Pátek třináctého je dnem požární bezpečnosti
V pátek 13. října hasiči četli dětem Hasičské pohádky
Den požární bezpečnosti
V pátek 13. října si opět připomínáme „Den požární bezpečnosti“. V tento den hasiči v celé republice upozorňují na důležitost požární prevence. Datum není vybráno náhodně. Navzdory pověře o nešťastném „pátku třináctém“ mají lidé svou bezpečnost především ve vlastních rukou. Pokud vědí, jak se správně chovat, dodržují základní pravidla a chovají se rozumně, významně se sníží riziko, že dojde k neštěstí a budou potřebovat pomoc hasičů nebo jiných záchranářů.
Statistika
Dle statistik je stále nejvíc požárů způsobených lidskou nedbalostí – faktorem, který každý z nás může ovlivnit. Nejčastěji se jedná o neopatrnost při kouření (odhozený nedopalek cigarety), manipulaci s otevřeným ohněm (svíčky ponechané bez dozoru, zatápění, vaření) nebo zanedbání bezpečnostních předpisů. Vůbec nejtragičtější následky mají požáry v domácnostech, při kterých jen v letech 2006–2016 zemřelo v České republice 732 osob. Průměrně tedy takto zemře 66 osob. Obecně platí, že usmrcené osoby v domácnosti tvoří nadpoloviční většinu všech usmrcených osob při požárech.
Aby tato čísla byla co nejnižší, je nejúčinnějším nástrojem prevence. Hasiči se proto všemi možnými cestami snaží realizovat preventivně výchovnou činnost, upozorňovat na rizika vzniku požárů a jejich nejčastější příčiny a také na to, jak se chovat v případě vzniku dalších mimořádných událostí (povodeň či jiná přírodní katastrofa nebo havárie způsobená jak lidským, tak technickým selháním).
Děti se učí ve škole, jak předcházet neštěstí i jak se chovat při mimořádné události
Děti se již několik let všechny důležité informace o tom, jak zvládat běžná rizika i mimořádné události, učí ve škole. Ochrana člověka za mimořádných událostí se objevila v rámcových vzdělávacích programech již v roce 2004. Od září 2013 byl Rámcový vzdělávací program pro základní vzdělávání upraven a doplněn tak, aby plně pokryl všechna potřebná témata ochrany vlastního života a zdraví. Kdo by si představil, že se opět vrací období igelitových pytlíků na rukou a nohou, vymývání masek hypermanganem nebo organizovaný odchod do krytu, ten je na velkém omylu. Děti se se tak připravují na každodenní život a běžné situace, do kterých se mohou snadno dostat. Jen v roce 2017 bylo proškolení v Pardubickém kraji do dnešního dne 4 376 dětí od mateřských přes základní až po střední školu.
Hned v první třídě se například děti učí o tom, že oheň je dobrý sluha, ale špatný pán, jak snadno může vzniknout oheň doma a jak tomu předejít. Co udělat, když už oheň vypukne nebo když na nich začne hořet oblečení (pravidlo Zastav se – lehni si – kutálej se).
V průběhu základní školy jsou děti dále seznamovány s tématy z oblasti ochrany obyvatelstva. Osvojí si zásady, co dělat před, při a po povodni, co si sbalit do evakuačního zavazadla nebo jak se nouzově ukrýt. Dále se dozví, jak se zachovat v případě vzniku havárie s únikem nebezpečné látky nebo při teroristickém útoku.
V pátek 13. října hasiči četli dětem Hasičské pohádky
Již podruhé v České republice předčítali hasiči malým dětem Hasičské pohádky. Na stanicích Pardubického kraje přesně v 9 hodin děti bedlivě poslouchaly z knihy plné hasičských příběhů. Do této akce se zapojili i hasiči z Pardubického kraje, konkrétně na stanicích v Pardubicích, Chrudimi, ve Vysokém Mýtě, Moravské Třebové a Litomyšli.
V hasičské knížce pod názvem Hasičské pohádky je 14 klasických pohádek. V nich děti potkají draky, čerty, skřítky, statečné kohouty i kapry záchranáře. Společně s vypravěčem mohou děti držet palce kominíku Jankovi, aby stihl včas vymést všechny pekelné komíny, nebo přemýšlet, která kapička vody je ta nejdůležitější. Pohádkové čtení bylo spojeno i s prohlídkou stanice a hasičské techniky. Zvány byly děti z mateřských škol a předčítali jim hasiči z Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje.
Vendula Horáková a Nicole Zaoralová, tiskové mluvčí