Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK XII ČÍSLO 7/2013

V úvodu přinášíme zpravodajství o zásahové činnosti HZS ČR a dalších složek IZS při likvidaci následků červnových ničivých povodní a seznamujeme s novelou zákona o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, která řeší zapojení pojišťoven do financování jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů. V bloku POŽÁRNÍ OCHRANA analyzujeme únorový zásah jednotek PO při likvidaci tragických následků výbuchu plynu v bytovém domě ve Frenštátě pod Radhoštěm a zabýváme se také nejčastějšími nedostatky v projektové dokumentaci a praktickém provedení komínů ve stavbách. Spolupráce příslušníků laboratoře Zařízení Tišnov HZS JmK s Pyrotechnickou službou Policie ČR a analýza komunikace na TCTV 112 jsou náplní části časopisu zaměřené na oblast IZS. V bloku OCHRANA OBYVATELSTVA přinášíme první díl seriálu „Ochrana dýchacích cest – historie a současnost“ a informujeme o průběhu mezinárodního kurzu zaměřeného na ochranu proti chemickým zbraním. 

  • Příchod června provázely ničivé povodně
  • Spolufinancování bezpečnostního systému - dovršení letitých legislativních snah
  • Výbuch plynu měl tragické následky
  • Mezinárodní veletrh PYROS/ISET 2013 – vše pod jednou střechou
  • Čeští hasiči vládnou Evropě
  • V tištěné podobě časopisu ještě najdete

Příchod června provázely ničivé povodně

Dne 1. června 2013 došlo v důsledku intenzivních srážek zejména na území Čech k velmi rychlému vzestupu hladin vodních toků. V některých místech povodně dokonce „překonaly“ ničivé záplavy z roku 2002. I tentokrát vodní živel bral, ničil a bohužel i zabíjel. Na záchranných a likvidačních pracích se podílely tisíce profesionálních a dobrovolných hasičů, příslušníků Policie ČR, Armády ČR a dalších složek IZS a nespočet obětavých dobrovolníků.

Povodně v datech a událostech

Sobota 1. června

Třetího stupně povodňové aktivity dosáhly řeky a potoky v Plzeňském, Jihočeském, Středočeském, Královéhradeckém a Ústeckém kraji. Ihned po vzniku prvních mimořádných událostí byly nasazeny jednotky PO a další složky IZS. Jen během první „povodňové“ noci bylo řešeno přibližně 450 mimořádných událostí (zejména ve Středočeském a Jihočeském kraji). Na řešení těchto situací bylo nasazeno celkem 630 jednotek PO jak profesionálních, tak dobrovolných hasičů. Do záchranných akcí byly prostřednictvím ústřední koordinace zapojeny také síly a prostředky Záchranného útvaru HZS ČR, Policie ČR i Armády ČR.

Neděle 2. června

MV-generální ředitelství HZS ČR vyhlásilo v 08.00 hodin ústřední koordinaci záchranných a likvidačních prací, v jejímž rámci soustřeďovalo síly a prostředky z nezasažených krajů a Záchranného útvaru HZS ČR.

Ve 21.00 hodin vyhlásila vláda ČR nouzový stav pro území Jihočeského, Plzeňského, Středočeského, Libereckého, Královéhradeckého, Ústeckého kraje a hl. m. Prahu. Pro řešení nouzového stavu byl aktivován Ústřední krizový štáb (dále jen „ÚKŠ“) a koordinací řešení krizové situace byl pověřen ministr vnitra. V rámci ÚKŠ byla svolána i Ústřední povodňová komise (dále jen „ÚPK“), které předsedal ministr životního prostředí.

Úterý 4. června

Situace se s nepřestávajícími intenzivními srážkami zhoršovala, hasiči během několika dní evakuovali na území ČR více než 19 tisíc osob (v Ústeckém kraji 10 637 a ve Středočeském kraji 6933).

Pondělí 10. června

V důsledku silných přívalových srážek se na celém území Čech rozvodnily zejména některé menší toky. Jen během tohoto dne hasiči poskytli ve více než 550 případech technickou pomoc. Nejvíce postiženými oblastmi, kromě těch, kde již povodně proběhly, byly Karlovarsko, Nýřansko, Domažlicko, Lounsko, Mělnicko, Mladoboleslavsko, Šluknovský výběžek, Turnovsko a Semilsko.

Středa 12. června

Vláda ČR zrušila nouzový stav pro Liberecký kraj. Vláda ČR dále rozhodla zrušit nouzový stav pro území Ústeckého, Středočeského kraje a Královéhradeckého kraje, a to od 24.00 hodin dne 28. června 2013.

Středa 19. června

Vláda ČR zrušila nouzový stav pro území Jihočeského, Plzeňského kraje a území hl. m. Prahy.

Záchranné povodňové práce

Jednotky PO od začátku povodní zasahovaly u 9611 událostí. Bylo nasazeno přibližně 28 500 profesionálních a dobrovolných hasičů, v souvislosti s povodněmi zasahovalo 9518 jednotek PO (3748 profesionálních a 5770 dobrovolných). Nejčetnější zásahová činnost probíhala v krajích Středočeském, Ústeckém, Jihočeském a hl. m. Praze. Byla zaměřena na monitoring vodních toků, varování obyvatelstva, vyrozumění povodňových orgánů, evakuaci, záchranu osob, zvířat a majetku, zpevňování hrází, čerpání vody a likvidační práce při odstraňování škod. Do oblastí postižených povodní byly postupně povolány povodňové odřady HZS ČR, speciální odřad HZS ČR WASAR z Moravskoslezského kraje určený k záchraně osob z vodní hladiny a střelmistři HZS ČR.

V průběhu povodní bylo evakuováno celkem 26 438 o­sob a 618 osob bylo zachráněno. V přímé souvislosti s povodněmi zemřelo 12 osob, tři osoby byly pohřešovány(Poznámka redakce: ke dni zpracování tohoto článku).

Zapojení dalších složek IZS

V průběhu povodní HZS ČR úzce spolupracoval s ostatními složkami IZS. V souladu s Ústředním poplachovým plánem IZS byly aktivovány a nasazeny síly a prostředky Armády ČR v počtu přibližně 9300 příslušníků a 1560 kusů techniky. Dále byli aktivováni kynologové a pyrotechnici Policie ČR a Vodní záchranná služba ČČK. Při evakuaci byly využity vrtulníky Letecké služby Policie ČR, Armády ČR a nestátního provozovatele DSA.

