Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK XVIII ČÍSLO 9/2019

V rubrice POŽÁRNÍ OCHRANA se dočtete o dopravní nehodě na D1. Příslušníci zjišťování příčin vzniku požárů HZS ČR navštívili USA. Probíhá pátá série kontrol HAD 2019. Dočtete se o vývoji v oblasti pěnových koncentrátů u nás i ve světě. I letos pokračuje podpora Lesů ČR pro jednotky SDH obcí. Znáte historii a současnost profesionálních hasičů v Brně? V rubrice INTEGROVANÝ ZÁCHRANNÝ SYSTÉM se dozvíte o tvorbě typové činnosti STČ 16B/IZS. V rubrice OCHRANA OBYVATELSTVA A KRIZOVÉ ŘÍZENÍ informujeme o současném cíli finského předsednictví v oblasti CO. Aktualizace Vnějšího havarijního plánu JE Temelín. Jaká je připravenost managementu SVO v zónách ohrožení? Od ledna 2019 IOO disponuje RTG kabinovým systémem. Co přinesla analýza rizik obcí v Královéhradeckém kraji? Zástupci IOO se zúčastnili radiačního cvičení v Německu. V rubrice INFORMACE si přečtete, že reprezentace HZS ČR v TFA přivezla z Číny 10 medailí. Český tým bodoval na Championships Fie Fit 2019. I Zlínský dvojboj zná vítěze. 

Pro vysoce nakažlivé nemoci (VNN), jako jsou Antrax, SARS, MERS­ CoV, zoonotická chřipka, mor, virové krvácivé horečky (např. EBOLA) a další nebezpečná infekční onemocnění s potenciálem šířit se v podmínkách České republiky (ČR), nebyl doposud vytvořen doporučený postup složek integrovaného záchranného systému (IZS) při společném zásahu na Letišti Václava Havla Praha (letiště Praha/Ruzyně). Letiště Praha/Ruzyně je vstupním místem ČR pro letadla s místem přistání v ČR v případě podezření na výskyt VNN na jejich palubě.

K tvorbě typové činnosti STČ 16B/IZS byla zřízena pracovní skupina ve složení MV­ generální ředitelství HZS ČR, Ministerstvo zdravotnictví, Policejní prezidium ČR, Letiště Praha, a.s., Ministerstvo obrany, Hygienická stanice hl. m. Prahy, Nemocnice Na Bulovce, Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy, Orgán ochrany veřejného zdraví (OOVZ) Ministerstva vnitra, HZS hl. m. Prahy, Městská policie hl. m. Prahy, Zdravotní ústav se sídlem v Ústí nad Labem, Statní zdravotní ústav, Státní ústav jaderné, chemické a biologické ochrany, Celní správa ČR a Státní úřad pro jadernou bezpečnost.

Typová činnost STČ 16B/IZS vychází ze „Směrnice pro jednotný postup při vzniku mimořádné události podléhající Mezinárodním zdravotnickým předpisům (2005) v souvislosti s výskytem vysoce nakažlivé nemoci na palubě letadla přistávajícího ve vstupním místě pro leteckou dopravu“.

Typová činnost STČ 16B/IZS je rozdělena do devíti listů a její struktura je shodná s typovou činností STČ 16A/IZS.


Zajištění bezpečnosti zasahujících složek
Reálné nebezpečí pro zasahující a ostatní osoby představuje kontaminace infekčním agens, kde míra rizika nákazy závisí na stupni patogenity původce nemoci, cestě přenosu, pravděpodobnosti a míře expozice a vnímavosti osob. Veškeré akce spojené s činnostmi zasahujících a komunikací mezi ohniskem nákazy, nebezpečnou zónou a vnější zónou musí být prováděny tak, aby nedošlo k porušení hranic těchto zón a rozšíření, popř. zavlečení kontaminace.

Je nutné dodržovat zejména tyto zásady:

  • minimální počet zasahujících,
  • vstup do ohniska nákazy jen na základě žádosti OOVZ,
  • nevstupovat do nebezpečné zóny bez souhlasu velitele zásahu,
  • velitel nástupního prostoru kontroluje vhodnost a správnost nasazení osobních ochranných prostředků u všech osob vstupujících do nebezpečné zóny,
  • dodržovat stanovené postupy dekontaminace a další.

