HZS Plzeňského kraje  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Požáry adventních věnců

vanoce-prohorely-stolek.jpgIlustrační foto.
Přiblížila se první adventní neděle, tedy doba, kdy na adventním věnci zapálíme první adventní svíčku. Než tak učiníme, měli bychom si uvědomit všechna rizika, která jsou s používáním otevřeného ohně doma spojená.
 
Domovy jsou dnes doslova přeplněny vysoce hořlavými materiály. Koberce, čalounění, záclony – to vše je dnes vyrobeno z umělých vláken, které snadno hoří. Požáry v bytech se vlivem blízkosti hořlavých materiálů rychle šíří a mohou způsobit značné materiální škody.
 
Jen loni v prosinci evidují hasiči 1598 požárů, z toho 293 v domácnostech a obytných domech. A počty požárů od adventních věnců se v posledních letech množí. Příčina je velmi prostá. Na malý věneček z chvojí se umístí svíce a po jejich zapálení se na ně zapomene. Svíčky pak při dohořívání zapálí chvojí, od kterého se vznítí nábytek a zařízení bytu.
 
Jeden případ za všechny popisuje tisková mluvčí Pardubického kraje, Vendula Horáková: „Loni na Štědrý den vyjížděli profesionální hasiči z Moravské Třebové a dobrovolní hasiči z Městečka Trnávka a Chornice do Městečka Trnávka-Lázy, kde došlo v rodinném domě k požáru. Po příjezdu na místo hasiči provedli průzkum a v domě nalezli osobu, kterou ihned vynesli ven. Přivolaný lékař u starší ženy konstatoval smrt. Hasiči požár během krátké chvíle dostali pod kontrolu. Hořelo pouze v jedné místnosti – ložnici. Podle slov vyšetřovatele hasičů požár způsobily zapálené svíčky na adventním věnci. Žena se snažila ještě požár uhasit kbelíky vody. V domě byla i puštěná voda, ale pravděpodobně silný a jedovatý kouř ženu udusil.“
 
Pamatujte, že hořící svíčka je otevřený oheň a jako s takovým by se s ní mělo zacházet. Každý rok dochází během vánočních svátků k  požárům od hořících svíček, zejména těch umístěných na adventních věncích. Ty po sobě mnohdy zanechají v obydlích spoušť a lidé při nich někdy utrpí i vážná zranění.
 
Zde je pár užitečných rad, které je dobré dodržovat:
 
Velkou pozornost věnujte už tomu, jaký adventní věnec vlastně kupujete. Věnec by neměl být vyroben z  vysoce hořlavého materiálu – např. pilin, hoblin apod. Například loni se na trhu objevily adventní věnce, které byly z hlediska vzniku požáru velice nebezpečné, byly totiž vyrobeny ze suchých  dřevěných pilin, na nichž byly bez jakýchkoliv podkladových misek přilepené svíčky. Pokud pak svíce dohoří až k základně, může lehce způsobit požár, problém nastane i tehdy, pokud se svíčka ulomí.

Správně vybírejte i svíčky na věnec. Klasické svíčky (určené např. do svícnů) nejsou pro adventní věnce příliš vhodné, neboť brzy prohoří a mohou věnec či okolí zapálit. (Existují speciální adventní svíčky ošetřené speciální voskovou vrstvou, které hoří dlouho).

Uvědomte si, že zapálenou svíčku nelze položit kamkoli a na cokoli. V každém případě by svíčka měla být umístěna na stabilní nehořlavé podložce bránící přímému kontaktu hořící svíčky s podkladem (např. chvojím adventního věnce). V této souvislosti stojí za upozornění, že adventní věnce bez ochranných podložek pod svíčkami mohou sloužit jen jako dekorace a v žádném případě bychom je neměli zapalovat. Riziko, že nám věnec vzplane, je velké.

Svíčky umísťujte v dostatečné vzdálenosti od hořlavých materiálů, rozhodně je nedávejte k oknům do průvanu, blízko záclon, do těsné blízkosti sedaček či jiných textilií, ani na poličku nebo skříň, neboť oheň se rychle přenese na nábytek a zařízení bytu.
 
Vždy zajistěte, aby měla hořící svíčka stabilitu a nehrozilo její převrácení.
 
Uvědomte si, že věnce jsou po nějaké době již zcela vyschlé a snadno chytnou.
 
Rizikovým faktorem jsou i děti nebo zvířata, které mohou hořící svíčku převrhnout.
 
Zapálené svíčky, ať již umístěné na adventních věncích nebo jinde, nesmíte nechat během jejich hoření bez dozoru. Zhasněte je vždy, když opouštíte domov nebo jdete spát. Jsou zaznamenány i případy, kdy si majitel bytu odskočil zakouřit na balkón a hořící svíčka mezitím způsobila požár. 
 
Co dělat v případě požáru?
 
Pokud přes všechna bezpečnostní opatření přece jen dojde k požáru, je třeba zachovat chladnou hlavu. Můžete se pokusit požár zlikvidovat vlastními silami. V takovém případě je nutné reagovat rychle, zamezit přístupu vzduchu a menší požár v zárodku uhasit improvizovanými prostředky, např. udusit botou, pokrývkami nebo jinými silnějšími textiliemi bez umělých vláken nebo vodou (pozor však na elektrické přístroje či věci napojené do elektřiny.) V žádném případě nepřeceňujte své síly. Lidské zdraví je vždy cennější než majetek a rozhodně se nepokoušejte případný požár uhasit za každou cenu sami. Pokud zjistíte, že požár sami nemůžete uhasit, zavolejte hasiče pomocí linky 150 nebo 112. Ti na místo dorazí za několik minut.
 
Jak takový požár adventního věnce vypadá v praxi, můžete vidět na:
http://youtu.be/vUNDSUAksYs

vytisknout  e-mailem