Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK VIII ČÍSLO 3/2009

V TOMTO ČÍSLE: SEZNAMUJEME s průběhem setkání představitelů Evropské komise, Evropského parlamentu a Rady EU v Bruselu, spojeného s PODPISEM trojstranné deklarace k zavedení „Evropského dne linky 112“ a s OCENĚNÍM Hasičského záchranného sboru ČR za linku 112. ANALÝZA zásahu jednotek PO na rozsáhlý požár v areálu tržnice v Praze 4 – Libuši, závěry konference MEDICÍNA KATASTROF 2009, nové POZNATKY o radiokomunikačním systému technologie Tetrapol, HODNOCENÍ průběhu cvičení ZÓNA 2008, POZNATKY a zkušenosti složek IZS z řešení nebezpečí vzniku nákazy hospodářského zvířectva na území Jihočeského kraje. SEZNAMUJEME s plánem cvičení orgánů krizového řízení na léta 2009 až 2011 a s výsledky konference OCHRANA OBYVATELSTVA 2009. Přinášíme ZPRAVODAJSTVÍ z veletrhu PRAGOALARM/PRAGOSEC 2009, ÚVAHU o vztahu pojišťovnictví a PO. V PŘÍLOZE vychází kromě statistické ročenky také Kalendář sportovních soutěží na rok 2009. 

  • Evropský den 112
  • Pražská tržnice počtvrté v plamenech
  • Lepší podmínky pro zdravotnické záchranáře
  • Cvičení ZÓNA 2008 z pohledu HZS kraje Vysočina
  • Nebezpečí vzniku nákazy hospodářského zvířectva na území Jihočeského kraje
  • Ochrana obyvatelstva 2009
  • Nový vědecký časopis
  • Plán cvičení orgánů krizového řízení na léta 2009 až 2011
  • PRAGOALARM/PRAGOSEC 2009
  • V tištěné podobě časopisu ještě najdete

Evropský den 112

Den 112Den 112

Hasičský záchranný sbor ČR byl za linku 112 oceněn v Bruselu

Dnem 11. února 2009 se dosud neoficiální „Evropský den 112“ zařadil mezi významná data Evropské unie. Vzhledem k potřebě zvýšit informovanost o lince 112, podepsali v tento den představitelé Evropské komise, Evropského parlamentu a Rady EU v Bruselu trojstrannou deklaraci, čímž oficiálně schválili zavedení „Evropského dne linky 112“.


Za Českou republiku jako předsednickou zemi Rady EU deklaraci v sídle Evropského parlamentu podepsal generální ředitel HZS ČR genmjr. Ing. Miroslav Štěpán. Svůj podpis připojili také evropská komisařka Viviane Reding a místopředseda Evropského parlamentu Alejo Vidal - Quadras Roca. „Věřím, že tento den přispěje k větší informovanosti občanů EU o fungování linky 112. Evropský projekt jednotného čísla tísňového volání totiž považuji za jedinečný, nesmírně užitečný a usnadňující vzájemné kontakty mezi občany jednotlivých zemí EU. Linka 112 je dostupná ve všech členských státech a díky ní jsou lépe chráněny životy, zdraví a majetky téměř půl miliardy občanů. Filozofie zřízení evropské tísňové linky 112 plně odpovídá oficiálnímu heslu českého předsednictví EU „Evropa bez bariér,“ sdělil genmjr. Ing. Miroslav Štěpán. Dne 10. února 2009 se HZS ČR, který v České republice obsluhuje jednotné evropské číslo tísňového volání 112, dočkal v Bruselu velkého uznání - obdržel „112 Award“ (Cenu 112).

Slavnostní ceremoniálSlavnostní ceremoniál
Asociace evropského čísla tísňového volání EENA tímto oceněním vyzdvihla špičkové systémové a technologické řešení jednotného evropského čísla tísňového volání v České republice a implementaci progresivních směrů v oblasti eCall (automatizované tísňové volání z vozidel). Slavnostní ceremoniál, při kterém zazněla také „hymna linky 112“, proběhl v Palais d‘Egmont, sídle belgického ministerstva zahraničí.


Toto významné evropské ocenění nás samozřejmě velice těší. Zúročuje se naše dlouhodobá práce, ukazuje se, že jsme se před více než deseti lety při zavádění linky 112 v ČR vydali správnou cestou. Je to pro nás potvrzení toho, že české technické a organizační zajištění v oblasti tísňového volání je v Evropě vysoce oceňováno a může sloužit jako dobrý příklad pro jiné státy. Naše statistiky dokládají, že čeští občané již znají výhody linky 112 a plně ji využívají. Potvrzují to tisíce tísňových hovorů, které operátoři linky 112 každý týden úspěšně odbaví. Dokladem je i skutečnost, že systém linky 112 v ČR bez problémů zvládá nápor tísňových volání i při rozsáhlých kalamitách, jako byl např. orkán Kyrill,“ řekl plk. Ing. Luděk Prudil, ředitel odboru operačního řízení MV-generálního ředitelství HZS ČR, který převzal ocenění z rukou polského europoslance Jacka Saryusze-Wolského. „V následujících letech budeme realizovat projekty s využitím fondů EU, které více propojí a sjednotí operační střediska jednotlivých záchranných složek a zkrátí dobu mezi tísňovým voláním a vysláním záchranářů na místo mimořádné události,“ doplnil plk. Ing. Prudil. Kromě Bruselu proběhly při této příležitosti akce také v dalších členských zemích EU včetně České republiky. HZS ČR připravil pro českou i zahraniční veřejnost několik informačních akcí, které měly napomoci dalšímu zvýšení informovanosti obyvatelstva o lince 112. Například na Letišti Praha v Praze-Ruzyni hasiči po celý den představovali tuzemským i zahraničním cestujícím linku 112 a její fungování v ČR.


Akce pro veřejnost a média u příležitosti Evropského dne 112 organizovali také příslušníci HZS ČR v dalších regionech, např. v Plzni, Liberci nebo v Pardubicích. Od roku 2005 evidují hasiči více než 12 milionů volání na linku 112 v ČR.


Jednotné evropské číslo tísňového volání 112 v evropských dimenzích přibližuje oficiální webová stránka ec.europa.eu/112. Zde jsou mimo jiné podrobné informace o fungování linky 112 v jednotlivých členských státech EU.


Informace o lince 112 v ČR naleznete na www.hzscr.cz/tisnovavolani.cz

kpt. PhDr. Petr KOPÁČEK, MV-generální ředitelství HZS ČR, foto autor a František ŠPAČEK

 

 

Pražská tržnice počtvrté v plamenech

Průběh zásahuPrůběh zásahu

Požár skladových prostor v areálu tržnice bývalého masokombinátu v Praze 4 byl na operační a informační středisko (OPIS) HZS hl. m. Prahy ohlášen dne 6. listopadu 2008 v 00.33 hodin. Na místo požáru vyjela jako první jednotka PO ze stanice č. 6 - Krč, v jejímž hasebním obvodu se objekt nachází. Mnozí hasiči z posádek zásahových automobilů si přitom ještě pamatují osudný požár, se kterým bojovali před téměř deseti lety na stejném místě. Tehdy se výše škody vyšplhala na 200 milionů korun a teprve po mnohadenním úsilí byl požár likvidován. Proto tedy hasiči až na pár nováčků tušili, co je za branou areálu čeká. Od roku 1999 šlo v pořadí o čtvrtý požár v prostorách bývalého masokombinátu.

Po příjezdu jednotky její velitel konstatoval, že se jedná o požár skladové části obchodu v plném rozsahu. V této chvíli na místo zásahu dojíždějí další jednotky PO, jejichž počet se v následujících hodinách vyšplhal k číslu 81. V prvních 24 hodinách zasahovalo celkem 421 hasičů.

Popis objektu

Objekt dnešní tržnice byl postaven jako masokombinát v roce 1976. V době, kdy sloužil ke svému účelu, bylo dispoziční řešení naprosto odlišné od stávajícího, a to v souladu s technologickým postupem zpracování masa. Původní dvoupodlažní objekt byl postaven jako montovaná halová stavba o rozměrech 160 x 200 m. Konstrukční systém představoval železobetonový skelet s cihelnými dozdívkami. Nosné sloupy byly v modulu 6 m o rozměrech 600 x 400 mm na železobetonových patkách. Střešní vazníky o délce 18 m byly taktéž železobetonové. Střešní plášť byl tvořen železobetonovými žebírkovými panely, tepelnou izolací (polystyren), lehkou betonovou vrstvou a asfaltovou lepenkou. Světlá výška stavby byla 6,8 m. Obvodové a dělicí stěny byly z příčně děrovaných CDm. V důsledku stavebních úprav doznalo dispoziční řešení značných změn. Téměř beze změn zůstaly nosné konstrukce. Úpravy objektu podléhaly podnikatelským záměrům jednotlivých nájemců. Postupem času byla v převážné části objektu provedena vestavba stropů a schodišť, čímž bylo fakticky vytvořeno třetí nadzemní podlaží. Příčky tvořící nové dispoziční řešení byly sádrokartonové a schodiště ocelová. Stropy byly převážně z dřevěných fošen na ocelových „I“ nosnících – stropnicích, uložených na ocelovém průvlaku a nosných zdech. Spodní stranu tvořil sádrokartonový rastr. Vzhledem k velikosti objektu je patrné, že celý objekt byl z komerčních důvodů pronajmut jednotlivým nájemcům a rozdělen do pruhů směřujících od obvodové zdi do hloubky objektu.

Průběh zásahu

Bezprostředně po příjezdu první jednotky PO v 00.45 hodin bylo zjištěno, že se jedná o požár skladových prostor v plném rozsahu, přičemž plocha zasažená požárem činila dle prvotního odhadu téměř 100 m2. Prvotní průzkum byl veden za podpory útočného proudu C 52 v dýchacích přístrojích do přízemních prostor. Samotný průzkum komplikovala hustá mlha a tma odpovídající této pokročilé noční hodině. Další jednotky PO, které přijely na místo zásahu, se soustředily na vyhledávání osob. Po násilném vstupu do 2. NP bylo totiž zjištěno, že kromě skladování může tento prostor sloužit též k ubytování. Byly povolávány další jednotky PO a velení převzal stálý řídící důstojník směny, který zřídil štáb velitele zásahu. Operační důstojník vyhlásil II. stupeň poplachu dle požárního poplachového plánu. V dalším kroku rozdělil velitel zásahu (VZ) místo požáru do tří požárních úseků se snahou o obchvat zasaženého místa. Prvním úsekem byla levá strana od zasažených prostor, kde se pracovalo se dvěma proudy C 52 a jedním proudem B 75 po AZ do požárně otevřených ploch na fasádě. Druhým úsekem byla pravá strana s nasazením taktéž dvou proudů C 52. Třetí úsek tvořila zadní část v nitru budovy se dvěma proudy C 52. Vlivem rychlého šíření požáru, především po povrchu uskladněných textilií a nesnadného nasazení hasební látky do míst intenzivního hoření, byly tepelně namáhány nosníky střešní konstrukce i svislé dělicí příčky.

