Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Hasiči odstraňovali následky větru a deště

Hasiči pomáhali odstraňovat následky silného větru a přívalového deště. Studená fronta přecházející západní část naší země s sebou přinesla i nárůst počtu zásahů jednotek požární ochrany. 

Foto: Stanislav Kostka HZS MSKFoto: Stanislav Kostka HZS MSK
Profesionální a dobrovolní hasiči po celou noc pomáhali odstraňovat následky vlny bouřek místy doprovázené silným větrem a vydatnými srážkami. V souvislosti s přírodními živly zasahovali hasiči od včerejšího večera (úterý 26.5.) do dnešních ranních hodin (středa 27.5.) u více než 180 mimořádných událostí – nejvíce jich bylo do půlnoci. Hasiči zejména odstraňovali stromy a větve stržené na komunikace a objekty, dále pak čerpali vodu ze zatopených sklepů, garáží nebo komunikací, zprůchodňovali zanesené kanály apod.


Nejvíce zásahů měly jednotky požární ochrany v krajích Jihočeském, Plzeňském a Ústeckém, naopak na Moravě hasiči prakticky zasahovat nemuseli.  Studená fronta naštěstí v České republice nezpůsobila škody na větším území, zásahy hasičů tak byly spíše lokální.

 
  • Např. v obci Bítozeves na Lounsku musely být kvůli zátopě po přívalovém dešti evakuováni lidé z několika domů.
  • Rovněž na Plzeňsku, Žatecku, Mostecku či Českokrumlovsku hasiči na desítkách míst odstraňovali následky intenzivních srážek a silného větru. 
  • Blesky rovněž způsobily několik požárů, např. na Domažlicku takto museli hasiči krátce po půlnoci likvidovat požár chaty.

V současnosti je situace klidná, jen na některých místech ještě hasiči odstraňují následky řádění přírodních živlů.


Během čtyř hodin od 20:00 do 24:00 v úterý 26.5., kdy přibylo nejvíce zásahů, přijali příslušníci Hasičského záchranného sboru ČR celkem 1200 tísňových hovorů směřovaných do call center linky 112, z toho plných 400 bylo přijato v zasažených krajích – Plzeňském, Karlovarském a Jihočeském. 

 
Pro srovnání: Během posledního víkendu zasahovali hasiči kvůli sérii bouřek u  více než 600 případů. Když vloni v březnu zasáhla republiku vichřice Emma,  během jediného dne vyjížděly jednotky požární ochrany k celkem 3 138 mimořádným událostem. A při orkánu Kyrill v lednu roku 2007 vyjeli hasiči během dvou dnů k více než 5 800 mimořádným událostem spojeným s touto živelní pohromou.
 

MV-generální ředitelství HZS ČR je v intenzivním kontaktu s Českým hydrometeorologickým ústavem. Obě instituce si vzájemně vyměňují informace o zásahové činnosti jednotek požární ochrany a aktuálním stavu počasí a prognózách jeho vývoje.


A na závěr trocha prevence pro další případné bouřky. Vhodné je předem vyčistit okapy a odtokové kanály, aby voda lépe odtékala, zkontrolovat si střechu a komín, alespoň jednou za 5 let si nechat prověřit hromosvod. Před příchodem silného větru je třeba upevnit předměty, jako jsou třeba plechy. Lidé by také neměli za bouřky chodit do volné přírody, dobré je za bouřky zcela odpojit elektrospotřebiče ze zásuvky a při jízdě autem zpomalit.
 
 
kpt. PhDr. Petr Kopáček
tiskový mluvčí
MV-generální ředitelství
Hasičského záchranného sboru ČR
Tel.: 974 819 944
Mobil: 602 215 142
E-mail:petr.kopacek@grh.izscr.cz
 
 
Co dělat při silném větru
 
  • Před příchodem větru preventivně zajistěte okna, dveře, odstraňte nebo upevněte volně uložené předměty (např. květináče, zahradní nábytek), které mohou v důsledku větru ohrožovat okolí. Dávejte si pozor zejména na volně ležící plechy, skleněné výplně nebo jiné pevné a ostré předměty, z nichž se za silného větru stávají smrtící zbraně. 
  • Bezpečný úkryt před silným větrem poskytují budovy s nenarušenou statikou. Omezte pohyb venku a jízdy autem, neschovávejte se pod stromy, nebo v okolí vyšších a starších budov, u kterých hrozí stržení střešní krytiny (tašky, plechy), rozhodně nechoďte do lesa a nevydávejte se na horské túry.

  • Neparkujte auta pod stromy či v blízkosti něčeho, co hrozí zřícením, dávejte si pozor na vysoké sloupy. 

  • Pokud za silného větru řídíte auto, jeďte maximálně opatrně a pomalu. Větrné poryvy mohou auto učinit neovladatelné a hrozí také zvýšené nebezpeční střetu s překážkou na silnici. Předem si zjistěte, zda trasa vaší jízdy je průjezdná a vozovka sjízdná, abyste neuvízli. 

  • Spadlých drátů elektrického napětí se nedotýkejte a vůbec se k nim nepřibližujte.

  • Sledujte vývoj situace ve sdělovacích prostředních.  

  • Pomáhejte blízkým i nemohoucím, starým i dětem.

  • NEPODCEŇUJTE předpovídanou situaci a NEPŘECEŇUJTE vlastní síly,schopnosti a možnosti.

  • NEROZŠIŘUJTE poplašné a neověřené zprávy.

  • UVĚDOMTE SI, že největší hodnotu má lidský život a zdraví a až potom záchrana majetku

 

Pokud je lidský život, zdraví popř. majetek v bezprostředním ohrožení, volejte hasiče na číslo 112 nebo 150. 


A protože bouřky kromě silného větru mnohdy doprovází také přívalový déšť, je vhodné se předem ujistit, že: 

  • odtokové kanály a kanalizace je průchozí, 

  • okapy jsou v pořádku,

  • zkontrolovat střechu, komíny,

  • pokud jsou blízko domu vetché stromy, tak je pokácet,

  • zajistit okna dveře apod.

vytisknout  e-mailem