Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK X ČÍSLO 9/2011

Připomínáme 10. výročí leteckých teroristických útoků na USA, při likvidaci jejichž následků položilo své životy téměř 350 hasičů. V části POŽÁRNÍ OCHRANA přinášíme analýzu zásahu na požár pryže a plastů v Boru u Skutče, při jehož hašení byla poprvé úspěšně využita metoda smáčení hořícího materiálu ve vodní lázni a seznamujeme se systémem odborné přípravy vyšetřovatelů příčin vzniku požárů. Nová typová činnost složek IZS při společném zásahu – Chřipka ptáků a hodnocení taktického cvičení s námětem záchrany osob po zřícení střechy sportovní haly tvoří hlavní náplň části IZS.V blocích OCHRANA OBYVATELSTVA a KRIZOVÉ ŘÍZENÍ otiskujeme případovou studii k 10. výročí závažné chemické havárie v Toulouse, hodnocení cvičení „Zóna 2010“ a také bilanci letošního vzdělávání starostů obcí v oblasti krizového řízení. Pro příznivce POŽÁRNÍHO SPORTU je připraveno komplexní zpravodajství z Mistrovství ČR profesionálních a dobrovolných hasičů v požárním sportu, které se uskutečnilo v srpnu v Ostravě. 

Útoky z 11. září 2001 probudily Američany a svět ze snu o nedotknutelné bezpečnosti a nastartovaly nevídané protiteroristické aktivity. Rozsah, místo a způsob provedení - to byl symbol a bod zlomu ve světovém bezpečnostním vývoji.

Záchranné a likvidační práceZáchranné a likvidační práce
Tyto útoky byly aktem globálního terorismu. Politické požadavky s nimi spojené směřovaly ke změně celosvětového uspořádání, vyžadovaly změny v mezinárodních vztazích. Mezi příčinami útoku je teroristy uváděna především angažovanost USA v oblasti Blízkého východu, jejich vztah k Izraeli, Saudské Arábii a Pákistánu. Globální charakteristikou je původ pachatelů útoku, protože celosvětová síť teroristické organizace Al-Káida působí takřka v 60 zemích světa. Oběti útoků na budovy World Trade Center (dále jen „WTC“) byly ze 115 států světa [2, 19]. Budovy WTC byly cílem teroristů už v roce 1993. V některých zdrojích jsou tyto činy označovány jako kvaziválka mezi Západní a Islámskou civilizací [3].

Od události uplynulo deset let naplněných analýzami, které se snažily pochopit „PROČ“, které shromažďovaly dostupné informace a data, které dokumentovaly „CO“, ale rovněž „JAK“ se s bezpečnostní realitou vyrovnaly jednotlivé bezpečnostní složky, státní a správní orgány, instituce, postižení i nezúčastnění lidé. Tuto historickou událost připomeneme z pohledu záchranářů - hasičů.

Šli si pro smrt

V úterý 11. září 2001 byla unesena čtyři transkontinentální letadla společností American Airlines (lety č. 11 a č. 77) a United Airlines (lety č. 175 a č. 93). Unesená letadla měla posloužit jako řízené střely na strategické cíle. V 08.46 hodin narazilo letadlo společnosti American Airlines (let č. 11) do severní věže WTC a v 09.02 hodin letadlo společnosti United Airlines (let č. 175) do jižní věže. V 09.37 hodin útočilo letadlo (let č. 77) na budovu Pentagonu. Na letu č. 93 došlo k potyčce mezi pasažéry a únosci. Výsledkem byl náraz do polí poblíž Shanksville v Pensylvánii [17]. V důsledku teroristických útoků bylo bezprostředně po útocích 5000 osob pohřešováno, z toho bezmála 3000 zemřelo. Uváděné počty se liší: internetová encyklopedie Wikipedia uvádí 2977 osob [16], analýza zveřejněná v magazínu New York uvádí k 9. květnu 2002 konečné číslo 2819 osob [19], New York Times celkem 2992 osob [18]. V budovách WTC se údajně nacházelo 14 154 osob a dalších 940 v hotelu Marriott, který byl umístěn mezi severní a jižní věží zřícených budov. Po útocích na budovu Pentagonu zahynulo 125 osob [16].