Vyhlášení III. stupně poplachu

I přes použití smáčedla se nedařilo snížit intenzitu hoření. V 01.41 hodin byl vyhlášen III. stupeň poplachu dle požárního poplachového plánu a dále byl zřízen čtvrtý úsek na střeše objektu, kde byly prioritně vytvářeny předěly v šíři dva metry ve střešní konstrukci. Toto se jevilo jako velmi namáhavé s ohledem na skladbu střešní konstrukce. Dále na jednotlivých úsecích probíhalo vyhledávání osob, násilné vstupy do dalších prostor a monitorování podhledů termokamerou. Začalo docházet k prvním propadům střešní konstrukce vlivem tepelného namáhání. Předpokládaná plocha zasažená požárem činila 50 m x 70 m. OPIS HZS hl. m. Prahy požádal KOPIS Kladno o posílení stanic HZS hl. m. Prahy dvěma jednotkami PO. Při násilných vstupech byly vyvedeny a následně předány zdravotnické záchranné službě (ZZS) dvě osoby vietnamské národnosti. OPIS HZS hl. m. Prahy vyrozuměl operační středisko krizového štábu Magistrátu hl. m. Prahy. V průběhu zásahu vznesl VZ požadavek na zvýšení tlaku v hydrantové síti. OPIS HZS hl. m. Prahy začalo svolávat směnu B a v čase 04.32 hodin byl vyhlášen zvláštní stupeň poplachu. V tuto dobu na místě požáru zasahovaly jednotky HZS hl. m. Prahy stanic č. 1, 2, 3, 4, 5, 6 a 7, jednotky HZS podniků, SDH obcí, Policie ČR a posádky ZZS. Dále probíhalo postupné střídání na jednotlivých úsecích další směnou a převzetí místa zásahu. Po poradě štábu VZ s vedením objektu byly stanoveny priority. Vedení objektu sdělilo, že pro ně zvlášť důležitými objekty jsou nová přístavba na západním křídle a dále severní podélná část budovy. VZ byly nasazeny dostupné síly a prostředky na obranu západní části objektu v úseku č. 1 „západní střecha”, kde se nacházela nová přístavba - celkem šest proudů B 75 a dva proudy C 52. V tomto místě se podařilo zastavit šíření požáru, zejména z důvodu propadu střešní konstrukce u nosné zdi a díky nepřetržité dodávce vody. Zvolenou taktikou bylo intenzivní nasazení všech proudů B 75 v bezprostřední blízkosti konstrukce, která byla zároveň ochlazována. Na úseku č. 2 „východní vnitřní” probíhal průzkum bojem pomocí dvou proudů C 52 do vnitřních prostor, kde byl velice omezený přístup vzhledem k uskladněnému materiálu, a které byly značně zakouřeny. V těchto místech se podařilo zamezit dalšímu šíření požáru, který však pronikl dál k severní části, tj. do hloubky objektu. V úseku č. 3 „severní chodba” byl veden rovněž průzkum bojem za podpory útočného proudu B 75 a tří proudů C 52 a neustálý monitoring termokamerou. Tento úsek, spolu s úsekem č. 6, hrál zásadní roli v obraně severní části objektu. Chodba byla důležitým mezníkem mezi požárem zasaženou částí objektu a severní podélnou částí, jež byla jednou z priorit určených vedením objektu. V úsecích „severní střecha” a „východní střecha” bylo postupně nasazeno dvanáct proudů B 75 a tři proudy C 52. Zejména úsek č. 4 „severní střecha” byl důležitý pro obranu severní podélné části objektu. Na tomto úseku došlo k rozsáhlým propadům střechy a veškeré proudy se soustředily na obranu svislé konstrukce oddělující prostor požáru a severní chodbu.

Vzhledem k velké vzdálenosti nebylo možné dále použít proudy B 75 na hašení nitra objektu, kde stále probíhalo intenzivní hoření. Proto VZ vznesl požadavek na letecké hašení, které toto umožnilo. První série shozů byla koordinována přímo z paluby vrtulníku příslušníkem HZS ČR. Při dalších shozech již pilot nalétával tak, že v okamžiku, kdy lano s vakem svíraly se zemí 45° úhel, byla vypuštěna voda z vaku. Tím bylo docíleno toho, že se voda dostala pod nepropadlé části střešní konstrukce, kde nebylo možné účinně nasadit proudy. Posledním úsekem byl úsek č. 6 „východní chodba”, kde došlo k zastavení šíření požáru směrem k severní podélné části dvěma proudy B 75 a třemi proudy C 52. Obecně se dá říci, že hašení vnitřních prostor z povrchu střechy se zprvu zdálo málo účinné. Při dalších propadech střechy a odkrytí vnitřních prostor se situace rázem změnila. Masivní nasazení a vhodné nasměrování proudů B 75 a jejich neustálá koordinace měly společně s nasazením vrtulníku za následek, že se podařilo zamezit dalšímu šíření požáru. Svou roli zde hrály i stavební konstrukce, u kterých však byly posléze nalezeny prostupy, které by bez hasebního zásahu sloužily jako požární mosty k dalšímu šíření požáru. V takovémto „maximálním nasazení” musely jednotky PO držet své úseky v podstatě až do doby lokalizace v 19.22 hodin. Po lokalizaci a předání požáru další směně však hasební práce pokračovaly. Postupně počty proudů ubývaly a jednotky PO se mohly vracet na základny. V nočních hodinách probíhalo rozebírání konstrukcí a vyhledávání skrytých ohnisek, což byla v podstatě práce na několik dalších dnů do doby likvidace dne 13. listopadu 2008 v 13.55 hodin.

Týlové zabezpečení

Po zřízení distribučních center a organizování plynulé dodávky vody na místo zásahu byla plněna řada dalších, neméně podstatných úkolů. Bylo potřebné zajistit dostatečné množství tekutin a stravy pro zasahující. V souvislosti s předpokládanou dobou trvání zásahu byl v odpoledních hodinách vznesen požadavek na osvětlovací balony, které se později ve večerních hodinách velmi osvědčily. Dále bylo nezbytné dohlížet na dostatek PHM. Po vyčerpání zásob HZS hl. m. Prahy bylo pokrytí potřeby řešeno mezikrajskou pomocí a následně OPIS vyžádalo doplnění od Státní správy hmotných rezerv. V pozdějších hodinách se v důsledku nepřetržitého provozu začaly objevovat závady na technice, které byly řešeny na místě strojní službou.

Zajistit plynulou dodávku vody bývá problémem velkých požárů. Vysoká intenzita hoření na velké ploše vyžaduje nepřetržitou dodávku velkého množství vody na místo zásahu. Tento náročný úkol řešil člen štábu VZ pro týl, který přitom vycházel ze zkušeností s distribucí vody při nedávném rozsáhlém požáru na pražském Výstavišti. Zřízení distribučních center mělo za následek, že nedocházelo k nešvaru známému jako „vysychání proudnic” a navíc byla optimálně využita požární technika. Ve spolupráci s Pražskými vodovody a kanalizacemi, a.s., bylo vybráno devět odběrních míst v blízkém okolí. V těchto místech byl proveden odtah parkujících vozidel a redukována automobilová doprava. Tím byla následně dosažena maximální plynulost a bezpečnost přepravy vody na místo zásahu. Dále byl vodárnami respektován požadavek na zvýšení tlaku v síti, což umožnilo snadnější čerpání cisteren. Jedno z odběrních míst s vyšším tlakem a příhodnými podmínkami pro přistání vrtulníku bylo přechodně využito pro plnění bambi vaku při leteckém hašení. Dále byly požární automobily u vrátnice areálu směrována do tří distribučních center a zároveň zde byly evidovány i nově přijíždějící jednotky PO.

Měření koncentrace nebezpečných látek v ovzduší

První měření bylo provedeno chemickou službou HZS hl. m. Prahy v čase 03.30 hodin. Měření probíhalo na místě zásahu a v přilehlém sídlišti Libuš. Dle charakteru hořlavých látek se prováděla měření na přítomnost oxidu uhelnatého (CO), chlorovodíku (HCl), amoniaku, fosgenu, formaldehydu, sirovodíku a kyanovodíku. Pouze na místě zásahu dosahovala koncentrace CO hodnoty 30 ppm, ostatní nebezpečné látky byly pod hranicí detekovatelnosti. V dalších hodinách byla prováděna měření i na vzdálenějších sídlištích, vždy s negativním výsledkem. Stížnosti občanů však mohly být oprávněné, jelikož čichový práh těchto látek je mnohem nižší nežli hranice škodlivosti pro lidský organizmus. Opatřením bylo varování, aby občané omezili větrání a minimalizovali pobyt ve venkovním prostředí. Kontinuálním měřením byly v pozdějších hodinách potvrzeny pouze vyšší hodnoty na místě požáru. V určitém momentu došlo ke zvýšení koncentrace CO na 90 až 240 ppm a HCl 3 až 8 ppm. Další měření však již prokázala jen přítomnost CO v hodnotách 15 až 85 ppm, a to pouze v bezprostřední blízkosti místa požáru. K měření byly použity přístroje Oldham TX 11, Draeger CMS, Oldham MX 21 a GasAlertMicro5.

Likvidace požáru

Likvidace požáru, včetně předání místa zásahu, spolu se stanovením následných opatření, byla provedena dne 13. listopadu 2008 v 13.55 hodin za účasti představitelů HZS hl. m. Prahy, Policie ČR a generálního ředitele společnosti SAPARIA, a.s. Týden trvaly dohašovací práce, kdy jednotky PO prováděly rozebírání konstrukcí a likvidaci skrytých ohnisek. V této době provedl kontrolu statik, který určil nebezpečná místa a paralelně probíhalo vyšetřování oddělení zjišťování příčin vzniku požárů HZS hl. m. Prahy a Policie ČR. Celková výše škody činila 130 milionů korun, příčina vzniku požáru je stále v šetření. Při likvidaci požáru bylo zraněno pět hasičů.

Specifika zásahu

Negativa:

→ absence dokumentace o stávajícím dispozičním řešení či charakteru skladovaného materiálu,
→ značné množství prostupů mezi jednotlivými úseky,
→ vysoké požární zatížení způsobené nevhodným skladováním (stohové skladování až po stropní podhled),
→ členitý prostor,
→ obtížný přístup do zasažených prostor (minimum vstupů),
→ značný vývin kouře,
→ mlha v nočních hodinách,
→ přetížený radioprovoz.

Pozitiva:

→ dostatečné nasazení sil a prostředků,
→ mezikrajská spolupráce,
→ pružnost OPIS MV-generálního ředitelství HZS ČR jako komunikačního mezičlánku,
→ spolupráce s leteckou službou Policie ČR,
→ další spolupráce v rámci IZS,
→ nepřetržitá dodávka vody,
→ týlové zabezpečení,
→ uchráněné hodnoty,
→ odvaha a výdrž zasahujících.

