Brno - 23.-25.4.2013 - závěrečné zkoušky Nástupního odborného výcviku
V posledním dubnovém týdnu r. 2013 dospěl na brněnském středisku ŠVZ HZS ČR do svého závěru zbrusu nový kurz pro nové adepty hasičského řemesla.
Závěrečné zkoušky Nástupního odborného výcviku
První den zkoušek prověřil jejich znalosti z oblasti technického výcviku. V dopoledních hodinách předváděli posluchači své znalosti při provádění různých bojových rozvinutí, se kterými se můžou ve svém hasičském životě nejčastěji setkat. Odpoledne pak proběhlo ověření znalostí v individuálních dovednostech. Jednalo se o správné použití různých technických prostředků. Nechybělo zde odstranění dveří osobního automobilu, použití pneumatických zvedacích polštářů, správný postup při oblékání protichemického oděvu i správné použití dalších prostředků chemické, strojní a technické služby.
Druhý den zkoušek proběhl na učebně formou ústních zkoušek a byl věnován oblasti spojení, organizaci požární ochrany, požární prevenci, krizovému řízení a ochraně obyvatel. Ve druhém bloku otázek pak prokazovali posluchači své znalosti z oblasti zdolávání mimořádných událostí a s tím související bezpečnosti práce a poskytování první pomoci.
Třetí, poslední den zkoušek, byl věnován technickým prostředkům. Na zkoušené zde čekaly technické prostředky pro práci na vodě, ve výškách a nad volnou hloubkou. Nechyběly však ani otázky z oblasti strojní a chemické služby.
V závěrečném verdiktu zkušební komise ve složení mjr. Ing. Petr Kupka, mjr. Mgr. Michal Kříž a nprap. Radek Chlad i při slavnostním vyřazení, v pátek 26. dubna 2013, slyšelo všech 24 posluchačů vysněné slovo - prospěl.
Hlavním cílem novely organizace závěrečných zkoušek bylo zejména ověřit co možná nejlepším a nejobjektivnějším způsobem vědomosti absolventů kurzu. Nový model závěrečného ověření znalostí se ukázal jako velmi progresivní a současně i velmi náročný pro zkoušené, ale i pro zkušební komisi.
Nový kurz Nástupního odborného výcviku pro příslušníky HZS ČR zařazené v JPO má oproti zrušené Vstupní přípravě příslušníka HZS ČR tyto výhody:
- zkrácení kurzu z 23 na 15 týdnů,
- odstranění duplicit obsažených v modulovém systému,
- úspory na cestovních nákladech,
- zefektivnění výcviku a celkové zjednodušení organizace tak, že kurz je od začátku do konce realizován pouze prostřednictvím Školního a výcvikového zařízení HZS ČR,
- navýšení hodin na technický a praktický výcvik oproti výuce v učebně dle původního modulu III - IZS.
Z celkového počtu 600 hodin je 348 hodin věnováno technickém výcviku se zaměřením na praktický výcvik, což je kladně hodnoceno i samotnými posluchači a přináší to zejména lepší přípravu účastníků kurzu na jejich hasičský život na stanicích v celé České republice.