Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK XIX ČÍSLO 9/2020

V rubrice POŽÁRNÍ OCHRANA se dočtete o požáru autovraků a pneumatik v areálu kovošrotu v Kladně. Dále si přečtete o náročném zásahu při srážce dvou motorových osobních vlaků u Perninku. Velitelský vůz s dronem bude sloužit hasičům v Karlovarském kraji. Nová unikátní stavebnice pro zkušební požáry pomůže vyšetřovatelům. Hasiči z Chemparku u Litvínova slaví 75 let své činnosti. V rubrice INTEGROVANÝ ZÁCHRANNÝ SYSTÉM se dozvíte o nasazení USAR odřadu v Bejrútu a rovněž o poskytnutí materiálně humanitární pomoci. A jak vidí misi v Bejrútu kynologové? Ministr vnitra předal ocenění za profesionální zásah v Bejrútu. Můžete se dočíst rovněž o činnosti EUCP týmu po ničivém výbuchu. V rubrice OCHRANY OBYVATELSTVA A KRIZOVÉHO ŘÍZENÍ si přečtete zprávu o činnosti v oblasti CNP NATO v roce 2019. Dále pak o nových přístrojích radiologické laboratoře v Institutu ochrany obyvatelstva. V rubrice INFORMACE je další příběh hasičské rodiny. Následují anotace vysokoškolských prací. 

V úterý 4. srpna 2020 v odpoledních hodinách došlo v hlavním městě Libanonu Bejrútu k rozsáhlému požáru skladovacích přístavních hal a k následné masivní explozi neodborně uskladněného hnojiva. Výbuch 2 750 tun dusičnanu amonného a následná tlaková vlna způsobily rozsáhlou devastaci přístavu a okolních čtvrtí do vzdálenosti několika kilometrů od epicentra výbuchu. Tato mimořádná událost se okamžitě stala zprávou číslo jedna světových médií a hlavních mezinárodních koordinačních center pro humanitární pomoc.

Mnoho zemí i přes prvotní nejasnosti ohledně příčin exploze okamžitě zareagovalo s nabídkou pomoci postiženému Libanonu a jeho obyvatelstvu. Nabídky pomoci zemí Evropské unie byly jak na bilaterární bázi, tak cestou Střediska pro koordinaci odezvy na mimořádné události (ERCC). Oficiální žádost o pomoc Libanonu v první chvíli obsahovala požadavek na pět středních USAR týmů a lékařský materiál. Česká republika nabídla střední USAR tým a nabídka byla téměř okamžitě akceptována.

Již během odeslání nabídky pomoci byl aktivován USAR HZS hl. m. Prahy, který v srpnu vystřídal USAR HZS Moravskoslezského kraje v pohotovosti pro mezinárodní nasazení. Jde o standardní postup, protože tým musí být připraven na nasazení v řádu několika hodin. Svolaní členové USAR týmu připravili věcné prostředky a osobní vybavení pro leteckou přepravu na místo nasazení. Před odletem byl tým soustředěn na HS07, kde proběhla kontrola dokumentů a lékařská prohlídka zajištěná Zdravotnickým zařízením MV. Součástí lékařské prohlídky byl i předodletový odběr vzorků pro test PCR na covid-19. Po provedení procedur se tým přesunul na Letiště Václava Havla, kde dokončil nakládku vybavení.

Zkratka USAR (Urban Search and Rescue) vychází z anglického výrazu pro vysoce specializovanou činnost a v doslovném překladu znamená vyhledávání a záchranu osob v obydlených oblastech.

USAR týmy jsou nasazovány v případě rozsáhlé mimořádné události a živelní katastrofy, například zemětřesení, závaly, tsunami. Specializují se na záchranu ze sutin, z výšek a hloubek. Týmy jsou připraveny se během několika hodin přepravit letecky či pozemní cestou do zahraničí a účinně zasáhnout ve spolupráci s domácími záchrannými jednotkami.

