Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK XVIII ČÍSLO 11/2019

V rubrice POŽÁRNÍ OCHRANA představujeme nový služební stejnokroj HZS ČR. Dnem požární bezpečnosti byl pátek 13. září 2019 na téma „Průjezdnost komunikací“. Přinášíme informace o tragické dopravní nehodě u Ořecha. V Jihlavě proběhla konference IROP 2019. Představujeme další HZS podniku - Letištní hasičskou jednotku v Pardubicích. V rubrice INTEGROVANÝ ZÁCHRANNÝ SYSTÉM se dozvíte o zaměstnání složek IZS Ústí nad Labem na řece Kamenici. V Hranické propasti se uskutečnilo součinnostní cvičení. V rubrice OCHRANA OBYVATELSTVA A KRIZOVÉ ŘÍZENÍ informujeme o úkolech v oblasti kritické infrastruktury. Přinášíme informace o zapojení jednotek PO v LiK. Zkušenosti z cvičení POVODEŇ 2018. Souprava pro terénní stanovení ukazatelů znečištění vod. Proběhla obnova souprav nouzového přežití u HZS PaK. V rubrice INFORMACE si přečtete o ozdravném pobytu v Kašperských Horách. Putovní pohár z Velké ceny v Petrovicích si odvezlo družstvo ze Zlínského kraje. V Telči se konal osmnáctý ročník závodu FCC. 

Ve dnech 18. až 19. září 2019 proběhlo součinnostní cvičení za účasti speleo­ potápěčů České speleologické společnosti, příslušníků HZS ČR a Policie ČR. Námětem cvičení bylo vyhledání a záchrana dvou osob – potápěčů z jeskynních prostor Hranické propasti. V rámci HZS ČR se cvičení zúčastnili členové potápěčské skupiny HZS hl. m. Prahy a členové lezecké skupiny z Územního odboru Přerov.

Hranická propast se nachází v národní přírodní rezervaci Hůrka u obce Hranice v Olomouckém kraji. Jícen propasti je dlouhý 104 m a široký 34 m. Hranická propast je v hloubce 69,5 m zdánlivě zakončena hladinou jezírka (suchá část). Propast však pokračuje rozsáhlými zatopenými prostorami výrazně hlouběji (zatopená část). Měření uskutečněné v roce 2016 za pomoci podvodního robota prokázalo, že zatopená část propasti dosahuje hloubky minimálně 404 m. Hranická propast se tak s celkovou hloubkou 473,5 m pyšní rekordním unikátem – jde o nejhlubší zatopenou propast na světě. Konečná hloubka propasti není doposud známa a podle některých odhadů může dosahovat 800–1 200 m.

Stěny suché části propasti jsou svislé až převislé a pouze jihovýchodní svah se sklonem zhruba 40 stupňů umožňuje opatrnou chůzi až k hladině jezírka kosodélníkového tvaru o velikosti 36 × 18 m. Hladina jezírka tak zaujímá plochu okolo 445 m2 při průměrné nadmořské výšce hladiny 245,5 m n. m. Jezírko neobsahuje obyčejnou vodu, nýbrž vlažnou uhličitou minerálku silně proplyněnou oxidem uhličitým (1 600 mg CO2/l).

První den cvičení sloužil zejména k seznámení potápěčů s prostředím pod uzavřenou vodní hladinou. Druhý den již probíhalo samotné cvičení s modelovou situací – záchrana dvou speleo­ potápěčů se zraněními v oblasti dolních končetin, kteří se zranili při průzkumu jeskynních prostor Hranické propasti.

Speleo­ potápěči museli být transportováni ze suché jeskyně zvané Rotunda suchá přes zatopené části – Rotunda mokrá, sifon Zubatice a Severozápadní kanál. Při této cestě se dostali zachraňovaní a zasahující potápěči až do hloubky 50 m a všechny úkony byli nuceni provádět v nulové nebo velmi omezené viditelnosti. Po absolvování bezpečnostní přestávky v dekompresním stanu, který je umístěn v hloubce asi devět metrů, byli zachraňovaní potápěči transportováni nosítky až na vodní hladinu jezírka, kde však cvičení ještě nekončilo. Na záchranu ze zatopené části navazoval rovněž náročný transport zachraňovaných suchou částí až na okraj Hranické propasti. Při této činnosti se překonávala již zmíněná hloubka 69,5 m.

Cvičení významným způsobem přispělo k získání zkušeností a dovedností jednotlivců a všech zúčastněných složek, prověřilo způsoby koordinace a vedení společného zásahu, ukázalo možnosti materiálové kompatibility jednotlivých složek a v neposlední řadě umožnilo vyzkoušet různé způsoby transportu postižených potápěčů ve vodě i na souši.

Na základě vyhodnocení cvičení bude zorganizováno jednodenní instrukčně metodické zaměstnání pro zúčastněné složky za účelem shrnutí poznatků, hodnocení spolupráce a zdokonalení postupů při záchraně a transportu osob z uzavřených jeskynních prostor Hranické propasti či podobné lokality v České republice nebo ve světě.


kpt. Ing. Jiří MATĚJKA, MV­-generální ředitelství HZS ČR, foto archiv HZS hl. m. Prahy
 

vytisknout  e-mailem