HZS Plzeňského kraje  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

VÁNOCE

vánoční stromekilustrační foto
Od roku 2004 během svátků (24. - 26. prosince) v Plzeňském kraji hasiči vyjeli v průměru ke třem desítkám událostem, s výjimkou roku 2010, kdy bylo téměř dvojnásobek událostí.

Ze statistil nelze určit, jaké zásahy jsou pro toto období typické. Rok od roku se skladba výjezdů mění, záleží na mnoha faktorech, například počet dopravních nehodech se odvíjí i od počasí, které v kraji panuje. Většinou však převládají technické zásahy. Nejčastěji hasiči otevírají byty, buď které si majitelé zabouchli nešťastnou náhodou, nebo na žídost ZZS. 

Nicméně požáry ani dopravní nehody si volno na svátky nevybírají. Každý rok ve statistikách zaujímají významnou poměrnou část. Vzhledem k tomu, že Vánoční svátky lidé prožívají více emocionálně, jsou následné škody na psychice člověka v případě neštěstí větší, rány osudu zanechávají hlubší rány. Proto je nutné nezapomínat na obezřetnost a opatrnost. Nenechat nikdy zapálené svíčky a prskavky bez dozoru, nezapomenout vánoční cukroví v troubě nebo slavnostní večeři na plotně, zacházet s pyrotechnikou bezpečně a dle návodu, v případě nepříznivého počasí raději nevyjíždět autem...

požár vánočního stromečku -video

NĚKOLIK VÁNOČNÍCH PRAVIDEL

Svíčky a elektrické osvětlení

Měli bychom mít na paměti, že hořící svíčka je otevřený oheň a podle toho bychom s ní měli i zacházet. Zapálené svíčky by měly být umístěny na stabilní nehořlavé podložce v dostatečné vzdálenosti od hořlavých materiálů. Nikdy svíčky nedávejte k oknům do průvanu, blízko záclon nebo do těsné blízkosti sedaček či jiných textilií. Nenechávejte je ani na poličce nebo skříni. Zapálené svíčky nesmíte nechat během jejich hoření bez dozoru. Zhasněte je vždy, když opouštíte domov nebo jdete spát.
 
I v případě, že na rozsvícení vánočního stromečku používáme elektrická světýlka, nesmíme zapomenout na dodržení základních bezpečnostních pravidel. Požár vánočního stromku může způsobit i elektrický zkrat. Kupovat bychom měli tedy výrobky nejlépe v běžné prodejní síti, opatřené českým návodem k použití a s příslušnými certifikáty.
 
Vaření a pečení
 
Vánoce jsou také obdobím pečení a vaření. Otevřený plamen plynového sporáku nesmíme nechat bez dozoru. Musíme dbát opatrnosti při vaření, aby nedocházelo ke vznícení připravovaných potravin. Horký olej na pánvi a jiné hořlavé kapaliny se nesmí hasit vodou. Pokud se na pánvi vznítí potraviny, je nejlepší pánev zakrýt pokličkou a oheň tak udusit, případně použít hasicí přístroj s náplní určenou speciálně na jedlý olej. Nejprve je nutné vypnout přívod energie (plyn, elektřina).
 
Vytápění
 
Mnoho požárů v domácnostech v zimním období vzniká také kvůli neopatrnému zacházení s topidly a nedbalosti v péči o komíny. Užívejte výhradně topiva pro dané topidlo určené, nezapalujte   pomocí vysoce hořlavých látek (např. benzínu) a netopte např. odpady, plasty apod. Neumísťujte do blízkosti topidel žádné hořlavé látky - žhavé částice odlétající z topidla mohou velice snadno zapálit dřevo či papír uskladněný v blízkosti kamen. Komíny si nechte pravidelně čistit a kontrolovat. Popel ukládejte na bezpečné místo. 
 
CO DĚLAT V PŘÍPADĚ POŽÁRU?
 
Když přece jen dojde k požáru, snažte se v prvé řadě zachovat klid a nepodlehnout panice. Nejdříve chraňte život a zdraví, teprve potom majetek.
Jestliže je to možné, snažte se požár uhasit nebo alespoň zabránit jeho dalšímu šíření. Využijte hasící přístroje, hydrant na chodbě, kusy látek (z neumělých vláken) apod., dávejte si přitom pozor, aby vám oheň nezatarasil únikovou cestu. Pozor na elektrické přístroje či věci napojené do elektřiny. Pokud dojde např. k požáru vánočního stromku s elektrickými svíčkami, musí se nejprve vypnout proud a teprve pak lze hasit. A pamatujte, zařízení, které může být pod elektrickým proudem, nikdy nehasíme vodou ani pěnovým hasicím přístrojem. 
  • Pamatujte, že lidské zdraví je vždy cennější než majetek a rozhodně se nepokoušejte požár zlikvidovat za každou cenu sami.
  • Požár co nejdříve oznamte hasičům prostřednictvím tísňové linky 150 či 112. Při ohlášení vždy nejdříve uveďte, co se stalo, kde k tomu došlo, zmiňte také důležité okolnosti které mohou napomoci či naopak zkomplikovat zásah záchranářů. Poté uveďte své jméno a přímý kontakt na sebe. Důsledně se řiďte se pokyny operátora tísňové linky. 
  • Pokud se v hořícím objektu nachází více osob, varujte je a snažte se jim pomoci (zejména dětem, starým a nemohoucím osobám). 
  • Při pohybu v zakouřeném prostoru si dávejte pozor, abyste se nenadýchali toxických zplodin hoření, držte se při zemi a dýchací cesty si chraňte navlhčenou rouškou z textilie (stačí kapesník).
  • Hořící objekt co nejrychleji opusťte a přesuňte se do bezpečné vzdálenosti. Buďte připraveni poskytnout pomoc zasahujícím hasičům.

vytisknout  e-mailem