HZS Středočeského kraje

Předcházíme rizikům

Krajské kolo v požárním sportu mělo skvělou úroveň

O víkendu 14. a 15. června se na stadion u nymburské stanice Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje sjeli reprezentanti všech devíti územních odborů, aby poměřili síly v disciplínách požárního sportu. Už tradičně vyslaly na toto klání své zástupce i dobrovolné sbory, které do krajské soutěže nominovaly po dvanácti družstvech mužů a žen, vítěze okresních kol.

Součástí soutěže byl závod ve výstupu do 4. podlaží cvičné věže pomocí hákového žebříku, který však proběhl s týdenním předstihem v Krchlebech na Kutnohorsku v rámci 13. ročníku populární „Krchlebské věže“. Vítězství si prvním pokusem v čase 15,22 sekundy zajistil Milan Tůma z domácího územního odboru, který v absolutním pořadí skončil na skvělé sedmé příčce a dokonce si připsal dva body do Ligy ČR 2014. Druhé místo v krajském pořadí si za 15,38 s zajistil berounský Lukáš Novotný a pro bronz si „vylezl“ další pokořitel šestnáctisekundové hranice (15,70) Radek Vyvial z ÚO Kolín. V týmové soutěži územních odborů vyhrála Kutná Hora před Kolínem a Berounem.

Sobotní program otevřel slavnostní nástup a náměstek krajského ředitele pro IZS a operační řízení Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje plk. Ing. Miloš Hladík soutěž zahájil. Hned poté si trojice nejlepších z věže vystoupila na stupně vítězů k převzetí pohárů a diplomů.

Pak už přišel čas pro nejvíce obsazenou disciplínu - běh na sto metrů s překážkami. Celkem se do souboje s časomírou pustilo téměř sto padesát mužů a devadesát žen. Za občasného drobného deště zaběhl nejrychlejší čas 17,42 sekundy Aleš Hořický z SDH Tehovec, který o pouhé dvě setiny porazil Martina Viktoru z HZS Kutná Hora. Druhé místo si mezi profesionálními hasiči časem 17,82 zajistil Lukáš Novotný (HZS Beroun) a třetí skončil Radek Bárta (HZS Mladá Boleslav), který proťal cílovou fotobuňku v čase 17,85 sekundy. Osm nejlepších borců se kvalifikovalo do nadstavbové části, kde v semifinále i finále už jasně kraloval skvěle připravený Martin Viktora. V kategorii žen, ve které startují jen členky dobrovolných sborů, zvítězila Lucie Pohanková z Pískové Lhoty. Jako jediná se svým druhým pokusem dostala o tři setiny pod 18 sekund a druhou Petru Vystydovou z SDH Líchovy porazila o rovných osm desetin sekundy. Bronzový stupínek obsadila Markéta Škarková z Krchleb.

Ve dvojboji, do kterého se započítávají výsledky z věže a stovky, se z prvenství radoval Lukáš Novotný. Na druhém místě skončil Milan Tůma a třetí další kutnohorský hasič Josef Vlach.

Druhá část sobotního odpoledne patřila štafetám. V závodu na čtyřikrát sto metrů s překážkami musí každý člen týmu zvládnout zcela odlišný úkol a i zdánlivě nejjednodušší závěrečný úsek s přenesením a usazením hasicího přístroje na vymezenou podložku pohřbil naděje na úspěch několika týmům. Přestože se žádnému kvartetu nepodařilo dostat pod jednu minutu, byly výkony nejlepších štafet poměrně slušné a pohybovaly se v rozmezí pouhých setin sekundy. Absolutně nejrychlejší časem 62,45 byli muži z SDH Líchovy, kteří o sedm setin zdolali čtveřici z Pískové Lhoty. Mezi profesionálními hasiči dominovalo družstvo HZS Kutná Hora, které zaběhlo předepsanou trať za 62,59 sekundy. Druhou příčku vybojovala sestava HZS Beroun (64,40) před dalším týmem Kutné Hory (65,21) a o pouhou „délku proudnice“ skončili na čtvrté pozici reprezentanti HZS Kolín (65,27). Ti si tak zajistili pohár a medaile bronzové barvy v hodnocení územních odborů. V ženách vyšel štafetový závod nejlépe děvčatům v dresech SDH Zibohlavy, které časem 67,94 sekundy s dostatečným odstupem předčily soupeřky z SDH Daměnice i mírné „domácí“ favoritky z Pískové Lhoty.

„Královská disciplína“ nebo také „disciplína pravdy“ - tak se právem říká požárnímu útoku, který dvoudenní klání na travnaté ploše uprostřed nymburského stadionku uzavíral. Na pořadu byl v nedělním dopoledni a všichni jeho účastníci k němu nastupovali, někdy i s lehce znatelnými znaky porušení životosprávy o předchozí noci, s velkým odhodláním. Všem bylo jasné, že každá chyba se trestá a druhá šance k nápravě neexistuje. Neúplatní rozhodčí tak bedlivě sledovali přípravy na základnách a upozorňovali na sebemenší detaily při porušení regulí. Dokonce ani neváhali vykázat družstvo ze soutěže ještě před startovním výstřelem! K dispozici byly dvě základny pro muže a jedna pro ženy, takže se útoky střídaly v rytmu kvapíku. Na skvělý výsledek měla zaděláno žlutočerná skvadra HZS Benešov, které se časomíra na levém proudu zastavila na famózní hodnotě 21,65 sekundy, ale konečný výsledek byl o téměř deset sekund pomalejší. I tak to stačilo na čtvrté místo v kategorii profesionálních sborů. Na podium slávy se svými výkony vyhoupli reprezentanti třetího Kolína (30,13), stříbrné Kutné Hory (28,14) a pozlacení borci z Berouna (26,67). Absolutně největší sehranost však předvedli zástupci SDH Dalovy, kteří naplnili terče za 25,87 sekundy. V ženách mohly vítězný taneček přímo na ploše předvést dobrovolné hasičky z Pískové Lhoty.

Na závěrečném ceremoniálu pak náměstek Miloš Hladík s dalšími zástupci profesionálních a dobrovolných sborů Středočeského kraje předal zbývající z dvou set sedmi medailí a pětašedesáti pohárů. Ten největší, putovní, bude za celkové prvenství ve čtyřboji až do příštího roku zdobit vitrínu územního odboru v Kutné Hoře. „Pohár získali právem, předvedli nejkvalitnější výkony a jen v požárním útoku skončili za kluky z Berouna,“ uzavřel na závěr mítinku náměstek Hladík, podle kterého krajská soutěž splnila svůj účel. „Bylo vidět, že od minule družstva nezahálela a neustále svoji kondici pilují k dokonalosti. Za perfektní práci patří poděkování také všem rozhodčím a organizátorům, kteří se na přípravě a hladkém průběhu závodů podíleli.“

Vítězná družstva SDH i reprezentační tým kraje se na konci června představí na Mistrovství České republiky v požárním sportu, které uvidí diváci v Českých Budějovicích.