Pracoviště stavební prevence
PRACOVIŠTĚ STAVEBNÍ PREVENCE
-
Informace o příjmu elektronického podání u HZS ČR
-
Žádost o stanovisko ke kolaudaci
-
Žádost o zpětvzetí
-
Žádost o stanovisko k dokumentaci
-
Plná moc
-
Kontakt
Stavební prevence
V rámci stavební prevence se státní požární dozor vykonává v rozsahu §31 odst. 1 písm. b) a c) zákona č. 133/1985 Sb., o požární ochraně ve znění pozdějších předpisů (dále jen zákon o požární ochraně)
b) posuzováním
- dokumentace pro povolení stavby, zařízení nebo udržovacích prací podle stavebního zákona, včetně změn této dokumentace,
- dokumentace pro provádění stavby,
- dokumentace pro rámcové povolení,
- dokumentace nebo jiného podkladu ke změně v účelu užívání stavby,
- dokumentace ke změně dokončené stavby,
c) ověřováním, zda byly dodrženy podmínky požární bezpečnosti staveb vyplývající z posouzených podkladů a dokumentace podle písmene b), včetně podmínek vyplývajících z vydaných stanovisek,
Výsledkem posuzování podkladů, dokumentace a ověřování splnění stanovených požadavků podle odstavce 1 písm. b) a c) je závazné stanovisko dotčeného orgánu na úseku požární ochrany, které slouží jako podklad pro řízení nebo jiný postup vedený podle stavebního zákona.
Posuzovaní podkladů, dokumentace:
Kategorizace staveb
Dle § 39 zákona 133/1985Sb., zákona o PO se z hlediska požární bezpečnost staveb a ochrany obyvatelstva stavba člení na
- stavbu kategorie 0, nepředstavující zvláštní nebezpečí,
- stavbu kategorie I, představující mírné nebezpečí,
- stavbu kategorie II, představující vyšší nebezpečí,
- stavbu kategorie III, představující vysoké nebezpečí.
Dle § 40 odst. 1 zákona č. 133/1985 Sb., o PO se státní požární dozor se v rozsahu podle § 31 odst. 1 písm. b) a c) nevykonává u stavby kategorie 0 a I.
Další informace ke kategorizaci: Kategorizace staveb z hlediska požární bezpečnosti a ochrany obyvatelstva - Hasičský záchranný sbor České republiky (hzscr.cz)
Požárně bezpečnostní řešení
Požárně bezpečnostní řešení jako dílčí část projektové dokumentace stavby se zabezpečuje prostřednictvím osoby způsobilé pro tuto činnost (projektanta) podle zvláštního předpisu - zákona č. 360/1992 Sb., o výkonu povolání autorizovaných architektů a o výkonu povolání autorizovaných inženýrů a techniků ve výstavbě, ve znění pozdějších předpisů.
Obsah a rozsah požárně bezpečnostních řešení je stanoven vyhláškou č.246/2001 Sb., o požární prevenci, ve znění pozdějších předpisů. Požárně bezpečnostní řešení (PBŘ) je součástí projektové dokumentace stavby a předkládá se ve dvou vyhotoveních v listinném provedení orgánu vykonávajícímu SPD, který si jeden výtisk ponechává ve své dokumentaci pro další potřebu stavební prevence a kontrolní činnosti nebo pro případ zjišťování příčin požáru.
Metodický návod GŘ HZS ČR pro navrhování a posuzování požárně bezpečnostního řešení
Metodický návod pro navrhování a posuzování požárně bezpečnostního řešení vznikl s cílem podrobněji specifikovat požadavky na posuzování projektových dokumentací a dokumentací staveb, v rozsahu požárně bezpečnostního řešení nebo obdobných dokumentů - metodický návod GŘ HZS ČR.
Ověřování způsobilosti stavby k užívání – získání závazného stanoviska/ koordinovaného stanoviska k užívání stavby:
Při ověřování, zda byly dodrženy požadavky požární bezpečnosti staveb, prováděném při ústním jednání spojeném s místním šetřením, se zjišťuje, zda skutečné provedení stavby odpovídá požadavkům vyplývajícím z požárně bezpečnostního řešení, podmínkám vyplývajícím ze stavebního povolení a vydaných stanovisek z hlediska požární bezpečnosti.
Při ověřování způsobilosti technických zařízení k bezpečnému provozu z hlediska požární ochrany a při ověřování požadovaných vlastností výrobků se vychází zejména z požadavků § 46 vyhlášky č. 246/2001 Sb., o požární prevenci:
- doklad o montáži, funkčních zkouškách a kontrolách provozuschopnosti požárně bezpečnostních zařízení (náležitosti dle § 6 a 7 vyhlášky o požární prevenci), včetně provozní dokumentace,
- dokladů potvrzujících oprávnění osob k montáži požárně bezpečnostních zařízení, jejich potvrzení o provedení montáže těchto zařízení podle projektových požadavků a dokladů o provedení funkčních zkoušek,
- dokumentace o způsobilosti k bezpečnému provozu technických, popřípadě technologických zařízení (doklady o výchozích revizích, provozních zkouškách apod.),
- dokladů potvrzujících použití výrobků a konstrukcí s požadovanými vlastnostmi z hlediska jejich požární bezpečnosti podle zvláštních právních předpisů (§ 156 stavebního zákona č. 183/2006 Sb., ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 22/1997 Sb., ve znění pozdějších předpisů, Nařízení vlády č. 163/2002 Sb., ve znění pozdějších předpisů).