HZS Moravskoslezského kraje  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Hasiči opět varují před neopatrnostmi v závěru roku, adventní věnec už způsobil požár

 

Z hlediska bezpečnosti občanů přichází s koncem starého roku i období možnosti zvýšeného výskytu požárů, v horším případě i zranění a úmrtí od špatně instalovaných svícnů, svíček, a samozřejmě na přelomu roku starého a nového hlavně od neodborně odpalované pyrotechniky.

V posledních letech čas od času vznikají požáry také od zalehlých cigaret, které mohou způsobit sice „pouze“ požár menšího rozsahu, ale smutné zkušenosti hasičů v Moravskoslezském kraji u nich potvrzují tragické následky po nadýchání jedovatých zplodin hoření ve spánku. Mnohdy může jít o levnější ručně balené cigarety…

Po dvou adventních nedělích a Mikuláši máme v Moravskoslezském kraji v závěru roku 2015 potvrzen první případ požáru, který způsobil neodborně „položený“ adventní věnec.

Před pár dny dostala rodinka z Opavska opravdu nedobrou radu, že adventní svíčka musí dohořet. Proto ji na noc položili v koupelně do „bezpečné“ vany. Zapomněli ale, že není litinová, ale plastová. Následný požár v koupelně způsobil škodu nejméně za 150 tisíc korun, tři lidé byli zraněni – při hašení se nadýchali kouře…

Opět ty svíčky

Jen připomínám, že k požáru na konci roku stačí v domácnostech zapálená svíčka, stojící v blízkosti bytových textilií, v nábytkových sestavách či se dotýkající smrkových větviček a v průvanu. Zapálenou svíčku nelze položit kamkoli a na cokoli. V každém případě by měla být umístěna na stabilní ohnivzdorné podložce v dostatečné vzdálenosti od hořlavých materiálů. Zapálené svíčky by neměly zůstávat bez dozoru. Po odchodu z domu je proto nejlepším řešením svíčky zhasnout.

Do adventního věnce a dalších předvánočních výzdob jsou ideální takové hořící svíčky, které jsou uschovány ve skleněné nádobce. Při odchodu z domova by je měli uživatelé automaticky sfoukávat. I Betlémské světlo, které se obvykle nezhasíná, by mělo hořet pouze v jednoznačně bezpečném prostředí – pokud nemáte speciální vázu či lucerničku, postačí i větší zavařovací sklenice…

Když zapalujete svíčky na dekoraci, vždy se ještě jednou přesvědčte, zda jsou řádně upevněny na nehořlavé podložce nebo v nehořlavém držáku tak, aby se nepřevrhly. Vyloženým hazardem je umístění zapálených svíček do nábytkových částí, nebo do blízkosti záclon a závěsů, kde i lehký průvan dokáže kontaktovat bytovou textilii s hořící svíčkou. Základní zásadou ale zůstává: neponechat zapálenou svíčku nikdy bez dozoru.

Hořící cigareta i olej

Smutným hitem několika posledních let je hned několik úmrtí po usnutí s cigaretou v posteli či na gauči, samozřejmě hlavně po konzumaci alkoholického nápoje a spojených třeba se sledováním televizních pořadů. Za poměrně rychlou smrt ve spánku mohou zplodiny hoření. To hrozí i letos o Vánocích a Silvestru.

Na zvýšenou pozornost byste měli dbát rovněž v kuchyni. Hořící olej při smažení kapříka nehasit vodou, pouze pokličkou, prkýnkem či mokrým hadrem – tedy zamezit dalšímu přísunu kyslíku. Aby vás při tom všem vánočním shonu v domácnosti nepřekvapila nemilá událost, a případný požár jste včas zjistili, instalujte si v bytě hlásič požáru, který vás intenzivním zvukovým signálem („pištěním“) upozorní na hrozící nebezpečí. Požární hlásič by mohl být takovým malým předvánočním dárkem pro bezpečí celé rodiny.

Začínají více hrozit i rachejtle

Už od Mikuláše se městy, vesnicemi i sídlišti více nebo méně ozývají rachejtle, světlice, dělbuchy, petardy. Odpalovat by se měly výhradně venku (ne z balkonů) a výhradně na volných prostranstvích – mimo domy, nemocnice, domovy pro seniory, školy, radnice, kostely a také dostatečně daleko od parkujících aut. O kolemjdoucích lidech či jejich čtyřnohých miláčcích ani nemluvě. Nebezpečím mohou být i skladiště odložených věcí na balkonech panelových a jiných domů. Jedna petarda, která doletí na balkon či oknem do pokoje, může způsobit požár bytu i celého domu.

Manipulaci s pyrotechnikou (i svíčkami, prskavkami…) samozřejmě nesvěříme do rukou dětí ani osob, které již mají problém udržet rovnováhu. A raději si ji koupíme, než bychom ji vyráběli podomácku. Vzpomeňme si na časté ukázky pahýlů rukou…

Nemohu opět nevzpomenout na souseda, který byl před několika lety zvědavý na nevybuchlou petardu. Explodovala mu v rukou. Skončil sice v nemocnici „jen“ s několika stehy na rukou, ale zůstal mu jiný trvalý zdravotní následek – nepříjemné pískání v uších.

Zábavnou pyrotechniku je samozřejmě nejlepší nakupovat v kamenných obchodech, kde je zaručeno, že není vlhká a je k dispozici návod v češtině. U rachejtlí se opravdu nevyplatí šetřit na kvalitě. Nabízejí ji dnes prakticky všechny obchodní řetězce, kamenné prodejny, stánky a tržnice. Při jejím nákupu bychom měli dbát na to, aby výrobek byl opatřen návodem výrobce v českém jazyce a vyznačením třídy nebezpečnosti.

A jak hoří v závěru roku?

A k jakým požárům vyjíždějí moravskoslezští hasiči v závěru roku? K požárům bytů, kuchyní a obývacích pokojů, parkujících aut (zapálených od rachejtlí), jehličnatých stromů, keřů a živých plotů, plastových kontejnerů. O jednom z nedávných Silvestrů dokonce zábavní pyrotechnika, spadlá na střechu sportovní haly v Karviné, způsobila po prohoření až na strop haly škodu za téměř 1,5 milionu korun !!!

Například před devíti lety způsobila požár ve třetím nadzemním podlaží většího rodinného domu na Opavsku svíčka, kterou nechali účastníci silvestrovské oslavy nechat hořet přes noc v obytném podkroví. Tři lidé se nadýchali zplodin hoření. Škodu odhadli zasahující hasiči na 200 tisíc korun.

Jak sami účastníci silvestrovské oslavy přiznali, v podkroví nechali přes noc bez dozoru hořící svíčku. Od ní začaly hořet mj. plastové předměty, mezi jiným obaly videokazet. Před většími následky uchránil dům i spící lidi jeden z účastníků bujaré oslavy, který se „včas“ vzbudil.

vytisknout  e-mailem