USAR tým (či USAR odřad) je vybaven nejmodernější vyhledávací a záchranářskou technikou, včetně dýchacích přístrojů. Vedle lezeckého vybavení nechybí motorové pily, rozbrušovačky na kovy, zdivo a beton, vrtačky, sbíječky, hydraulické stojky, ale také kvalitní přístroje na vyhledávání zavalených osob (echolokátor, bioradar, štěrbinové kamery atd.) a hydraulické nářadí na vyprošťování zraněných z dopravních prostředků. Ve „výbavě“ jsou také speciálně cvičení a certifikovaní psi pro sutinové vyhledávání.

Poskytování humanitární pomoci České republiky do zahraničí se uskutečňuje v souladu se zákonem č. 239/2000 Sb., o integrovaném záchranném systému a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů. Ministerstvo vnitra plní úkoly v oblasti zapojení České republiky do mezinárodních záchranných operací při mimořádných událostech v zahraničí a poskytování humanitární pomoci do zahraničí v součinnosti s Ministerstvem zahraničních věcí. Současně organizuje záchranářskou a materiální pomoc do zahraničí ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí, složkami integrovaného záchranného systému nebo ústředními správními úřady. Úkoly Ministerstva vnitra na tomto poli plní MV­-generální ředitelství HZS ČR.

Podrobná pravidla jsou dále stanovena prováděcími předpisy, především nařízením vlády č. 463/2000 Sb., o stanovení pravidel zapojování do mezinárodních záchranných operací, poskytování a přijímání humanitární pomoci a náhrad výdajů vynakládaných právnickými osobami a podnikajícími fyzickými osobami na ochranu obyvatelstva, ve znění nařízení vlády č. 527/2002 Sb.

Státní humanitární pomoc je realizována z finančních zdrojů alokovaných v rozpočtu Ministerstva zahraničních věcí.
Právním předpisem, který upravuje rozhodovací pravomoci v otázkách poskytování humanitární pomoci, je zákon č. 151/2010 Sb., o zahraniční rozvojové spolupráci a humanitární pomoci poskytované do zahraničí a o změně souvisejících zákonů.

V této přípravné fázi došlo k akceptaci nabídky pomoci libanonskou stranou a tým přešel plynule ze statusu aktivován do statusu mobilizován. Během toho proběhlo celé množství administrativních a organizačních úkonů, které se řeší z pozice štábu MV­-generálního ředitelství HZS ČR a jeho pracovní skupiny pro poskytování a příjem humanitární pomoci v součinnosti s operačním a informačním střediskem MV­-generálního ředitelství HZS ČR. Pracovní skupina spolu s managementem týmu zajišťuje předjednanou leteckou přepravu, oficiální dokumentaci týmu, kontaktní informace, informace o místu nasazení, dostupnost a svoz lékaře týmu, kynologů se psy a další organizační záležitosti.

Ve středu 5. srpna 2020 v odpoledních hodinách odstartovalo letadlo společnosti Smartwings směr Bejrút. Na palubě byl 36členný USAR tým složený z příslušníků HZS hl. m. Prahy, pěti kynologů se psy z HZS Libereckého a Pardubického kraje, Záchranného útvaru HZS ČR a Svazu záchranných brigád kynologů ČR, statika z HZS Libereckého kraje a lékaře z Úrazové nemocnice v Brně. Společnost Smartwings byla schopna zajistit a přistavit letadlo v krátkém čase pro účely cesty týmu společně s celým vybavením. Zpáteční cestu absolvoval tým již armádním letounem Airbus A-319CJ, vybavení týmu bylo přepraveno druhým armádním letadlem CASA C-295M. Letecká přeprava bude v obou případech spolufinancována ze 75 % Evropskou unií.

V místě nasazení působil český tým od 5. srpna 2020, kdy ve večerních hodinách přistál ne letišti v Bejrútu a za přítomnosti pracovníků Zastupitelského úřadu ČR v Libanonu se následně přesunul na svou základnu (Base of Operation) v hotelu Bossa Nova (tým) a naproti ležící vojenskou základnu (materiál a psovodi se psy).

