Počet požárů v přírodním prostředí stále narůstá
Český hydrometeorologický ústav vydal v pátek 19. dubna výstrahu s nízkým stupněm nebezpečí, ve které varuje před nebezpečím vzniku požáru a jeho možném šíření v přírodě.
Výstrahu ústav vydal v souvislosti se slunečným počasím a s přetrvávajícím suchem, které se "podepsalo" i na výjezdech jihočeských profesionálních a dobrovolných hasičů.
Ti od pondělka 15. dubna do nedelě 21. dubna (do 11:00) vyjeli celkem k 87 požárům, z toho v 59 případech se jednalo o požáry lesních porostů či trav. V porovnání za stejné období loňského roku evidujeme celkem 38, resp. 21 požárů. Největší nárůst počtu zásahů u požárů v přírodě jsme zaznamenali od Velkého pátku do neděle (do 11:00). Z celkového počtu 41 požáru jich 30 bylo v přírodním prostředí.
V průběhu velikonočních svátků zaměstnaly nejvíce hasiče na Jindřichohradecku - od pátku vyjeli k 12 požárům, dále pak na Táborsku a Prachaticku - na každém územním odboru evidujeme po pěti požárech porostů.
Dalšími požáry, které hasiči likvidovali a které mohou souviset se současným teplým a suchým počasím, jsou například požár pražců v Nové Včelnici nebo požár uskladněné štěpky v obci Mříč (viz foto).
S nebezpečím vzniku požáru se pojí i základní rady, jak se v přírodě a především v lesích chovat. Doporučujeme nerozdělávat oheň, nevypalovat trávu, neodhazovat cigaretové nedopalky na zem, nepoužívat přenosné vařiče a jiné zdroje otevřeného ohně. Ověřte si, zda obec nevydala místní vyhlášku či zákaz, upravující zásady chování za sucha a tepla. Úsporně hospodařte s vodou.