HZS Moravskoslezského kraje  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Město Ostrava, složky IZS a firmy řešily možné dopady blackoutu

 

            Přerušení dodávky elektrické energie, tzv. blackout, může nastat kdykoliv. Na magistrátu v Ostravě se konal ve čtvrtek 6.4.2017 seminář, který řešil dopady blackoutu, a jak na něj jsou připraveny jednotlivé organizace. Příslušníci Hasičského záchranného sboru MSK pak mj. zástupcům Ostravy a Moravskoslezského kraje, ostravských obvodů, několika okolních měst a obcí předvedli, jak napojit budovu magistrátu na náhradní zdroj energie.

            Seminář „Blackout v Ostravě a jeho dopady na infrastrukturu“ zahájil primátor Tomáš Macura. Řídil jej ředitel HZS MSK Vladimír Vlček.

            V případě výpadku elektrické energie (blackoutu) musí být zachovány funkce důležitých organizací. Významné společnosti města Ostravy se na výpadek energie připravují, aby zajistily základní funkce. Zástupci Městské nemocnice Ostrava, firmy OZO,  Ostravské komunikace, Dopravního podniku Ostrava, OVaK a dalších hovořili o stavu připravenosti i o to, na jaké náhradní zdroje mohou přejít.

            Zástupci HZS MSK a společností distribuujících elektřinu (ČEPS a ČEZ) představili kroky, jak se s blackoutem v co nejkratší době vypořádat. Složky Integrovaného záchranného systému nakonec předvedly ukázku napojení budovy magistrátu na mobilní náhradní zdroj energie - elektrocentrálu.

            Výpadek elektrické energie může být lokální, regionální i celostátní. Příčinou může být technická chyba nebo závada, selhání lidského faktoru anebo také živelní pohroma, sabotáž či teroristický útok.

            Seminář organizovalo Statutární město Ostrava ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem Moravskoslezského kraje, Fakultou bezpečnostního inženýrství (FBI) VŠB-TU Ostrava a Moravskoslezským krajem. Svá vystoupení zvládlo během čtvrtečního dopoledne celkem 11 přednášejících, včetně zajímavé diskuse.

            Například kpt. Ing. Richard Franc z HZS MSK hovořil o pomoci profesionálních hasičů z Moravskoslezského kraje při výpadku elektrické energie ve Slovinsku v zimě roku 2014 kvůli nadměrně namrzajícímu dešti, o fungování tamních krizových štábů i reakcích postižených obyvatel v oblasti, kde HZS MSK a ZÚ HZS ČR (a po nich i další evropské země) poskytovaly elektrocentrály, tedy dodávaly elektrickou energii do místní rozvodné sítě.

            Plk. Ing. Vladimír Vlček, PhD., připomněl problémy s elektrickou energií po zemětřesení v Japonsku v březnu 2011, kam vedl delegaci odborníků Evropské unie. Upozornil na zodpovědný přístup japonských firem a domácností, které během nedostatku elektrické energie svítily a používaly další energetická zařízení, např. výtahy či klimatizace, velmi úsporně, a zabránily tak dalším problémům s dodávkami elektrické energie.

            Moravskoslezský kraj připravuje ještě letos - ve spolupráci se složkami IZS a FBI VŠB-TU Ostrava - cvičení svého krizového štábu a dalších subjektů, zaměřené na odstraňování následků (simulovaného) blackoutu.

Zpracovala Andrea Vojkovská, tisková mluvčí Statutárního města Ostravy, doplnil Petr Kůdela, tiskový mluvčí HZS MSK

vytisknout  e-mailem