HZS Jihočeského kraje  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Na Lipenské přehradě hasiči cvičí záchranu probořených z ledu

Říká se, že deseticentimetrová tloušťka ledu unese jednu dospělou osobu. Skupina osob potřebuje sílu až 20 centimetrů. Na tloušťce ledu více než 20 cm lze provozovat rekreační sporty. Ale ne každý a ne vždy tato pravidla dodrží. A pak jde v ledové vodě a pod ledem o život. 

 

Lidské tělo v ledové vodě velmi snadno promrzá a člověk může rychle padat do bezvědomí. Zásah hasičů při záchraně osoby probořené do ledu musí být proto rychlý a efektivní a v neposlední řadě pro ně samotné také bezpečný.
Záchrana probořených osob proto patří do pravidelné odborné přípravy všech profesionálních hasičů. Počasí posledních dnů bylo nápomocno, a proto mohl v tomto týdnu proběhnout výcvik hasičů územního odboru Český Krumlov. Výcvik se konal na Lipenské přehradě ve Frymburku ve třech dnech tak, aby se na něm vystřídaly všechny tři sloužící směny. Výcvik vede instruktor, který je vyškolený v problematice záchrany osob z ledu.

Hasiči měli k výcviku připraveno jak základní vybavení, které běžně používají při jakémkoli jiném zásahu, tak další vybavení používané právě při zásahu na vodě: nafukovací lávku, raft, suché obleky, přilby do vody, házecí pytlíky, plovací vesty.

Praktickému výcviku předcházela teoretická příprava na učebně. Hasiči si zopakovali metodiku, možnosti provedení záchrany, specifika práce na vodě a informace o vzniku ledu, jeho zamrzání na tocích a plochách, zralost a únosnost.
Poté následoval již praktický výcvik, pro který si hasiči motorovými pilami v ledu vytvořili v ledu plochu přibližně 4 x 3 metry.

Základním předpokladem záchrany osoby je vlastní bezpečnost hasiče. Proto hasiči procvičovali pohyb po ledě a jištění za použití běžných prostředků, které mají k dispozici, jako jsou například lana, nastavovací žebříky, nosítka. Díky těmto prostředkům se rozloží hmotnost a záchranáři se tak sami nepropadají.

Další částí výcviku pak byla případná sebezáchrana. Všichni hasiči postupně naskákali do vody a vyzkoušeli si, jak se dostat na led vlastními silami. Hasiči musí stále držet myšlenku rozložení váhy na led. Proto se z vody na led nasunují ve vodorovné poloze celým tělem a po ledu se pak plazí či kutálejí.

Když hasiči přistoupili k záchraně probořených osob, byl jeden či více z nich vždy figuranty, kteří představovali probořené osoby při vědomí či v bezvědomí. Ostatní členové jednotky pak „probořené“ zachraňovali za použití nastavovacího žebříku, nafukovací lávky nebo raftu.

Vše si můžete prohlédnout na přiložených fotografiích a videích.

vytisknout  e-mailem