V dopoledních hodinách se styční důstojníci s velitelem týmu účastnili jednání se zástupci místní armády (LAF – Lebanese Armed Forces) a ostatních mezinárodních týmů, následovalo vytvoření buňky pro koordinaci USAR týmů (UCC), obhlídka postižené oblasti a přidělení místa nasazení (worksite) – sektor I (INDIA). Tento sektor se nacházel zhruba 200 metrů od epicentra výbuchu. Objekty v tomto sektoru byly zcela zdemolovány a chyběly i informace o možných pohřešovaných osobách. Za použití psů byly první den prohledány celkem čtyři worksity – bez nálezu osob.

V pátek 7. srpna 2020 byl stávající sektor I rozšířen západním směrem. Na dvou místech nasazení prohledával tým rozbořené domy. Již byla nastavena směnnost záchranných družstev, a tak odpoledne mohlo po šesti hodinách proběhnout střídání. Veškerá páteční pátrání skončila s negativním výsledkem nálezu, a tak byl sektor INDIA předán místním autoritám pro fázi obnovy. Celkem český tým prohlédl 85 000 m2. Místo nasazení navštívil nejvyšší generál LAF Jeana Nohry. Vzhledem k tomu, že v místě katastrofy již touto dobou pracovalo dvacet mezinárodních týmů, byla většina sektorů již prohledána a probíhala příprava a jednání o ukončení záchranné fáze. V záchranných pracích pokračovaly již jen USAR týmy z Ruska, Francie, Kataru, Turecka a Polska. Ostatní týmy ukončily záchranné práce na základě rozhodnutí LAF. Tým nabídl volné kapacity zastupitelským úřadům EU a spolupracujícím nevládním organizacím (NGO).

Na večerním TL meetingu s UCC a LEMA byly v souladu s pravidly INSARAG „BEYOND THE RUBBLE“ nabídnuty libanonské straně volné kapacity týmů čekajících na odlet z oblasti. Vznikl tak nový koordinační subjekt Damage Assesment Coordination Cell (DACC).

V sobotu 8. srpna 2020 proběhlo první setkání s DACC, ze kterého vzešel požadavek na podporu místních statiků při hodnocení závažnosti poškození statiky budov v sektoru města R1A. Pro tento účel byla vyslána menší skupina se statikem. Ve městě byly očekávány masivní protivládní demonstrace a některé týmy hlásily, že v oblasti je slyšet střelba. Z tohoto důvodu byla činnost týmu pozastavena a s DACC bylo dohodnuto, že týmy, které neoperují v oblastech pod dohledem LAF, budou v průzkumu pokračovat až v neděli. Až do zklidnění situace dostaly týmy důrazné doporučení zůstat na svých BoO. Lékař týmu tento den musel ošetřit psa Diega, který si na sutinách poranil koleno.

Následující den v neděli 9. srpna 2020 se bezpečnostní situace ve městě zlepšila, skupina statika (1 + 4) odjela na sektor R1A, kde vzhledem k vysokým teplotám po třech hodinách proběhlo střídání. V neděli bylo posouzeno celkem 49 objektů. Členové ma­nagementu týmu se v ranních hodinách účastnili jednání s UCC, UNDAC týmem spojených národů a s EUCP týmem Evropské unie. Základnu týmu navštívila chargé d’affaires Dagmar Minaříková ze Zastupitelského úřadu ČR v Libanonu. V odpoledních hodinách byl týmu opět doporučen pobyt pouze na své základně, v důsledku opětovných nepokojů ve městě.

V pondělí 10. srpna 2020 skupina statika (1 + 4) odjela znovu na přidělený sektor R1A, v poledne došlo ke střídání. Tento den bylo posouzeno celkem 62 objektů. Část týmu připravovala demobilizaci týmu a část týmu mohla v odpoledních hodinách absolvovat návštěvu zastupitelského úřadu v Libanonu. Tuto příležitost jsme využili k poděkování všem pracovníkům úřadu, bez kterých by tato operace neproběhla tak hladce. Ve večerních hodinách probíhalo balení materiálu a úklid základny.

