Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Vesta, házečka, lékárnička aneb vodácká sezóna přichází

19. 6. 2015 (Jakub Nebesář, Michaela Franclová) - Dle odhadu českých vodáckých organizací vyjede na vodu každoročně až 600 000 turistů. O propagaci vodáctví se zasloužilo skautské hnutí, trampové i vodácké oddíly v 80. letech minulého století. I dnes díky specializovaným cestovním kancelářím a půjčovnám, které zajistí dopravu lodí i školeného průvodce, patří vodáctví k oblíbeným letním sportům.  

HZS Karlovarského kraje: Záchrana vodáka v lednu 2015HZS Karlovarského kraje: Záchrana vodáka v lednu 2015
V roce 2014 hasiči vyjeli k 156 případům vyhledávání a záchrany osob a zvířat z vody (viz Statistická ročenka 2014).
 
Sedm zásahů hasičů proběhlo přímo na jezech, kdy se podařilo zachránit 5 osob, 3 osoby bohužel utonuly. Celkem za minulý rok zemřelo v České republice i v zahraničí při provozování vodního sportu 6 našich občanů.
 
Nebezpečí číhající na vodáky
S růstem oblíbenosti vodáckého sportu roste i počet mimořádných událostí, ke kterým na vodě dojde. K největším nebezpečím při splouvání řek patří nedodržování bezpečnostních pravidel, nadměrná konzumace alkoholu a „nebezpečné jezy“. Nebezpečí některých jezů spočívá zejména v síle vody pod jezem, kdy se část vody vrací zpět pod jez, rotuje zde a vytváří pomyslný válec. Jakýkoliv předmět či člověk zachycený v tomto proudu je neustále stahován pod přepad a není mu umožněno z něho odplavat.
 
Nebezpečné jezy
Nebezpečných jezů je v České republice více než 140. Pro hasiče je záchrana osob z jezů velmi problematická a může znamenat i ohrožení  jejich života. V posledních letech probíhá kampaň Českého svazu kanoistů, Vodácké školy záchrany a Hasičského záchranného sboru ČR za bezpečnější jezy, kdy jsou jezy osazovány varovnými cedulemi. Další opatření provádějí jednotlivé státní podniky povodí, např. umístění záchranné podkovy, sklopného kruhu či lanovky pro profesionální zásah HZS ČR. Seznam nebezpečných jezů, návody na záchranu, videa a další informace naleznete na webových stránkách http://www.nebezpecnejezy.cz.
 
Příklady výjezdů hasičů na pomoc vodákům
  • červen 2013: Středočeský kraj -  Jednotka vyslána na pomoc při vyhledávaní a záchranně osob z vodní hladiny k jezu. Tři mladíci sjížděli na gumovém člunu rozvodněnou Berounku a dva vypadli z člunu. Oba utonuli.
  • květen 2014: Moravskoslezský kraj - Za zvýšeného průtoku sjížděli 4 vodáci na nafukovacích kánoích rozvodněnou řeku Lubinu. Na jednom z mnoha stupňů došlo k převržení kánoe a k plavání v silném proudu. Jednoho vodáka se podařilo zachránit a dopravit do nemocnice, kde ale zemřel. Tělo druhého bylo nalezeno až po několika dnech.
  • červenec 2014: Karlovarský kraj - Za zvýšeného průtoku přijela skupina lodí k jezu v Radošově na řece Ohři. Jedné lodi se nepodařilo včas zastavit a vjela pozadu do nebezpečného jezu. V něm došlo k převržení a jeden z vodáků zůstal delší dobu pod vodou. Záchranářům se jej podařilo resuscitovat, ale po 5 dnech v nemocnici zemřel.
  • leden 2015: Karlovarský kraj - Čtyři vodáky z převráceného raftu unášel proud zhruba 2km než se jim podařilo dostat na břeh. Po pátém pátrali hasiči z Karlovarského i Ústeckého kraje až do Pernštejna, bohužel marně.
 
