„Co tě nezabije, to tě posílí“. „Někdy získáváním ztrácíme a někdy ztrácením získáváme“. „Všechno zlé je pro něco dobré“. Takhle je v českých příslovích pojmenované téma posttraumatického rozvoje.
Výzkumníci inspirovaní současným myšlenkovým proudem pozitivní psychologie si všimli, že řada lidí, kteří si v životě prošli těžkým obdobím, z něj skutečně po čase vychází posílena. Nelze říci, že posttraumatický rozvoj dovede utlumit bolest z prožitého traumatu. Objevuje se však nezávisle na něm.
Jak se projevuje posttraumatický rozvoj? Různě. Třeba radostí z každého nového dne. Vstřícnějším a citlivějším prožíváním mezilidských vztahů. Větší sebejistotou a pevnějším ukotvením hodnotového žebříčku. Nebo i příklonem k víře.
Seznámili jsme se s příběhem nstržm. Mgr. Miroslava Vincíka, který působí jako hasič ve strakonickém územním odboru Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje. Podělil se s námi o své zkušenosti z jednoho zásahu, při kterém manévroval mezi životem a smrtí.
Cílem školení konaného 25. 6. 2015 bylo ukázat, že krize jsou zároveň šancemi pro vnitřní proměnu našeho životního stylu i nás samotných. Mohou nám dodat odvahu učinit taková rozhodnutí, o kterých dlouho víme, ale odkládáme je.
(Autor: mjr. Mgr. Tomáš Adámek, lektor školení & psycholog HZS Jihočeského kraje)