Zajímavé údaje v číslech

Doba do lokalizace: 18 hodin 49 minut
Doba trvání zásahu: 181 hodin 22 minut
Počet zasahujících během prvních 24 hodin: 421
Celkový počet postupně nasazených zasahujících: 954
Počet jednotek: 81
Maximální nasazení útočných proudů: 22 x B 75 a 8 x C 52
Dodávka vody na místo zásahu
v době maximálního nasazení: 11 – 12 m3.min-1
Počet shozů pomocí BAMBI vaku: 49
Odhadovaná spotřeba vody do doby lokalizace: 10 000 m3
Dýchací přístroje: 1000 ks
Celková spotřeba PHM (nafty): 12 000 l
Plocha požáru: 6000 m2
Počet baget k občerstvení: 1000 ks
Počet zasahujících krajů: 6

Závěr

Z hlediska nasazení šlo o zcela výjimečný zásah. Po zkušenostech z předchozích zásahů v tomto objektu a z požáru pražského Průmyslového paláce bylo patrné, že rozhodující vliv na rozvoj a průběh požáru bude mít nepřetržitá dodávka vody na místo zásahu. Ve fázi plně rozvinutého požáru by bylo velice riskantní vést průzkum bojem do míst, kde jsou nadměrně tepelně namáhány konstrukce a navíc bez adekvátní dokumentace. Značné soustředění nepřetržité dodávky hasiva do míst s nejvyšší intenzitou hoření přineslo své výsledky. Požár se značným úsilím podařilo ohraničit a zamezit jeho dalšímu šíření. Významnou měrou k tomu přispěla rozhodnutí VZ o povolání požární techniky z mnoha HZS krajů a její plné využití, jako i historicky první nasazení vrtulníku na požár objektu. Zásahu se celkem zúčastnilo 81 jednotek HZS ČR a SDH obcí, přičemž celkový počet zasahujících se vyšplhal k číslu 954. Závěrem patří poděkování všem, kteří se přímo či nepřímo podíleli na likvidaci této mimořádné události - nejen zasahujícím, ale i operačním střediskům HZS ČR, Policii ČR, ZZS a dalším subjektům.

npor. Ing. David VRATISLAVSKÝ, foto prap. Miroslav KOSMATA, HZS hl. m. Prahy

 

 

Lepší podmínky pro zdravotnické záchranáře

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky (Komora) je dobrovolné nezávislé profesní sdružení fyzických osob, které působí na území České republiky. Jejím prezidentem se stal už v době založení Komory v roce 2005 Drahomír Sigmund, nyní zaměstnán jako hlavní sestra ZZS Olomouckého kraje.

Proč Komora vznikla a jaké je její poslání?

Komora záchranářů vznikla proto, aby sdružovala a hájila zájmy středních i nižších zdravotnických pracovníků výjezdových skupin a zdravotnických operačních středisek ZZS. Také jsme přibrali studenty oboru zdravotnický záchranář, protože se připravují na výkon tohoto povolání a měli by tedy být, jak se říká, u toho, aby i oni mohli vyjádřit svůj názor, co by se do budoucna mělo změnit a jak to vidí oni.
Naším cílem je mimo jiné dbát o zvyšování prestiže zdravotnických záchranářů u laické i odborné veřejnosti, o zkvalitnění procesu vzdělávání s možností specializace a procesu odborných praxí. S tím souvisí také snaha o reálnější popis kompetencí zdravotnických záchranářů v legislativě tak, aby odpovídal skutečným činnostem záchranáře v posádkách rychlé zdravotnické pomoci při poskytování přednemocniční neodkladné péče.
Pro své členy pořádáme vzdělávací akce a i jinak se snažíme podílet na zvyšování úrovně odborných znalostí a dovedností svých členů v oblasti přednemocniční péče a příbuzných oborů.

Máte dostatek členů, aby se vám dařilo prosazovat všechny záměry?

Původní předpoklad počítal s mnohem větší členskou základnou a s aktivnějším přístupem těch, kterým je organizace otevřena. Máme zastoupení téměř ve všech krajích a musím říci, že i za tak krátkou dobu se nám podařilo již mnohé zrealizovat. Dosáhli jsme například toho, že každá norma, která se připravuje ke schválení, je zasílána také našim zástupcům, abychom k ní vyjádřili své připomínky. Zároveň uznávám, že Ministerstvo zdravotnictví připomínky hledá a otevírá k aktuální problematice širokou diskuzi.
Přesto jsme si vědomi toho, že čím větší členskou základnu budeme mít, tím lépe se nám budou prosazovat a naplňovat i naše cíle. O jejich dosažení usilujeme v úzké spolupráci také s ostatními sdruženími pracovníků ve zdravotnictví.

Jaký je názor Komory na postavení záchranářů v IZS?

Za posledních pět let nastal na „záchrankách“ po transformaci velký rozvoj a díky modernizaci došlo také k lepšímu zabezpečení jejich pracovníků. Problémem však je, že ZZS jsou jako jediná základní složka IZS zřizovány jednotlivými kraji, systém jejich financování není jednotný a mnozí záchranáři jsou nespokojení a cítí se diskriminováni proti dalším dvěma základním složkám. Argumentují tím, že při zásazích nezastanou menší množství práce a méně psychicky i fyzicky náročné a rizikové činnosti, než ti druzí. Vkládají tedy velké naděje do nově navrhovaného zákona o zdravotnické službě. Očekávají, že v něm najdou zlepšení své situace, například tzv. výsluhu za odpracovaná léta, delší dovolenou, nárok na ozdravný pobyt v lázeňských zařízeních apod. Faktem zůstává, že velké množství lékařů, zdravotníků a hlavně řidičů záchranek se dostává do vyššího věku, jejich reakce za volantem se zpomalují, nemohou již běhat k nemocným do vyšších pater v domech bez výtahu a chtěli by důstojně odejít.

Proč je nedostatek nových, vhodných řidičů pro ZZS?

Požadované vzdělání - akreditovaný kvalifikační Kurz pro řidiče vozidla ZZS - si většinou uchazeč o práci v ZZS musí hradit sám a někdy i vzhledem ke vzdálenosti místa kurzu od místa bydliště, může pro zájemce být nákladná také doprava za tímto vzděláváním. Akreditovaným kvalifikačním kurzem získává absolvent odbornou způsobilost k výkonu zdravotnického povolání řidič vozidla zdravotnické záchranné služby - tato podmínka byla stanovena zákonem o nelékařských zdravotnických povoláních (č.96/2004 Sb.). Rozsah kurzu je stanoven ve vyhlášce č. 39/2005 Sb., a to na 440 hodin teoretické a 340 hodin praktické výuky. Národní centrum ošetřovatelství a nelékařských zdravotnických oborů v Brně získalo jako jediné v ČR akreditaci Ministerstva zdravotnictví k realizaci tohoto programu 18. dubna 2006. Od tohoto data kurz úspěšně absolvovalo a prošlo závěrečnou zkouškou na 180 absolventů. Zatím nikde jinde nelze zmíněnou kvalifikaci získat.

Jaké vzdělání je nezbytné pro ostatní členy posádky, například rychlé zdravotnické pomoci?

Činnosti nelékařských zdravotnických pracovníků (NLZP) jsou obsahem speciální právní normy, vyhlášky č. 424/2004 Sb.
Odbornou způsobilost k výkonu povolání tak získá ten, kdo absolvuje bakalářský studijní obor zdravotnický záchranář nebo nejméně tříleté studium v oboru diplomovaný zdravotnický záchranář na vyšších zdravotnických školách, nebo střední zdravotnickou školu v oboru zdravotnický záchranář, pokud bylo studium prvního ročníku zahájeno nejpozději ve školním roce 1998/1999.
Nyní je připraven ke schválení Rámcový vzdělávací program pro získání specializované způsobilosti v oboru Urgentní medicína pro zdravotnické záchranáře. Po jeho vystudování bude zdravotnický záchranář moci vykonávat i činnosti uvedené v § 97 vyhlášky 424/2004 Sb., kde bude moci například pacienta s poruchou základních životních funkcí zajistit okamžitě i bez indikace lékaře.

Jakými formami činnosti se Komora prezentuje a jak chce prosazovat lepší podmínky pro záchranáře?

Podílí se prostřednictvím svých zástupců na činnosti poradních orgánů Parlamentu České republiky, Ministerstva zdravotnictví a dalších profesních komor zabývajících se problematikou zdravotnictví s důrazem na obory neodkladné přednemocniční péče a urgentních příjmů.
V oblasti vzdělávání má zájem konzultovat s vedením vyšších a vysokých škol potřeby náplně vzdělávání ve studijním oboru zdravotnický záchranář.
Zdarma poskytuje poradenskou činnost pro studenty vyšších odborných a vysokých škol v oboru zdravotnický záchranář.
Vytváří podmínky pro vzájemnou spolupráci mezi svými členy i členy podobných organizací ve světě, s důrazem na země EU.

Čeho chcete dosáhnout v nejbližší budoucnosti?

Lepších podmínek pro všechny záchranáře za co nejnižších nákladů. To je ideální představa, ale přesto věřím, že když budeme mít podporu, protože z dosavadních výsledků je patrné, že to neděláme pro sebe, naše činnost bude úspěšná a podaří se prosadit z požadavků záchranářů mnohem více.
V budoucnu chceme také dbát na dodržování etických norem a zásad při výkonu zdravotnického povolání.
Koncem března se uskuteční dvoudenní IV. Sněm Komory záchranářů zdravotnických záchranných služeb ČR, na kterém proběhne odborná konference zařazená do celoživotního vzdělávání. Na sněmu budeme tentokrát volit nové orgány komory.
Rád bych, aby se nám společně podařilo přesvědčit co možná nejvíce našich kolegů k aktivní účasti na členství v Komoře, protože „mlácením prázdné slámy“ na stanovištích u kávy a nebo po práci u piva, ještě nikdo ničeho nedosáhl.

Mgr. Zuzana CIKHARTOVÁ

 

Cvičení ZÓNA 2008 z pohledu HZS kraje Vysočina

Vícestupňové cvičení ZÓNA 2008, které proběhlo ve dnech 26. až 28. listopadu 2008, se svým rozsahem zařadilo mezi největší cvičení orgánů krizového řízení a složek integrovaného záchranného systému v novodobé historii České republiky. Při simulované havárii na jaderném zařízení v České republice zatím neproběhlo žádné cvičení, při kterém by současně cvičily subjekty na centrální úrovni přes krajské (kraj Vysočina a Jihomoravský kraj) až po ty nejzákladnější, jako je např. základní škola, jejímž zřizovatelem je obec. Jen v kraji Vysočina bylo do cvičení zapojeno více než 300 cvičících. Cílem tohoto cvičení bylo jednak procvičit činnost ústředních a územních řídících orgánů a dalších složek, ale také činnost při přijímání neodkladných následných ochranných opatření pro obyvatelstvo a hospodářská zvířata při takovéto mimořádné události.
Ve svém článku bychom chtěli seznámit s přípravou a průběhem cvičení a s navrhovanými opatřeními, které vyplynuly z rozboru tohoto cvičení z HZS kraje Vysočina.


