HZS Jihočeského kraje vybojoval v prestižní soutěži Hasič roku 2014 první a třetí místo
Dvě želízka žhavá na vítězství měl Hasičský záchranný sbor Jihočeského kraji v prestižní soutěži Hasič roku 2014.
Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže proběhlo 2. dubna 2014 v kongresovém sálu TOP Hotelu Praha v Praze. Ceny pro vítěze individuálních i kolektivních kategorií předávali ministr vnitra Milan Chovanec a generální ředitel Hasičského záchranného sboru České republiky plk. Ing. Drahoslav Ryba.
Soutěž Hasič roku je každoročně vyhlašována v šesti soutěžních kategoriích: Hasič roku, Zásah roku, Kolektiv roku, Velitel/vedoucí roku, Projekt roku a Občanský zaměstnanec roku. Zároveň je do Galerie osobnostní HZS ČR uvedena jedna z nejvýraznějších osobností hasičského života.
Pro HZS Jihočeského kraje dosáhnul obrovského úspěchu velitel stanice ve Strakonicích mjr. Bc. Petr Šanda, který zvítězil v kategorii „Velitel/vedoucí roku 2014“.
Petr Šanda nastoupil k HZS Jihočeského kraje, územnímu odboru Strakonice, v roce 1987, kdy byl zařazen do funkce hasič. Prošel několika dalšími funkcemi, až byl v roce 2010 jmenován velitelem stanice ve Strakonicích. Své teoretické a praktické znalosti, které získal jednak v odborných kurzech, dále pak studiem vysoké školy v oboru, ale zejména dlouhodobou praxí v jednotce HZS, uplatňuje při řešení na místech zásahů, v krizových situacích v rámci rozsáhlých mimořádných událostí, jakými byly například povodně v okrese Strakonice či při běžné záležitostech spojených s provozem a činností stanice ve Strakonicích.
Nelze opomenout jeho osobní statečnost a nasazení vlastního života při záchraně tonoucích kolegů. Dne 7. července 2009 se zúčastnil náročné a nebezpečné akce na řece Otavě ve Strakonicích, kde se pod nesjízdným jezem u pivovaru převrátil raft se šesti vodáky. V průběhu záchranných prací, se však v divoké vodě převrátil i člun se třemi příslušníky územního odboru. Petr Šanda plaval spolu s kolegou na pomoc topícímu se příslušníkovi z převráceného záchranného člunu, kterého vodní víry vyhodily z bubnu pod jezem ve směru po proudu rozbouřené řeky Otavy. Společně svého kolegu, který byl již značně vysílený a neschopný dalšího pohybu, dopravili ke břehu a předali k následnému zdravotnickému ošetření. Petr Šanda se pak v průběhu zásahu a v následném období podílel na koordinaci a provedení pátrací akce po osobě (vodák z převráceného raftu), která během tohoto zásahu utonula. Za tento hrdinský čin byl v roce 2009 po zásluze odměněn z rukou generálního ředitele HZS ČR medailí HZS ČR „Za statečnost“
Vedle svého „hasičského života“ Petr Šanda působí jako starosta obce Miloňovice a zároveň jako velitel místní jednotky SDH.
(autor nominace: plk. Ing. Ota Šmejkal, ředitel HZS JčK, územní odbor Strakonice)
Další úspěch z Prahy přivezli potápěči HZS Jihočeského kraje, kteří v kategorii „Kolektiv roku“ obsadili skvělé 3. místo.
Potápěčská skupina HZS Jihočeského kraje - V roce 2014 jsme zaznamenali 20 let od založení potápěčských skupin v novodobé historii profesionálních hasičů na území Jižních Čech. Tato činnost se u hasičských jednotek prováděla i v minulosti, ale na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let minulého století byla utlumena a následně v krátké době zrušena.
V současné době tvoří potápěčskou skupinu Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje 21 hasičů-potápěčů, kteří jsou dislokováni na stanicích České Budějovice, Český Krumlov a Písek. I oni navázali v rámci skupiny na kamarádství a důvěru podpořené vzájemným respektem pod vodou i na suchu. I když je tato činnost založená na přísných pravidlech a v případě profesionálního potápění u hasičů i na respektování velitelské organizace, nelze ji bez vzájemné důvěry dlouhodobě úspěšně provozovat.
Potápěčská skupina Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje je jedním ze čtyř opěrných bodů pro práce pod vodní hladinou v rámci Hasičského záchranného sboru České republiky. Prioritně je určena pro území Jihočeského kraje a území Kraje Vysočina.
Pohyb pod vodní hladinou je vysoce riziková činnost. Zásahy spojené se znečištěnou až kontaminovanou vodou, s proudícím tokem, zamrzlou hladinou, špatnou viditelností, nejsou v našich podmínkách ojedinělé. Vodní plochy na území určené pro zásahy jihočeským potápěčům mají v drtivé většině právě tyto vlastnosti. Charakter potápěčského zásahu je dán i cílem činností ve vodě – záchrana osob, čištění česel na vodních tocích, vyhledávání a vyzvedávání předmětů včetně automobilů, kontrola vodních děl např. mostů, jezů, pátrání po pohřešovaných osobách (ve spolupráci s policií). Naše potápěčská skupina provedla v uplynulých dvaceti letech stovky takovýchto zásahů, kdy v řadě případů šlo doslova o život a o radosti z potápění při vyzvedávání utonulé osoby určitě nelze mluvit.
Aby každý ponor v rámci zásahu na mimořádnou událost proběhl úspěšně včetně vynoření a návratu na základnu, je nutný pravidelný a intenzivní výcvik. Ten všichni potápěči absolvují v rámci doby služby, ale každý z nich v osobním volnu provozuje potápění jako svou zálibu se slovy „mne to přece baví“. Tento přístup zásadním způsobem přispívá k vysoké profesionální úrovni jednotlivých členů i celé potápěčské skupiny.
V rámci potápěčské skupiny je i pět instruktorů potápěčů, kteří se zásadním způsobem podílejí na školení a výcviku potápěčů v rámci Hasičského záchranného sboru České republiky a v neposlední řadě i na tvorbě právních norem, které směrují činnost potápěčských skupin v rámci sboru.
(autor nominace: plk. Ing. Martin Sviták, náměstek HZS JčK pro IZS a operační řízení)
vytisknout
e-mailem
Facebook