HZS Jihočeského kraje

Předcházíme rizikům

Osmý Plamínek

HZS Jihočeského kraje územní odbor Strakonice ve spolupráci se Sdružením hasičů Čech, Moravy a Slezska okresu Strakonice, pořádal dne 9. května 2015 od 13:00 hodin v letním areálu plaveckého stadionu ve Strakonicích již VIII. ročník soutěže v požárním sportu „Otavský Plamínek“. Letošní ročník se konal poprvé pod záštitou senátora Parlamentu České republiky Ing. Karla Kratochvíleho. Mezi hosty nechyběl ani starosta města Strakonice Mgr. Břetislav Hrdlička.

Z dosavadního místa pod Hvězdou jsme se přesunuli na druhý břeh řeky Otavy do prostoru letního areálu plaveckého stadionu Na Křemelce. Po roce se tedy znovu utkaly kolektivy mladých hasičů z celého okresu Strakonice v tradiční hasičské disciplíně Požární útok. Otavský Plamínek je již osmým rokem první soutěží rozbíhající se mládežnické sezony.
Mladí hasiči soutěžili v kategorii přípravka (děti ve věku do 6 let), mladší (děti od 6 do 11 let) a starší (děti ve věku 11 až 15 let). Z původně přihlášených 39 družstev se jich nakonec zúčastnilo 35 (4x přípravka, 17x mladší, 14x starší) z 16 dobrovolných sborů celého okresu, což představuje téměř tři stovky soutěžících dětí.
Zatažená obloha od samého rána sice hrozila deštěm, ale s blížícím se začátkem celé akce se počasí postupně umoudřilo a odpoledne se na nás smálo i sluníčko. Celá soutěž měla ke spokojenosti všech velmi rychlý spád a obešla se bez závažnějších nedostatků.
Program tradičně zahájily naše plamínkovské mažoretky Otavanky. Tato strakonická mažoretková skupina obsadila 2. května vynikající druhé místo v oblastním kole Národního šampionátu mažoretek ČR ve středočeské Kamenici. Vybojovaly tím i postup do Národního finále Čech, které se uskuteční ve dnech 30. – 31. května právě ve Strakonicích. V rodném městě se utkají s dalšími skupinami z celých Čech o postup do červnového národního finále, které se bude konat na promenádě v Poděbradech.
Na rozdíl od minulého roku jsme letos, vzhledem k příznivému počasí, nemuseli náš doprovodný program redukovat a měnit. Vše probíhalo podle plánu. Krátce po poledni byl přivezen skákací hrad a před třetí hodinou se mezi soutěžící z nebe snesli i tři parašutisté. Pro diváky i soutěžící děti byla k dispozici celá řada doprovodných akcí. Součástí programu byla výtvarná disciplína „Maluj, jak umíš“ pro děti bez rozdílu věku. Mladí výtvarníci zde předváděli své umění a pouštěli uzdu fantazii. Program byl letos znovu rozšířen i o účast příslušníků Policie a Armády ČR z 25. PLRP Strakonice. Znovu po roce mezi nás zavítali i zástupci BESIPu. K dispozici účastníkům akce byla v průběhu celého odpoledne rovněž k prohlédnutí zásahová vozidla HZS, Policie a ZZS.
Krátce před druhou hodinou se rozběhla vlastní soutěž Otavský Plamínek. Vzhledem k počtu soutěžících se v jednom soutěžním kole postupně představovaly jednotlivé kolektivy mladých hasičů, přípravkou počínaje. Čas nám měřila elektronická časomíra z Malenic. Požární útok představuje velmi atraktivní disciplínu, ve které družstva předváděla souhru při spojování hadicového vedení a při práci s přenosnou motorovou stříkačkou. Sledovali jsme mnohdy velmi úporné boje s „neposlušným“ materiálem a i dětí se sebou samými. Ale nikdo se jen tak nevzdával.

O soutěž je mezi mladými hasiči stále velký zájem. Důležité pro nás je především to, že došlo k obnově činnosti některých kolektivů, které v minulosti svoji činnost přerušily nebo ukončily. Věříme, že právě tato akce rovněž přispěla k jejich znovuobnovení a je to tak dobře pro všechny, neboť v soutěžící mladé generaci jsou nástupci současných záchranářů profesionálních nebo dobrovolných.

Výsledky soutěže

Premiérově se v letošním roce na start postavil nově vzniklý kolektiv mladých hasičů z Pražáku.
V půl čtvrté byla jednokolová soutěž u konce. Při závěrečném nástupu obdržely všechny kolektivy hodnotné ceny, poháry a medaile. V kategorii přípravka zvítězili stejně jako v minulém roce prckové ze Střelských Hoštic a jejich kolegové brali druhé místo v kategorii starších dětí. Úspěšné byly Litochovice, které zvítězily v kategorii starších a jejich přípravka přidala i třetí místo. Mezi mladšími zvítězili mládežníci z Poříčí.
Nejpočetnější výprava mladých hasičů dorazila ze Střelských Hoštic, které přivezly čtyři soutěžní družstva a obsadily všechny kategorie. Nejmladším účastníkem soutěže byl Jakub Gregor z Hajan (3 roky 7 měsíců).
Speciální sladkou odměnu, jako poděkování za dlouhodobou úspěšnou práci s mládeží, obdržel kolektiv mladých hasičů z Drahonic. Snažíme se mládež podporovat ve všech směrech, proto byly stejně jako vloni rozdány dárkové poukazy na nákup vybavení pro mladé hasiče. Obdržely je Dřešín, Slaník a Pražák.
K dispozici měla soutěžící družstva jen jediný pokus, proto se všichni moc a moc snažili. Neplatných pokusů bylo minimum. I když jsme byli mnohdy svědky „drobných“ potíží, nikdo to bez boje jen tak nevzdal. Všichni statečně závodili až do konce. Jsou to přeci pořádní HASIČI.

Máme tedy další ročník soutěže úspěšně za sebou. Poděkování tak patří všem, kteří podporují a zajišťují projekt OTAVSKÝ PLAMÍNEK. Informace o nás naleznete rovněž na našich nových webových stránkách www.otavskyplaminek.cz

Těšíme se společně s vámi na IX. ročník naší soutěže, který se uskuteční ve Strakonicích 7. května 2016.