Příprava cvičení

Evakuace dětíEvakuace dětí
HZS kraje Vysočina navrhl plánovací dokumentaci cvičení a tuto v dostatečném předstihu obdržely všechny zúčastněné orgány, organizace a složky k prostudování a dopracování v rámci své působnosti. Z důvodu větší operativnosti jim byla tato dokumentace předána i v elektronické podobě. Na pravidelných poradách byly projednávány jejich připomínky a doplňující podněty. Účast cvičících na těchto poradách byla velmi vysoká, což vypovídalo o jejich zájmu a odpovědnosti, s jakou přistupovali k přípravě cvičení. HZS kraje Vysočina metodicky pomáhal obcím a školám při přípravě účastníků cvičení. Občané v zóně havarijního plánování jaderné elektrárny Dukovany byli průběžně informováni o přípravě cvičení sdělovacími prostředky a letáčky. Městský úřad Třebíč vyvěsil plakát „Cvičení orgánů KŘ a složek IZS ZÓNA 2008“ i na své úřední desce. Ze strany účastníků cvičení byla s dodanou dokumentací cvičení HZS kraje Vysočina vyslovena veliká spokojenost zejména proto, že byla vypracována do nejmenších detailů, a také proto, že jim bylo umožněno se na její tvorbě aktivně podílet.

Průběh cvičení

Nebudeme se zde zabývat časovou osou jednotlivých etap cvičení, ale zaměříme se spíše na zajímavé postřehy - co bylo zajímavé a přínosné, a naopak, čeho bychom se chtěli při dalších cvičeních vyvarovat.
Jedním z nejdůležitějších faktorů ovlivňujících zdar a nebo nezdar všech cvičení je tok informací. Při tomto cvičení probíhalo předávání informací mezi účastníky plně v souladu s metodickými postupy včas a v potřebném rozsahu. Jako velmi efektivní se ukázalo vyrozumívání pomocí automatického hlasového zařízení s využitím zpětné vazby pro ověření příjmu a tím i možnosti následného obvolání příslušníky krajského operačního a informačního střediska (KOPIS) HZS kraje Vysočina. Při vyhlášení 2. stupně mimořádné události bylo předáno 155 zpráv za 1 hodinu a 3 minuty a při 3. stupni mimořádné události 193 zpráv za 1 hodinu 20 min.

KOPIS HZS kraje Vysočina dále zajišťoval koordinaci soustředění sil a prostředků HZS ČR, zdravotnické záchranné služby kraje Vysočina, Armády ČR a Policie ČR. Předával zprávy z jednání krizových štábů cvičících obcí a rozesílal opatření vydaná Státním úřadem pro jadernou bezpečnost (SÚJB) z ústředního krizového štábu na krizový štáb kraje a odtud na konkrétní obce. Velmi se osvědčilo předávání informací e-mailem, neboť nedocházelo ke zkreslení nebo ztrátě zpráv a komunikace byla dostatečně rychlá.

Vzhledem k tomu, že v místnosti krajského krizového štábu pracovaly i dvě odborné skupiny (analýzy a ochrany obyvatelstva), jejichž členové zůstávali přítomni i při zasedání krizového štábu kraje, byly pracovní podmínky dost stísněné a vyvstala potřeba do této místnosti v budoucnosti nainstalovat klimatizační systém. Velmi kladně se projevilo umístění skupiny nasazení sil a prostředků na samostatné pracoviště.
Pro potřeby komunikace mezi odbornými skupinami se využíval poštovní klient Outlook. Bylo to praktické i z důvodu archivace zpráv. Z jednání byl nepřetržitě pořizován zvukový záznam a následně byl vytvořen i písemný přepis.

Stěžejní byla činnost krizového štábu kraje. Dokladování činnosti hejtmanovi od jednotlivých členů štábu probíhalo bez problémů, věcně a na profesionální úrovni. Logické a z hlediska operativnosti se jako optimální řešení ukázalo samostatné dokladování zástupci jednotlivých složek. Princip rozdělení krizového štábu na odborné skupiny STANO se zdá být překonán, neboť by zde docházelo pouze k tlumočení těchto dokladů hejtmanovi prostřednictvím vedoucího skupiny.

Neodkladná ochranná opatření jako varování a vyrozumění, ukrytí, jodová profylaxe, evakuace, dekontaminace a činnost příjmového střediska, probíhala v souladu s plánovací dokumentací a standardním způsobem. Při praktickém provádění evakuace se velmi dobře projevila součinnost krizového štábu městyse Mohelno s jednotkou dobrovolných hasičů obce, kteří vypomáhali při zajišťování evakuace. Dekontaminační stanoviště osob a techniky vybudované v Kožichovicích bylo zajišťováno technikou Armády ČR a HZS ČR. Moderní dekontaminační linky HZS ČR pracující s nízkou spotřebou vody, která je po použití jímána, je potvrzením správného směru vývoje v této oblasti. Pozornost si však zaslouží výběr místa pro rozvinutí dekontaminačního pracoviště s ohledem na zpevněný terén (déšť), a propustnost dekontaminačním pracovištěm dvěma směry. Pro ně jsou vhodnými místy křížení silnic.
Zvláštní pozornost byla věnována řešení následných ochranných opatření. Tato byla prováděna štábní formou. Procvičovala se reakce krizových orgánů na informace k vývoji situace při radiační havárii. Základní informace zasílal krizový štáb MV-generálního ředitelství HZS ČR a krizový štáb SÚJB. Krizový štáb kraje vydával doporučení pro krizové orgány nižších úrovní, týkající se chování obyvatelstva ve všech etapách rozvoje havárie od ukrytí až po likvidaci následků. Jednalo se zejména o doporučení v působnosti hygienických stanic a veterinární správy. V této oblasti byla pojmenována celá řada problémů, jejichž řešení není dlouhodobě dopracováno. Odpovědné krajské orgány konstatovaly, že chybí jednotná metodika ústředních orgánů k této problematice, zejména specifikace povinností, odpovědností a podrobné činnosti jednotlivých složek systému, podílejících se na likvidaci havárie. V budoucnu bude třeba vyjasnit legislativní, technické a personální možnosti dotčených rezortů a dopracovat plány konkrétních činností pro tento typ havárie.

V průběhu celého cvičení pracovala mediální skupina. Zabezpečovala tiskové konference, výstupy pro média, koordinovala aktivity novinářů při praktických ukázkách a průběžně poskytovala potřebné informace. Pozitivně se projevila skutečnost, že informovanosti obyvatelstva v zóně havarijního plánování jaderné elektrárny byla věnována značná pozornost již v přípravné fázi cvičení. Rovněž se velmi osvědčil SMS servis a videokonference.

Poznatky a náměty

→ zvážit přepracování metodiky práce a složení krizového štábu kraje podle konkrétní krizové situace,
→ nahradit faxovou komunikaci mezi krizovými štáby krajů, ústředním krizovým štábem a SÚJB jiným, efektivnějším způsobem komunikace,
→ provést přehodnocení výběru všech stávajících dekontaminačních míst v souvislosti s taktickými a technickými požadavky na provádění dekontaminace i s ohledem na roční období. Přitom vzít v úvahu:
• velmi krátkou dobu uvedení stanovišť dekontaminace osob HZS ČR do pohotovosti,
• moderní řešení stanoviště dekontaminace techniky HZS ČR, které umožňuje vyšší účinnost provádění dekontaminace techniky než stávající dekontaminační linka Armády ČR,
→ zvážit vybudování nového krajského pracoviště krizového řízení včetně zázemí,
→ stanovit povinnost pro členy krizového štábu kraje podat zprávu o své osobní situaci a možnosti dostavení se na jednání štábu nebo vyslání zástupce,
→ vytvořit registr praktických lékařů, kteří by byli požádáni o spolupráci v příjmovém místě evakuovaných osob,
→ doplnit metodiku pro provádění evakuace o to, že seznamy evakuovaných osob s potřebnými údaji budou odesílány také na krizové štáby obcí s rozšířenou působností,
→ doplnit, aktualizovat a sladit traumatologické plány různých úrovní a orgánů,
→ iniciovat spolupráci s Českým červeným křížem při výkonu zdravotního dozoru v místě provádění dekontaminace,
→ zabránit duplicitě vydávaných rozhodnutí (hlavní hygienik a krajská hygienická správa),
→ na ústřední úrovni požadovat metodiku k řešení následných ochranných opatření v rezortní působnosti (péče o zvířata, jejich evakuace, ukrytí, dekontaminace, utrácení a problematika volně žijící zvěře),
→ v mediální oblasti aktivněji spolupracovat s Jihomoravským krajem,
→ předurčit osoby pro obsluhu informační linky pro obyvatelstvo.

Závěr

Všechny zúčastněné složky přijaly záměr provést cvičení ZÓNA 2008 pozitivně a aktivně se zapojily do přípravy i provedení cvičení. Již v přípravné fázi byla patrná vysoká disciplinovanost dotčených orgánů a organizací při plnění stanovených úkolů, aktivní účast při poradách a při tvorbě plánovací dokumentace. HZS kraje Vysočina jako koordinátor celé akce kladně hodnotí vstřícný přístup a kolegiální jednání se zástupci všech subjektů.

Při vlastním provedení cvičení se projevil vynikající profesionální výkon všech cvičících složek, jež dokázal překonat i drobné problémy operativního charakteru. V oblasti součinnosti zúčastněných složek nebyly zjištěny nedostatky, a to jak při praktických činnostech, tak v neméně náročné části předávání zpráv, informací, pokynů a doporučení na bázi koordinační činnosti krizových orgánů.

V oblasti součinnosti s ústředními řídícími orgány je třeba ještě upřesnit a sjednotit postupy v oblasti řízení, koordinace, předávání zpráv, informací a doporučení k provádění jednotlivých ochranných opatření, ale to je nakonec jeden z důvodů, proč se takováto cvičení provádí.
Cvičení ZÓNA 2008 považujeme z našeho pohledu za velmi zdařilé.

Kolektiv příslušníků odborů ochrany obyvatelstva a krizového řízení a IZS a služeb HZS kraje Vysočina, foto archiv HZS kraje Vysočina

Nebezpečí vzniku nákazy hospodářského zvířectva na území Jihočeského kraje

Na území Jihočeského kraje byly již v minulosti zaznamenány případy vzniku nebezpečné nákazy. Jednalo se např. o labutě nakažené chřipkou ptáků. Přestože v současné době nehrozí v Jihočeském kraji žádné přímé nebezpečí vzniku nákazy ptactva a hospodářského zvířectva, nelze tuto možnost do budoucna vyloučit.

HZS Jihočeského kraje se podílí na přípravě a následně řešení mimořádné události v souvislosti s nebezpečím vzniku nákazy ptactva nebo hospodářského zvířectva. V této oblasti dlouhodobě spolupracuje s Krajskou veterinární správou pro Jihočeský kraj (dále jen „KVS“), která působí jako místní středisko pro tlumení nákaz.

Nebezpečné nákazy

Mezi známé nebezpečné nákazy patří např. slintavka a kulhavka, které jsou nejnakažlivějším onemocněním zvířat, dále klasický mor prasat, Newcastleská choroba drůbeže a aviární influenza (chřipka ptáků, mor drůbeže).

Slintavka a kulhavka (SLAK) může u vnímavých sudokopytníků způsobit obrovské ztráty. Při každém podezření na SLAK je tedy nezbytná laboratorní diagnostika. U typických případů onemocnění jsou zjišťovány puchýře na končetinách, v dutině ústní a u samic na mléčné žláze. Klinické příznaky onemocnění jsou mírné až těžké, v akutních případech může být průběh fatální, zejména u mladých zvířat.

