HZS Jihočeského kraje  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Interventi z týmů HZS a ZZS Jihočeského kraje diskutovali o roli médií při mimořádných událostech

V pátek 24. 6. 2016 se na půdě Krajského ředitelství HZS Jihočeského kraje sešly dva týmy, které jezdí k zásahům složek IZS poskytovat první psychickou pomoc lidem zasaženým tragickým neštěstím. 

 

Samotné vzájemné setkání členů z týmu posttraumatické péče HZS Jihočeského kraje a dvou intervenčních týmů ZZS Jihočeského kraje bylo velkým přínosem, protože se v praxi potkáváme společně s kolegy od Policie ČR u zásahů složek IZS. Proto byla na našem setkání představena činnost obou týmů jejich koordinátory. Fungování týmu zaměřeného na práci se zasaženými záchranáři popsal Tomáš Hes, DiS. Způsob práce intervenčního týmu ZZS Jihočeského kraje, který je zaměřený na práci lidmi zasaženými mimořádnou událostí, přiblížila psycholožka ZZS Jihočeského kraje PhDr. Zuzana Fajtlová, DiS. Pro úplnost dodávám, že tým posttraumatické péče HZS Jihočeského kraje pracuje se zasaženými hasiči i „civilisty“.

Naším posláním u zásahu je stabilizace duševního stavu zasažených lidí, aby se dále nezhoršoval. Nebo aby u tohoto propadu lidé nemuseli být osamoceni. Možná si říkáte, jak to děláme? Posloucháme a snažíme se naplňovat jejich aktuální potřeby, podporujeme způsoby prožívání neštěstí zasažených lidí, i když nám osobně nemusejí být vlastní. Prožíváme s nimi těžké chvíle jejich života.

Jedním z fenoménů dnešní doby je, že se těmto ryze soukromým záležitostem lidského života dostává poměrně značné pozornosti médií. Proto přijaly na toto školení pozvání por. Ing. Vendula Matějů, tisková mluvčí HZS Jihočeského kraje, a Bc. Petra Kafková, tisková mluvčí ZZS Jihočeského kraje. Představily nám odborná východiska i praktické zkušenosti ze své mediální práce. Dále hasičský psycholog společně se svými interventy představil dvě kazuistiky, ve kterých na místě zásahu byli přítomni i zástupci médií.

Cílem školení bylo ukázat, že mediální aspekt mimořádných událostí je běžnou součástí zásahů složek IZS. Dále byly představeny možné hrozby sekundární traumatizace zasažených lidí, kdyby byli necitlivým způsobem zapojeni do mediální komunikace o mimořádné události. Od toho máme u zásahu tiskové mluvčí. Nejdůležitějším výstupem z tohoto školení je zdůraznění faktu, že novinář je u zásahu složek IZS jedním z rovnocenných a spolupracujících „kolegů“.

(autor: mjr. Mgr. Tomáš Adámek, psycholog HZS Jihočeského kraje)

vytisknout  e-mailem