Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Práce kolem povodní rozhodně nekončí, další pomoc do Polska, hasiči v obci Troubky a očekávané bouřky

22. května 2010 (Radek Kislinger, Ivana Svitáková) - Jednotky požární ochrany vyjely dne 21. 5. 2010 na celém území ČR k 366 událostem. Na jejich likvidaci se podílelo 559 jednotek PO, z toho 286 jednotek HZS ČR. Struktura zásahové činnosti: 33 požáry, 55 dopravních nehod, 19 úniků látek, 240 technických zásahů, 17 planých poplachů a 2 ostatní události. 

 

Vedle prací spojených s likvidací povodňových škod, zasahují hasiči také u dalších událostí, například v Jihomoravském kraji, okresu Vyškov, obci Medlovice zasahovali hasiči u dopravní nehody, při které došlo ke střetu dvou osobních vozidel. Při této nehodě bylo šest osob lehce zraněno. U nehody zasahovala jedna jednotka požární ochrany, která zajistila vozidla proti vzniku požáru a pomáhala ZZS. V Drnholci, okres Břeclav, likvidovali hasiči požár haly sklepního hospodářství, příčina vzniku požáru je v šetření, škoda způsobená požárem je padesát milionů Kč. Požár si nevyžádal žádné zranění. U požáru zasahovalo jedenáct jednotek požární ochrany.
 
Povodňová situace v ČR
 
Počet úmrtí: 1 osoba
Počet zraněných: 11 osob
Počet evakuovaných: 1198 osob
Počet zachráněných: 241 osob
Počet nouzově ubytovaných: 331 osob
Počet zasažených objektů: 2100
Celkový počet zasahujících hasičů přesahuje stále počet 4000
 
 
50 jednotek požární ochrany likviduje následky povodní v Troubkách
 
V ranních hodinách bylo na území Troubek vysláno 50 jednotek požární ochrany, které se zde budou intenzivně podílet na likvidaci škod způsobených povodní. Bude se jednat zejména o pokračující odčerpávání vody, odstraňování nánosů různých nečistot a naplavenin, pomoc při nasazování vysoušečů atd.
 
 
Další pomoc hasičů do Polska
 
Česká republika vyslala na žádost Polské republiky další, v pořadí již čtvrté velkokapacitní čerpadlo, tentokrát HZS Olomouckého kraje. Doposud na územní Polska působí tři povodňové odřady složené z příslušníků HZS Ústeckého kraje, Záchranného útvaru HZS ČR Hlučín a HZS hl. Prahy s čerpadlem MČS 400 (mobilní čerpací stanice), který byl od dnešního rána nasazen u města Gliwice.
 
 
Informační zprávy a výstraha na silné bouřky
 
 V ranních a dopoledních hodinách obdrželo operační a informační středisko GŘ HZS ČR informační zprávy HPPS ČHMÚ (Hlásná a předpovědní povodňová služba, Český hydrometeorologický ústav) pro kraje Jihomoravský, Zlínský, Olomoucký a Moravskoslezský. Ve zprávách se uvádělo, že bude pokračovat pokles hladin, ale v důsledku intenzivních lokálních srážek může dojít ke kolísání hladin větších toků, ojediněle až do úrovně 2. SPA. Dále se jednalo o informace, že po očekávaných srážkách může také dojít k vzestupu hladin menších toků, a to až na 3. SPA. Předpokládá se však, že hned po srážkách budou tyto hladiny opět klesat. Zprávy byly postoupeny příslušným HZS krajů.
 
 
Výstraha – silné bouřky pro kraje Jihomoravský, Olomoucký, Zlínský a Moravskoslezský.
Výstraha je vydána  do 23. 5. 2010 do 23. hodin.
 
 
Co dělat, když nás venku zastihne bouřka?
 
Během bouřky nevycházejte zbytečně ven a raději si neplánujte výlety, pokud předpověď hlásí výskyt bouřek.
 