Odezva Hasičského sboru New Yorku (dále jen „FDNY“ – Fire Department City of New York) na útoky nastala bezprostředně po nárazu do severní věže. Na místo zásahu se dostavil útvar o velikosti batalionu (komplex pěti až devíti jednotek, které jsou zodpovědné za určenou část města; jednotka je tvořena čtyřmi až pěti hasiči a jedním důstojníkem; čtyři až sedm batalionů tvoří divizi), a ihned zahájil záchranné práce [9]. Nejefektivnějším způsobem ochrany obyvatelstva bezprostředně po útocích byla evakuace. Díky ní se podařilo zachránit celkem asi 25 000 osob z budov WTC a ohroženého okolí [1, 9].

Richard Picciotto, příslušník FDNY, se v roce 1993 účastnil likvidace následků bombového útoku v severní věži WTC. Dne 11. září 2001, již jako velitel útvaru, vedl na stejném místě záchranné práce. V 09.59 hodin, po sesunutí jižní věže, nařídil evakuaci zasahujících příslušníků sboru. Bylo 10.28 hodin a on byl se svými muži v šestém patře. Severní věž se zbortila. Propadl se do třetího poschodí a v sutinách strávil čtyři hodiny. Znalost prostředí a šťastná shoda okolností mu umožnily, jako jednomu z mála, přežít.

Jména přímých obětí z 11. září 2001 jsou uvedena na oficiálním seznamu FDNY, který prováděl většinu záchranných a likvidačních prací. Počet obětí z řad hasičů se podle různých zdrojů liší. Některé zdroje uvádějí 343 obětí [15,19]. FDNY uvádí na vlastní internetové stránce, věnované obětem z vlastních řad celkem 348 jmen hasičů, jejichž úmrtí bylo v přímé souvislosti s útoky [9] a databáze Oddělení požární ochrany Federal Emergency Management Agency (dále jen „FEMA“) uvádí 341 obětí [10]. Za celý rok 2001 zemřelo při výkonu služby podle oficiálních statistik 450 příslušníků hasičských sborů. Průměrná četnost úmrtí u hasičského sboru ve Spojených státech amerických v souvislosti s výkonem služby je 100 úmrtí příslušníků za rok. V důsledku útoků byl tento počet převýšen více než čtyřnásobně [15]. Největší ztráty na životech vznikly v důsledku zborcení obou budov WTC.

Tabulka obsahuje názorný přehled o struktuře počtu zemřelých hasičů v přímé souvislosti s útoky na WTC. Skutečný počet, který by zahrnoval počet zemřelých hasičů rovněž v důsledku získaných zdravotních potíží v souvislosti s likvidačními pracemi, v informačních materiálech vyčíslen nebyl.

Největší nápor zraněných hasičů řešila univerzitní nemocnice New York Downtown Hospital umístěná nedaleko bývalých budov WTC. Nejčastějšími poraněními byly závažné popáleniny, crush syndromy (traumatická ischémie)a intoxikace kouřem. Zdravotní služby využilo 269 hasičů, policistů a dobrovolných záchranářů.

Nejvyšší četnost nasazení, a tedy i nejvíce obětí, bylo z řad příslušníků jednotek požárních automobilů - CAS (36 jednotek) a jednotek s výškovou požární technikou (33 jednotek). V den útoku bylo nasazeno celkem 121 CAS a 62 požárních automobilových žebříků a plošin. Se specializací příslušníků FDNY klesal i počet obětí z řad těchto jednotek (např. v jednotkách pro operace s nebezpečnými materiály a v protichemických jednotkách). Strukturu počtu obětí je možné připodobnit k pyramidě s širokou základnou hasičů v přímém výkonu a nižšími počty z řad velitelských funkcí a jednotlivých specializací. Nejvíce zasaženou skupinou byli hasiči v přímém výkonu služby (250 obětí) a skupina poručíků (45 obětí). Vysoká četnost ztrát na životech byla rovněž u hodnosti kapitán (20) a velitel útvaru – batalionu (19).