V úterý ráno se celý tým i s vybavením přesunul na letiště, kde členové týmu pomohli s vykládkou materiální humanitární pomoci České republiky z letadel Armády ČR, poté naložili svůj materiál a odletěli zpět do ČR. V souvislosti s opatřeními, která byla přijata v boji s celosvětovou pandemií nemoci covid-19, byl tým bezprostředně po příletu umístěn do karantény. V průběhu karantény tým provedl údržbu části osobního vybavení, debreefing a základní vyhodnocení nasazení. Všem členům byly po stanovené lhůtě odebrány testovací vzorky s negativním výsledkem a v pátek 14. srpna byl tým přepraven do Prahy a rozpuštěn.

Český USAR tým po dobu svého nasazení jednal s místními autoritami a ostatními mezinárodními záchrannými týmy. Z rozhodnutí LAF a UCC provedl posouzení úrovně vyhledání a záchrany v daném sektoru, ASR level 2 a 3 (Sector assesment a Primary search and rescue), celkem na osmi místech nasazení. Po vyhodnocení situace konstatovaly, že v sektoru se nenachází žádné oběti a je připraven pro fázi obnovy. Vzhledem k počtu nasazených týmů a malé rozloze postižené oblasti byly USAR operace ukončeny již druhý (respektive třetí) den od nasazení. V souladu s postupy INSARAG „Beyond the rubble“ nabídl český tým volné kapacity ke zhodnocení statiky postižených objektů. V průběhu nasazení se prokázalo, že zkušenosti nabyté ve výcvikovém programu Mechanismu civilní ochrany Unie (EUCPM) přispěly k bezproblémovému průběhu nasazení týmu na operační i taktické a formální i neformální personální úrovni. Významná byla spolupráce s představiteli Zastupitelského úřadu ČR v Libanonu.

V rámci interního vyhodnocení zahraniční akce v Bejrútu bude řešeno hned několik témat. Pozitivně z celé akce jednoznačně vyplývá vynikající spolupráce a úroveň podpory Zastupitelského úřadu ČR a příslušníků Policie ČR v Bejrútu. Odborná připravenost členů týmu je na vysoké úrovni a současně je velmi oceňována spolupráce s kynology a jejich psy. Tým se rovněž úspěšně zapojil do prvně využívaného systému koordinace týmů – ICMS (INSARAG Coordination Management System).

Záchranné operace v bejrútském přístavu se dále zúčastnily tyto státy:

  • USAR týmy – Německo, Francie, Rusko, Turecko, Nizozemí, Česká republika, Kypr, Polsko, Řecko, Alžírsko, Katar,
  • EMT týmy (Emergency Medical Team) – Rusko, Francie, Polsko,
  • CBRN tým (Chemical, Biological, Radiological and Nuclear) – Itálie,
  • ICT týmy (Information and Communication Technology) – Holandsko, Finsko, Francie,
  • tým zaměřený na Assesment a Engineering – Velká Británie, Švýcarsko.


Pozitiva

  • vysoká profesionalita, připravenost a nasazení všech zainteresovaných stran,
  • relativně malá plocha mimořádné události v porovnání s následky zemětřesení,
  • výborná spolupráce se Zastupitelským úřadem ČR v Libanonu,
  • bezpečnostní konzultace s Policií ČR a podpora,
  • spolupráce s mezinárodními týmy a ustavení koordinačních struktur.


Negativa

  • nedostatek validních bezpečnostních informací v době odletu,
  • změny bezpečnostní situace v době nasazení,
  • zranění psů,
  • vyjednávání s LAF v počáteční fázi.



por. Mgr. Jiří ČMAKAL, por. Ing. Jaromír PIESCH, HZS hl. m. Prahy, foto odd. dokumentace MV-generálního ředitelství HZS ČR


 

vytisknout  e-mailem