Poskytování prostředků pro humanitární pomoc a nouzové přežití

K plnění úkolů HZS ČR bylo ve dnech 2. až 26. června z centrálních zásob MV-generálního ředitelství HZS ČR vydáno 115 642 protipovodňových pytlů, 71 plniček pytlů, 1310 lehátek, 88 plovoucích a kalových čerpadel, 3574 vysoušečů a 9898 litrů dezinfekčních prostředků.

Spolupráce HZS ČR s nevládními organizacemi

Do pomoci obyvatelstvu na územích postižených povodní se zapojily a účinnou pomoc poskytly a poskytují organizace Český červený kříž, Diakonie ČCE, Charita ČR, Člověk v tísni a ADRA. Hlavními formami jejich činnosti je distribuce materiálu humanitární pomoci postiženým domácnostem, pomoc dobrovolníků při úklidových pracích a organizování veřejných finančních a materiálních sbírek na pomoc obětem povodní.

Zahraniční pomoc

V období od 7. do 16. června 2013 bylo do záchranných prací zapojeno 15 záchranářů ze Slovenské republiky a Polska s velkoobjemovými čerpadly.

Zpracováno redakcí podle podkladů odboru operačního řízení MV-generálního ředitelství HZS ČR, Generálního štábu Armády ČR a Policejního prezidia ČR, foto archiv redakce
 

Spolufinancování bezpečnostního systému - dovršení letitých legislativních snah

Již dlouhou dobu, od roku 1996, se řeší otázka možnosti zapojení pojišťoven do financování bezpečnostního systému. O historii nebo mezinárodním srovnání již bylo napsáno a hlavně mnoho řečeno na všech různých úrovních. Pro český právní řád je patrně nejoptimálnější inspirací zkušenost ze Slovenské republiky, kde již téměř deset let spolufinancování pojišťoven pro útvary Ministerstva vnitra (zejména Hasičský a záchranný sbor Slovenské republiky) existuje.

Vyvíjena byla řada iniciativ různého znění, např. již v roce 1999 a 2001, následně v roce 2010 zastupitelstvy Pardubického a Středočeského kraje. Všechny dosud podané návrhy neprošly legislativním procesem (fakticky téměř vždy skončily neschválením v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR, nebo první návrh již nebyl schválen po navrácení zpět Senátem do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR).

Je nutné dodat, že zapojení pojišťoven do financování bezpečnostního systému není žádnou novinkou. V právním řádu na území dnešní České republiky existoval již od dob Rakousko-Uherska a přetrval formálně až do roku 1999 ve formě fondu zábrany škod.

Nové iniciativy

Na jaře roku 2012 se v Senátu i Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR zrodily iniciativy na navržení novely zákona, která bude řešit možnost zapojení pojišťoven do financování Hasičského záchranného sboru České republiky (HZS ČR) a jednotek sborů dobrovolných hasičů obcí, a to ve formě příspěvku z povinného ručení na motorová vozidla (senátní tisk č. 347, sněmovní tisk č. 709). Senátní návrh byl schválen ve výborech Senátu i na plénu Senátu Parlamentu ČR (dne 20. července 2012, kdy ani jeden senátor nebo senátorka nebyl proti návrhu) a byl postoupen k projednání Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR jako senátní iniciativa.

Dne 12. června 2012 byl skupinou poslanců předložen obdobný návrh, jako ten senátní. Tento poslanecký návrh (sněmovní tisk č. 709) byl schválen v prvním čtení po dlouhé a podrobné diskuzi 6. listopadu 2012 a přikázán k projednání rozpočtovému výboru, hospodářskému výboru a výboru pro bezpečnost. Je nutné dodat, že návrh zákona v této podobě nepodpořila vláda, které k němu schválila negativní stanovisko. Obě iniciativy vycházely z principu povinnosti příspěvku z povinného ručení na motorová vozidla pro Hasičský záchranný sbor České republiky a pro jednotky sborů dobrovolných hasičů obcí.

Právě po prvním čtení v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR došlo k jednání na půdě této dolní komory Parlamentu ČR (vlastně na půdě podvýboru pro integrovaný záchranný systém, a to za účasti zástupců MV-generálního ředitelství HZS ČR, Ministerstva financí i dalších dotčených subjektů) k nalezení nového řešení. Tato jednání probíhala celou zimu a za toto období bylo zpracováno mnoho verzí návrhu zákona, došlo k řadě diskuzí, kompromisů, úvah, rozhodnutí, ale hlavně k pozitivnímu vývoji ve vztahu k nalezení shody nad určitým návrhem.

Základní kompromis spočíval v úpravě zákona o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla (zák. č. 168/1999 Sb.) a zákona č. 238/2000 Sb., o Hasičském záchranném sboru ČR a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů. Změna spočívala v tom, že HZS kraje, Záchrannému útvaru HZS ČR a zřizovateli jednotky sboru dobrovolných hasičů obce, která je zařazena do seznamu jednotek v rámci nařízení kraje, kterým se stanoví podmínky k zabezpečení plošného pokrytí území kraje jednotkami požární ochrany a která zasahovala na výzvu operačního a informačního střediska hasičského záchranného sboru kraje, se uhradí náklady vzniklé úmyslným jednáním nebo dopravní nehodou.

Tyto platby se budou podle zákona vyplácet výše uvedeným složkám HZS ČR a zřizovatelům jednotek SDH obcí přímo z pojišťoven (u dopravních nehod, což je základ postupu). Proti současnému stavu, kdy je z likvidačních prací získáváno přibližně 30 milionů pro celý HZS ČR za rok, by tato nová úprava měla přinést částku vyšší (bude úměrná počtu a době trvání zásahů. Finanční částka za hodinu likvidačních prací bude stanovena nařízením vlády). Tyto platby se mají realizovat již tento rok, zřejmě od září 2013 (po vyhlášení zákona ve Sbírce zákonů).

Fond zábrany škod

Dále bude vytvořen tzv. fond zábrany škod (tedy navrácení k minulému stavu, před rok 1999), kam „půjdou“ prostředky od pojišťoven (ročně 3 % z povinného ručení, což představuje částku přibližně 500 až 600 milionů Kč). Tyto prostředky se budou rozdělovat podle přesně stanoveného klíče vytvořenou komisí (rozdělení podle stanovených poměrů) a na základě následného rozdělení příslušnými subjekty (např. pro HZS ČR a pro jednotky sborů dobrovolných hasičů obcí to bude MV-generální ředitelství HZS ČR). Je také přesně stanoveno, na jaké oblasti mají být finanční prostředky použity. Tento fond by mohl být naplňován od 1. ledna 2014, první prostředky z něho mohou být k dispozici v roce 2014.

