HZS Středočeského kraje  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Požár skladovací haly v Tursku likvidovalo devatenáct jednotek - AKTUALIZACE 17. 7., 14.00 h

V pondělí 16. července v 9.43 hodin přijala tísňová linka středočeských hasičů informaci o požáru skladovací haly v obci Tursko v okrese Praha-západ. 

Operační středisko vyhlásilo zpočátku poplach profesionálním hasičům ze stanic Roztoky, Kladno a Kralupy nad Vltavou, podnikovým hasičům SŽDC Kralupy nad Vltavou a jednotkám dobrovolných hasičů obcí Kozinec a Libčice nad Vltavou. Po příjezdu k události, kterou charakterizoval hustý černý dým viditelný na vzdálenost mnoha kilometrů, bylo upřesněno, že požárem je zasažena hala o půdorysu přibližně 40x50 metrů s uskladněnými starými bateriemi.

Požár nabíral na intenzitě a hrozilo přeskočení plamenů na sousední haly, ve kterých byly uskladněny například i traktory. Ze zasaženého objektu se navíc neustále ozývaly různé výbuchy. Velitel zásahu proto vyhlásil druhý stupeň požárního poplachu a požádal o posily. Do Turska tak postupně vyrazily jednotky HZS Rakovník, Mělník, Slaný a Stochov a jednotky sboru dobrovolných hasičů obcí Veltrusy, Úholičky, Minice – Kralupy nad Vltavou, Zákolany a Roztoky; později odpoledne ještě jednotky HZS Beroun a SDH Hostivice.

Následně byl poplachový stupeň zvýšen na třetí úroveň a na místo byli vyžádáni příslušníci z Chemické laboratoře Kamenice k monitorování ovzduší. Ti pak projeli celou oblast po směru, kterým převažovalo foukání větru, ale vzhledem k jeho poměrně velké rychlosti žádné nebezpečné koncentrace škodlivých látek nenaměřili. Přesto bylo starostům potencionálně ohrožených obcí oznámeno, aby doporučili občanům omezit větrání. Na místo byli přizváni také zástupci České inspekce životního prostředí a vodoprávního úřadu ORP Černošice.

Vlastní zásah byl rozdělen do dvou sektorů, kdy se hasiči soustředili především na uchránění vedlejších hal s uskladněnou zemědělskou technikou. Nasazeno bylo sedm C proudů, několik proudů D a také hasicí hřeby, na ochlazování sousedních objektů byl spuštěn i oscilační monitor. Potřebná hasební voda byla na požářiště zpočátku dovážena kyvadlově z místního rybníka, posléze byla dodávána nataženým dálkovým vedením pomocí velkokapacitního čerpadla HFS Somati.

Hasiči v dýchací technice v další fázi zásahu vyváželi z haly třemi vysokozdvižnými vozíky palety a sudy s ohořelými bateriemi a na venkovním prostoru je také ochlazovali. Část jednotek pak zahájila rozebírání střešní konstrukce, aby bylo možné nasadit dovnitř haly vodní proudy i z výškové techniky. Na další vyvážení zasaženého materiálu si velitel zásahu vyžádal těžkou techniku ze zbirožské roty Záchranného útvaru HZS ČR, odkud vyjel na pomoc univerzální dokončovací stroj na podvozku Tatra 815-7 a kolový nakladač JCB s velkou lžící. Při zásahu byly využity i speciální kontejnery – hasicí ze stanice HZS Kladno, tankovací ze stanice HZS Rakovník, velitelský ze stanice HZS Slaný a chemický ze stanice HZS Beroun.

V 15.44 hodin snížil velitel zásahu poplachový stupeň ze třetího na druhý. Jedenáct minut po 18. hodině pak operačnímu středisku ohlásil lokalizaci požáru. Dohašování a vyhledávání skrytých ohnisek však zřejmě potrvá do nočních nebo i ranních hodin. K události se dostavil také starosta obce, který pro zasahující hasiče zajistil stravu i ochranné nápoje. Přítomni byli i majitelé pozemku, skladovacích hal i uskladněného materiálu. Podle jejich vyjádření vznikla požárem škoda v celkové částce pěti a půl milionu korun. Přesnou výší škody a příčinou vzniku požáru se bude zabývat vyšetřovatel HZS Středočeského kraje ve spolupráci s kolegy z generálního ředitelství následný den v dopoledních hodinách.

Při požáru nebyl nikdo zraněn, zaměstnanci, kteří v hale pracovali, stačili objekt včas opustit.


AKTUALIZACE - 16. 7., 23.25 hodin

Ve večerních hodinách přijeli na vystřídání některých jednotek dobrovolní hasiči z Velvar a Středokluk a v rámci mezikrajské spolupráce také jednotka SDH Lysolaje z hlavního města Prahy. Týlové zabezpečení zasahujících hasičů převzali členové Oblastního spolku Českého červeného kříže z Prahy 1, kteří dovezli především jídlo a pití.

Pomocí těžkých strojů ze Zbirohu pokračovalo vytváření průchodů v obvodové zdi, aby bylo možné dostat se lépe k hořícímu materiálu a k jeho vyskladňování nebo vyhrabávání. Teleskopickou lžící byl z čelního prostoru haly vytažen shořelý vysokozdvižný vozík. Ve 21.20 hodin byl stupeň požárního poplachu snížen na základní úroveň a velitel zásahu zredukoval počet jednotek. I tak zásah pokračoval v dýchací technice na třech úsecích, na kterých bylo dohromady nasazeno pět C proudů. Pro lepší orientaci v nepřehledném prostoru byly naistalovány osvětlovací balony.
 

AKTUALIZACE – 17. 7., 14.00 hodin

Vyklízení haly a dohašování ohořelých baterií pokračovalo až do ranních hodin, kdy velitel zásahu postupně zrušil třetí a druhý úsek. V zásahu se střídalo téměř třicet profesionálních i dobrovolných hasičů, kteří stále museli pracovat v dýchací technice. Dopoledne se na místě sešla skupina vyšetřovatelů HZS Středočeského kraje a generálního ředitelství HZS ČR.

Přesně v poledne ukončila jednotka ze Zbirohu práce s těžkou technikou a po sbalení materiálu a naložení nakladače se vrátila na svou základnu. V 12.48 hodin, tedy téměř přesně po 27 hodinách od oznámení události, byla operačnímu středisku ohlášena likvidace požáru a místo bylo předáno majiteli s nařízenou dohlídkou.

Ing. Ladislav Holomčík
HZS Středočeského kraje

Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem