Horké a suché letní počasí přináší profesionálním i dobrovolným hasičům v Moravskoslezském kraji zvýšený počet výjezdů k likvidaci bodavého hmyzu. Jen za první čtyři dny měsíce srpna 2015 jich bylo téměř 200, z toho čtvrtina v okrese Ostrava-město. Přitom za celý srpen 2013 a srpen 2014 nepřesáhl počet takových výjezdů v kraji hranici 800.
Nejvíce zásahů na bodavý hmyz bývá od června do září, s výjimkou srpna se každý měsíc pohybuje jejich celkový počet kolem dvou a tří stovek. V červnu a září bývá nejvíce včelích rojů, v červenci a srpnu hasiči bojují nejčastěji proti sršňům a vosám. Nejagresivnější přitom bývají ty vosy, které mají hnízdo v zemi, půdě, hlíně, podzemí.
Na nalezené vosy a sršně (létající) se používá postřik biolitem, ve druhé fázi se hnízdo a okolí postříká speciálním jedem. Hasiči musí za hnízdem buď po svých, například po žebříku na střechu obytných domů. Pokud je hnízdo schováno pod parapetem ve vyšším patře či pod okapem a střechou (např. nafocený zásah hasičů v Ostravě-Přívoze v Koksárenské ulici), pomůže přivolaná výšková technika (v Ostravě se nejčastěji používá výsuvný automobilový žebřík AZ 30 Camiva). Speciální kombinéza s kuklou proti žihadlům je nezbytná.
V Ostravě se na likvidaci bodavého hmyzu specializuje tým hasičů ze stanice HZS MSK v Přívoze, v období velkého výskytu ale jezdí likvidovat bodavý hmyz i kolegové z dalších stanic HZS MSK a také jednotky sboru dobrovolných hasičů. I teď.
Pokud se neochladí a nezačne pršet, počet letošních zásahů překoná rekord z loňského roku, kdy hasiči v Moravskoslezském kraji vyjeli k bodavému hmyzu více než 2300x, předloni vyjeli zhruba 1700x.
Hasiči zasahující především na veřejných místech (parky, školy a školky, nemocnice, radnice, centra města, obytné domy). Pokud jde o rodinné domky, doporučujeme zvláště pro tyto horké dny, aby se lidé dostatečně zásobili biolitem a hnízdo postříkali sami ihned po jeho nalezení - bez zbytečného čekání na zásah hasičů. Agresivní, jak jsem uváděl, bývají pouze „zemní“ vosy.
Obyvatelé bytového domu v Ostravě-Zábřehu ve Volgogradské ulici oznámili v úterý 4.8.2015 dopoledne na tísňovou linku hasičů zvýšený výskyt velkých sršní. Hasiči objevili sršní hnízdo na střeše pod plechovou stříškou s komínkem, kterým se větrala domovní stupačka. Sršně se dokázaly pod stříšku prokousat přes asfaltovou střešní krytinu a vytvořit si luxusní hnízdo.
Kolega ze stanice HZS MSK v Ostravě-Přívozu, oblečený do ochranného oděvu s festovní kuklou, použil v první fázi na létající hmyz biolit. Ve druhé fázi vystříkal celé hnízdo jedem. Přeživší sršně se sem už nevrátí. Mrtvý hmyz se dal objevit i na chodníku a silnici vedle obytného domu.
Obavy ze sršního bodnutí měla obyvatelka bytu přímo pod střechou a hnízdem, která je na něj alergická. Sršně se dostávaly do jejího bytu přes ventilátor na toaletě. Proto zasahující hasiči vystříkali celou stupačku nahoru. V záchodové míse se za chvíli objevilo několik mrtvých či umírajících tělíček… (a také na fotografiích)
Odkazy do noveho okna