Po nalezení tohoto kompromisu byl návrh zákona v podobě komplexního pozměňovacího návrhu schválen všemi třemi výbory Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, kam byl přikázán (přelom února a března 2013) a následně byl projednán ve druhém čtení. Po dlouhé a velice podrobné diskuzi byl návrh zákona ve znění komplexního pozměňovacího návrhu schválen Poslaneckou sněmovnou Parlamentu ČR (dne 27. března 2013).

Po projednání návrhu zákona ve výboru Senátu Parlamentu ČR, byl též dne 2. května 2013 schválen plénem Senátu Parlamentu ČR (opět žádný senátor ani senátorka nebyli proti návrhu zákona).

Následně byl návrh zákona postoupen prezidentu republiky k podpisu, což prezident Miloš Zeman učinil dne 31. května 2013.

Návrh přináší nové nahlížení na možnost zapojení pojišťoven do spolufinancování složek integrovaného záchranného systému a také bezpečnosti provozu, což může vzbuzovat negativní i pozitivní ohlasy. Logicky, zejména pro složky integrovaného záchranného systému poskytujících plánovanou pomoc na vyžádání v oblasti zábrany a prevence škod z provozu vozidel, se jedná o pozitivní směr.

Návrh je jistě kompromisem, může vykazovat určité legislativní nedostatky, může být v určitém směru i novým systémem pro další finanční prostředky do systému (které budou opět do systému navráceny, zejména formou nové techniky a věcných prostředků) a může vzbuzovat možná mírné znepokojení, jedná se ovšem o první krůček v celém systému.

Závěr

Toto krátké pojednání nemělo za cíl přesně popisovat celý návrh, jeho klady a zápory, polemizovat nad možnostmi jiné úpravy, nebo vyložit další směry celého systému. Mělo pouze dokreslit celkový legislativní proces. Samotný návrh bude jistě podroben dalšímu hodnocení, a jak se říká, až budoucnost ukáže, zda navržený systém je reálný a použitelný. Za současné situace je schválení tohoto návrhu zákona optimální variantou pro praxi, pro kterou je využitelný a přínosný.

plk. JUDr. František VAVERA, Ph.D., MV-generální ředitelství HZS ČR

Výbuch plynu měl tragické následky

V neděli 17. února 2013 došlo v časných ranních hodinách k výbuchu plynu a následnému požáru v bytovém domě v ulici 6. května ve Frenštátě pod Radhoštěm. V té době se v domě nacházelo celkem 18 osob, z nichž šest při této události zahynulo, 11 bylo hospitalizováno se zraněním.

Na likvidaci této mimořádné události se podílelo na 162 hasičů z 18 jednotek PO, přes 60 policistů, 18 zdravotníků a desítky dalších osob, ať už jako zaměstnanci města nebo jiných přizvaných subjektů.

Popis objektu

Typový bytový dům v ulici 6. května ve Frenštátě pod Radhoštěm byl kolaudován v roce 1973 a v roce 2009 byl dodatečně kompletně zateplen kontaktním systémem Baumit. Tři vchody do domu byly vůči sobě posunuty o 1,3 m. Půdorysné rozměry části objektu, kde došlo k výbuchu s následným požárem, byly 15,21 m x 11,77 m, a stavební výška 9,25 m. Objekt tvořila nehořlavá konstrukční soustava ze svislých blokopanelových dílců a vodorovných stropních panelů Spiroll o tloušťce 250 mm. Nosný systém se skládal z železobetonových blokopanelů o tloušťce 375 mm a schodišťové nosné příčné stěny o tloušťce 200 mm. Příčky v bytech byly cihelné, sádrové a mezi byty zdvojené z dutých cihel. Plochá střecha byla tvořena struskovým násypem, plynosilikátovými deskami a živičnou hydroizolací. Okna a dveře ve vstupech do bytů byly celodřevěné, výplně otvorů dveří uvnitř bytů ze dřeva, případně prosklené. Dveře hlavního vchodu byly vyrobeny z hliníku s prosklenou plochou. Dům měl jedno centrální schodiště, tři nadzemní a jedno podzemní podlaží. Do podzemního podlaží byl přístup také dveřmi v boční stěně objektu. V každém nadzemním podlaží (NP) se nacházely dvě bytové jednotky o dispozici 3+1.

Průběh zásahu

První hlášení o výbuchu a následném požáru přijalo krajské operační a informační středisko Moravskoslezského kraje (KOPIS) 17. února 2013 v 03.50 hodin. Na místo události byly ve 03.52 hodin vyslány jednotky PO v I. stupni poplachového plánu, a to jednotka HZS Moravskoslezského kraje stanice Nový Jičín s CAS 20 a AZ 30, jednotky SDH obcí Frenštát pod Radhoštěm s CAS 20, Kunčice pod Ondřejníkem s CAS 24 a Trojanovice s CAS 24. Současně s vysláním jednotek PO byly informovány další složky IZS – Policie ČR a Zdravotnická záchranná služba Moravskoslezského kraje. O události byli vyrozuměni řídící důstojník územního odboru Nový Jičín a příslušník pro zjišťování příčin vzniku požáru. Na příkaz řídícího důstojníka územního odboru byly ve 03.55 hodin na místo zásahu vyslány další dvě jednotky SDH obcí (Kopřivnice s CAS 20 a Příbor s CAS 32). Na KOPIS přicházelo velké množství telefonických hlášení, z nichž se již dal tušit značný rozsah události. Byl vyhlášen II. stupeň poplachového plánu a zároveň byli vyrozuměni krajský řídící důstojník, starostka města Frenštát pod Radhoštěm, Městská policie Frenštát pod Radhoštěm a pohotovostní služby dodavatelů plynu, elektrické energie a vody.

