HZS Jihočeského kraje  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Požáry na polích u Sedlce a Kocelovic

Suché a horké počasí v kombinaci se sklizní obilí vždy pro hasiče znamená nárůst požárů na polích. Ve čtvrtek 25. července zasahovali jihočeští hasiči u dvou velkých požárů, a to u Sedlce a u Kocelovic. Zde musel být dokonce vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu. 

 

Sklízecí mlátička značky Class hořela v odpoledních hodinách na poli u Svatého Jana nad Malší, části obce Sedlce. K požáru v 15:36 hodin vyjely osádky cisteren profesionálních hasičů ze stanice Trhové Sviny a dobrovolných hasičů obcí Trhové Sviny, Velešín a Svatý Jan nad Malší. V době příjezdu hasičů hořel nejen zemědělský stroj, ale také stojící obilí v jeho bezprostřední blízkosti. Zasahujícím hasičům se po více než hodině podařilo požár dostat pod kontrolu. Lokalizaci požáru velitel zásahu hlásil v 17:18 hodin poté, kdy zároveň s hašením hasiči odčerpali z mlátičky naftu. Následovalo dohašení a závěrečný průzkum. Vyšetřovatel HZS stanovil výši vzniklé škody na 800 000,-.

Dvanáct cisteren a jeden dopravní automobil bylo nutné povolat v navečerních hodinách do Kocelovic, kde byl v 19:45 hodin ohlášen požár pole. K požáru nejdříve vyjeli profesionální hasiči ze stanice Blatná a dobrovolní hasiči obcí Kocelovice, Bělčice a Lnáře. Průzkum na místě ukázal, že požár strniště se rychle šíří, a to i na blízký les. Velitel zásahu si vyžádal další posilové jednotky. Byly povolány cisterny profesionálních hasičů ze stanice Písek a dobrovolných hasičů obcí Blatná, Hajany, Sedlice, Čimelice a Mirovice. Poplach byl vyhlášen také podnikové jednotce Čepro, a. s., sklad Bělčice. Požár se vzhledem k suchu a větru po strništi rychle rozšířil na plochu až jednoho hektaru a dostal se i do lesa. Tam zničil porost na ploše přibližně 600 m2. V 20:06 hodin operační středisko vyhlásilo vzhledem k rozsahu události 2. poplachový stupeň. Zasahující hasiči museli nejprve zabránit dalšímu šíření. Požár dostali pod kontrolu krátce před půl devátou večerní. Dohašování pak zabralo další necelé dvě hodiny. Po 21. hodině již velitel zásahu začal zasahující jednotky postupně vracet na jejich základny. Na poli zůstala po celou noc jednotka dobrovolných hasičů z Kocelovic, která požářiště monitorovala. Vzniklá škoda činí v tuto chvíli předběžně 10 000,-, hasiči zásahem uchránili další majetek v hodnotě 1 000 000,-. Příčinou vzniku požáru byly jiskry odlétající ze zemědělského stroje.

Jelikož horké dny nekončí, vysoké teploty můžeme očekávat i v následujících dnech, znovu připomínáme několik rad, jak v přírodě nezpůsobit požár a neohrozit tím sebe či další osoby:

  • V přírodě se pokud můžete, vyhněte použití zdrojů otevřeného ohně (sirky, cigareta, zapalovač, vařič). Stačí málo, třeba nenápadná jiskra spadlá do jehličí, a můžete svou neopatrností způsobit požár.
  • Nezapomeňte, že v lesích je celoročně zakázáno kouřit, zakázáno je samozřejmě i odhazování hořících nebo doutnajících předmětů.
  • Pokud budete rozdělávat otevřený oheň, je toto možné jen na místě vzdáleném minimálně 50 metrů od okraje lesa a 100 metrů od stohů. Zcela zakázáno je rozdělávat oheň na místech se vzrostlým porostem (lesy, louky, pole i strniště). V případě porušení tohoto nařízení můžete být pokutováni až do výše 15 000,-, pokud dojde k požáru a nejedná se o trestný čin (nevznikne škoda vyššího rozsahu), sankce se může vyšplhat až na 25 000,-.
  • Nikdy nerozdělávejte oheň pod větvemi stromů, na pasekách, v blízkosti křovin, ve vysoké trávě, poblíž zemědělských plodin a stohů. Ideální pro rozdělání ohně je hliněný podklad.
  • Při teplém a suchém počasí a za silného větru doporučujeme v přírodě nebo na volném prostranství oheň vůbec nerozdělávat.
  • Od hořícího ohně neodcházejte, dohlížejte na něj, po skončení pálení jej důkladně zalijte vodou, vyhrabte zbytky dřeva, spáleniště s popelem překryjte vrstvou zeminy.
  • Dodržujte zákaz vypalování trávy a porostů.

vytisknout  e-mailem