Záchranný útvar HZS ČR  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Na povodněmi postiženém Balkáně pomáhají tři české odřady

V současnosti působí v Republice Srbsko dva odřady ze Záchranného útvaru HZS ČR. Jeden odřad HZS Moravskoslezského kraje působí v Bosně a Hercegovině. Odřady jsou vybaveny čtyřmi velkokapacitními čerpadly. 

 

„První čerpací odřad“, čítající 9 příslušníků HZS ČR (8 příslušníků Záchranného útvaru ze Zbiroha a 1 příslušník HZS Olomouckého kraje) je na místě již od soboty 17. Května. Aktuálně je odřad nasazen s čerpadlem MČS Sigma 400 (čerpání 400 lt vody za vteřinu) v blízkosti elektrárny u města Kostolac.
Vybavení jednotky: Velkokapacitní čerpadlo MSČ 400 s příslušenstvím (převáženo na podvozku MB Actros), nákladní vozidlo Tatra 815-7 8x8 VV, dvě terénní osobní vozidla s přívěsem na pohonné hmoty a přívěsem s motorovým nafukovacím člunem s pevným kýlem.
5.jpg
 
 
„Druhý čerpací odřad“ s čerpadlem MČS 1500 (čerpání 1500 lt vody za vteřinu) se do pomoci zapojil včera po poledni, kdy 9 příslušníků HZS ČR (8 příslušníků Záchranného útvaru z Hlučína a 1 příslušník HZS jihomoravského kraje) začalo odčerpávat vodní lagunu u města Lazarevac – Stepojevac (zatopená obydlená oblast, dle informací místních zdrojů cca 35ha).
Vybavení jednotky: Velkokapacitní čerpadlo MČS 1500 s příslušenstvím (převáženo na podvozku MB Actros s přívěsem), požární nosič kontejnerů Tatra 815-7 8x8 NK, dvě osobní vozidla s přívěsem na pohonné hmoty a přívěsem s motorovým nafukovacím člunem s pevným kýlem.
 
 
„Třetí čerpací odřad“, složený z příslušníků HZS Moravskoslezského kraje dorazil včera na pomoc do Bosny a Hercegoviny. Patnáctičlenný tým má k dispozici dvě velkokapacitní čerpací stanice, aktuálně je nasazen u města Orasje a jeho prvořadým úkolem je v postižené zemi odčerpávat vodní laguny.
 
 
6.jpg
V průběhu dne navštívila oblasti Srbska postižené povodněmi včetně místa zásahu českého odřadu v Kostolaci komisařka pro mezinárodní spolupráci a humanitární pomoc Evropské komise Kristalina Georgieva. Od managementu odřadu obdržela aktuální informaci o činnosti.
 
 
Bosně a Hercegovině byla poskytnuta také materiální humanitární pomoc, konkrétně 1120 kusů balíčků první pomoci a nouzového přežití ze skladů Správy státních hmotných rezerv. Takový balíček obsahuje například lékárničku, prostředky na úpravu vody, ohřívače na ohřev potravy, potraviny, svíčky nebo zapalovač. Pomoc byla v úterý 20. 5. 2014 předána a odřad ze Záchranného útvaru HZS ČR se v pořádku ve středu ráno vrátil na základnu do České republiky.
 
 
Od sobotního rána působí v Bělehradě také český expert na řešení mimořádných událostí velkého rozsahu, plk. Ing. Roman Hlinovský, ředitele HZS Libereckého kraje, který byl nominován a následně zařazen do koordinačního týmu, sestaveného Evropskou komisí.
 
Ten shrnul včerejší práci takto:
 
„Ve středu 21. května navštívila Srbsko postižené povodněmi komisařka pro mezinárodní spolupráci a humanitární pomoc v Evropské komisi Kristalina Georgieva. Setkala se se členy týmu EU Civil Protection a s mezinárodními týmy rozmístěnými v jednotlivých zasažených územích. Po setkání s německým a francouzským čerpacím modulem dostala aktuální informace i od českého velitele a styčného důstojníka vysokokapacitního čerpacího odřadu.
Tým EUCP prozkoumal dvě zaplavené oblasti. V dopoledních hodinách okolí města Kostolac, odpoledne město Obrenovac a přilehlé obce. V obou lokalitách mírně stoupají místní menší vodní toky, které jsou negativně ovlivňovány rozvodněným Dunajem. Za běžného stavu se vlévají do Dunaje. Za současné vysoké vody však nemohou volně odtékat a mnohem vydatnější velký vodní tok se chová jako hráz. Koryta řek Sáva a Mlava se potom zaplňují a hladina stoupá.
Obrenovac je stále z velké části zaplaven. Místní úřady v úzké spolupráci s hasiči a policisty zvládly během dvou dnů evakuovat přibližně 60 tisíc lidí a dokázaly pro ně připravit nouzové ubytování.
V nyní opuštěném městě se mezi terénními vlnami vytvořily obrovské laguny, které nemají přirozený odtok, a bude je nutno odčerpat. Krizový štáb předpokládá v této oblasti i nasazení druhého vysokokapacitního čerpadla HZS ČR.“
 
Foto: příslušníci ZÚ HZS ČR a archív HZS ČR
 
kpt. Mgr. Nicole Zaoralová
kpt. Ing. Marek Pjaták
tisková mluvčí
Oddělení PŘJ, tiskový mluvčí
MV-generální ředitelství HZS ČR
Záchranný útvar HZS ČR

 

vytisknout  e-mailem