Záchrana osob z objektu

Ve 03.51 hodin se na místo zásahu dostavili příslušníci obvodního oddělení Policie ČR Frenštát pod Radhoštěm a územního odboru Policie ČR Nový Jičín. Policisté se za doprovodu obyvatele ze sousedního vchodu pokusili vniknout do hořícího objektu a zachránit přítomné osoby. Jejich pokus byl však pro značný žár ohně neúspěšný. Již pět minut poté se na místo dostavila první posádka zdravotnické záchranné služby, hlídka městské policie a místní jednotka SDH. Policie ČR společně s městskou policií provedla uzávěru okolí nepovolaným osobám a řídila dopravu v oblasti místa zásahu. Z hlášení velitele zásahu (VZ) bylo zřejmé, že požárem jsou plně zasaženy bytové jednotky i sklepní prostory a v objektu se stále nacházejí obyvatelé bytů. Na hašení požáru byl nasazen vysokotlaký proud ze zadní strany objektu, jeden proud C 52 z vnějšku z čelní strany budovy a další proud C 52 proud dovnitř budovy. Hasičům se podařilo z nastavovacích žebříků zachránit dvě osoby z 2. NP.

Opětovný výbuch poranil dobrovolného hasiče z jednotky SDH obce Frenštát pod Radhoštěm, který se nacházel před hořícím objektem. Po dojezdu jednotky PO ze stanice Nový Jičín ve 04.15 hodin převzal velitel čety velení zásahu. V té době už byla požárem zasažena i střecha budovy a bytový dům byl viditelně staticky narušen. Po výbuchu plynu v levé části domu se propadla střecha, což znemožnilo záchranu obyvatel vnitřní cestou. Hlavní směr záchrany osob byl veden z čelní strany objektu s použitím AZ 30 do 3. NP, odkud byly zachráněni čtyři obyvatelé jednoho bytu.

Odpojení přívodu plynu

Pracovník plynáren se na místo zásahu dostavil ve 04.30 hodin, ale situace mu neumožňovala uzavřít plyn unikající v suterénu budovy, který značně podporoval hoření. Ve 04.40 hodin se na místo zásahu dostavil řídící důstojník územního odboru, převzal velení zásahu, rozdělil místo zásahu na tři úseky a zřídil štáb velitele zásahu. Za hlavní cíle zásahu bylo určeno pokračovat v průzkumu, vyhledat a zachránit zbylé osoby, zastavit unikající plyn a lokalizovat požár. Z důvodu značného statického poškození budovy, kdy polovina střechy a stropní konstrukce z 3. a 2. NP byly propadlé až do přízemí a zadní stěna objektu vychýlena ven asi o jeden metr, byl na místo zásahu povolán statik. S ohledem na velmi vysokou míru rizika ohrožení života a zdraví zasahujících VZ nařídil, že do objektu nadále mohou vstupovat pouze příslušníci HZS Moravskoslezského kraje.

Veliteli družstva ze stanice Bílovec vydal VZ přímý rozkaz, aby se svou jednotkou zastavil unikající plyn v suterénu hořícího domu. Hasiči se pod ochranou vodního proudu dostali až k hlavnímu uzávěru plynu, ze kterého stále unikal hořící plyn, a na smluvený signál srazili plamen. Kusem mokré textilie a následně plynárenskou páskou dotěsnili místo úniku. Po celou dobu byly soustavně měřeny koncentrace plynu. Provizorní zastavení unikajícího plynu bylo zlomem ve vývoji situace, již krátce poté ohlásil velitel zásahu lokalizaci požáru. Úplné odpojení objektu od přívodu plynu provedli pracovníci plynáren přerušením přípojky před domem. V době lokalizace požáru bylo nasazeno celkem sedm proudů C 52, jeden vysokotlaký proud a jeden proud z AZ 30.

Nasazení záchranářských psů

Evakuovaní obyvatelé okolních domů byli ve spolupráci se starostkou města Frenštát pod Radhoštěm soustředěni v prostorách radnice. Byly aktivovány posttraumatické intervenční týmy všech základních složek IZS. V té době se na místo zásahu dostavil krajský řídící důstojník, ředitel územního odboru a ředitel HZS Moravskoslezského kraje a také krajské vedení Policie ČR. Se situací se na místě zásahu seznámil 1. náměstek hejtmana, v odpoledních hodinách se dostavili zástupci MV-generálního ředitelství HZS ČR a náměstek ministra vnitra.

Na základě informací od Policie ČR bylo zřejmé, že se pohřešuje celkem pět osob, z toho dvě děti. Bylo rozhodnuto o přeskupení sil a prostředků. Pro další práce byla z Ostravy povolána část USAR týmu s technickým kontejnerem a lezecké družstvo, přivezen byl i kontejner se dřevem ke zhotovení výztuže dislokovaný u HZS Letiště Leoše Janáčka v Ostravě. Ze Záchranného útvaru HZS ČR byla vyžádána těžká technika a kynologové. Zároveň byli povoláni kynologové Městské policie Ostrava. Zázemí pro činnost štábu VZ bylo vytvořeno v týlovém kontejneru. Stravování zasahujících bylo zabezpečeno městským úřadem.

První nasazení kynologů se psy se uskutečnilo krátce před nedělním polednem. Došlo však k posunu stěn objektu a všichni museli na příkaz VZ budovu opustit. Pro další činnost zasahujících jednotek PO bylo nutné vytvořit bezpečné podmínky. Byly provedeny nezbytné terénní úpravy pro příjezd automobilových zemních strojů. S použitím zemního stroje UDS byla stržena nejprve zadní a poté boční stěna domu, k odstranění čelní stěny byl použit lanový naviják z VYA na podvozku T 815 8x8. Dřevěnými podpěrami byl stabilizován schodišťový prostor. V sutinách stále zůstávalo mnoho skrytých ohnisek požáru, z nichž stoupal kouř. Opětovné nasazení psů bylo možné až po třech hodinách. I když podmínky pro práci kynologů nebyly ideální, psi označili místa, kde byla později nalezena těla hledaných osob.

Od nedělního odpoledne do pondělního rána probíhalo kontinuální šetrné, především ruční, rozebírání sutin. Pracovní skupiny se střídaly v pravidelných intervalech. Na sutiny byli nasazováni kynologové se psy, kteří zpřesňovali prostor pro vyhledávání osob. Postupným odebíráním sutin vzrůstalo riziko posunutí svislých konstrukcí budovy.

