HZS Jihočeského kraje  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Dva požáry na Jindřichohradecku, u jednoho hasiči museli resuscitovat nadýchanou osobu

Nejenomže mají jihočeští hasiči plné ruce práce s odklízením následků silné vichřice, zároveň musí řešit i další události. Ty dvě nejvážnější se staly v dnes (29. října) v dopoledních hodinách na Jindřichohradecku. Jednalo se o požáry rodinných domů, kde likvidaci ohně výrazně komplikoval silný vítr. 

 

Požár domu v obci Pluhův Žďár, části obce Plasná byl na Operační a informační středisko HZS Jihočeského kraje nahlášen pět minut po osmé hodině ranní. K požáru byli vysláni profesionální hasiči ze stanice Jindřichův Hradec a dobrovolní hasiči obcí Kardašova Řečice, Deštná, Pluhův Žďár a Stráž na Nežárkou. Celkem do Plasné vyjely osádky pěti cisteren a dvou dopravních automobilů. Požár zasáhnul obytnou část rodinného domu. Zasahujícím jednotkám se podařilo požár dostat rychle pod kontrolu, již přibližně po půl hodině velitel zásahu hlásil, že požár je již lokalizován. Zásah pak pokračoval dohašováním především v půdní části domu. V 9:41 hodin byl požár zcela uhašen. Výše vzniklé škody je 400 000,-, příčina vzniku požáru je v šetření.

K dalšímu velkému požáru došlo po půl dvanácté v Kamenném Malíkově. Požár byl na tíšnovou linku 112 ohlášen v 11:35 hodin jako požár stodoly. Do Malíkova vyjeli opět profesionální hasiči z jindřichohradecké stanice a dále jednotky SDH obcí Jarošov nad Nežárkou, Zdešov, Popelín a Nová Včelnice. Průzkum na místě požáru ukázal, že hoří nejen stodola, ale také především obytná část stavení. Osádky sedmi cistren velitel zásahu okamžitě rozestavěl k hašení. U požáru je jedna zraněná osoba, která se pravděpodobně nadýchala splodin hoření. Hasiči ji resuscitovali, přes operační středisko byla do Kamenného Malíkova povolána ZZS. Nyní je již v péči zdravotníků. Hasební práce stále pokračovaly téměř do 18. hodiny, kdy bylo požářiště předáno majiteli. Vyšetřovatel HZS stanovil výši vzniklé škody na 200 000,-, hasiči svým zásahem uchránili majetek v hodnotě 1 000 000,-. Příčina vzniku požáru je stále v šetření.

K zásahu u požáru v Kamenném Malíkově doplňujeme tiskovou zprávu ZZS Jihočeského kraje:

29.10.2017 – Úspěšná záchrana života ve spolupráci s first respondery

Dobrovolní hasiči z Nové Včelnice pomohli zachránit život muži postiženému náhlou zástavou oběhu.

V neděli 29.10. 2017 před polednem vyjela Jednotka požární ochrany z Nové Včelnice k požáru seníku v malé obci na Jindřichohradecku. Na místě zásahu došlo ke kolapsu staršího muže. Přítomní hasiči kontaktovali Zdravotnické operační středisko ZZS JčK a zahájili poskytování první pomoci postiženému. Operátoři Zdravotnického operačního střediska k události okamžitě vyslali výjezdovou skupinu z Jindřichova Hradce.
Pozitivní roli v této dramatické situaci sehrála skutečnost, že v nedávné době byli členové této jednotky PO proškoleni lektory ZZS JčK v poskytovaní základní resuscitace, vybaveni automatickým externím defibrilátorem (AED) a zařazeni do systém first responderů ZZS JčK.
Hasiči zahájili kardiopulmonální resuscitaci a připojili pacienta na AED. Přístroj provedl analýzu srdeční aktivity pacienta a doporučil podání defibrilačního výboje. Po jeho provedení došlo k rychlé úpravě srdečního rytmu postiženého. Mezitím na místo dorazila i výjezdová skupina zdravotnické záchranné služby. Pacient již byl ve stabilizovaném stavu a při vědomí. Zdravotníci navázali na poskytovanou péči dobrovolníků, podali mu nezbytné léky, nahráli aktuální záznam EKG a odeslali jej do krajského kardiologického centra. Za nepřetržité monitorace životních funkcí transportovali záchranáři pacienta do Nemocnice České Budějovice, kde ho předli do další péče kolegům z KC.
Jedná se o ukázkový příklad funkčního řetězce přežití. Díky pohotové reakci dobrovolných hasičů, rozpoznání náhlé zástavy oběhu, včasně provedené defibrilaci a následné lékařské po-resuscitační péči se podařilo zachránit lidský život.

Náhlá zástava oběhu (NHO) je jednou z nejvýznamnějších příčin náhlých úmrtí. Pro srovnání, incidence úmrtí na následky dopravních nehod je asi desetinová.
Pacient, kterého postihne zástava oběhu, je v akutním ohrožení života – nedýchá a nebije mu srdce. V první fázi po zástavě oběhu je často srdeční aktivitou tzv. maligní arytmie (nejčastěji se jedná o fibrilaci komor). Nutnou podmínkou pro kvalitní přežití NZO je okamžité zahájení kardiopulmonální resuscitace (KPR) a v případě potřeby poskytnutí defibrilačního výboje k nápravě maligní arytmie. Včasné provedení defibrilace výrazně zvyšuje šanci postiženého na přežití. Pokud je provedena okamžitě po příhodě, udává se přežití až v 94 %. Provedení defibrilace za 5 minut po NZO znamená přežití v 50 % a za 12 minut po NZO už jen 25 %.

Pojmem „first responder“ obecně označujeme někoho, kdo je schopen realizovat rychlý zásah u člověka v přímém ohrožení života před příjezdem výjezdové skupiny zdravotnické záchranné služby. Hovoříme tak o plánované první pomoci na vyžádání.

Automatický externí defibrilátor (AED) je přístroj, který je schopen analyzovat srdeční aktivitu (křivku EKG) a laického zachránce vede v případě potřeby hlasovými pokyny k provedení bezpečné defibrilace. Skupiny first responderů JSDHO v Jihočeském kraji jsou vybaveny automatickým externím defibrilátorem kompatibilním s přístroji používanými výjezdovými skupinami ZZS JčK.

(autorka: Bc. Petra Kafková, tisková mluvčí, Zdravotnická záchranná služba Jihočeského kraje)

vytisknout  e-mailem