Pokud se v době bouřky nacházíte venku, schovejte se. Bezpečný úkryt před bleskem poskytují budovy, zejména velké objekty s ocelovou nebo železobetonovou konstrukcí, obecně pak veškeré stavby chráněné hromosvodem. V přírodě se můžete bezpečně schovat v hustém lese a háji, nižším porostu nebo úzkém údolí.

Naopak se rozhodně neschovávejte pod osamělými stromy, na okraji lesa, pod převisy nízkých skal, či v menších staveních bez hromosvodu. Velké bezpečí neskýtají ani velká stavení s porušenou statikou (např. zpustlé polorozpadlé objekty), kde v případě úderu blesku hrozí další narušení zdiva a zřícení.

 Největší nebezpečí zásahu bleskem hrozí při pobytu v otevřeném terénu a na vyvýšených místech, v bezprostřední blízkosti železných konstrukcí (sloupy elektrického vedení), vysokých osamocených stromů nebo vodních ploch. Nikdy se za bouřky neopírejte o zeď či skalní stěnu.

 Během bouřky nezůstávejte na kopcích a holých pláních. Překvapí-li vás bouřka na rozlehlé holé pláni, rozhodně nepokračujte dál v chůzi a nezůstávejte ve skupině. Nejbezpečnějším řešením je  přečkat bouřku v podřepu s nohama a rukama u sebe – na zem si rozhodně nelehejte.

Jelikož je blesk jak známo silný elektrický výboj atmosférického původu, velké nebezpečí hrozí při koupání, windsurfingu, plavbě v loďce, příliš bezpečné není ani telefonování, či práce s elektrickými a plynovými spotřebiči.

Nezdržujte se v blízkosti potoků nebo na podmáčené půdě. Vhodný úkryt nepředstavuje ani stan či malá jeskyně ve skále. Sezení na izolační podložce (karimatka, batoh) vás před přímým zásahem blesku neuchrání.

 Za bouřky venku pokud možno nepřenášejte kovové předměty – fungují totiž jako hromosvod.

 Při pobytu v přírodě během bouřky neutíkejte ani se neschovávejte pod osamocenými stromy, v obou případech by vás blesk mohl zasáhnout.

Bouřka je nejvíce nebezpečná do vzdálenosti 3 km (tj. zhruba 9 s mezi hřměním a bleskem), ale v bezpečném úkrytu raději zůstaňte až do doby, než bude bouře alespoň 10 km vzdálená (tj. zhruba 30 s mezi hřměním a bleskem).

 Při hledání úkrytu před bouřkou pamatujte také na to, že ji doprovází nejen blesky, ale často i silný vítr, který také představuje riziko. Proto se držte v bezpečné vzdálenosti od vysokých stromů (hrozí vývraty, nebezpečné odletující větve můžou způsobit vážná zranění), nebo sloupů elektrického vedení (shozené dráty mohou být stále pod proudem).

 Pokud vás zastihne bouřka v automobilu, nemusíte se blesku příliš obávat. Jestliže necháte okna i dveře zavřená, poskytne vám plechová karoserie spolehlivou ochranu. V případě silných nárazů větru však dávejte pozor na padající stromy či větve, je rovněž třeba přizpůsobit rychlost a styl jízdy extrémním povětrnostním podmínkám, popř. zcela zastavit a přečkat nepřízeň počasí v autě zaparkovaném na bezpečném místě.

 Pokud jste v budově, během bouřky se raději zdržujte na suchém místě a dále od vodovodu, kamen, elektrospotřebičů, zásuvek a telefonu. Nezapomeňte zavřít okna a odpojit z elektřiny televizor a další přístroje, jejichž součástí je obrazovka.

 Během bouřky dávejte pozor na vodu a všechny látky, které snadno vodí elektřinu. Když však přece jen dojde k nehodě, první pomoc při úrazech bleskem je stejná jako při ostatních úrazech způsobených elektrickým proudem a při popáleninách. Podle stavu zraněného bývá často nezbytné použít umělé dýchání, srdeční masáž, protišoková opatření apod.

 
kpt. Bc. Radek Kislinger
Ministerstvo vnitra - generální ředitelství HZS ČR
Telefon.: +420 950 819 944
Mobil : +420 602 215 142

vytisknout  e-mailem