Nasazení speciální techniky

V pondělí před sedmou hodinou ranní došlo k výraznému posunu stavebních prvků schodišťového prostoru a práce byly opět pro nepřijatelně vysoké riziko pro zasahující přerušeny. Jako relativně bezpečné bylo vyhodnoceno odebírání sutin shora. Pro tento postup však jednotky PO nedisponovaly příslušnou technikou. V 09.00 hodin bylo dojednáno s vedením městského úřadu využití dohody o plánované pomoci na vyžádání mezi HZS Moravskoslezského kraje a firmou Mrozek, a.s., která se specializuje na demolice objektů a disponuje potřebnou technikou i zkušenostmi.

Po celou dobu prohledávání sutin kriminalisté Policie ČR vše pečlivě dokumentovali a zajišťovali vzorky pro další expertní posouzení, např. plynové spotřebiče. V prohledaných sutinách byla nalezena mrtvá těla všech pohřešovaných osob. VZ ohlásil 18. února v 16.00 hodin likvidaci požáru a činnost jednotek PO byla ukončena v 17.00 hodin. Místo zásahu bylo se souhlasem Policie ČR protokolárně předáno Městskému úřadu Frenštát pod Radhoštěm, Policie ČR však i nadále zajišťovala střežení objektu a jeho bezprostředního okolí.

Příčina vzniku požáru a následky

Podle svědeckých výpovědí samotnému požáru předcházel mohutný výbuch. Plameny byly nejdříve zpozorovány v bytě v 1. NP a současně v suterénu, kde se nacházel hlavní uzávěr plynu, na němž byl demontován kužel ventilu.

Na základě všech zadokumentovaných skutečností, získaných důkazů a poznatků, které jsou uvedeny v odborném vyjádření zpracovaném k této události, byla stanovena jediná příčina vzniku požáru: úmyslné zapálení. Mimořádná událost byla v době zpracování tohoto textu v šetření Policie ČR.
Z 18 osob, které se nacházely v objektu v době výbuchu, šest osob zahynulo (3 děti a 3 dospělí), 12 bylo zraněno (3 děti a 9 dospělých), z čehož 11 bylo hospitalizováno ve specializovaných zdravotnických zařízeních. Zranění obyvatel domu byla různá, od řezných nebo tržných ran, přes intoxikaci až po popáleniny od 10 do 90 % těla. Z okolních vchodů a domů bylo evakuováno na 50 osob. Došlo ke zranění jednoho dobrovolného hasiče, který byl hospitalizován s popáleninami v obličeji. Předběžná škoda byla vyčíslena na 10 miliónů Kč.

Objekt byl výbuchem natolik staticky poškozen, že musela být provedena celková demolice. Sousední části domu (dva vchody) byly staticky zajištěny a zpevněny ocelovými lany, jejich obyvatelé se po několik týdnů nemohli vrátit do svých domovů.

Posttraumatickou péči psychologa HZS Moravskoslezského kraje využila jednotka SDH obce Frenštát pod Radhoštěm. Další psychosociální pomoc pro oběti neštěstí, pozůstalé po obětech nebo rodinné příslušníky nadále poskytuje občanské sdružení Krizové centrum Ostrava.

Specifika zásahu

Pozitiva
včasné povolání dostatečného množství sil a prostředků,
rychlost nasazení a efektivní spolupráce všech složek IZS,
velmi rychlé vytyčení dostatečně velké uzávěry proti vstupu nepovolaných osob,
zřízení štábu VZ a rozdělení místa zásahu na úseky,
vysoké nasazení, disciplinovanost a odvaha všech zasahujících osob podílejících se na řešení mimořádné události,
výborná spolupráce s vedením městského úřadu a všemi jeho orgány,
možnost evakuované umístit v prostorách radnice,
týlové zabezpečení, včetně nepřetržitého zajišťování nápojů a stravy,
nasazení speciálních týmů – kynologové, lezci, USAR, Speciální pořádková jednotka Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje,
činnost posttraumatických týmů,
nasazení speciální pořární techniky a věcných prostředků HZS Moravskoslezského kraje a prostředků Policie ČR,
rychlost nasazení a zručnost obsluhy zemního stroje UDS Záchranného útvaru HZS ČR,
nasazení nakladače soukromé firmy pro nakládání a odvoz sutin.

Negativa
velký počet usmrcených a zraněných osob,
zranění člena jednotky SDH obce,
pozdní uzavření unikajícího plynu,
destrukce objektu a jeho nestabilita po celou dobu zásahu,
skladba sutin neumožňovala nasadit speciální prostředky – např. štěrbinovou kameru,
obtížný přístup těžké techniky ze zadní strany budovy,
HZS Moravskoslezského kraje nedisponoval technikou pro odebírání sutin shora,
zimní klimatické podmínky.

plk. Ing. Tomáš KLOS, npor. Ing. Jan NĚMEČEK, HZS Moravskoslezského kraje, foto archiv HZS Moravskoslezského kraje
 

Mezinárodní veletrh PYROS/ISET 2013 – vše pod jednou střechou

V pořadí již 12. mezinárodní veletrh požární a bezpečnostní techniky PYROS/ISET 2013 se konal jako obvykle na výstavišti BVV v Brně. Neobvykle, s jednou výjimkou v roce 2000, v pavilonu Z. Pod jednu střechu se tak vešli všichni vystavovatelé včetně vystavené požární techniky.

V proměnlivém deštivém počasí to byla nesporná výhoda. Na straně druhé to představovalo pro návštěvníky více či méně příjemnou procházku rozlehlým a opuštěným výstavním areálem. Žádné poutače, vlajky nebo obvyklá výšková technika před výstavním pavilonem. Úsporná opatření se promítla i na počtu vystavovatelů. PYROS/ISET 2013 se tak stal spíše komorní výstavou s absencí řady předních a tradičních dodavatelů požární techniky a technických prostředků. Přesto i tentokrát si návštěvníci z řad odborné i laické veřejnosti mohli najít ve své zájmové oblasti novinky, zastavit se u zajímavých exponátů a udělat si průřezovou představu o technických prostředcích, které hasiči potřebují k hašení požárů, likvidaci nebezpečných látek, vyprošťování osob z havarovaných vozidel a dalším činnostem. Nelze opomenout ani komodity související s požární bezpečností staveb jako jsou stabilní hasicí zařízení, hasicí přístroje nebo elektrická požární signalizace.