Následky teroristických útoků pro příslušníky FDNY byly rozsáhlé. V důsledku účasti na záchranných a likvidačních pracích byl zvýšen odchod do předčasného důchodu. Pro srovnání je možné uvést oficiální údaje FDNY o odchodech příslušníků do důchodu. V období mezi lednem a červencem 2002 to bylo 661 odchodů (rok 2001, ještě před útoky, 274 odchodů). Nepříjemným důsledkem útoků byly zdravotní komplikace u všech, kteří prováděli likvidační práce. Škodlivými látkami, které se podílely na poškození zdraví, byly především letecké palivo, azbest, olovo, rtuť a toxické zplodiny při požáru. Do ledna 2002 opustilo FDNY z důvodů respiračních obstrukcí 300 příslušníků. Pro sledování nemocnosti v souvislosti s odstraňováním následků útoků byl zřízen „WTC lékařský a léčebný program“ s registrem. V roce 2011 je do centrální evidence přihlášeno 30 000 záchranářů. Odhadované náklady na likvidaci trosek zborcených budov byly 600 miliónů dolarů. Celkové škody však dosáhly mnohem vyšších částek. Citelné snížení schopností FDNY představovala ztráta materiálu a v ní 98 požárních automobilů [7, 19, 20].

Struktura počtu obětí z řad FDNY (podle [5])

Funkce
Příslušnost k jednotkám FDNY
BAT
CMDCTR
ENG
HAZMOP
HMC
LAD
RES
SFTYB
SOC
SQD
další
Celkem
AC
-
2
-
-
-
-
-
-
-
-
-
2
BC
12
-
-
1
-
1
-
1
3
1
-
19
COD
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
1
1
CPT
-
-
5
-
1
11
3
-
-
-
-
20
DC
-
-
-
-
-
-
-
-
1
-
-
1
FPC
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
1
1
FF
4
-
75
-
6
101
35
1
-
28
-
250
FM
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
1
1
Chaplain
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
1
1
LT
-
-
14
-
1
19
4
-
-
7
-
45
PAR
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
2
2
Celkem
16
2
94
1
8
132
42
2
4
36
6
343

Vysvětlivky: Funkce: AC – Assistant Chief – zástupce velitele, BC – Battalion Commander – velitel útvaru (batalionu), COD – Chief of Department – velitel sboru, CPT – Captain – kapitán, DC – Division Chief – velitel divize, FPC – First Deputy Commisioner – první komisař oddělení (zástupce velitele sboru), FF – Firefighter – hasič, FM – Fire Marshall – požární vyšetřovatel, Chaplain – kaplan, LT – Lieutenant – poručík, PAR – Paramedic – zdravotník.
Příslušnost k jednotkám FDNY: BAT – Battalion – útvar, CMDCTR – Command Center – velitelství, ENG – Engine – jednotka náležící k výjezdovému vozidlu se stříkačkou (obdoba CAS), HAZMOP – Hazzardous Material Operations Unist – jednotka pro operace s nebezpečnými materiály, HMC – Hazzardous Material Co. – protichemická jednotka, LAD – Ladder – jednotka náležící k žebříku, RES – Rescue Unit – záchranářská jednotka, SFTYB – Safety Battalion – bezpečnostní útvar, SOC – Special Operations Co. – jednotka pro zvláštní operace, SQD – Squad – oddíl.

Důsledky teroristických útoků

V důsledku teroristických útoků bylo přistoupeno k zásadním změnám bezpečnostního systému USA. Vzniklo Ministerstvo vnitřní bezpečnosti USA, zpravodajské i výkonné složky byly reorganizovány. Jedním z průvodních jevů byla i tvorba strategických bezpečnostních dokumentů. Pro FDNY je platná Strategie připravenosti na terorismus a katastrofy (Terrorism and Disaster Preparedness Strategy) z roku 2007. Odvolává se na první Národní strategii pro bezpečnost vlasti (National Strategy for Homeland Security) z července 2002. Podle této strategie poskytuje FDNY pomoc a záchranu životů při všech ohroženích, zejména při požárech, narušení veřejného pořádku, zdravotních mimořádných událostech, nehodách, teroristických útocích a přírodních pohromách. Strategie je členěna do čtyř klíčových kapitol. První kapitola podává vysvětlení nutnosti zpracování strategie pro FDNY, zejména vzhledem k připravenosti na hrozbu terorismu, ale i přírodní pohromy a jiná nebezpečí. Druhá kapitola uvádí poslání a zaměření sboru s důrazem na čtyři klíčové body efektivní připravenosti (organizační přizpůsobivost, schopnost odezvy, prevence a ochrana, koordinace a spolupráce). Třetí kapitola je věnována operační připravenosti. Uvádí, jakým způsobem sbor zajistí příslušníkům výzbroj, výcvik a podporu pro výkon služby. V kapitole jsou zahrnuty všechny body, které Ministerstvo vnitřní bezpečnosti USA označilo jako klíčové pro dosažení schopnosti operační připravenosti. Jedná se o plánování, organizaci a vedení, zařízení a systémy, výcvik, nácvik, hodnocení a korekci akcí, personální zajištění. Čtvrtá kapitola popisuje koordinaci a hodnocení, především způsoby k dosažení vytyčených cílů strategie a postupy jejich hodnocení [1].