Nejdůležitějším zdrojem slintavky jsou nemocná či nakažená zvířata a produkty z nich, zejména maso a mléko. Největší koncentrace viru je v lymfě puchýřů. Nákaza může být přenesena i zvířaty a ptáky pro slintavku nevnímavými (např. drůbeží, lichokopytníky, psy, kočkami, zvěří, ptactvem apod.), pokud přicházejí ze „slintavkového prostředí“. Dále může být přenesena lidmi na rukou, šatech a obuvi, dopravními prostředky, krmivem, vodou i předměty, které přišly do styku se slintavkovými zárodky. Šíří se též prachem nebo aerosolem. K nakažení dochází přes sliznici horních cest dýchacích.

Klasický mor prasat je velmi nebezpečná nákaza, která postihuje prase domácí a černou zvěř. Původcem je RNK virus z čeledi Togaviridae. Virus se šíří nemocnými prasaty, výměšky nemocných prasat, masem a nepřevařeným odpadem z infikovaných zvířat. Virus přenášejí též drobní hlodavci, synantropní ptáci a ektoparazité sající krev a šíří se též diaplacentárně. Inkubační doba je tři až osm dní, výjimečně 12 dní. Nákaza se projevuje vysokou horečkou (až 42 oC), nechutenstvím a malátností. Při perakutním průběhu zpravidla nejsou další příznaky onemocnění. Při akutním průběhu vzniká zánět spojivek, krváceniny v kůži, poruchy dýchání a průjem, křeče, nekoordinované pohyby a ochrnutí končetin. Chronická forma je provázena nechutenstvím a hubnutím, střídáním průjmů a zácpy. Dýchací potíže se prohlubují, v trusu se objevuje krev a na kůži nekrotické změny.

Newcastleská choroba (pseudomor drůbeže) je virové onemocnění domestikované drůbeže i volně žijících ptáků charakterizované gastrointestinálními, respiratorními a nervovými příznaky. Je rozšířena ve většině částí světa. Newcastleská choroba postihuje domestikovanou drůbež, slepice, krůty, bažanty, holuby, křepelky. Kachny a husy jsou rovněž vnímavé, avšak onemocnění se u těchto druhů objevuje zřídka. Vnímaví jsou také pštrosi a mnoho druhů volně žijících ptáků. Významnými rezervoáry infekce jsou papoušci, kteří mohou vylučovat virus více než rok po objevení se klinických příznaků onemocnění. Popisovány jsou případy infekce člověka s příznaky zánětů spojivek. Přenos původce se děje především přímým kontaktem s nemocnými ptáky nebo nosiči. Virus je vylučován trusem a vydechovaným vzduchem. Přenos je možný rovněž prostřednictvím kontaminovaných klecí, krmivem, dopravními prostředky, prachem, peřím a oděvy. Je popisována možnost přenosu viru větrem do vzdálenosti 64 m. Ptáci mohou být infikováni dýchacími cestami nebo přes zažívací ústrojí. Klinické příznaky choroby jsou velmi variabilní v závislosti na faktorech virulence a tkáňovém tropismu viru, na druhu a věku postižených ptáků a dalších stressových faktorech, které ovlivňují obranyschopnost organizmu.

Aviární influenza – onemocnění je známé od roku 1901. Přirozenými hostiteli nákazy jsou drůbež hrabavá i vodní, křepelky a bažanti. Mnoho volně žijících ptáků, zejména vodních, je vnímavých, avšak infekce probíhá subklinicky. Většinou nákaza propukne u domácí drůbeže po kontaktu s infikovaným vodním ptactvem. Infikovaní ptáci vylučují virus ve vysokých koncentracích trusem a také nosním a očním sekretem. Nejvýznamnější způsob šíření mezi farmami je mechanický přenos kontaminovanými osobami, automobily, nářadím apod. Významnou roli hraje kontakt drůbeže na trzích a aukcích. Klinické příznaky jsou velmi variabilní, závislé na faktorech virulence, druhu postižených ptáků, věku, pohlaví. Projevují se především náhlými úhyny velkého množství zvířat bez výraznějších příznaků. U nosnic se objevuje pokles snášky a poruchy skořápek vajec. Lalůčky a hřebínky jsou cyanotické s případnými krváceninami. Je zjišťován profúzní vodnatý průjem a vysoká žíznivost. Nemocní ptáci projevují nechuť k pohybu, ve smikomatózním stavu se hlava stáčí na záda. Mortalita se pohybuje mezi 50 až 100 %. Aviární chřipkové viry mohou hrát roli v evoluci humánních chřipkových infekcí. Rezervoárem je vodní ptactvo. Dalším možným šířením všech typů nákaz může být dovoz veterinárního zboží z jiných zemí, nekontrolované přemisťování zvířat, volně žijící zvěř nebo velkochovy hospodářských zvířat, při jejichž transportu se pravděpodobnost šíření nákazy zvyšuje.

Na území Jihočeského kraje převažují chovy skotu, prasat a z drůbeže zejména brojlerů a chovné husy. V případě jejich nákazy by obyvatelstvo nebylo ohroženo smrtelným nebezpečím, ale předpokládají se následky vyvolané mimořádnou událostí, jako je např. omezení produkce živočišných produktů, likvidace celých chovů hospodářských zvířat nebo nedostatek mladých kusů dobytka k chovu, popř. možnost karanténních opatření pro obyvatelstvo v postižené oblasti.

Opatření při podezření vzniku nákazy

Jakmile dojde k vyslovení podezření na vznik nákazy, učiní KVS neprodleně opatření k potvrzení nebo vyloučení tohoto podezření.
Úřední veterinární lékař (epizootolog) KVS na místě vyšetří podezřelá a uhynulá zvířata. Poté, v součinnosti s krajskou skupinou expertů, odebere vzorky k laboratornímu vyšetření, zajistí jejich převoz kurýrem do příslušné národní referenční laboratoře Státního veterinárního ústavu a provede další úkony k potvrzení přítomnosti nákazy, zjištění jejího původu a možnosti jejího šíření.

KVS dále prověří nákazová opatření učiněná chovatelem a stanoví další opatření k zamezení šíření nákazy a ke zdolání nákazy formou rozhodnutí o předběžných opatřeních.

Jednotlivé varianty těchto mimořádných událostí a jejich řešení jsou rozpracovány v Pohotovostním plánu veterinárních opatření KVS, který je součástí Havarijního plánu Jihočeského kraje i Krizového plánu Jihočeského kraje pro případ, kdy nelze mimořádná veterinární opatření v místě nákazy realizovat vlastními silami a prostředky veterinárních orgánů a složek IZS.

Opatření při výskytu nákazy

Jestliže je výskyt nákazy potvrzen, jsou zásady pro provedení záchranných a likvidačních prací následující:

1. Vymezení ohniska nákazy a zřízení ochranného pásma o poloměru minimálně 3 km, pásma dozoru o poloměru minimálně 10 km (ochranné pásmo je součástí pásma dozoru) a vnějšího nárazníkového pásma. Při vymezování pásem se berou v úvahu zejména přirozené hranice, dále poznatky umožňující předvídat šíření původce vzduchem nebo jinými způsoby a možnosti kontroly plnění ochranných a zdolávacích opatření (meteorologické, geografické, chovatelské a jiné podmínky). Hranice pásem mohou být podle potřeby upravovány.
2. Informování obyvatelstva na ohroženém území o vyhlášených veterinárních opatřeních způsobem v místě obvyklým (rozhlas, televize, tisk apod.). Prostřednictvím tiskového mluvčího Státní veterinární správy se zveřejní články v hromadných informačních prostředcích a prostřednictvím KVS se organizují semináře pro chovatele, pracovníky na jatkách a v asanačních podnicích, pro skupiny provádějící dezinfekci, dezinsekci a deratizaci a pracovníky ostatních subjektů, kteří se podílejí na likvidaci ohnisek nebezpečných nákaz.
3. Deratizace rychle působícími prostředky ještě před vyrušením hlodavců pracemi v ohnisku.
4. Utracení všech vnímavých druhů zvířat a následné neškodné odstranění utracených a uhynulých zvířat v ohnisku tak, aby se vyloučila jakákoliv možnost dalšího přenosu nákazy. Dále preventivní utracení vnímavých zvířat v ochranných pásmech, hrozí-li nebezpečí šíření nákazy. Unikátním prostředkem, který lze využít k likvidaci velkochovů drůbeže, je agregát ANPL 100. Ten byl v roce 1985 vyroben příslušníkem tehdejší Okresní inspekce požární ochrany Český Krumlov pro účely hašení senážních věží. Po praktických zkušenostech z roku 2007 byl vznesen návrh na jeho využití i při likvidaci chovů drůbeže. Výborné vlastnosti při utrácení drůbeže byly potvrzeny úspěšnými zkouškami.
5. Zamezení pronikání volně žijících zvířat, zejména ptactva, do ohniska. U slintavky a kulhavky se provádí uzávěra obce, popřípadě její části.
6. Vyčistění a dokonalá dezinfekce, dezinsekce a deratizace stájových a souvisejících prostor ohniska.
7. Další opatření nezbytná ke zdolání nákazy.

Mimořádná veterinární opatření se stanoví i při výskytu nákazy v přiléhajících příhraničních oblastech Rakouska a Německa nebo naopak. Tyto jsou informovány o opatřeních v našich příhraničních oblastech.

Dále je možné přijmout zvláštní postup při výskytu nákazy u plemen zvířat zařazených do genetických zdrojů a u zvířat ZOO Ohrada Hluboká nad Vltavou, uvedených v mezinárodních seznamech chráněných druhů zvířat.

Pro hromadný úhyn a likvidaci zvířat jsou naplánována zahrabovišťě v blízkosti rozhodujících chovů v Jihočeském kraji, kde se předpokládá likvidace a spalování uhynulých a utracených zvířat na místě. V současné době jsou již vytipovány prostory a provedeny instruktáže pro chovatele a zasahující složky IZS ohledně utracení a dekontaminace velkých chovů hospodářského zvířectva, zejména drůbeže.

Pokud nákazová nebo jiná situace ohrožení má povahu mimořádné události, jejíž následky vedou ke vzniku krizové situace, požádá ředitel KVS hejtmana Jihočeského kraje o vyhlášení „stavu nebezpečí“ a nákazová komise ředitele KVS se stává součástí Krizového štábu Jihočeského kraje.

Nákaza může být prohlášena za zdolanou, pokud budou splněny všechny podmínky stanovené v mimořádných veterinárních opatřeních, včetně závěrečné asanace.

Závěr

Základní podmínkou úspěchu v boji proti nákazám je aktivní spoluúčast veškerého obyvatelstva, především všech pracovníků v zemědělství. To vyžaduje znalosti o zdrojích a cestách přenosu nákazy, o příznacích nemoci a o prvních opatřeních při zjištění nákazy či podezření z ní do doby, než se dostaví specialisté - veterinární lékaři.

kpt. Ing. Jana NEŠKODNÁ, HZS Jihočeského kraje

Ochrana obyvatelstva 2009

Analýzu problematiky ochrany obyvatelstva na prahu 21. století umožnila odborné veřejnosti konference „Ochrana obyvatelstva 2009“, která se uskutečnila ve dnech 11. až 12. února 2009 ve velké aule Vysoké školy báňské - technické univerzity (VŠB-TU) v Ostravě.

