Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK XVI ČÍSLO 10/2017

V rubrice POŽÁRNÍ OCHRANA přinášíme reportáž o rozsáhlém požáru stáčírny hořlavých kapalin ze dne 29. května 2017 ve výrobním objektu firmy Severochema Liberec. Dále vás seznámíme s činností HZS Dopravního podniku hlavního města Prahy, a. s. V rubrice INTEGROVANÝ ZÁCHRANNÝ SYSTÉM informujeme o aktualizaci typových činností STČ 04/IZS a STČ 09/IZS. Na přelomu června a července 2017 se v Polsku konaly „dny vyprošťování“ Rescue Days Poland.Základním tématem bylo vyprošťování osob z havarovaných vozidel u dopravních nehod. V rubrice OCHRANY OBYVATELSTVA A KRIZOVÉHO ŘÍZENÍ se dočtete o vzdělávání úředníků veřejné správy. . V informacích uvádíme výsledky ze 46. Mistrovství České republiky družstev Hasičského záchranného sboru ČR a 64. Mistrovství České republiky družstev Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska v požárním sportu. Nový příběh z Nadace policistů a hasičů je tentokrát věnován Jaroslavu Klimkovi, bývalému hasiči z otrokovické stanice HZS Zlínského kraje. 

Na přelomu června a července 2017 se opět konaly v Polsku tradiční „dny vyprošťování“ Rescue Days Poland, jedno z největších odborných zaměstnání pro hasiče z řad profesionálů, dobrovolníků, ale také podnikových hasičů. Základními tématy „dnů vyprošťování“ jsou veškeré odborné i praktické činnosti související zejména s vyprošťováním osob z havarovaných vozidel u dopravních nehod.

V letošním roce bylo toto celorepublikové setkání polských hasičů (s možností účasti delegací Slovenska, Estonska, Litvy, Lotyšska a České republiky) uspořádáno v krásném městečku Kamieniec Ząbkowicki, nedaleko českých hranic. Právě toto místo konání, se snadnou dostupností pro české hasiče, bylo také výzvou pro jednoho z významných tradičních dodavatelů vyprošťovacích prostředků, který zprostředkoval možnost účasti českých profesionálních hasičů na tomto odborném zaměstnání. Nabídky k vyslání expertů využily prakticky všechny hasičské záchranné sbory krajů z České republiky.
Mezinárodní odborné zaměstnání bylo zahájeno uvítáním účastníků, s představením jednotlivých instruktorů týmu „Rescue Pro“. Instruktoři vedou zejména praktický výcvik hasičů s ohledem na aplikaci získaných zkušeností s vyprošťovacími pracemi a doporučenými postupy. Tento mezinárodní tým je vytvořený za podpory dodavatelů nářadí a prostředků Weber-Hydraulik, složený zejména ze zástupců hasičů Německa, Polska a také České republiky. Po představení sponzorů a představitelů místní samosprávy a polských profesionálních hasičů bylo společné zaměstnání zahájeno odborným seminářem.

Odborný seminář
1710-22b.jpgSeminář byl nejprve zahájen seznámením přítomných s tradicí a historií pořádání „Rescue Days“ v Německu a Polsku. Tyto dny jsou vždy ve všech zemích pořádány podle podobného scénáře. V Polsku se konají již tradičně od roku 2014, kdy se dnů v prvním ročníku zúčastnilo 30 hasičů a šest instruktorů. V 2015 se již zapojilo 80 polských hasičů a osm instruktorů. Předloni již bylo toto zaměstnání uspořádáno pro 200 hasičů, z toho sedm českých, a 16 instruktorů. V letošním roce bylo doposud největší „zapojení“ v rámci současně možných organizačních podmínek polských hasičů. Třídenního zaměstnání se zúčastnilo 220 hasičů, z toho 27 českých, a 16 instruktorů, z toho tři z řad českých profesionálních hasičů.

Poskytování zdravotnické pomoci
Úvodní část odborného semináře se věnovala zejména oblasti poskytování zdravotnické pomoci hasiči u zásahů, kdy vyprošťované osoby mohou být zraněny. Nosným tématem byl „Crash syndrom“. V rámci této problematiky se řešil vznik, vývoj a ošetřování zhmožděnin u jednotlivých druhů dopravních nehod a mimořádných událostí. S ohledem na jednotlivé druhy úrazů se poukázalo na mnohdy opomíjenou problematiku vzniku zhmožděnin, jejich nebezpečí a vývoje při řešení mimořádných událostí. Byly také shrnuty možnosti prevence a účinného ošetřování vzniklých zhmožděnin.

