HZS Moravskoslezského kraje  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Vypalování trávy je i letos zakázáno

 

Přes každoroční varování hasičů a výzvy ve sdělovacích prostředcích vznikají na jaře i v dalších měsících roku v Moravskoslezském kraji desítky zbytečných požárů, způsobených vypalováním starých porostů.
 
I zdánlivě tak bezpečná činnost, jakou je spalování shrabaných porostů, může mít neblahé následky. Oheň se na otevřeném prostranství může velice snadno vymknout kontrole. V takovém případě suchý jarní porost v kombinaci se silným větrem dokáže své! Vznikají pak závažné ekonomické škody, je ohroženo zdraví i životy osob a může být nevratně poškozen biotop. Stačí jen neopatrnost, trocha nepozornosti nebo panika.
 
Z těchto důvodů je vypalování trávy zakázáno hned několika zákony, především zákonem o požární ochraně, zákonem o ochraně přírody a krajiny a dále zákonem o ochraně ovzduší. Plošné vypalování porostů je zakázáno celoročně. V případě porušení tohoto zákazu hrozí dle zákona č. 133/1985 Sb., o požární ochraně, ve znění pozdějších předpisů, občanům pokuta až ve výši 25 tisíc korun a firmám může být udělena sankce až do výše 500 tisíc korun.
 
Při spalování hořlavých látek na volném prostranství zákon o požární ochraně ukládá povinnost učinit odpovídající opatření proti vzniku a šíření požáru – jinak řečeno, zabezpečit vše tak, aby se spalování nevymklo kontrole a nevzniknul z něj požár. Navíc firmy jsou povinny každé spalování hořlavých látek na volném prostranstvípředem oznámit územně příslušnému Hasičskému záchrannému sboru kraje, včetně přijatých protipožárních opatření. Hasičský záchranný sbor má pak pravomoc nařídit přijetí dalších opatření pro zajištění bezpečného spalování, či spalování zcela zakázat.
 
Občané by se také měli seznámit se závaznými vyhláškami obcí, které způsob pálení odpadů na volném prostranství mnohdy zakazují, nebo alespoň upravují. Pálení odpadů na volném prostranství navíc není jediný způsob, jak se zbavit biologického odpadu. Ten je možné také zkompostovat, odložit ve speciálních kontejnerech nebo ve sběrných dvorech.
 
Rovněž jako rodiče si musíme uvědomit, že jsme ze zákona odpovědni za své děti. Určitě bychom neměli zapomenout poučit je o tom, jak lehce může dojít k požáru při neopatrném zacházení s ohněm na loukách, v parcích a lesích, prostě na všech místech, které si děti vybírají ke svým hrám a radovánkám.
 
V roce 2012 v Moravskoslezském kraji způsobilo zakládání ohňů v přírodě nebo vypalování celkem 31 požárů, při nichž byly 3 osoby zraněny a majetkové škody činily 435 tisíc Kč.

A proto znovu upozorňujeme: Vypalování suché trávy a porostů je zakázáno!                     

vytisknout  e-mailem