Zahájení konferenceZahájení konference
Organizátory konference byly VŠB-TU Ostrava - Fakulta bezpečnostního inženýrství a Sdružení požárního a bezpečnostního inženýrství, záštitu nad setkáním převzali generální ředitel HZS ČR genmjr. Ing. Miroslav Štěpán a děkan Fakulty bezpečnostního inženýrství VŠB-TU Ostrava doc. Dr. Ing. Aleš Dudáček.
Konferenci zahájil náměstek generálního ředitele HZS ČR pro prevenci a civilní nouzovou připravenost plk. Ing. Miloš Svoboda, který v úvodním slově upozornil na významnou akci připadající právě na 11. únor: „Scházíme se zde v den, který by každým rokem v členských státech Evropské unie měl být významný jako den tísňového volání. V Bruselu je vyhlašována společná deklarace, kterou se oficiálně schvaluje zavedení Evropského dne linky 112.“ Ve svém příspěvku označil oblast ochrany obyvatelstva za již reálně fungující a perspektivní systém, který využívá efektivních koncepčních programů i nástrojů.
Účastníky konference přivítal také děkan fakulty doc. Dr. Ing. Aleš Dudáček, který představil aktivity univerzity v oblasti ochrany obyvatelstva a krizového řízení: „Za velký úspěch považuji nově akreditovaný studijní obor bezpečnostní plánování. Díky tomu je umožněno absolventům bakalářského studia, a to zejména v oborech havarijní plánování a krizové řízení, plynule pokračovat ve studiu a získat inženýrský titul.“

Bezpečnostní výzkum

„Problematiku zajištění bezpečnosti obyvatel je třeba vnímat jako průřezovou část mezi pilíři udržitelného rozvoje. Abychom mohli mít nějakou perspektivu, nutně potřebujeme bezpečnostní výzkum. Za významný úspěch v této souvislosti považuji Mezirezortní koncepci bezpečnostního výzkumu a vývoje ČR do roku 2015, schválenou vládou České republiky v červnu loňského roku,“ uvedl ve svém vystoupení plk. Ing. Miloš Svoboda. Koncepce stanoví základní a podpůrné priority bezpečnostního výzkumu v České republice, které navazují na priority Evropské unie a NATO definované na základě Evropské bezpečnostní strategie schválené Evropskou radou dne 12. prosince 2003 v Bruselu. Klíčové směry v oblasti bezpečnostního výzkumu se zaměřením na zdravotnictví byly tématem příspěvku prof. MUDr. Leoše Navrátila, CSc. z Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT. Upozornil na nezbytnost koordinace multioborových přístupů v rámci bezpečnostního výzkumu. Jeho stav v jednotlivých státech EU jednoznačně prokazuje nutnost existence národních strategií bezpečnostního výzkumu. Proto byly stanoveny základní priority i v České republice. Podle schválené koncepce se v podmínkách České republiky jedná o:

→ bezpečnost kritických infrastruktur,
→ krizový management,
→ predikce a scénáře,
→ informovanost,
→ identifikace lidí a prostředků,
→ inovace,
→ koordinace bezpečnostní výzkumné strategie a implementace mezi EU a členskými státy a relevantními institucemi a organizacemi EU a NATO.

K cílům bezpečnostního výzkumu ve zdravotnictví patří zejména zvýšení odolnosti kritické infrastruktury se zaměřením jednak na zdravotní péči, jednak na nouzové služby.

Informovanost obyvatelstva

Základní principy informování obyvatelstva ve vztahu k mimořádným událostem prezentoval plk. Ing. Ivan Koleňák z MV-generálního ředitelství HZS ČR. Poukázal na nutnost profesionálního zpracování relevantních informací předávaných ve vztahu k veřejnosti - jejich věcnou správnost, aktuálnost, pravdivost, přizpůsobení obsahu a formy informace konkrétní situaci a cílové skupině obyvatelstva.

S projektem realizovaným v oblasti ochrany obyvatelstva v Jihomoravském kraji (JMK) účastníky konference seznámil mjr. Mgr. Miroslav Menšík z HZS JMK. Představil nový projekt „Vaše cesty k bezpečí“, který spustil HZS JMK ve spolupráci s Policií ČR - Městským ředitelstvím Brno a Diecézní charitou Brno v červnu loňského roku. Jeho cílem je informovat nejširší veřejnost v JMK o žádoucím chování při přípravě nebo řešení mimořádných událostí a obecněji i o ohrožení bezpečnosti osob, jejich zdraví a majetku. Unikátnost tohoto projektu spočívá nejen v atraktivní formě prezentace (radí „chytré blondýnky“ =  pracovnice HZS JMK a Policie ČR), ale také v rozsahu projektu (prezentace na internetových stránkách www.firebrno.cz/vase-cesty-k-bezpeci, tisk letáků s distribucí do všech obcí v JMK, pravidelné publikování v obecních i krajských novinách, vydání brožurky a kalendáře s vybranými tématy, apod.). Přestože projekt z časového hlediska není ani ve své polovině, je možné konstatovat, že se dosud setkal s velkým zájmem. Lze předpokládat, že nevšedním způsobem podané informace nadále zaujmou širokou veřejnost i sdělovací prostředky.

Zkvalitnění procesu ochrany obyvatelstva

Na oblast zkvalitnění procesu ochrany obyvatelstva se zaměřil ředitel Institutu ochrany obyvatelstva Lázně Bohdaneč (IOOLB) doc. Ing. Josef Janošec, CSc. Mezi základní principy zkvalitnění ochrany obyvatelstva patří zpracování koncepce dlouhodobého výhledu, vytváření personálních a organizačních podmínek a zařazení vizí k prosazení změn do řádných cyklů plánování.

Využití zahraničních zkušeností v oblasti ochrany obyvatelstva se věnoval doc. Ing. Rudolf Horák, CSc. z katedry ochrany obyvatelstva Univerzity obrany. Představil základy projektu „Homeland security“, vytvářeného s respektováním specifických podmínek EU (hustota osídlení a složitost infrastruktury, vytvoření volného pohybu osob a kapitálu, předpokládané přijímání dalších států do EU a přibližování nestabilním regionům, apod.). Koncepce budovaného projektu vychází z předpokladu zabezpečit celistvost teritoria společenství EU. Základním cílem je zajištění životních a strategických zájmů, zachování vazeb životně důležitých pro fungování společnosti za mimořádných událostí všech typů.

V diskuzi k problematice řízení bezpečnosti při územním rozvoji vystoupil Ing. Vilém Adamec, Ph.D. z Fakulty bezpečnostního inženýrství VŠB-TU Ostrava. Upozornil na absenci komplexního přístupu k managementu bezpečnosti územních celků a na nutnost zpracovávat ke strategickým dokumentům územního rozvoje dodatky ve formě „Bezpečnostního konceptu územního rozvoje“. Výchozím faktorem při tvorbě tohoto dokumentu by mělo být zmapování civilní nouzové připravenosti rozvíjeného území, na níž navazuje revize výskytu jednotlivých mimořádných událostí v daném území v rozsahu:

→ hodnocení pravděpodobnosti vzniku mimořádné události,
→ hodnocení zranitelnosti,
→ hodnocení rizika.

Oblasti zodolnění zásobování elektřinou se věnoval Ing. Ivan Beneš ze společnosti CITIPLAN, spol. s r.o. Upozornil na význam aktivních distribučních sítí (ostrovní systémy v regionech) - postupné adaptace distribučních sítí před plošným zálohováním objektovými zdroji elektřiny. Změna charakteru současných energetických sítí tak představuje základní prvek ochrany obyvatelstva při zvládání nejen rostoucího množství distribuovaných zdrojů a dopadů extrémních klimatických jevů, ale i při zvládání možných krizových situací a teroristických útoků.

Analýza rizik

Účastníci konferenceÚčastníci konference
Na problematiku vodního hospodářství, které je nedílnou součástí kritické infrastruktury, se zaměřila doc. Ing. Šárka Kročová, Ph.D. z Fakulty bezpečnostního inženýrství VŠB-TU Ostrava. Představila hlavní rizikové a zranitelné úseky veřejných vodovodů a koncepci managementu rizika – v daných podmínkách nástroj, kterým lze identifikovat potenciální kritická místa ve výrobním procesu pitné vody, formulovat doporučení, která tato rizika budou snižovat, případně budou minimalizovat potenciální škody. Ve svém vystoupení upozornila na nedostatečnou systémovou analýzu managementu rizika, kdy jsou často podceňovány zákonité fyzikální a technické vazby jednotlivých výrobních celků, které mohou mít negativní dopady na veřejnou infrastrukturu a obyvatelstvo. Poukázala na složitost zajištění přímých dodávek tlakové vody přímo z vodovodní sítě pro vybrané subjekty dle krizových plánů, a to při výpadku zejména centrálních zdrojů ve vazbě na hydraulickou účinnost vodovodní sítě. Snížení těchto rizik lze včasnou analýzou rizik flexibilně adaptovatelnou na konkrétní posuzované stavy. 
Pozornost účastníků konference vyvolal také příspěvek Ing. Karla Kloudy, CSc., M.B.A. ze Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, který popsal experiment s uvolněním substituentu toxické látky v jedoucí soupravě pražského metra, realizovaný v září loňského roku. Hlavním cílem mimořádného experimentu, který proběhl za účasti studentů a pedagogů Vyšší odborné školy TRIVIS, bylo prověřit na velké množině osob možnost sekundární kontaminace (rozšíření chemické látky mimo prostor jejího uvolnění a následně možnost kontaminace dalších osob). Experiment prokázal rizika spojená se sekundární kontaminací cestujících - dojde-li k uvolnění chemické látky v prostoru vozu metra obsazeného cestujícími, bude koncentrace látky a úroveň kontaminace cestujících rozdílná v závislosti od místa uvolnění a na úrovni obsazení vozu (cestující i jejich oděv v podstatě představují mechanickou bariéru pro proudění vzduchu a tím také pro šíření uvolněné chemické látky).

Prevence a připravenost

Zkušenosti z odborné přípravy jednotek sborů dobrovolných hasičů (SDH) obcí a jejich předurčenost k plnění úkolů v ochraně obyvatelstva byly tématem příspěvku plk. Ing. Bohumíra Martínka, Ph.D. z MV-generálního ředitelství HZS ČR, který ocenil zejména aktivitu HZS Olomouckého kraje v oblasti proškolení velitelů těchto jednotek.

Se zapojením jednotek SDH obcí do cvičení krizových štábů určených obcí účastníky konference seznámili plk. Ing. Petr Ošlejšek, Ph.D. a mjr. Ing. Alice Hrubá z HZS Olomouckého kraje. Prezentovali zkušenosti s formou odborné přípravy jednotek SDH obcí v Olomouckém kraji, představili model pro stanovení předurčenosti jednotek SDH obcí, vycházející z plošného pokrytí území jednotkami PO a doplněný o další specifická kriteria (u jednotek s místní působností by měla být problematika ochrany obyvatelstva zařazena do základní a cyklické odborné přípravy, v jednotce by měla být zřízena funkce technika pro oblast ochrany obyvatelstva).

