Časopis 112 ROČNÍK VIII ČÍSLO 2/2009
V TOMTO ČÍSLE: BILANCE zásahové činnosti jednotek PO a výsledky kontrolní činnosti státního požárního dozoru v roce 2008, hlavní PRIORITY HZS ČR pro letošní rok. PŘEDSTAVUJEME Záchranný útvar HZS ČR. SEZNAMUJEME s etapami realizace nákupu prostředků chemického a radiačního průzkumu, s vývojem tvorby právních PŘEDPISŮ a norem pro čištění komínů. PŘEDSTAVUJEME webový portál MV-generálního ředitelství HZS ČR. Přinášíme INFORMACE o kvalifikačním kurzu první pomoci k získání speciální zdravotnické odbornosti příslušníků HZS ČR, HODNOCENÍ CVIČENÍ příslušníků HZS ČR a Armády ČR CAX 2009 a HODNOCENÍ přípravy členů krizových štábů obcí s rozšířenou působností v Karlovarském kraji, vyhlášení ANKETY o nejlepší SPORTOVCE za rok 2008. PŘILOHA časopisu je věnována analýze možnosti útlumu národních čísel tísňového volání.
- Záchranný útvar HZS ČR
- Vývoj tvorby předpisů pro čištění komínů
- Den požární bezpečnosti
- Nákup prostředků chemického a radiačního průzkumu úspěšně dokončen
- Příprava členů krizových štábů obcí s rozšířenou působností v Karlovarském kraji
- Představujeme webový portál MV-generálního ředitelství HZS ČR
- PRAGOALARM/PRAGOSEC 2009
- V tištěné podobě časopisu ještě najdete
Dne 6. ledna letošního roku slavnostně zahájil svoji činnost Záchranný útvar Hasičského záchranného sboru ČR v Hlučíně. Do struktury sboru byl tento bývalý 157. záchranný prapor Armády ČR začleněn na základě rozhodnutí vlády k 1. lednu 2009.
Vznik a činnost útvaru v rámci Armády ČR
Historie útvaru se začala psát v roce 1991, kdy nejvyšší představitelé státu rozhodli o organizaci stávajících a o výstavbě nových vojenských záchranných pluků (vzp) civilní obrany.
Výstavba nového útvaru byla zahájena v dubnu 1991 v obci Kozlov na okraji vojenského výcvikového prostoru Libavá. Výstavba 21. vzp byla ukončena 1. října 1991. Pluk působil nejdříve v podřízenosti Vojenského velitelství Západ v Táboře, k 1. březnu 1992 byl předán do podřízenosti Vojenského velitelství Střed v Olomouci.
V období od 7. prosince 1993 do 31. prosince 1996 útvar nesl název 21. vojenský záchranný pluk CO Kozlov, od roku 1997 název 75. záchranná a výcviková základna Kozlov a od 1. listopadu 1997 pak 75. záchranná a výcviková základna (zvz) Olomouc v podřízenosti Hlavního úřadu Civilní ochrany České republiky.
K zásadní změně došlo v roce 2000, kdy byla základna převedena z podřízenosti Hlavního úřadu Civilní ochrany České republiky do sestavy sil územní obrany AČR. V roce 2000 byl u 75. zvz vytvořen další záchranný prapor, dislokovaný v Hlučíně.
V roce 2004 došlo k další reorganizaci, v rámci které byla 75. zvz rozdělena na dva nezávislé samostatné subjekty, a to na 156. záchranný prapor Olomouc a na 157. záchranný prapor Hlučín.
157. záchranný prapor byl předurčen pro poskytování pomoci a plnění humanitárních úkolů CO především pro Moravskoslezský kraj.
Jeho prvořadým úkolem bylo provádění záchranných a dalších neodkladných prací, které tvořily komplex specializovaných činností, jejichž cílem bylo poskytovat masovou a všestrannou pomoc obyvatelstvu především za krizových situací a vytvářet nezbytné podmínky pro jeho přežití. Prapor byl nasazován v oblastech zasažených přírodními pohromami nebo provozními nehodami velkého rozsahu.
