HZS Kraje Vysočina  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Projekt "Zásah bez hranic" vrcholí, hasiči z Vysočiny jedou cvičit do Dolního Rakouska

Čtyřiadvacet příslušníků Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina se ve dnech 10. a 11. října zúčastní cvičení v dolnorakouském městě Tulln an der Donau. Společným cvičením českých a rakouských hasičů vyvrcholí projekt s názvem „Zásah bez hranic“, který prakticky běží od února letošního roku. Celý tento projekt je realizován v rámci Fondu malých projektů Vysočina – Dolní Rakousko, Operačního programu spolupráce Rakousko – Česká republika 2007 - 2013.  

 
V roce 2002 zasáhly ničivé povodně také Dolní Rakousko. Na pomoc nejvíce postiženým příhraničním oblastem vyjel dne 11. srpna 2002 i odřad příslušníků HZS Kraje Vysočina. Odřad prováděl v Dolním Rakousku záchranné a likvidační práce do 21. srpna 2002. Za účinnou pomoc při zdolávání živelní pohromy obdrželi následně hasiči z Vysočiny poděkování od zemského hejtmana Dolního Rakouska Dr. Erwina Prölla.
 
„Při činnosti našeho odřadu se pochopitelně projevily jazykové bariéry. Komunikační nesrovnalosti a nedostatečná slovní zásoba chvilkami ztěžovaly provedení zásahu a drobně komplikovaly činnost odřadu“, poznamenal k průběhu působení hasičů v Rakousku plk. Ing. Libor Hanuška náměstek krajského ředitele pro Úsek IZS a operačního řízení.
 
 
Právě z tohoto důvodu vznikl projekt s názvem „Zásah bez hranic“, kterému dali krajští zastupitelé zelenou na svém zasedání dne 14. února 2012. Hlavním smyslem a cílem celého projektu bylo jazykově připravit příslušníky HZS Kraje Vysočina v případě řešení mimořádných událostí v příhraničních oblastech. Pro příslušníky zařazené v přímém výkonu služby, ale i pro velitele jednotek, operátory tísňových linek a operační důstojníky byl zorganizován šestiměsíční kurz německého jazyka. Kurz intenzivně navštěvovaly od března do srpna dvě desítky hasičů. V rámci kurzu byla vyučována němčina odborná, zaměřená právě na zásahovou činnost a na činnosti související se zvládáním mimořádné události.
 
Za celý tento projekt Krajskému úřadu Kraje Vysočina velmi děkuji. Osobně se domnívám, že prolomení jazykové bariéry je pro bezchybné zvládnutí zásahu či poskytnutí pomoci nezbytné. Kurz navštěvovali převážně příslušníci z přímého výkonu služby a z krajského operačního a informačního střediska. Pevně věřím, že příslušníci získané jazykové dovednosti a znalosti při společném cvičení náležitě využijí a případně i prohloubí“, poznamenal plk. Hanuška.
 
 
V rámci projektu proběhlo také dne 28. března 2012 setkání příslušníků HZS Kraje Vysočina a pracovníků Krajského úřadu Kraje Vysočina s partnery z Dolního Rakouska. Celodenní seminář byl především zaměřen na krizové řízení a představení a porovnání struktur, systémů a procesů aplikovaných v obou zemích. Zástupcům rakouské strany byla rovněž představena speciální technika HZS Kraje Vysočina, která je využívána  při zdolávání mimořádných událostí. Jednalo se například o kontejner nouzového přežití,  který je určen k poskytnutí rychlé, účinné a neodkladné pomoci obyvatelstvu postiženému mimořádnou událostí. Představeno bylo mimo jiné také stanoviště pro dekontaminaci osob.
 
 
Ve středu 10. října 2012 se úderem sedmé hodiny ranní hasiči z Kraje Vysočina vydají na dvoudenní cvičení do Rakouska. Čtyřiadvacet mužů ze všech územních odborů HZS Kraje Vysočina, ale i z krajského operačního a informačního střediska se v odpoledních hodinách v rakouském Tullnu zapojí do taktického cvičení simulujícího možnou pomoc při zdolávání různých druhů mimořádných událostí.  
 
Do cvičení se prioritně zapojí příslušníci, kteří absolvovali jazykový kurz. Pochopitelně s sebou vezeme techniku a věcné prostředky, které mohou obsluhovat pouze speciálně proškolení a vycvičení příslušníci. Z tohoto důvodu jsme v několika případech museli vybrat příslušníka s odpovídající odborností pro výkon, i když není absolventem jazykového kurzu“, doplnil plk. Ing. Hanuška.
 

vytisknout  e-mailem