouze prostřednictvím telefonu. Prý, když se něco stane, vyhlásí poplach.

  • Hasiči byli vždycky jedni z nositelů pokroku, kultury a vzdělávání na venkově. Jak se projevují dnes ve vztahu k ostatním občanům v obcích?

Dobrovolní hasiči jsou stále v centru společenského dění. Zvláště v menších městech a obcích pořádají soutěže, slavnostní i zábavné akce. Při nejrůznějších příležitostech ukázkami své činnosti vedou osvětu nejen k požární ochraně, ale i k připravenosti na nejčastěji se vyskytující živelní pohromy i jiné mimořádné události. Vychovávají děti a jejich prostřednictvím i dospělé k odpovědnosti za své zdraví a bezpečnost. Radí drobným podnikatelům, jak například skladovat nebezpečné látky, co by nemělo být v garáži a jak předcházet požárům. V průběhu topné sezóny upozorňují spoluobčany na dodržování zásad požární bezpečnosti a i jinak pomáhají, jak zabezpečit obydlí v obci. Vyvěšují aktuální rady a upozornění na veřejných místech, v regionálním tisku nebo na webových stránkách obce. Starostové obcí a zastupitelstvo často potřebují konzultace s hasiči, a je lépe, když budou vybaveni potřebnými informacemi ještě v době, kdy se nic zlého neděje. V neposlední řadě naši členové propagují dobrovolnickou činnost a stmelují obyvatele obcí a své sousedy ke vzájemné pomoci a občanské spolupráci.


Mgr. Zuzana CIKHARTOVÁ,
foto autorka
 

vytisknout  e-mailem