0Vznik Záchranného útvaru HZS ČR
Usnesením vlády ČR ze dne 22. října 2007 č. 1194 a schválením transformace rezortu Ministerstva obrany bylo rozhodnuto o předání 157. záchranného praporu Armády ČR, dislokovaného v Hlučíně, Hasičskému záchrannému sboru České republiky.
Následně byl přijat zákon č. 260/2008 Sb., kterým se mění zákon č. 238/2000 Sb., o Hasičském záchranném sboru České republiky a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů. Na základě tohoto zákona vznikl dnem 1. ledna 2009 Záchranný útvar Hasičského záchranného sboru ČR s úkolem plnit zejména mimořádné úkoly Hasičského záchranného sboru ČR a k tomu provádět výcvik.
Úkoly a zaměření činnosti
Záchranná a humanitární činnost
→ vyhledávání, vyprošťování a záchrana osob ze sutin zřícených objektů,
→ záchranné a potápěčské práce ve vodě,
→ zemní práce (uvolňování koryt řek, neprůjezdných komunikací apod.)
→ vyprošťování uvízlé nebo havarované techniky,
→ demoliční práce,
→ radiační a chemický průzkum, vytyčování nebezpečných oblastí,
→ dekontaminace osob, techniky, materiálu a terénu,
→ likvidace úniku ropných produktů,
→ sběr a likvidace uhynulých zvířat,
→ evakuace osob, přeprava hospodářských zvířat a materiálu,
→ distribuce pitné vody,
→ zajištění nouzového přežití obyvatel prostřednictvím humanitární základny (300 - 400 osob).
Obnova postižených území
→ nouzové zásobování elektrickou energií (blackout),
→ přečerpávání vody velkokapacitními čerpadly,
→ nouzové zásobování pitnou vodou,
→ zdravotní podpora,
→ nouzové zásobování humanitárním materiálem.
Poskytování záchranné a humanitární pomoci v zahraničí
→ potápěči a lezci,
→ kynologové,
→ specialisté na trhací práce,
→ zdravotníci,
→ specialisté blackout.
Vstupní příprava nových příslušníků HZS ČR
→ základní příprava pro práci v jednotkách požární ochrany,
→ speciální tělesná příprava,
→ chemická příprava,
→ topografická, spojovací, zdravotní a psychologická příprava.
Výcvik příslušníků HZS ČR pro získání řidičských oprávnění
→ řidičské oprávnění skupiny „B“, „C“, „D“ a „E“,
→ školení k získání „Povolení k řízení služebních vozidel“.
Gesce a odborná příprava HZS ČR v odbornostech
→ kynologická,
→ potápěčská,
→ trhací práce,
→ strojní služba a technická služba.
Technické a speciální vybavení
Záchranný útvar disponuje přibližně 150 kusy automobilové techniky ženijního, vyprošťovacího, požárního, dopravního a zásobovacího zaměření. Jsou to např.:
→ pásový obojživelný transportér PTS 10 - používá se pro přepravu osob a techniky po vodě,
→ cisternová pásová stříkačka SPOT 55 - vynikající prostředek pro hašení požárů v těžko přístupném terénu,
→ vyprošťovací tank VT 72 - vypomáhající při vyprošťování techniky, strojů a těžkých předmětů s využitím navijáku a jeřábu.
K záchranným a humanitárním úkolům záchranný útvar využívá přibližně 60 kusů dalších věcných prostředků – motorové a rozbrušovací pily, čerpadla, elektrocentrály, bourací kladiva a další prostředky.
V Hlučíně je rovněž připravena unikátní mobilní základna humanitární pomoci, kde by v případě potřeby (např. při mimořádné události – povodni) našlo dočasné útočiště až 400 osob.
plk. Dr. Jaroslav VYKOUKAL, foto Milan VÁVRŮ a archiv Záchranného útvaru HZS ČR