Požární automobily

Svému postavení na trhu v České republice dostála, jako již tradičně, společnost THT, s.r.o., Polička. Ta na veletrh přivezla šest požárních automobilů. Připomněla CAS 30 na podvozku T 815-7 6x6, která měla úspěšnou premiéru na mezinárodním veletrhu Interschutz v Lipsku v roce 2010 a „ostravskou“ CAS 20 na podvozku MB Econic 4x2, která zazářila na posledním veletrhu PYROS v roce 2011. Ani na letošním neztratila nic ze svého nadčasového řešení a právem byla předmětem zaslouženého zájmu hasičů. Z novinek je třeba uvést zejména CAS 20 na novém podvozku Tatra 158 4x4 uváděnou na trh pod obchodním označením Phoenix. Šlo o „čerstvý“ prototyp, který je dalším důkazem schopností THT, s.r.o., Polička, opatřit požární nástavbou každou Tatru v provedení podle požadavků odběratele a v technické úrovni obvyklé v Evropě. Na první pohled jde o robustní automobil, k čemuž přispívá i výška 3225 mm. Výrobce si je tohoto handicapu vědom. Podle zasvěcených je na vině motor PACCAR MX, který je běžně používán v silničních verzích nákladních automobilů, kde hluboká olejová vana není na závadu. Není bez zajímavosti, že jde o přeplňovaný motor s výkonem 265 kW, chlazený kapalinou a splňující emisní limity EURO 5. Ačkoliv nejde o čistě terénní podvozek, udává výrobce brodivost do 800 mm. Hasiči uznale hodnotili prostornou kabinu pro šestičlennou osádku, kterou dodala Tatra ve spoluprácí s firmou DAF. Průtok kombinovaného čerpadla je 2000 l/min při 1 MPa a 250 l/min při 4 MPa. Nádrž na vodu má objem 4000 l, na pěnidlo pak 300 l. Požární nástavba je vybavena řídicím a kontrolním systémem THTronic s CAN sběrnicí a obslužným panelem v dosahu řidiče. Předností tohoto monitorovacího elektronického zařízení je zvýšení uživatelského komfortu, který spočívá v průběžném monitorování provozních stavů, ale i v upozornění na blížící se termín předepsané údržby. Vizualizace provozních stavů a dalších informací je již povinností, kterou není nutné zvlášť vyzdvihovat. Vždy je však třeba prověřit, zda není na úkor spolehlivosti. Pro úplnost - celková hmotnost nové CAS 20 je 18 t.

K nepřehlédnutí byla expozice polského výrobce požárních automobilů Wawrzaszek ISS. (WISS). Jak bylo zřejmé z prohlídky expozice, tak nejen proto, že tento výrobce vyhrál tender na 33 CAS 30 9000/540 – S3VH na podvozku T 815 6x6. Tento automobil byl v Brně vystaven a neušel kritickému srovnání s poličskou sestrou. Z uvedeného označení jsou patrné i hlavní parametry této CAS 30. K těm je potřeba dodat celkovou hmotnost 25 t a výšku 2950 mm. Nádrže jsou zhotoveny z kompositu GRP. Za pozornost stojí samočinné doplňování nádrže na vodu a udržování nastaveného tlaku bez zásahu strojníka. O výrobním a technologickém zázemí tohoto výrobce svědčí i zbývající exponáty včetně požární automobilové plošiny s dostupnou výškou 25 m. Pracovní koš s užitečným zatížením 265 kg je umístěný na krátkém ramenu kloubově připojeném k teleskopickému stožáru. Za pozornost stálo provedení sedačky strojníka na nástavbě jak z hlediska futuristického tvaru, tak i materiálového provedení. I ta byla z kompositu GRP. Dodavatelem nástavby je firma Bumar patřící společnosti Wawrzaszek ISS. Podle vyjádření zástupce výrobce jsou připraveny automobilové plošiny s vyšší dostupnou výškou, jakož i další typy požárních automobilů, včetně letištních. Dokladem schopností tohoto výrobce byl i vystavený vyprošťovací automobil na podvozku Volvo s celkovou hmotností 44 t.

Kromě klasických technologií dodává WISS požární automobily s kompozitovou nástavbou bez toho, že by jejich provedení bylo omezeno rozměry nebo tvarem. Samozřejmostí je kontrolní elektronická datová sběrnice typu systém CANBUS.

Dýchací přístroje a nové ochranné přilby

Doslova obležený byl stánek firmy Dräger Safety AG a Co. KGaA, která si jako jedna z mála udržela výstavní stánek, na který jsme zvyklí z minulých let. Zaujal návštěvníka nejen počtem vystavených exponátů, ale i atraktivním provedením. Kromě reprezentativního přehledu nabízeného sortimentu dýchacích přístrojů a detekční techniky představil tento renomovaný dodavatel protiplynové techniky nové přilby včetně „stříbrné“ varianty. Za novinku lze rozhodně považovat plně automatický modernizovaný monitorovací přístroj Bodyguard II s bezdrátovým připojením na ledkový displej v ochranné masce. Ten informuje např. o překročení expoziční teploty, minimálním tlaku a přechodu na rezervní zásobu vzduchu.

Fakt, že po letech používání „Galetek“ je načase změnit jejich design, vedlo firmu Aeur k vývoji nové přilby. I ta šla z ruky do ruky a byla předmětem nejedné diskuze a srovnání. K vidění byla ve stánku zastupující společnosti MSA. V této souvislosti lze připomenout i účast tuzemského výrobce MEVA, a.s., který rozšířil své aktivity i na dodávky protiplynových oděvů, detekční techniky a příslušenství pro chemické havárie.

Málokdo si všiml další novinky v nevelkém stánku firmy Kompresservis, s.r.o. Představila zcela nové zkušební přenosné zařízení pro ověřování funkčních parametrů všech typů ochranných masek a dýchacích přístrojů. Vyniká jednoduchou obsluhou a malými rozměry a možností napojení na PC. Není bez zajímavosti, že byl navržen Ing. Kroupou, který, jak si mnozí „protiplynaři“ vzpomenou, stál u zrodu dvouhodinového kyslíkového dýchacího přístroje KP 120.

Nelze postihnout širokou škálu dalších technických prostředků. Lze však konstatovat, že v oboru hydraulického vyprošťovacího zařízení, ochranných obleků a ochranných pomůcek si bylo možné udělat nejen představu o nabízeném sortimentu, ale i o tom, kam směřuje další vývoj.