Vodácké desatero:
  1. Před vyplutím na vodu si zjisti co nejvíce informací o řece v kilometráži a na vodáckých webech, zejména o nebezpečných místech. Neboj se zeptat. Výprava by měla mít minimálně tři lodě. Nikdy nejezdi sám.
  2. Zvaž splutí za zvýšeného stavu vody v řece, neboť obtížnost může být ve skutečnosti až o dva stupně vyšší.
  3. Na vodě nesmíš jezdit pod vlivem alkoholu a jiných návykových látek.
  4. Před sjetím jezů nebo nebezpečných míst si napřed tato místa prohlédni. V případě jakékoliv pochybnosti nejezdi.
  5. Doporučené vybavení na vodu: házecí pytlík s karabinou, lékárna, náhradní pádlo, mobil ve vodotěsném obalu a plovací vesta a přilba. Při jízdě používej vhodné oblečení a vhodné pevné uzavřené boty.
  6. U dětí do 15 let doporučujeme plovací vestu vždy a přilbu na jezech a od WW2 výše, u dospělých plovací vestu a přilbu od WW2 výše.
  7. Na vodě si urči ve skupině první a poslední loď. První loď nikdo ze skupiny nepředjíždí, za poslední lodí nesmí nikdo zůstat. Nevidíš-li loď za sebou, zastav a zjisti, co se stalo. Nevidíš-li loď před sebou, zrychli.
  8. V případě vzniku krizové situace (tonutí ve válci atd.) ihned volej záchranáře. Je lepší, pokud přijedou zbytečně než pozdě. Čísla jsou: 150, 155, 112.
  9. Pokud se rozhodneš zachraňovat, tak se napřed zamysli, a zachraňuj s chladnou hlavou. Skok pro zachraňovaného je krajní řešení, riskuješ svůj život!
  10. Při záchraně použij dostupné prostředky – házecí pytlík, házecí podkovu, navázanou plovací vestu, tyč, větev, nebo kanystr na provaze atd.
    Zdroj: Český svaz kanoistiky
Legislativa
Obecnou odpovědnost vůdce malého plavidla řeší zákon č. 254/2001 Sb., o vodách a o změně některých zákonů ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 114/1995 Sb., o vnitrozemské plavbě ve znění pozdějších předpisů, vyhláška č. 223/1995 Sb., o způsobilosti plavidel k provozu na vnitrozemských vodních cestách ve znění pozdějších předpisů, vyhláška č. 42/2015 o způsobilosti osob k vedení a obsluze plavidel a vyhláška č. 67/2015 o pravidlech plavebního provozu.
 
Připomenutí
  • Pokud se stanete svědky nehody nebo stane-li se něco vám při vodáctví, zavolejte na tísňovou linku 112 nebo 150.
  • Pro snadnější orientaci a vyhledání osob, které potřebují pomoc, si zapamatujte, že říční kilometry jsou číslované od soutoku směrem proti proudu.
  • V době vyhlášení stupňů povodňové aktivity neriskuj život na rozbouřené řece, od druhého stupně povodňové aktivity je vodní turistika zakázána zákonem.
Kontakt:
kpt. Mgr. Nicole Zaoralová
tisková mluvčí MV-generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR
Tel.: +420 950 819 944
Mobil: +420 602 215 142
E-mail: nicole.zaoralova@grh.izscr.cz
 
Vodácká škola záchrany: Kurzy se zaměřením na větší bezpečnost na řekách, zabezpečování jezů pro laickou i profesionální záchranu, publikační činnost se zaměřením na bezpečnost vodáckého sportu, www.vodackaskolazachrany.cz
 
Český svaz kanoistů sekce vodní turistiky
sdružuje 3500 členů z 80 oddílů, podílí se na zvyšování bezpečnosti při vodní turistice formou školení, www.kanoe.cz.
 
 

vytisknout  e-mailem