Preventivně výchovná činnost Hasičského záchranného sboru
- Preventivně výchovná činnost u HZS ČR
- Podklady k výuce témat ochrany člověka za běžných rizik a mimořádných událostí v základních školách
- Společné semináře NIDV, HZS ČR a Ministerstva dopravy pro další zlepšení výuky dětí
- Pomůcky k výuce běžných rizik a ochrany člověka za mimořádných událostí
- Spolupráce s vysokými školami připravující pedagogické pracovníky
- Výuka ochrany člověka za mimořádných událostí na základních a středních školách
- Podporované projekty preventivně výchovné činnosti u HZS ČR
- Spolupráce s dalšími institucemi
- Zajímavé odkazy
Preventivně výchovná činnost u HZS ČR
Podklady k výuce témat ochrany člověka za běžných rizik a mimořádných událostí v základních školách
Aktualizováno: 27. srpna 2012
Vložil: kpt. Mgr. Jaromír Šiman
Společné semináře NIDV, HZS ČR a Ministerstva dopravy pro další zlepšení výuky dětí
Pomůcky k výuce běžných rizik a ochrany člověka za mimořádných událostí
Více informací naleznete v odkaze Pomůcky pro základní a střední školy a Pomůcky pro mateřské školy
Spolupráce s vysokými školami připravující pedagogické pracovníky
Dne 5. října 2011 schválila vláda ČR, usnesením č. 734, materiál Začlenění tématik „Ochrana člověka za mimořádných událostí, péče o zdraví a dopravní výchova“ do studijních programů pedagogických fakult. Cílem materiálu je vytvoření společného vědomostního základu (Studijní základ I) pro vysokoškolské vzdělávání učitelů, který by měl připravit absolventy tak, aby byli schopni adekvátně reagovat při vzniku mimořádné události a ochránili tím sebe a jim svěřené děti. Součástí materiálu jsou i vědomostní základy určené pro přípravu budoucích učitelů, kteří budou danou problematiku vyučovat (Studijní základ II; Studijní základ III).
Materiál zpracovalo Ministerstvo vnitra-generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR, jako orgán pověřený v rámci Ministerstva vnitra, ve spolupráci s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, Ministerstvem zdravotnictví a Ministerstvem dopravy v souladu s původním Harmonogramem realizace opatření ochrany obyvatelstva do roku 2013 s výhledem do roku 2020 (schválený usnesením vlády č. 165 ze dne 25. února 2008, úkol č. 9). Na tvorbě se také podílely oslovené fakulty vysokých škol (Pedagogická fakulta Univerzity Karlovy v Praze, Fakulta pedagogická Západočeské univerzity v Plzni, Fakulta tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze, Fakulta tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci).
Tvorbě materiálu předcházel pilotní projekt vzdělávání budoucích učitelů v oblasti ochrany člověka za mimořádných událostí, jenž byl v roce 2007 rozběhnut ve spolupráci s Univerzitou Karlovou v Praze – Pedagogickou fakultou. Více informací o uvedeném projektu naleznete zde.
Materiál (pdf 150 kB)
Usnesení vlády ČR zde dne 5. října 2011 č. 734
Výuka ochrany člověka za mimořádných událostí na základních a středních školách
- Podíl HZS ČR na výuce - od zavedení výuky uvedené problematiky do škol a v rámci dokumentu „Zaměření preventivně výchovné činnosti na úseku požární ochrany a ochrany obyvatelstva“ podniká HZS ČR řadu činností, které podporují a obohacují edukaci žáků v dané oblasti.
-
Historie - výuka problematiky ochrany člověka za mimořádných událostí na školách k současnému stavu
- Pomůcky - k výuce témat ochrany člověka za mimořádných událostí na základních a středních školách.
- Pomoc HZS krajů - na podpoře výuky ochrany člověka za mimořádných událostí na základních a středních školách se podílí nejen MV-GŘ HZS ČR, ale také všechny HZS krajů. Informace o jejich činnosti a projektech naleznete na webových stránkách jednotlivých HZS krajů.
- Pomůcky k výuce v mateřských školách
Podporované projekty preventivně výchovné činnosti u HZS ČR
- Záchranný kruh - Bezpečnostní internetový portál "Záchranný kruh" slouží k informovanosti obyvatelstva, ke komunikaci a k přípravě na běžná nebezpečí i mimořádné události i ke vzdělávání na školách v rámci ČR. Prostřednictvím portálu jsou veřejnosti poskytovány aktuální informace zejména z oblasti hrozících nebezpečích, dále je zajišťována komunikace s obyvatelstvem i případná pomoc obyvatelstvu.