Přenos informací do aktivace
STČ 16B/IZS

Prvotní roli při řešení mimořádné události sehrává palubní personál letadla, který musí vytěžit co nejvíce informací od pacienta a na základě toho posoudí, zda může jít o VNN. O této informaci kapitán letadla neprodleně informuje Řízení letového provozu ČR. V případě, že kapitán letadla potvrdí přistání na letišti Praha/Ruzyně, předává Řízení letového provozu ČR signál „Letadlo s infekcí“ operačnímu středisku HZS Letiště Praha. Řízení letového provozu ČR také neprodleně informuje operační a informační středisko MV­-generálního ředitelství HZS ČR a leteckou společnost dotčeného letu.

Operační středisko HZS Letiště Praha povolává na místo HZS Letiště Praha, Policii ČR – Inspektorát cizinecké policie Praha Ruzyně a stálou lékařskou službu letiště. Operační středisko HZS Letiště Praha informuje OOVZ cestou krajského operačního a informačního střediska HZS hl. m. Prahy a Celní správu ČR.

HZS Letiště Praha zajišťuje vytyčení nebezpečné zóny a zřízení stanoviště dekontaminace zasahujících. Stálá lékařská služba letiště se vybaví osobními ochrannými prostředky a vstoupí na palubu letadla. Zajistí poskytnutí odborné první pomoci pacientovi. Stálá lékařská služba letiště si cestou operačního střediska HZS Letiště Praha vyžádá telefonní číslo na OOVZ a naváže s ním komunikaci za účelem předání informací o zdravotním stavu pacienta. ­OOVZ na základě obdržených informací rozhodne, zda jde o podezření na onemocnění VNN a neprodleně zahájí epidemiologické šetření (vytěžování informací od lékaře/pacienta apod.).


Přenos informací v případě aktivace STČ 16B/IZS
Pokud OOVZ potvrdí podezření na VNN, požádá krajské operační a informační středisko HZS hl. m. Prahy o společné řešení mimořádné události s podezřením na výskyt VNN a složky IZS postupují podle pokynů v typové činnosti STČ 16B/IZS. Na místo mimořádné události jsou vyslány potřebné složky IZS. Jednotky požární ochrany zajišťují zřízení stanoviště dekontaminace zasahujících. O provedení dekontaminace u osob podezřelých z nákazy (kontaktů), případně jejich karantény, rozhoduje OOVZ. Pokud OOVZ rozhodne o provedení dekontaminace kontaktů, zřizují jednotky požární ochrany stanoviště dekontaminace osob.

Speciálně vyškolený tým poskytovatele zdravotnické záchranné služby zajišťuje uložení pacienta do transportního izolačního prostředku osob (TIPO) v ohnisku nákazy. Následně je pacient, na základě rozhodnutí OOVZ, přednostně transportován do Nemocnice Na ­Bulovce. Nemocnice Na Bulovce zajistí odběr vzorků a jejich předání Státnímu zdravotnímu ústavu, který zajistí jejich transport do příslušné laboratoře. Potvrzení nebo vyloučení diagnózy VNN je zpravidla známo do 24 hodin.

Vzhledem k počtu nasazených sil a prostředků patří typová činnost na VNN k jedné z nejsložitějších typových činností ve smyslu koordinace jednotlivých složek a činností při provádění záchranných a lik­vidačních prací. Jelikož se čeká na rozhodnutí Státního zdravotního ústavu, zda jde nebo nejde o VNN, řadí se časová náročnost záchranných a likvidačních prací k těm nejdelším. Letiště Praha/Ruzyně je svým významem strategickým prostorem ČR. To s sebou nese zvýšené nároky na bezpečnost, režimová opatření aj., proto je počet zasahujících složek IZS v případě letiště Praha/Ruzyně vyšší.


STČ 16B/IZS s názvem Mimořádná událost s podezřením na výskyt vysoce nakažlivé nemoci na palubě letadla s přistáním na letišti Praha/Ruzyně bude doplněna do Katalogu typových činností a je publikována na internetových stránkách www.hzscr.cz.


kpt. Ing. Radim KŘENEK, MV­-generální ředitelství HZS ČR, foto prap. Jan KOSTÍK, HZS hl. m. Prahy
 

vytisknout  e-mailem