Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK XVIII ČÍSLO 10/2019

V rubrice POŽÁRNÍ OCHRANA se dočtete o požáru výrobní haly v Blansku. HZS ČR opět podpořil zakarpatské kolegy. Představíme HZS podniku BOSCH DIESEL Jihlava. V Ostravě se konala konference Požární ochrana 2019. V rubrice INTEGROVANÝ ZÁCHRANNÝ SYSTÉM se dozvíte o modulu CZERT MUSAR a cvičení EU MODEX 2019 na Sicílii. Pražští potápěči obstáli na Mezinárodním mistrovství záchranářů a potápěčů. Elita kynologů se předvedla na mistrovství u Mimoně. V areálu ŠVZ středisku Brno se konalo zaměstnání ve vyprošťování s názvem „Rescue meeting Brno 2019“. V rubrice OCHRANA OBYVATELSTVA A KRIZOVÉ ŘÍZENÍ informujeme o cvičení ZÓNA 2019. Představíme nová kontejnerová energocentra pro HZS ČR. Znáte bezpečnostní desatero pro obyvatele obcí ČR? Evropu i Amazonii letos postihly lesní požáry. Ve Vídni proběhla konference NCT Europe 2019. V rubrice INFORMACE si přečtete, že v Ústí nad Labem padly národní rekordy. V Plzni se konalo IX. mistrovství ČR v TFA. Nominace Ankety Dobrovolní hasiči na rok 2019. 

Skončilo XV. mistrovství ČR složek IZS v záchranářské kynologii, které se konalo v bývalém vojenském prostoru Ralsko, zejména v okolí obce Mimoň. Mistrovství se zúčastnilo celkem deset kynologických tříčlenných týmů složek IZS z celé republiky ve složení vedoucího družstva a kynologa se specializací na sutinové vyhledávání a kynologa zaměřeného na plošné vyhledávání.

Pořadatelství se letos ujalo MV­ generální ředitelství HZS ČR (MV­-GŘ HZS ČR) ve spolupráci se Záchranným útvarem HZS ČR (ZÚ HZS ČR). Celá akce byla situována do prostor bývalého vojenského letiště Hradčany, které se nachází jižně od města Mimoň. Díky ZÚ HZS ČR tady vznikl velký a útulný tábor s veškerým zázemím, které bylo připraveno tak, aby akce mohla probíhat za jakéhokoli počasí. Závodníky sice částečně zkropil lehký déšť, ale v celkovém měřítku se počasí dalo hodnotit jako přívětivé.

Mistrovství oficiálně zahájil plk. Dr. Zdeněk Hanuška z ­MV­-GŘ HZS ČR a ředitel HZS Libereckého kraje plk. Ing. Luděk Prudil. Oba dva popřáli účastníkům hodně štěstí do následujících 24 hodin, ve kterých na každý tým čekalo noční i denní nasazení.

Před začátkem nasazení týmů proběhla porada vedoucích družstev, kteří dostali instrukce o jejich prvním nasazení, které se tradičně odehrává nejdříve v nočních podmínkách. Každý tým musel absolvovat zhruba 15minutový přesun na místo zásahu. Na vedoucího týmu tady čekal velitel zásahu, který mu sdělil vstupní informace o časovém limitu a rovněž počet pohřešovaných osob. Vedoucí týmu však nevěděl, kolik se jich nachází v plochách a kolik v sutinách. Bylo nutné, aby si vedoucí týmu určil vhodnou strategii pro nasazení obou kynologů současně, z nichž jeden byl určen pro plošné vyhledávání a jeden pro sutinové vyhledávání.

Podmínky prvního nočního nasazení byly velmi těžké. Pohyb v noci jen s minimálním osvětlením, orientovat se podle GPS přístroje v určeném prostoru a zároveň se vyhnout všem nástrahám lesů bývalého vojenského prostoru plného nerovností, hustého křoví a stromů stojí hodně fyzických a psychických sil. Neméně náročné podmínky měli také „sutináři“, ti měli k dispozici pouze dva dny starou sutinu, kterou pro potřeby mistrovství připravil ZÚ HZS ČR. Sutina tak byla značně nestabilní, hodně prašná. V kombinaci s nočním osvětlením sutiny, které není stoprocentní a dělá mnoho temných míst a stínů, tak vytváří pro psy velmi těžké podmínky. Připočteme­ li k tomu stres závodníků, kdy jim vedoucí hlásí ubíhající čas do konce a oni netuší, jestli našli správný počet pohřešovaných osob, tak máme opravdu velmi náročné podmínky hodné mistrovství České republiky. Nicméně podmínky měli všichni stejné a od setmění do pěti hodin ranních se postupně vystřídaly všechny týmy: SIRIUS, Policie ČR, Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, Hasiči ČR, z.s., Svaz záchranných brigád kynologů, HZS ČR tým 1, HZS ČR tým 2, Záchranná brigáda kynologů Jihomoravského kraje, Kynologická záchranná jednotka, Městská policie hl. m. Prahy.

Postupem času se opět hlásil ke slovu den a nezbývalo než zmobilizovat síly, posnídat a připravit se. Ranní část začala poradou vedoucích týmů, kde se ukázalo, že všechno je trochu jinak, než se v noci zdálo. Proto den byl napínavý až do konce. Stanoviště se lehce pozměnila, stejně tak vstupní informace, takže bylo nutné zvolit jinou taktiku týmu.

Kategorie plošné vyhledávání jednotlivci
1. Pavel Málek – HZS ČR
2. Václav Vančura – HZS ČR
3. Ladislav Červený – Svaz záchranných brigád kynologů

Kategorie sutinové vyhledávání jednotlivci
1. Karel Šplíchal - Svaz záchranných brigád kynologů
2. Lenka Navrátilová – Kynologická záchranná jednota
3. Pavel Viták – HZS ČR

Kategorie družstva
1. Svaz záchranný brigád kynologů (Pavel Beran, Karel Šplíchal, Ladislav Červený)
2. HZS ČR tým 1
3. Městská policie hl. m. Prahy

Všichni podali fascinující výkon, nicméně, jak už to bývá, vyhrát mohou jen ti nejlepší.

Velkou zásluhu na úspěšném průběhu mistrovství České republiky měli figuranti. Ti jsou někdy neprávem přehlíženi. Nicméně můžete posoudit sami – noční teploty okolo pěti stupňů, betonová díra plná prachu, nad vámi další metrový nános sutin či ležení v noci v lese na dešti a větru, a to vše s vědomím, že přes den vás čeká to samé. To přeci zaslouží uznání. Na závěr mnohokrát děkuji firmám DOGtrace a Kaniko, které darovaly hodnotné ceny a staly se tak hlavními sponzory celého mistrovství.


kpt. Mgr. Pavel SMEJKAL, foto autor a kpt. Ing. Pavel AGH, MV­-generální ředitelství HZS ČR



 

vytisknout  e-mailem