- Vaše cesty k bezpečí - v projektu "Vaše cesty k bezpečí" Vám pracovnice HZS KŘ JMK a PČR KŘ JMK a Diecézní charity Brno poradí, jak správně postupovat při běžných druzích ohrožení, včetně ohrožení Vaší bezpečnosti či Vašeho majetku v důsledku kriminality (ve spolupráci s kolegy z Policie ČR - Krajské ředitelství Jihomoravského kraje a Diecézní charitou Brno).
- Hasík CZ - projekt spočívá v předávání informací dětem základních škol formou besed z oblasti ochrany obyvatelstva a požární ochrany v souladu se stanoveným obsahovým zaměřením. Tyto informace předává určená dvojice aktivistů, která prošla kurzy instruktorů pořádanými o.s. Citadela Bruntál.
- Kampaň "Bezpečné cestování" - projekt probíhající od roku je určen osobám cestujícím v prostředcích hromadné dopravy.
- Soutěže - HZS ČR v rámci preventivně výchovné činnosti pořádá na ústřední a regionální úrovni také soutěže pro děti a mládež.
Spolupráce s dalšími institucemi
Ke zlepšení situace ohledně výuky ochrany člověka za mimořádných událostí na školách, navázalo MV-GŘ HZS ČR spolupráci se zástupci dalších zainteresovaných institucí.
- Ústav pro informace ve vzdělávání- od 30. listopadu 2009 do 4. prosince 2009, proběhlo v rámci čtvrté vlny projektu Rychlá šetření 2009, realizovaného Ústavem pro informace pro vzdělávání, šetření týkající se výuky ochrany člověka za mimořádných událostí.
- Výzkumný ústav pedagogický v Praze - ve spolupráci s touto institucí bylo vytvořeno digitální portfolio Ochrana člověka za mimořádných událostí, kde je nabízena metodická podpora pro učitele (články a materiály) a kde jsou uváděny informace o akcích a pozvánkách, ale také jsou zde nabízeny materiály ke stažení.
- Ministerstvo obrany - ve spolupráci s Ministerstvem obrany jsou naplňovány cíle a úkoly Koncepce ochrany obyvatelstva do roku 2020 s výhledem do roku 2030 a Koncepce přípravy občanů státu k obraně státu
Zajímavé odkazy
Příprava občanů k obraně státu - aktivity Ministerstva obrany - internetový portál "Příprava občanů k obraně
státu" informuje veřejnost o problematice přípravy občanů k obraně státu a zároveň poskytuje vybraným cílovým
skupinám veřejnosti nezbytné informační a učební dokumenty a vytváří prostor ke komunikaci prostřednictvím
moderních komunikačních nástrojů.
Prevence info - web prevence-info (financován a garantován Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy České republiky) půběžně aktuálně seznamuje s novinkami v dané problematice a klade si za cíl být pomocníkem v oblasti informační, metodické, legislativní a kontaktní. Seznamuje s terminologií, legislativou, výsledky výzkumů a představuje organizace a instituce od celorepublikové po místní úroveň, které prevenci realizují.
Školní informační kanál- prostřednictvím velkoplošných obrazovek instalovaných ve školách je oslovována skupinu mladých lidí formou video spotů, které mají preventivní, osvětově-vzdělávací a informační charakter. MV-GŘ HZS ČR funguje jako dborný garant projektu „Rady a doporučení hasičů při varování ČHMÚ“. MV-GŘ HZS ČR funguje jako dborný garant projektu „Rady a doporučení hasičů při varování ČHMÚ“.
Rady v nouzi- portál přibližuje občanům jak se chovat v nejrůznějších krizových situacích.
Portál "Naše prevence"- informační portál NAŠE PREVENCE je pomocníkem v hledání odpovědí na otázky týkající se požární ochrany a ochrany obyvatelstva.
Portál „Co dělat“- přináší nové moderní způsoby výuky a vzdělávání studentům vysokých škol. Portál vytvořilo občanské sdružení Centrum pro bezpečný stát, které se stalo partnerem projektu "Elektronická skripta".
Krizová karta- unikátní způsob žádosti o laickou pomoc formou jasných instrukcí a se všemi potřebnými informacemi