Fakt, že chemické havárie jsou aktuální nejen z pohledu statistiky, dokázala účast řady výrobců, kteří „obhospodařují“ tuto komoditu. Kromě jiných i firma Gumotex, a.s., Břeclav, která představila nové řešení dekontaminačního nafukovacího stanoviště. Dodává se jako modulová stavebnice v pěti provedeních s rozvodem vody v plastu nebo nerezu. Tahákem expozice byl kostlivec, který znázorňoval stav osoby exponované nebezpečnými látkami před dekontaminací. Sprcha s ním udělala zázračnou proměnu.

Hasicí přístroje a stabilní hasicí zařízení

Doby, kdy se dodavatelé předháněli v nabídce přenosných hasicích přístrojů, souvisely s nenasyceností trhu a jejich porevoluční obnovou. Situace se zásadně změnila a v účasti těchto dodavatelů na výstavách je to stále patrnější. V každém případě zaujala expozice firmy Neuruppin, která je součástí koncernu TYCO. V nabídce měla zcela nový přenosný hasicí přístroj FLN W 6 WNA pro hašení požárů třídy F. Přeloženo - olejů a fritovacích kuchyňských zařízení. Hašení se provádí nízkotlakou mlhou při tlaku přibližně 15 bar. Mlhu s kapkami o průměru 60 až 80 mikronmetrů vytváří speciální hubice, která má dostřik 3 až 5 m. Kromě zkušebního ohně 40F dokáže tento hasicí přístroj uhasit i zkušební ohně 13A a 21B. V rámci „zelené aktivity“ dodává Neuruppin na trh tzv. „zelený pěnový hasicí přístroj“, u kterého se snížil obsahu fluoru na hodnotu 0,04 %.

Překvapením byl i další exponát. Tím byla kompaktní souprava první pomoci pro domácnosti a motoristy obsahující kromě schválené lékárničky práškovou nebo pěnovou „jedničku“ nebo „dvojku“ podle potřeby s hasivem na třídu požárů F, což je vhodná varianta pro domácnosti. Nechybí ani další vybavení užitečné při vzniku požáru v domácnosti nebo při autonehodě. Vše potřebné je v malé úhledné tašce.

V expozici TYCO bylo možné zblízka vidět samočinné stabilní hasicí zařízení ANSUL – R102 vhodné pro hašení fritovacích kuchyňských zařízení. Ačkoliv nejde o novinku, uvádíme ho z důvodu propracovaného návrhového manuálu, podle kterého se jako stavebnice navrhuje pro různé velikosti a druhy fritovacích zařízení. Kromě jiného se spouští mechanismem nezávislým na elektrickém proudu, což je jeho nesporná výhoda. Kouzlo samočinného neelektrického spouštění je v ocelovém lanku opatřeném tavnými pojistkami. Ty se při požáru roztaví, což vede k rozpojení lanka a otevření tlakové lahve s výtlačným plynem. Hasivem je směs chemických látek, které na základě reakce s hořícím olejem zajistí spolehlivé a účinné uhašení tohoto typu požáru.

Stejně jako v minulých letech, ani tentokrát nechyběla na výstavě firma SKANSKA, a.s. Kromě sprinklerových zařízení nabízí plynová hasicí zařízení a vysokotlakou mlhu - systém Danfos pro ochranu budov a technologií. Návštěvníci se mohli na demonstračním modelu názorně seznámit s výhodami vysokotlaké mlhy, které spočívají v podstatně menší spotřebě vody než je tomu u sprchového proudu vytvořeného sprinklerem. To je důvod, proč tato hasicí zařízení nacházejí stále širší uplatnění v tradičních sprinklerových aplikacích, jako je např. ochrana hotelů. Plynové hašení bylo možné vidět i u firmy Esto Cheb, s.r.o., a systém nízkotlaké mlhy GreCon na hašení jisker představila firma INTE Zlín, s.r.o., na novém demonstračním plně funkčním panelu.

Se stabilními hasicími zařízeními souvisí stále aktuálnější téma jejich hasicí účinnosti a provozuschopnosti. O možnostech zlepšení jejich kvality v našich podmínkách informovali zástupci zkušební a přejímací organizace VdS. Ředitel pobočky VdS ČR zdůraznil význam provádění přejímacích a periodických prohlídek u instalovaných požárně bezpečnostních zařízení a zejména prohlídek starých sprinklerových instalací. U těch jsou prokazatelné závady z důvodu koroze již po 12,5 letech. Určitě překvapí informace, že v Německu se touto činností zabývá přes 150 inspektorů. Podle postupů VdS se tyto prohlídky zavádějí v Polsku, Bulharsku a Rumunsku.

Pegas

Prostředky pro spojení již delší dobu nejsou doménou výstav PYROS. Míří obvykle na jiné specializované výstavy. Nicméně jedno zastavení si zaslouží. Na letošním veletrhu byly představeny technologie, které rozšiřují radiokomunikační systém PEGAS, užívaný složkami IZS v České republice, o řadu nových možností jeho taktického využití, operativního nasazení, lokalizačních a datových služeb. Jde například o nové terminály TPH 900, lehké dispečerské pracoviště LDP, zařízení pro taktické pokrytí třetí generace IDR 3G, nové datové služby včetně širokopásmového spojení systémem Prosecom.

Světovou premiéru měla nenápadná jednotka pro osobní navigaci ve vnitřních prostorách bez signálu GPS, spojená se systémy Tetra i Tetrapol.
Oblast telekomunikací a spojovacích prostředků reprezentoval „mobilní spojovací uzel“ VEA – L2V, o jehož zavedení usilovali spojaři již od roku 2001. Ergonomické provedení instalovaných komunikačních prvků a technologií splňuje požadavky na jednoduchost obsluhy a současně výrazným způsobem rozšiřuje komunikační možnosti pro podporu velitele zásahu, zasahujících jednotek PO a dalších složek IZS.

Závěr

Veletrh PYROS/ISET 2013 si udržel kontinuitu i v nelehkých podmínkách současných úsporných opatření. Cesta do Brna na tuto stále ještě nejvýznamnější hasičskou výstavu v České republice, vhodně propojenou s konferencí Pyromeeting, nebyla zbytečná. Výčet novinek a zajímavých exponátů, který není zdaleka úplný, je toho dokladem. Nelze v této souvislosti opomenout ani společenskou stránku této akce, na které se setkávají hasiči a odborná veřejnost z celé republiky.