Využití integrovaného projektu „Záchranný kruh“ v oblasti prevence se věnovala kpt. Ing. Veronika Krajsová z HZS Karlovarského kraje. Myšlenka realizace tohoto projektu vznikla v období před čtyřmi lety především na základě potřeb záchranářských subjektů ovlivňovat postoje obyvatelstva - zejména dětí a mládeže. Z tohoto důvodu byla založena Asociace „Záchranný kruh“, která sdružuje na základě partnerských dohod nebo dohod o spolupráci i záchranářské subjekty Karlovarského kraje, včetně škol. V rámci projektu byl vytvořen internetový bezpečnostní portál www.zachranny-kruh.cz, který plní výraznou roli především v oblasti preventivně výchovné činnosti ve vztahu k dětem, mládeži a jejich pedagogům.

Nad příčinami katastrofických stavů a přístupy k problematice nouzového přežití se ve svém příspěvku zamýšlel Ing. František Kovářík z IOOLB. Seznámil s aktivitami IOOLB, který zorganizoval čtyři týdenní kurzy nouzového přežití se zaměřením na dovednosti k získání vody, ohně, nástrojů, k hledání a přípravě potravin a k výrobě improvizovaného obydlí. Podobný kurz by se měl uskutečnit také v květnu letošního roku.

Prezentace firem

Součástí konference byla i prezentace firem zabývajících se výrobou a prodejem produktů využívaných v oblasti ochrany obyvatelstva. Mezi zastoupené firmy patřila OMS – ZOLL, s.r.o., která představila resuscitační pomůcky pro záchranáře (ruční dýchací přístroje, automatické externí defibrilátory ZOLL), či vyprošťovací a transportní pomůcky. Novinky společně prezentovaly firmy 2 THETA ASE, s.r.o. a Ing. Václav Helán - 2 THETA, mezi jejichž produkty patří soupravy pro hasiče, ochranu obyvatelstva a ochranu životního prostředí. Zaujaly nástroje pro odběr vzorků (součást výbavy požárního vozidla) - kufříky vybavené plynovými pipetami s pístem, vakuové pumpičky pro vzorkování bez kontaminace, souprava pro odběr vzorků OCTOPUS určená pro odběr kapalin i pro vzorkování v prostředí s nebezpečím výbuchu.

Mgr. Zbyněk KOUKOLÍK, foto autor

Nový vědecký časopis

Institut ochrany obyvatelstva Lázně Bohdaneč zahájil v prosinci loňského roku nultým číslem vydávání vědeckého recenzovaného časopisu s názvem The Science for Population Protection.

Titulní stránka časopisuTitulní stránka časopisu
Časopis bude zaměřen na prezentaci původních vědeckých poznatků, orientovaných na vědu o bezpečnostní problematice, které přispějí k rozvoji poznatků o udržování rovnováhy mezi bezpečím a nebezpečím zejména v oblasti bezpečnostní politiky, požární ochrany, civilní ochrany, ochrany obyvatelstva, ochrany informačních systémů, bezpečnostní techniky a bezpečnostních technologií z pohledu sociálních, informačních, lékařských, vojenských, technických, přírodních, právních, historických i jiných věd.
Časopis bude vydáván především v elektronické a v omezeném počtu také v tištěné podobě s počáteční periodicitou dvě čísla za rok, počínaje rokem 2009. Obsah časopisu budou tvořit především vědecké články, dále odborné články a tematické informace.
Redakční rada ve složení doc. Ing. Josef Janošec, CSc. – předseda, Ing. Vilém Adamec, Ph.D., PhDr. Miloš Balabán, Ph.D., prof. dr. Ing. Leszek Fryderyk Korzeniowski, prof. MUDr. Leoš Navrátil, CSc., prof. Ing. Bedřich Šesták, DrSc., prof. Ing. Ladislav Šimák, Ph.D., plk. prof. Ing. Dušan Vičar, CSc. – členové, byla jednomyslně schválena Vědeckou radou generálního ředitele HZS ČR na jejím prvním řádném zasedání dne 12. prosince 2008 v Institutu ochrany obyvatelstva Lázně Bohdaneč.
První zasedání redakční rady vědeckého recenzovaného časopisu The Science for Population Protection proběhlo ve dnech 12. až 13. února letošního roku v Institutu ochrany obyvatelstva Lázně Bohdaneč. V jeho úvodu náměstek generálního ředitele HZS ČR plk. Ing. Miloš Svoboda předal jednotlivým členům redakční rady jmenovací dekrety a vyzval je, aby v okruhu své působnosti pomohli získat dopisovatele a recenzenty nového časopisu.

V elektronické formě najdete časopis včetně informací pro autory na www.ioolb.cz, a dále na http://www.population-protection.eu.
Adresa redakce:
jitka.vytvarova@ioolb.izscr.cz.

Ing. Bohumil ŠILHÁNEK, foto autor

Plán cvičení orgánů krizového řízení na léta 2009 až 2011

MV-generální ředitelství HZS ČR každoročně zpracovává plán cvičení orgánů krizového řízení na tříleté období (dále jen „plán cvičení“). Bezpečnostní rada státu na svém zasedání dne 19. prosince 2008 projednala a svým usnesením č. 44 schválila Plán cvičení orgánů krizového řízení na léta 2009 až 2011.

Plán cvičení je dokument, kterým se stanovují cvičení orgánů krizového řízení plánovaná a řízená z úrovně ústředních správních úřadů, včetně společných mezinárodních cvičení organizovaných na úrovni Evropské unie a NATO. Plán cvičení je zpracováván v souladu se „Zásadami pro přípravu a provedení cvičení orgánů krizového řízení České republiky“, schválenými usnesením Bezpečnostní rady státu ze dne 13. prosince 2005 č. 107 a novelizovanými v souladu s usnesením Bezpečnostní rady státu ze dne 18. ledna 2007 č. 3. Plán je každý rok upřesňován na následující tři roky na základě:

→ aktuálního vyhodnocení pravděpodobnosti vzniku konkrétní krizové situace,
→ vyhodnocení cvičení provedených v předchozím období,
→ lhůt k přípravě a provedení cvičení stanovených zvláštními právními předpisy.

Návrh plánu cvičení, který nejprve projednává Výbor pro civilní nouzové plánování (dále jen „VCNP“), svým obsahem mimo jiné stanovuje střednědobý výhled organizace cvičení orgánů krizového řízení v České republice (druh, název, téma, cíle, učební úkoly, místo a termín provedení, účastníci cvičení atd.) a na základě závěrů z hodnocení stavu připravenosti orgánů krizového řízení upřesňuje cíle vedoucí ke zvyšování této připravenosti. V neposlední řadě plán obsahuje závěry z vyhodnocení cvičení orgánů krizového řízení, která proběhla v předchozím období.

Součástí plánu cvičení je „přehled cvičení orgánů krizového řízení na léta 2009 až 2011“ (viz tabulka), ve kterém v porovnání s přehledem na léta 2008 až 2010 došlo k několika změnám. Cvičení ZÓNA 2009 bylo, vzhledem k úkolům, vyplývajícím z předsednictví České republiky v Radě EU a z toho plynoucí zvýšené agendy ze strany ústředních správních úřadů, přesunuto na září roku 2010 pod názvem ZÓNA 2010. Příprava uvedeného cvičení bude zahájena po skončení předsednictví, tedy ve druhé polovině roku 2009. Proti původnímu návrhu, projednanému ve VCNP, byla do plánu cvičení zahrnuta na rok 2009 ještě tři mezinárodní štábní cvičení uspořádaná v gesci Ministerstva zdravotnictví. O provedení cvičení s názvem PANDEMIE a dvou cvičení pod hlavičkou Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC = European Centre for Disease Prevention and Control) bylo ministerstvo požádáno Evropskou komisí.

V roce 2011 je naplánováno cvičení ODRA a MORAVA 2011 na téma „Řešení krizové situace vzniklé v souvislosti s rozsáhlou povodní v povodí řek Odra a Morava“, a dále se připravuje cvičení INFRASTRUKTURA 2011 na téma „Činnost orgánů krizového řízení v podmínkách teroristického ohrožení kritické infrastruktury - komunikačních a informačních systémů České republiky“.
Úplný materiál „Plán cvičení orgánů krizového řízení na léta 2009 až 2011“ je dostupný na stránkách www.krizove-rizeni.cz v rubrice Dokumentace.

kpt. Mgr. Jaromír ŠIMAN, MV-generální ředitelství HZS ČR

Přehled cvičení orgánů krizového řízení na léta 2008 až 2010

Rok

 

Mezinárodní cvičení organizovaná NATO

 

Společná mezinárodní cvičení organizovaná NATO/EU

 

Mezinárodní cvičení organizovaná EU

 

Cvičení zaměřená na řešení vojenských krizových situací

 

Cvičení zaměřená na řešení nevojenských krizových situací

 

2009

 

CMX 2009

 

 

CME 2009

CVIČENÍ EK - PANDEMIE

DVĚ CVIČENÍ ECDC

 

 

2010

 

 

CMX/CME 2010

 

 

 

ZÓNA 2010

KRIZE 2010

ZDROJE 2010

2011

 

 

 

 

 

ODRA a MORAVA 2011

INFRASTRUKTURA 2011


PRAGOALARM/PRAGOSEC 2009

Expozice Ministerstva vnitraExpozice Ministerstva vnitra

Ve dnech 24. až 26. února se na pražském Výstavišti uskutečnil 17. ročník mezinárodního veletrhu PRAGOALARM/PRAGOSEC 2009. Na výstavní ploše o rozloze 1454 m2 se prezentovalo celkem 75 vystavovatelů a zastoupeno bylo více než 150 firem z 25 zemí. Veletrh umožnil firmám představit jednak novinky, produkty a služby v oboru zabezpečovací techniky, požární ochrany a záchranných zařízení a zároveň zpřístupnit odborné veřejnosti komplexní informace o vývojových trendech v této oblasti. Záštitu převzaly Ministerstvo vnitra, Policejní prezidium ČR a Národní bezpečnostní úřad.

Veletrh slavnostně zahájil Dr. Jan Novotný z pořádající společnosti Incheba Praha, spol. s r.o., který přivítal vystavovatele a také zahraniční odborníky z Evropského klubu bezpečnostních služeb. „Závěr minulého roku vlivem tragického požáru, kterým lehlo popelem Levé křídlo Průmyslového paláce, způsobil řadu problémů. Věřím, že prozatímní hala, vybudovaná na ploše místa požáru, bude dostatečně odpovídajícím prostředím pro kvalitní veletrh,“ uvedl ve svém vystoupení.

