11. dubna 2012 (Ivana Svitáková) - Česká asociace hasičských důstojníků, o.s., vyhlásila na den 13. dubna 2012 Den požární bezpečnosti.
Požár vznikne průměrně 55 krát denně, ročně si požáry vyžádají kolem 130 lidských životů a více jak tisíc zraněných. Škody se ročně vyšplhají na více jak dvě miliardy korun. Požár vznikne kdekoliv a kdykoliv a být připraven nebo ještě lépe požáru předcházet se rozhodně vyplatí.
Varující čísla o požárech
Podívejme se do statistiky Hasičského záchranného sboru České republiky na počty požárů od roku 1997. Počet požárů v pětiletých cyklech klesá, ale počty usmrcených u požárů narůstají.
Rychlým zásahem hasiči každoročně uchrání hodnoty za miliardy korun!
Domácnost v plamenech vloni až sedmkrát denně
Nejvíce požárů dlouhodobě vzniká v domácnostech a ty jsou také nejtragičtější, co se týká počtu usmrcených a zraněných. Z pohledu příčin požárů v domácnostech jsou velmi časté požáry způsobené od závad komínů a topidel, vůbec nejčastější příčinou je nedbalost dospělých, jako je například kouření, používání otevřeného ohně, zanedbání bezpečnostních předpisů.
Požáry v domácnostech
domácnosti
|
2009
|
2010
|
2011
|
počet požárů
|
2 471
|
2 507
|
2 668
|
počet usmrcených
|
62
|
68
|
66
|
počet zraněných
|
442
|
551
|
578
|
Počet požárů v domácnostech
Počet zraněných u požárů v domácnostech
Chraňte si svůj domov, ale i život před požáry!
Hlásiče požáru
Většina úmrtí při požárech je způsobena kouřem. Kouř vznikající při požáru v domácnosti je většinou toxický (v domácnostech je velké množství hořlavých plastických hmot), dvě až tři vdechnutí mohou způsobit ztrátu vědomí a následně smrt, kouř způsobuje i snížení viditelnosti a ztrátu orientace.
Autonomní hlásič požáru zajistí rychlé zjištění vznikajícího požáru a upozorní na něj přítomné osoby. Cena autonomního hlásiče se pohybuje v řádu stokorun, tato investice je ve srovnání se způsobenými škodami zanedbatelná. Dle vyhlášky (účinnost od 1. 7. 2008) č.23/2008 Sb., o technických podmínkách požární ochrany staveb musí být hlásiči vybaveny nově povolené a schválené stavby, objekty schválené před 1. 7. 2008 musí být vybaveny hlásiči požáru pouze tehdy, pokud stavba či její část projde v budoucnu rozsáhlejší stavební úpravou. Hlásič požáru je jednoduché zařízení, které v krabičce průměru cca 12 cm obsahuje detektor požáru, optickou a hlavně akustickou signalizací, upozorní, že není něco v pořádku.
Hasicí přístroje
Vybavenost objektů hasicími přístroji také popisuje výše zmiňovaná vyhláška. Umístění, druhy a počet hasicích přístrojů je stanoven ve schválené projektové dokumentaci příslušné stavby.
Jsou stanoveny povinnosti a minimální vybavení, ale je na každém z vás, zda chcete předejít ztrátám, ať už na životech, zdraví nebo majetku a investici do hlásičů požáru a hasicích přístrojů nebudete podceňovat.
Požár v bytě, domě - jak se zachovat?
- zachovejte klid a rozvahu
- v případě zjištění požáru nebo hustého dýmu na chodbě domu varujte ostatní nájemníky voláním „hoří“ a okamžitě volejte hasiče na linku 150 nebo 112
- při pohybu v zakouřeném prostoru se pohybujte při zemi (ve dřepu, po kolenou), kouř se zpočátku drží u stropu, pokud to jde, použijte k dýchání vlhký kapesník, ručník, šátek at.
- při silném zakouření zbytečně neriskujte průchod – hrozí nejen ztráta vědomí, ale i orientace,
- pokud nemůžete opustit byt – silné zakouření chodby, horké dveře, snažte se utěsnit dveře do bytu proti průniku kouře
- z balkonu, okna na sebe upozorněte voláním o pomoc popřípadě vyvěšením prostěradla, ručníku atp.
- v případě, že na vás hoří oděv, zastavte se, lehněte si, kutálejte se, válením zamezíte přístupu kyslíku, rukama si chraňte obličej,
- k opuštění domu nikdy nepoužívejte výtah
- v případě, že ucítíte plyn, nerozsvěcujte,
- pokud to lze, před odchodem z hořícího bytu vypněte přívod el. energie a plynu,
- nikdy se do požárem ohroženého bytu nevracejte (ztráta orientace, nadýchání zplodinami, porušení konstrukce stavby)
- dbejte pokynů hasičů
- formou hry naučte děti, co nejkratší cestou opustit byt.
Pozvánka:
Hasičské záchranné sbory krajů pořádají v rámci Dne požární bezpečnosti návštěvy stanic hasičů i přednášky:
HZS Středočeského kraje
územní odbor Nymburk - v týdnu 10. - 13. 4. Exkurze na stanici Nymburk a Poděbrady pro žáky mateřských a základních škol.
HZS Olomouckého kraje
http://www.hzsol.cz/zpravy/tiskove-zpravy/tiskova-zprava/patek-13-dubna-2012-den-pozarni-bezpecnosti/7b5d2da779fd0fffe7c09b59dbebda4e/
HZS Ústeckého kraje
Územní odbor Chomutov pořádá na Den požární bezpečnosti den otevřených dveří na stanici Chomutov a Klášterec n.O.
HZS Pardubického kraje
Dne 13. dubna 2012 bude probíhat beseda ve VYŠŠÍ ODBORNÉ ŠKOLE A STŘEDNÍ ŠKOLE TECHNICKÉ, Habrmanova 1540 v České Třebové, na téma OCHRANA ČLOVĚKA PŘI MIMOŘÁDNÝCH UDÁLOSTECH.
Jedná se o 80-90 studentů zařazených do dvou tříd, a doba trvání prezentací bude od 8.00 do 12.00 hodin.
HZS Jihočeského kraje
kpt. Ing. Ivana Svitáková
tisková mluvčí
MV-generální ředitelství
Hasičského záchranného sboru ČR
Tel.: +420 950 819 867
Mobil: +420 724 193 394
E-mail: ivana.svitakova@grh.izscr.cz