Výcvik českých a polských záchranářů v náročném skalním terénu
Ve dnech 20. a 21.9.2017 se uskutečnil v pořadí druhý workshop v rámci projektu Evropské unie nazvané Bezpečné pohraničí, a to na téma Tvorba metodiky společných zásahů ve výšce a nad volnou hloubkou. Workshopu se účastnilo celkem 22 příslušníků Hasičského záchranného sboru České republiky společně s PSP Polské republiky ve Zdoňově a následně na skalním terénu Chráněné krajinné oblasti Broumovsko. Za Pardubický kraj se tohoto workshopu zúčastnili dva příslušníci z územního odboru Ústí nad Orlicí – nprap. Bc. Pavel Zámečník a pprap. Jan Kurka.
„Výcvik byl zaměřen na záchranu osob z nepřístupného terénu. Takové podmínky nám poskytly skály v Adršpachu, lokality Myší díry a Sportovní,“ upřesňuje detaily výcviku nprap. Bc. Pavel Zámečník, který je instruktorem lezců u HZS Pardubického kraje. „Cvičili jsme šikmý traverz ze skalního prahu, kdy se zraněnému poskytla první pomoc, tepelný komfort a poté byl pacient transportován až na turistickou cestu, která byla vzdálena zhruba 400 m. Celý úsek transportu byl rozdělen na tři úseky. První úsek – provedení první pomoci, tepelný komfort. Druhý úsek transport a třetí úsek byl vytvoření šikmého traverzu ze skalního prahu,“ říká Zámečník.
Na každém úseku byli určeni záchranáři, kteří za daný úsek zodpovídali. Kolegové z Polska poté představovali figuranty a pomáhali při vlastním transportu pacienta. Taková byla ukázka českých lezeckých instruktorů pro Polské kolegy. Čeští hasiči lezci předváděli tedy „naši“ koncepci záchrany a teoreticky na učebně se poté probírali odlišnosti u záchrany osob kolegů z Polska. Další částí výcviku byl pohyb na skalním terénu. Skalní lezení na stěnách o obtížnosti 5 - 9 UIIA.
Vendula Horáková, tisková mluvčí