Záchranný útvar HZS ČR je centrálně řízenou zálohovou jednotkou Generálního ředitelství HZS ČR.
Jednotky Záchranného útvaru jsou předurčeny pro řešení mimořádných událostí velkého rozsahu, živelních pohrom, přírodních kalamit, rozsáhlých požárů a technických zásahů s nutností využití speciální techniky, jíž záchranný útvar disponuje.
Z hlediska práva přednostního velení se jednotka Záchranného útvaru považuje za jednotku HZS kraje bez místní příslušnosti. To znamená, že pokud budou na místě zásahu společně zasahovat jednotky HZS kraje a Záchranného útvaru, má přednost velení na místě zásahu jednotka s místní příslušností, v jejímž hasebním obvodě místo zásahu leží, pokud není rozhodnuto jinak v souladu s právním předpisem (§ 22 odst. 2 vyhlášky č. 247/2001 Sb., o organizaci a činnosti jednotek
požární ochrany.)..
.
.
Organizace výjezdu jednotky Záchranného útvaru k zásahu a její předurčenost
Jednotku záchranného útvaru na místo zásahu vysílá operační a informační středisko MV- generálního ředitelství HZS ČR.
Pro účely zásahu jsou u záchranného útvaru trvale předurčeny síly a prostředky, které vytváří "pohotovostní jednotky" k řešení mimořádných událostí v době mimo výkon služby tvořené z příslušníků zařazených v pohotovosti vykonávané mimo službu mimo služební dobu.
O vyčlenění sil do služební pohotovosti na služebně rozhoduje příslušný služební funkcionář Záchranného útvaru HZS ČR, a to na podkladě schválení příslušníkem v pohotovosti vedení.
Jednotky Záchranného útvaru HZS ČR vysílané na místo zásahu vyjíždí z místa své dislokace do:
- 90-ti minut, pokud k výzvě k výjezdu dojde v mimopracovní době,
- 60-ti minut, pokud k výzvě k výjezdu dojde v pracovní době pracovních dnů a jde o výjezd více kusů techniky nebo techniky, která se nepřepravuje po vlastní ose,
- 30-ti minut, pokud k výzvě k výjezdu dojde v pracovní době pracovních dnů a jde o výjezd jednotlivé techniky s osádkou.
Složení pohotovostních jednotek, které se sestavují z příslušníků Záchranného útvaru ve služební pohotovosti vykonávané mimo služebnu mimo služební dobu vždy na dobu jednoho týdne s pravidelným počátkem od pátku 07:00hod, se určuje ve struktuře a maximálním počtu:
- Pohotovostní jednotka I. pro dislokaci Hlučín (1 + 21)
- velitel pohotovostní jednotky I. + 19 příslušníků ze Záchranné a Speciální záchranné roty
- 1 příslušník zabezpečující logistickou podporu jednotky
- 1 příslušník - styčný důstojník zabezpečující koordinaci a součinnost zasahujících jednotek a činnost jednotek ve štábu velitele zásahu a krizovém štábu.
- Pohotovostní jednotka II. pro dislokaci Zbiroh (1 + 9)
- velitel pohotovostní jednotky II. + 9 příslušníků ze Záchranné roty.
- Pohotovostní jednotka III. pro dislokaci Jihlava (1 + 9)
- velitel pohotovostní jednotky III. + 9 příslušníků ze Záchranné roty.
Konkrétní složení a vybavení jednotky pro účely zásahu navrhuje velitel pohotovostní jednotky v dotčené dislokaci a schvaluje řídící důstojník ZÚ HZS ČR.
Záchranný útvar vyčleňuje také síly a prostředky pro potřeby Ústředního poplachového plánu IZS. Uvedené síly a prostředky zároveň doplňují předurčenost jednotek HZS ČR.*
Kynologové a služební psi jsou připravováni pro záchranu ze sutin zřícených budov a k plošnému vyhledávání osob.
V rámci psychologické služby HZS ČR se u Záchranného útvaru zřizuje funkce psychologa. Činnost psychologa se řídí služebními předpisy HZS ČR.**
*(Pokyn generálního ředitele HZS ČR č. 16/2017, kterým se stanoví opěrné body Hasičského záchranného sboru České republiky a typy předurčenosti jednotek požární ochrany pro záchranné práce).
**(Pokyn generálního ředitele HZS ČR č. 43/2014, o psychologické službě Hasičského záchranného sboru České republiky).
.
.
ZÚ HZS ČR - Kolektiv 2016 (záchranné roty dislokované v Hlučíně, Zbirohu a Jihlavě)