Práce s novými konstrukcemi karoserií vozidel
Další a nemalá část semináře byla věnována technice práce, taktice a standardům, které by měli hasiči využívat u dopravních nehod. Tuto část semináře vedl konstrukční a bezpečnostní technik z koncernu v rámci výrobců osobních automobilů Volkswagen. Přítomní byli seznámeni s moderní konstrukcí karoserií osobních automobilů, zejména s používanými pevnostními profily, vysokopevnostními kovy a deformačními zónami. Výklad byl zaměřen na poukázání vlivu konstrukcí vozidel na náročnost taktiky a provedení vyprošťovacích prací u dopravních nehod, a to zejména s ohledem na problematiku nových konstrukcí a využití maximálních možností (parametrů) současně dostupného vyprošťovacího nářadí a prostředků. Zvláštní pozornost byla věnována složitosti a pevnosti sendvičových konstrukcí karosérií, zejména střešních sloupků s ohledem na jejich dělení – stříhání. V rámci systémů aktivní a pasivní bezpečnosti moderních vozidel byli přítomní seznámeni se současnými systémy aktivace airbagů a souvisejícího nebezpečí při provádění vyprošťovacích prací (dodržování bezpečnostních zón, znalost umístění generátorů airbagů a také „baterie managementu“ – možností a způsobů odpojení akumulátorů u osobních automobilů).
Součástí teoretické přípravy byly také ukázky možnosti vytváření dostatečného bezpečného prostoru v deformovaných karoseriích osobních vozidel, zejména s využitím vyprošťovacího rozpěrného válce a rozpínáku. Účastníkům semináře byly také poskytnuty všeobecné základní informace o problematice provádění záchranných prací u elektromobilů.
Hasiči se seznámili také s požadavky výrobců vozidel na předávání informací pro záchranné týmy, jako jsou např. různé návody a příručky pro záchranáře, karty vozidel nebo příslušně aplikovatelné programové vybavení pro podporu práce hasičů u dopravních nehod.

Praktický výcvik
V následujících dnech probíhal praktický výcvik hasičů. Organizátoři nachystali velké množství „nabouraných“ vraků převážně osobních vozidel. Byly připraveny jednotlivé scénáře s dalšími překážkami, se kterými se dennodenně setkávají hasiči u skutečných nehod. Hasiči byli záměrně rozděleni do skupin, ve kterých se neznali a museli společně zvládat řešení jednotlivých připravených scénářů. Účelem bylo zvládnout řízení a spolupráci v týmu podle znalých standardů a postupů. Vyprošťovací práce se neprováděly v předpokládané časové tísni, ale „v klidu“ a metodicky pod vedením zkušených instruktorů. Praktický výcvik se nezaměřil na pouze jediné možné a správné řešení, ale na souhrn znalostí, diskuzi a následnou volbu nejvhodnějšího způsobu provedení vyprošťovacích prací. Zasahující hasiči na základě svých zkušeností často navrhovaný postup od instruktorů změnili a upravili tak, aby byl efektivní.

Závěr
Velkým přínosem celého zaměstnání byla výměna zkušeností a znalostí z oblasti vyprošťování u dopravních nehod. Hlavním jednacím jazykem byla polština, která byla mnohdy v rámci mezinárodních skupin a instruktorů nahrazena angličtinou. Akce potvrdila, že motivace a cíl hasičů je vždy stejný, bez ohledu na případné jazykové bariéry.
Závěrem můžeme konstatovat, že tyto akce v rámci formátu „Rescue Days“ jsou organizovány na vysoké úrovni. Možnost a zájem o účast českých hasičů (i instruktorů) potvrzuje dobrou úroveň jejich znalostí a dovedností, kdy byli čeští hasiči schopni se mnohdy aktivně zapojovat do řešení jednotlivých scénářů a případně odzkoušet i progresivnější a efektivnější řešení. Celá tato akce také opět potvrdila potřebu diskuze a přijetí jednotných mezinárodních standardů pro řešení problematiky vyprošťování osob u dopravních nehod a poskytování přednemocniční zdravotní péče s ohledem na operačně taktické možnosti hasičů v jednotlivých zemích. Sponzorům, zejména českému zástupci dodavatele vyprošťovacího zařízení Weber-Hydraulik, je nutné poděkovat, že umožnil účast českých hasičů, kteří nemuseli hradit nemalé účastnické poplatky.


plk. Ing. Martin ŽAITLIK, HZS Olomouckého kraje, foto archiv HZS Olomouckého kraje

vytisknout  e-mailem