HZS Jihočeského kraje  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Cvičení Zóna 2019 skončilo

Tři dny trvalo cvičení Zóna 2019, které prověřovalo činnost a schopnost krizových štábů, složek integrovaného záchranného systému Jihočeského kraje, měst České Budějovice, Písek, Strakonice a dalších subjektů aktivně reagovat na fiktivní nehodu v Jaderné elektrárně Temelín. 

 

    

První den (v pondělí 10. června) cvičili převážně zaměstnanci Jaderné elektrárny Temelín a Státní úřad pro jadernou bezpečnost. Druhý den (úterý 11. června) do cvičení vstoupily všechny základní složky integrovaného záchranného systému, Armáda ČR, Správa a údržba silnic Jihočeského kraje, Krajský úřad a některé obce s rozšířenou působností, cvičení pokračovalo třetí den opět v jiném režimu.
Třetí den probíhalo cvičení štábně na úrovni krizových štábů. Z MV – generálního ředitelství HZS ČR bylo na Krizový štáb Jihočeského kraje postupně během dne rozesláno 13 rozeher, a to včetně zadání radiační situace a dalších prognóz vývoje havárie. Jednotlivé rozehry pak členové krizového štábu vyhodnocovali, řešili nebo případně rozesílali k řešení na štáby složek integrovaného záchranného systému. 
Štáb HZS Jihočeského kraje měl za úkol naplánovat a vyřešit pět rozeher, které byly v některých případech ještě zkomplikované dalšími mimořádnými událostmi.

Hasiči řešili:

  • evakuaci přibližně 50 dětí a učitelek ze základní a mateřské školy v Žimuticích nacházejících se v zóně havarijního plánování,
  • dodávku vody a jídla pro přibližně 80 osob ukrytých v zóně zasažené fiktivní radiační nehodou v Albrechticích nad Vltavou,
  • zajistit náhradní způsob varování obyvatel několika obcí, které postihnul výpadek elektrické energie, s následnou dodávkou vody,
  • spolupráci se ZZS a Policií ČR v Domě Sv. Anežky v Týně nad Vltavou, jehož ukrytí obyvatelé ať už zdravotně, nebo psychicky obtížně zvládali nastalou krizovou situaci,
  • rozsáhlou evakuaci více než 8 000 obyvatel zasažené oblasti.

Tyto situace byly hasičům komplikovány dalšími událostmi, které se v zóně havarijního plánování staly. Šlo například o dopravní nehodu cisterny s následným únikem ropných látek do řeky, pádem malého letadla na jednu z evakuačních tras nebo o skupinu japonských turistů, kteří se dožadovali vstupu do zasažené oblasti, aby si mohli vzít své osobní věci. 

Zda cvičení splnilo své cíle, a jaké z něj vyplynou závěry, se dozvíme v následujících týdnech. Za HZS Jihočeského kraje se na závěr cvičení vyjádřil náměstek ředitele HZS Jihočeského kraje plk. Zdeněk Kala: „Hasičský záchranný sbor Jihočeského kraje, jako zpracovatel Vnějšího havarijního plánu JE Temelín, oceňuje provedení cvičení, které prověřuje reálnost naplánovaných činností. Cvičení ZÓNA 2019 prověřilo práci hasičů při evakuaci obyvatel v důsledku simulované radiační havárie v jednotlivých přijímacích střediscích a místech nouzového ubytování, v krizových štábech ORP, Krizovém štábu Jihočeského kraje nebo Štábu HZS Jihočeského kraje. Prakticky byla prověřena spolupráce jihočeských hasičů s Policií ČR a Armádou ČR při reálném vstupu do uzavřené oblasti a zajištění osobní dozimetrické kontroly.“

 

     

vytisknout  e-mailem