Prezentace Ministerstva vnitra

Expozici rezortu vnitra, umístěnou v prozatímní hale Levého křídla Průmyslového paláce, zajistilo ve spolupráci s odborem prevence kriminality Ministerstva vnitra Muzeum Policie ČR. Na výstavní ploše téměř 300 m2 návštěvníkům nabídlo pohled do činnosti Ministerstva vnitra, představující otevřenou scénu, po obsahové stránce prezentující uskutečňovanou vizi fungujícího moderního úřadu. „Ukazujeme, jakou cestou rezort vnitra jde. Umožňujeme návštěvníkům nahlédnout do činnosti Policie ČR, dále seznamujeme s probíhajícími projekty - s reformou Policie ČR a také s projektem modernizace policejních služeben P1000, s preventivními projekty, s moderní technikou. Pro odbornou i laickou veřejnost jsou připraveny informace o požární prevenci a v neposlední řadě i o aktivitách Muzea Policie ČR,“ upozornila ředitelka Muzea Policie ČR PhDr. Marcela Machutová.

Prezentace Policie ČR

Informace o rezortních projektech a realizovaných preventivních programech bylo možno získat prostřednictvím tematicky sestavených výstavních panelů. V části expozice zaměřené na činnost Policie ČR tak byly představeny:

→ Reforma Policie ČR (modernizace, reorganizace, změna filozofie, zeštíhlení - snížení počtu velitelských míst a jasně definovaná odpovědnost konkrétních osob, ekonomika - ekonomická samostatnost krajských ředitelství, odprivatizování - odbourání nepolicejních činností).
→ P1000 (projekt modernizace policejních služeben).
→ Priority dopravní policie (oblast dopravní výchovy, prevence a represe zaměřené na rizikové skupiny).
→ Systematický postup správního orgánu při řešení dopravních nehod, správní řízení v oblasti dopravních přestupků.
→ Evidence trestního řízení ETŘ (nové možnosti systému ETŘ - blokové pokuty na internetu, lustrace v Schengenském informačním systému).
→ Způsoby měření rychlosti automobilů.
→ Nová pojízdná pracoviště (informace o modernizaci, dostupnosti speciálních vozidel na pracovištích, kde budou plnohodnotně využita).

Návštěvníky zaujal model služebního vozidla Policie ČR Octavia Combi 18, vybavený třemi kamerami s možností infra přisvícení pro noční vidění. Součástí příslušenství vozidla je PC-tablet, umožňující spojení s databázemi Policie ČR a Schengenského informačního systému, monitor a rovněž harddisk pro uchování dat - pořízených obrazových a zvukových záznamů (z kamer a dvou mikroportů). Předností je také možnost administrativního zpracování nápadu trestné činnosti na jednom místě (předvyplnění a tisk formulářů). Lákadlem v expozici byl služební motocykl YAMAHA FJR 1300 s deklarovanou maximální rychlostí 260 km/h. Policisté představili také Schengenbus s mobilní laboratoří pro vyhodnocování pravosti dokladů.

Experti z Kriminalistického ústavu Praha předvedli systém SPHERON, umožňující kompletní digitální dokumentaci závažné trestné činnosti i požárů - spojením snímků vytvořených sférickou kamerou, fotografií, topografických plánků, seznamů kriminalistických stop, či zvukových a písemných záznamů. Uvedený systém, spolu s obslužným programem R2S, pracuje ve dvou světelných režimech a má plně automatické snímání. Výstupní data jsou zaznamenána na CD nebo DVD bez nutnosti instalace dalšího programu.

Zejména děti zaujal mototrenažér HONDA určený pro výuku dopravní výchovy žáků základních škol (součást Centra dopravní prevence Muzea Policie ČR).

Prezentace HZS ČR

Poradenství a informační panely v části expozice věnované HZS ČR byly zaměřeny na prevenci a vybraná aktuální a diskutovaná témata:

→ Obnova techniky HZS ČR (realizace zvláštního rozpočtového programu Ministerstva vnitra „Periodická obnova základní požární techniky jednotek zařazených do plošného pokrytí“).
→ Jednotný systém varování a vyrozumění (průběh varovného signálu „Všeobecná výstraha“).
→ Vyhláška č. 23/2008 Sb., o technických podmínkách požární ochrany staveb (stanovení jednotných podmínek požární ochrany pro navrhování, výstavbu a užívání jednotlivých druhů staveb).
→ Informační podpora jednotek PO při zásahu na nebezpečnou látku.
→ Hlásiče požáru v domácnostech.
→ Hasicí přístroje do rodinných domů.

Důraz na prevenci

Ochraně osob a majetku byly věnovány rovněž technické ukázky i odborné poradenství (bezpečný dům, jak se zachovat při dopravní nehodě, rady pro seniory). To vše s využitím trojrozměrných exponátů, audiovizuální a počítačové techniky. Představena byla činnost Centra dopravní prevence, které se zaměřuje zejména na nejzranitelnější účastníky silničního provozu, umístěného v expozici Muzea Policie ČR. Po celé tři dny konání veletrhu byly pro návštěvníky připraveny informační materiály - letáčky, publikace, propagační materiály s policejní a hasičskou preventivní tematikou a odborné časopisy.

Systém včasné intervence

Návštěvníci měli možnost seznámit se s realizovaným projektem „Systém včasné intervence a Tým pro mládež“ (SVI). Tento projekt vznikl na Ministerstvu vnitra a využívá stávající legislativu a existující strukturu veřejné správy. Je vytvářen ve spolupráci s Probační a mediační službou ČR, Ministerstvem práce a sociálních věcí a s řadou dalších odborníků z praxe. Úkolem SVI je nastavení efektivní spolupráce mezi institucemi, do jejichž působnosti spadá péče o ohrožené děti a jejich rodiny. Tým pro mládež koordinuje činnost v konkrétní lokalitě a vytváří podmínky pro práci s dětmi a jejich rodinami. „Naším cílem je seznámit zejména odbornou veřejnost s principy SVI a motivovat obce i další partnery k tomu, aby se k projektu připojili,“ uvedl k zahájenému projektu ministr vnitra Ivan Langer.

Doprovodný program

Součástí veletrhu byly již tradičně odborné diskuze a prezentace činnosti zúčastněných firem. Diváci měli možnost shlédnout ukázky výcviku služebních psů (zadržení nebezpečného pachatele - součást výcviku strážníků Městské policie hl. m. Prahy), bojových umění - chvaty sebeobrany, thajský box, techniky boje na zemi, sebeobrana proti zbrani.

Hlavní konference veletrhu s názvem „Nová témata v bezpečnostním průmyslu“ byla určena zástupcům státní správy, provozovatelům soukromých služeb, pracovníkům útvarů ochrany a řízení, firmám závislým na ochraně důležitých informací a výrobcům a dodavatelům produktů z oblasti ochrany osob, majetku a informací. Garanci nad konferencí převzala Asociace Grémium Alarm. „Toto setkání přineslo nové podněty pro řešení bezpečnostního průmyslu - jednalo se zejména o integraci bezpečnostních zařízení, možnosti propojování kamerových systémů, pultů centralizované ochrany, systému varování obyvatelstva. Diskutovány byly především způsoby zvyšování efektivity jednotlivých bezpečnostních systémů,“ zhodnotil průběh konference JUDr. Tomáš Koníček z odboru prevence kriminality Ministerstva vnitra. „Nejvíce mě oslovila přednáška kpt. JUDr. Alexandra Klimenta z Prezidia Policejního sboru Slovenské republiky, která se týkala projektu Bývajme bezpečne. Slovenským kolegům se podařilo vytvořit televizní seriál s preventivní tematikou, ve kterém prezentovali moderní techniku pro zabezpečení objektů. Seriál byl vysílán v regionálních televizních stanicích na Slovensku a měl velmi pozitivní ohlas,“ upozornil JUDr. Pavel Kocábek z útvaru situační prevence Městské policie hl. m. Prahy. Část konference byla věnována také vývoji norem uplatňovaných v oblasti prevence kriminality a změně legislativy v oblasti bezpečnostních služeb.

Další významnou akcí, která proběhla v konferenčním centru, byl workshop na téma „Vliv technologií inteligentních budov na zajištění bezpečnosti objektů“, který pořádala Fakulta aplikované informatiky Univerzity Tomáše Bati ve spolupráci  s Inchebou Praha, spol. s r.o. Diskutována byla především problematika rozvoje inteligentních budov a jejich integrace s bezpečnostními technologiemi. Tento technologický trend je motivovaný ekonomickými a ekologickými důvody i snahou o zjednodušení správy objektů.

Prezentace firem

Své produkty prezentovaly také firmy podnikající v oblasti bezpečnostních systémů. Zvýšený zájem návštěvníků zaznamenaly společnosti vyrábějící prostředky požární prevence a prostředky elektrické požární signalizace (tyto výrobky představily např. firmy SIEMENS, s.r.o., Alarm Absolon, spol. s r.o.). Zaujaly zabezpečovací systémy prodejních značek SIEMENS, Panasonic, dále kamery a kamerové systémy tradičních výrobců a značek (Panasonic, BOSCH, SAMSUNG, TRADE FIDES, a.s., ELNIKA plus, s.r.o. Varnsdorf), které představili rovněž dovozci a distributoři těchto systémů (např. ATIS GROUP, s.r.o., Viakom). Své místo měly bezdrátové požární systémy, které nacházejí široké uplatnění zejména v historických objektech, trezory požární ochrany, biometrická čtečka otisků prstů (Alarm Absolon, spol. s r.o.), či vnitřní detektory pohybu, pult centrální ochrany (ATIS GROUP, s.r.o.), systémy řízení budov (TRADE FIDES, a.s.). Zájem odborníků z oblasti prevence vzbudil protipožární otvírač dveří, s odolností na tlak dveří do 1000 kg, který vystavily společnosti BERA-E a BERA-V.

Počet stánků firem podnikajících v oboru hasicí techniky se na letošním ročníku veletrhu PRAGOALARM/PRAGOSEC snížil na minimum.

Oceněné exponáty a expozice

Cenu GRAND PRIX za nejlepší exponát veletrhu PRAGOALARM/PRAGOSEC 2009 převzala společnost TRADE FIDES, a.s., za produkt AMBER (bezdrátový monitorovací a bezpečnostní systém). Čestná uznání byla udělena dvěma firmám: společnosti ATIS GROUP, s.r.o., za technologii RSC = Remote Security Control (technologie zabezpečovacích systémů Tecnoalarm) a společnosti SIEMENS, s.r.o., za Siemens interoperability set (integrovaná sestava kontroly vstupu a CCTV). Ocenění za nejhezčí a nejnázornější expozici TOP EXPO obdržela společnost SIEMENS, s.r.o.

Mgr. Zbyněk KOUKOLÍK, foto Milan VÁVRŮ

V tištěné podobě časopisu ještě najdete

• ZE ZAHRANIČÍ
Ochrana obyvatelstva ve Finsku
Ing. Bohumil Šilhánek

• POZNATKY-ZKUŠENOSTI
Pojišťovnictví a požární ochrana
Ing. Pavel Rybář

• PŘÍLOHY
Kalendář hlavních sportovních soutěží na období od března 2009 do února 2010
Mgr. Jan Dvořák
Statistická ročenka 2008
pplk. Ing. Vladimír Vonásek, kpt. Ing. Pavel Lukeš a kolektiv

vytisknout  e-mailem