Ing. Pavel RYBÁŘ, foto Milan VÁVRŮ a autor

 

Čeští hasiči vládnou Evropě

Německé město Mönchengladbach hostilo ve dnech 7. a 8. června 2013 v pořadí již 15. ročník Mistrovství Evropy v disciplínách TFA (TFA - Toughest Firefighter Alive – nejtvrdší hasič přežije). Čeští hasiči se mezi 142 závodníky rozhodně neztratili. Dokladem faktu, že dlouhodobě patří k evropské špičce, je zisk celkem devíti medailí.

Soutěž TFA je přehlídkou velmi náročných disciplín, které v podstatě simulují náročnost profese hasič, který zdolává nejen požáry, ale provádí i mnoho dalších různorodých a fyzicky náročných technických zásahů. I jedenáctičlenná reprezentace českých hasičů se v důsledku povodní podílela do poslední chvíle před odjezdem na mistrovství na záchranných a likvidačních pracích. S trochou nadsázky by se dalo říci, že těžko na „cvičišti“, lehce pak na „soutěžním bojišti“.

Dvě zlata ve štafetách

Kvalitu a vyrovnanost výkonů čeští hasiči prokázali ve štafetovém klání, kde jak v kategorii mužů do 40 let, tak i v kategorii nad 40 let pro české barvy vybojovali titul mistrů Evropy! V kategorii do 40 let se o vavříny postarali Lukáš Novák, Jiří Mikulecký, Ladislav Mikulecký a Michal Přecechtěl. O titul v kategorii družstev mužů nad 40 let se zasloužili Štěpán Karban, Josef Vlk, Jaromír Barcuch a Radek Jakeš.

Šest titulů v řadě

Pětinásobný mistr Evropy Lukáš Novák se letos přehoupl do věkové kategorie 30 až 35 let a také v ní navázal na svoji neporazitelnost a opět získal nejvyšší ocenění. Navíc v absolutním pořadí (bez rozdílu věku) obsadil skvělé druhé místo. Je třeba zdůraznit, že právě této kategorii (muži 30 až 35 let) čeští reprezentanti suverénně dominovali. Vedle prvního Lukáše Nováka vystoupil na stříbrný stupínek Jiří Mikulecký a bronz si odnesl Ladislav Mikulecký.

V kategorii mužů 35 až 40 let obhájil loňské stříbro Michal Přecechtěl, těsně pod stupni vítězů zůstal Jan Semerádt.

Bronz pro českou výpravu vybojoval Radek Jakeš (kategorie 40 až 45 let), stejně jako Josef Vlk v kategorii 45 až 50 let. Za obdivuhodný výkon si zaslouženě odvezl zlato Jaromír Barcuch v kategorii mužů 60 a více let.

Popis disciplín

Závodníci museli prokázat svoji fyzickou zdatnost a zručnost na čtyřech stanovištích. Roztahovali a smotávali hadice v nasazeném dýchacím přístroji. Přesouvali kolejnici v Kaiser boxu s použitím palice, proběhli tunelem s 20 kg vážícím kanystrem na vzdálenost padesát metrů, překonali třímetrovou bariéru, a na závěr druhého úseku táhli osmdesátikilogramovou figurínu na vzdálenost přibližně 100 m.

Na třetím úseku „čekalo“ na soutěžící postavení dvou nastavovacích žebříků, vyběhnutí se dvěma 20 kg vážícími kanystry do 2. NP, vytažení třicetikilogramového na laně upevněného závaží, seběhnutí s kanystry a našroubování hubice na monitor.

Čtvrtý úsek, výběh do 16. NP výškové budovy, byl doslova v duchu „Nejtvrdší hasič přežije.“

Souhrn výsledků českých hasičů

Absolutní pořadí (bez rozdílu věku)

2. místo Lukáš Novák (HZS Pardubického kraje), 4. místo Michal Přecechtěl (HZS Olomouckého kraje), 6. místo Jiří Mikulecký, 8. místo Ladislav Mikulecký (HZS Pardubického kraje), 12. místo Jan Semerádt (HZS Libereckého kraje), 15. místo Dušan Plodr (HZS Středočeského kraje), 16. místo Radek Jakeš (HZS hl. m. Prahy), 18. místo Štěpán Karban (HZS Královéhradeckého kraje), 20. místo Josef Vlk (HZS Zlínského kraje), 69. místo Lukáš Rosenkranz (HZS Ústeckého kraje) a 132. místo Jaromír Barcuch (HZS Olomouckého kraje).

Muži do 30 let

25. místo Lukáš Rosenkranz.

Muži 30 až 35 let

1. místo Lukáš Novák, 2. místo Jiří Mikulecký a 3. místo Ladislav Mikulecký, 7. místo Dušan Plodr.

Muži 35 až 40 let

2. místo Michal Přecechtěl, 4. místo Jan Semerádt.

Muži 40 až 45 let

3. místo Radek Jakeš, 4. místo Štěpán Karban.

Muži 45 až 50 let

3. místo Josef Vlk.

Muži 60 a více let

1. místo Jaromír Barcuch.

Kategorie družstev

1. místo družstvo do 40 let ve složení Lukáš Novák, Jiří Mikulecký, Ladislav Mikulecký, Michal Přecechtěl.

1. místo družstvo nad 40 let ve složení Štěpán Karban, Josef Vlk, Jaromír Barcuch, Radek Jakeš.

„Celkově je nutné vystoupení českých hasičů hodnotit jako další fantastický úspěch v řadě vynikajících mezinárodních výsledků. Kolektiv je naprosto kompaktní a je rovněž potřeba zdůraznit, že mnozí odjížděli přímo z nasazení u povodní a opět se všichni vraceli zpět do služby,“ dodal trenér českých hasičů Vladimír Vysocký.

Vystoupení českých hasičů bylo i v duchu vzpomínky na loni zesnulého pořadatele těchto soutěží a kamaráda českých reprezentantů Armina Taubeho.

kpt. Ing. Jiří ROSENKRANZ, MV-generální ředitelství HZS ČR, nprap. Ing. Zdeněk KOUTNÍK, HZS hl. m. Prahy, foto Michal ŠAFUS

V tištěné podobě časopisu ještě najdete

• PREVENCE
Komíny v projektové dokumentaci a praktickém provedení ve stavbách
Ing. Ivana Nohová

• POZNATKY-ZKUŠENOSTI
Analýza komunikace na TCTV 112 s následným zaměřením na planá a zlomyslná volání
Mgr. Erika Butková
 

vytisknout  e-mailem