Vytvoření Ministerstva vnitřní bezpečnosti USA se uskutečnilo na základě zákona o bezpečnosti vlasti z 25. listopadu 2002 (Homeland Security Act). Na strategické úrovni byly vytvořeny dvě strategie bezpečnosti vlasti, a to v červenci 2002 a říjnu 2007. Obě řeší především otázku boje proti terorismu. Vedle této strategie současně na federální úrovni platí i Národní bezpečnostní strategie z května 2010 (National Security Strategy), která kromě problematiky terorismu uvádí v preambuli i důležitost obnovy vedoucího postavení USA ve světě [6, 11, 12, 13].

Od 1. března 2003 byla začleněna FEMA do struktur Ministerstva vnitřní bezpečnosti USA. V Národním systému pro zvládání nouzových událostí (National Incident Management System – NIMS) plní klíčovou roli při zajištění civilní nouzové připravenosti. NIMS integruje vládní, nevládní zdroje a kapacity ze soukromého sektoru pro efektivní odezvu. Pro potřeby FEMA je území USA rozděleno na deset sektorů, společné velitelství je ve Washingtonu. Součástí organizační struktury FEMA, a tedy i Ministerstva vnitřní bezpečnosti USA, je U. S. Fire Administration – Oddělení požární ochrany [8].

Závěr

Útoky z 11. září 2001 měly rozsáhlé důsledky. Ovlivnily vnitřní bezpečnostní vývoj USA, ale rovněž mezinárodní vztahy a celý vstup do 21. století. V souvislosti s nimi byl poprvé v historii NATO použit článek 5 Washingtonské smlouvy z roku 1949 o kolektivní obraně. Hasičské sbory prováděly většinu záchranných a později likvidačních prací. Od té doby se stalo jednou z priorit hasičských sborů v USA a celé společnosti zaměření příprav na řešení teroristických ohrožení.

Při pietním aktu za zemřelé příslušníky FDNY je tradicí uctít památku rozezněním zvonu. Tento zvyk byl rozšířen i na připomenutí památky všech obětí teroristických útoků. Každý rok se 11. září rozezní na Ground Zero v New Yorku zvon, který událost připomene.

Literatura

[1] BLOOMBERG, Michael R. et al. Fire Department City of New York: Terrorism and Disaster Preparedness Strategy. New York: Center for Terrorism and Disaster Preparedness, 2007. 45 s.
[2] EICHLER, Jan. Terorismus a války v době globalizace. 2. doplněné vyd. Praha: Univerzita Karlova v Praze, 2010. 397 s. ISBN 978-80-246-1790-9.
[3] HUNTIGTON, Samuel - Philips. Střet civilizací: boj kultur a proměna světového řádu. Ladislav Nagy. 1. vyd. Praha: Rybka Publishers, 2001. 447 s. ISBN 80-86182-49-5.
[4] JANOŠEC, Josef. O terorismu: pro pracovníky bezpečnostního systému. 1. vyd. Ostrava: Sdružení požárního a bezpečnostního inženýrství v Ostravě, 2010. 109 s. ISBN 978-80-7385-097-5.
[5] PICCIOTTO, Richard – PAISNER, Daniel. Poslední, kdo se zachránil. Jana Pacnerová, Michael Volný. 1. vyd. Praha: Baronet a. s., 2002. 238 s. ISBN 80-7214-520-7.
[6]-[20]: internetové zdroje

Mgr. František PAULUS, doc. Ing. Josef JANOŠEC, CSc., Institut ochrany obyvatelstva Lázně Bohdaneč, foto archiv autorů
 

vytisknout  e-mailem